Etiket: facebook

Facebook’tan Korona Virüs İçin Güncelleme
Haberler

Facebook’tan Korona Virüs İçin Güncelleme

Salgına dair reklam ve bilgi önlemlerine ek olarak yeni bir güncelleme de getireceğini belirten Facebook şirketinin CEO’su Mark Zuckerberg, ana sayfaya Korona Virüs başlığını entegre edecekleri belirtti. Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) alınacak resmi bilgilerin, uyarıların ve istatistiklerin burada bulunacağını da ekleyen Zuckerberg, bilinmesi gerekenleri rehber formatında ana sayfasında yayınlayacak.

Daha önce Microsoft’un da Korona Virüs ile ilgili interaktif bir web sitesi oluşturduğunu görmüştük. Microsoft’un ardından Facebook’un da sosyal sorumluluk adına böyle bir karar alması gözleri istemsizce bir başka teknoloji devi Google’un üzerine çevirdi.

 

Facebook’tan, Salgın Fırsatçılarına Reklam Yasağı

Tüm dünyada endişe ve korku yaratan Korona Virüs salgını, dünya genelinde devletlere ve bireylere sorumluluklar yüklüyor. Birçoğumuz bu gereklilikleri yerine getirsek de ne yazık ki bu kurallara uymayanlar olduğu gibi bu salgını krize dönüştürmeye çalışanlar da ne yazık ki var. Maskeleri, eldivenleri ve dezenfektanları fahiş fiyata satanların türediği salgın sürecinde birçok platform bu tarz eylemlerde bulunanların üyeliklerini iptal etti. İşte Facebook da bu süreçte üzerine düşeni yapacağını belirtti ve el dezenfektanı, yüzey dezenfekte edici mendil ve COVID-19 test kitleri gibi bu alanda yapılan tüm reklamları yasaklayacağını açıkladı.

 

Facebook, Korona Virüsü Reklamlarını Takibe Alıyor!

Toplumsal bilincin ve dayanışmanın en çok ihtiyaç duyulduğu bu dönemde fırsatçıların önüne geçmek için Facebook Market‘teki reklamları yasaklayacağını daha önce de söylemişti. Konuyla ilgili düzenlemeyi 2 hafta sonra devreye sokan şirket, COVID-19 ile ilgili ticari ya da yanıltıcı reklamları engellemeye başladı. Instagram, Facebook ve WhatsApp ile dünyanın en aktif ve popüler sosyal ağını oluşturan firmanın böyle bir karar alması sevindirici ve yerinde bir karar. Zira yalan ve eksik bilgilerin oldukça fazla dolandığı platformlarda alınan bu tarz kararlar hayati öneme sahip.

 

Facebook Korona Virüs’e Dair Haberleri Engelliyor!

Tüm bu süreç içerisinde ne yazık ki Facebook iyi haberleri ve içerikleri de engelliyordu. Yapay zeka kaynaklı olduğundan şüphelenilen durum Facebook’un salgın fırsatçılarının önüne geçmek için aldığı hamlelerden kaynaklanıyordu. Neyse ki firma bu hatayı fark etti ve hatayı giderdi.

Facebook Reklamları
Dijital Reklamcılık, Sosyal Medya Yönetimi ve Pazarlama

Facebook Reklamları

2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, bugün hayatımızın büyük çoğunluğunda ciddi şekilde yer alıyor. Bireysel üyelikler dışında markaların da aktif şekilde yer aldığı Facebook, sponsorlu reklamlarıyla da en aktif platformlar arasında. We Are Social istatistiklerine göre bugün Türkiye’de 43 milyon Facebook kullanıcısı bulunmaktadır. Bu oran geçen yıla göre azalma gösterse de hala daha Facebook, Türkiye’deki en aktif sosyal medya hesaplarından birisi konumunda. Bu sayı ise dünya genelinde 2.41 milyar. Aktif hesap sayısı ise 1,6 milyar. Bu istatistiklerle hem görsel hem video içerikleri destekleyen ve markalar için oldukça güçlü bir platform olan Facebook’ta doğru reklam vermek de büyük önem kazanıyor.

 

Facebook Reklamları Nasıl Verilir?

Facebook’ta reklam vermek aslında oldukça basittir. Çünkü platformun kendisi reklam vermekle ilgili detayları oldukça yalın bir dil ile kendi bünyesinde ücretsiz olarak anlatıyor. Facebook reklamları 3 temel başlık altında 11 farklı model seçeneğiyle verilebiliyor. Markanıza en uygun platformu tercih ederek, reklamın amacını belirlemek bu sebeple çok önemli. Bunun dışında hedef kitle analizinin doğru yapılması ve reklam bütçesinin optimum şekilde harcanması da dikkat edilmesi gereken bir diğer detay konusu.

 

Facebook Reklamları Yönetimi

İşte KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak burada devreye giriyoruz. Markanız için en doğru reklam modelini ve tasarımı doğru analizler ve tecrübelerimizle oluşturuyor, reklamlarınızdan maksimum fayda almanızı sağlıyoruz. Unutulmamalıdır ki reklam vermek görselinden metnine bir bütündür ve bu bütünlüğü bizler sizlere sunuyoruz.

 

Facebook Reklamlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Facebook’ta reklam vermek oldukça kolaydır. Burada önemli olan 3 ana nokta vardır;

  • Reklam verirken reklam görsel/videolarının doğru hazırlanması,
  • Facebook Piksel, Olay Yöneticisi ve Parametrelerin doğru kurulması,
  • Seçilen kırılımların, reklamın ve markanın hedefine uygun olması,
  • Reklam bütçesinin doğru harcanması. Reklam analizlerinin ve istatistiklerinin doğru okunarak gerekli müdahalelerin yapılması.

 

“Facebook reklamları ne kadar?”

Gelelim belki de en çok sorulan sorulardan bir diğerine. “Facebook reklamları ne kadar?” Bu sorunun cevabını marka olarak siz söylersiniz. Harcamak istediğiniz toplam bütçe 50 TL de olabilir 50.000 TL de… Burada önemli olan minimum bütçelerle maksimum kazancı sağlayacak doğru reklam kurgularını ve hazırlıklarını yapabilmek. Biz de bunu sağlamak için KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak hizmetinizdeyiz. Deneyimlerimizden faydalanarak Facebook’ta reklam vermek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.