Etiket: instagram

Instagram Üzerinden Yemek Siparişi Dönemi Başladı!
Haberler

Instagram Üzerinden Yemek Siparişi Dönemi Başladı!

Kendisini sürekli güncelleyen ve dünyanın en popüler sosyal medya uygulamaları arasında kalmayı başaran Instagram, yemek siparişi verebilme özelliğini yayına alacağını duyurmuştu. Sonunda firma bu özelliği aktif ettiğini açıkladı. Özellikle Pandemi sonrası büyük maddi kayıplar yaşayan restoran ve kafe gibi işletmelere bu yeniliğin büyük faydaları dokunabilir.

 

Instagram Üzerinden Yemek Siparişi Özelliği Nasıl Kullanılır?

Öncelikle bu uygulama ne yazık ki şu an sadece ABD ve Kanada’da kullanılıyor. Ancak kısa bir süre sonra tüm dünyada kullanıma açılacağının müjdesini verebiliriz. Bunun dışında Instagram hesabınızın bir “İşletme Hesabı” olması gerekmektedir. Tabi ki bir diğer gereklilik de müşterilerinizin sipariş verebilmelerini sağlayacak, online sipariş yapabilmeye uygun bir web sitenizin olması.

 

Instagram Üzerinden Yemek Siparişi Nasıl Verilir?

Eğer kullanıcıysanız yapmanız gereken şey çok basit. Sipariş özelliğini kullanabilmek için iki alternatifiniz olacak. Bunlardan birincisi profil üzerinde yer alacak olan “Yemek Siparişi Ver Düğmesini” tıklamak, ikincisi ise Instagram Story içerisinde yer alan “Yemek Siparişleri Çıkartması” seçeneğini kullanmak. Bu seçeneklerden hangisini seçerseniz seçin linke ya da düğmeye tıkladığınız anda sipariş vermek için ilgili firmanın web sitesine yönlendirileceksiniz. Detaylı bilgi için Instagram Yardım sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Instagram profilinizde yemek siparişleri özelliğini ayarlama

Instagram’da işletmeniz için yemek siparişleri özelliğini ayarlamak için:

 1. Instagram profilinize gidin.
 2. Profili Düzenle‘ye dokunun.
 3. “Herkese Açık İşletme Bilgileri” kısmında, Eylem Düğmeleri‘ne dokunun
 4. “Bir Düğme Seç” kısmında Yemek Siparişi Ver‘i seçin
 5. İşletmenizin yemek siparişleri için bir ortak seçin. Henüz bir ortak ile yemek siparişleri özelliğini ayarlamadıysanız, ortağın sitesindeki talimatları izleyin.
 6. İşletmenizin seçtiğiniz yemek siparişleri hizmetine bağlantı vermek için kullandığı internet sitesini ekleyin.
 7. İnternet sitesini girdikten sonra Bitti‘ye dokunun.

 

Instagram hikayenize Yemek Siparişleri çıkartması ekleme

Instagram hikayenize Yemek Siparişleri çıkartması eklemek için:

 1. Hikayenize yüklemek için bir fotoğraf veya video seçin.
 2. “YEMEK SİPARİŞLERİ” çıkartmasını seçin.
 3. İşletmenizin yemek siparişleri için bir ortak ekleyin. Henüz bir ortak ile yemek siparişleri özelliğini ayarlamadıysanız, ortağın sitesindeki talimatları izleyin.
 4. Seçtiğiniz yemek siparişleri hizmeti için ortak bağlantısını ekleyin.
 5. İnternet sitesini girdikten sonra Bitti‘ye dokunun.
 6. Yemek Siparişleri çıkartmasını, hikayenizde görünmesini istediğiniz yere taşıyın. Çıkartmaya dokunarak rengini de değiştirebilirsiniz.
 7. Hikayenizi paylaşın.

Sevdiğiniz Firma ve Restoranlara Destek Olun!

Instagram bu yenilik dışında Pandemi ve Koronavirüs nedeniyle maddi ve manevi kayıplar yaşayan ve zarar gören firmalara destek olma özelliği de sunuyor. Hediye Kartları ve Bağış Çıkartmaları özellikleri ile bunu sağlayacak olan Instagram, kullanıcılara sevdikleri işletmelere destek olabilme imkanı sunuyor.

Covid-19 salgını sonrası bu yeniliği ve girişimi özellikle yara alan gıda sektörü için yerinde bir karar olarak görebiliriz. Hayatımızda daha çok yer edinen sosyal mecralar ve platformlar bizlerin yaşamını kolaylaştırmanın yanında sağlığımızı ve güvenliğimizi de sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Eğer siz de tüm bu yeniliklere ayak uydurmak, işletmenize ait sosyal medya hesaplarının ve web sitesinin yenilenmesini ya da şartları yerine getirebilir hale gelmesini istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Facebook’tan Korona Virüs İçin Güncelleme
Haberler

Facebook’tan Korona Virüs İçin Güncelleme

Salgına dair reklam ve bilgi önlemlerine ek olarak yeni bir güncelleme de getireceğini belirten Facebook şirketinin CEO’su Mark Zuckerberg, ana sayfaya Korona Virüs başlığını entegre edecekleri belirtti. Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) alınacak resmi bilgilerin, uyarıların ve istatistiklerin burada bulunacağını da ekleyen Zuckerberg, bilinmesi gerekenleri rehber formatında ana sayfasında yayınlayacak.

Daha önce Microsoft’un da Korona Virüs ile ilgili interaktif bir web sitesi oluşturduğunu görmüştük. Microsoft’un ardından Facebook’un da sosyal sorumluluk adına böyle bir karar alması gözleri istemsizce bir başka teknoloji devi Google’un üzerine çevirdi.

 

Facebook’tan, Salgın Fırsatçılarına Reklam Yasağı

Tüm dünyada endişe ve korku yaratan Korona Virüs salgını, dünya genelinde devletlere ve bireylere sorumluluklar yüklüyor. Birçoğumuz bu gereklilikleri yerine getirsek de ne yazık ki bu kurallara uymayanlar olduğu gibi bu salgını krize dönüştürmeye çalışanlar da ne yazık ki var. Maskeleri, eldivenleri ve dezenfektanları fahiş fiyata satanların türediği salgın sürecinde birçok platform bu tarz eylemlerde bulunanların üyeliklerini iptal etti. İşte Facebook da bu süreçte üzerine düşeni yapacağını belirtti ve el dezenfektanı, yüzey dezenfekte edici mendil ve COVID-19 test kitleri gibi bu alanda yapılan tüm reklamları yasaklayacağını açıkladı.

 

Facebook, Korona Virüsü Reklamlarını Takibe Alıyor!

Toplumsal bilincin ve dayanışmanın en çok ihtiyaç duyulduğu bu dönemde fırsatçıların önüne geçmek için Facebook Market‘teki reklamları yasaklayacağını daha önce de söylemişti. Konuyla ilgili düzenlemeyi 2 hafta sonra devreye sokan şirket, COVID-19 ile ilgili ticari ya da yanıltıcı reklamları engellemeye başladı. Instagram, Facebook ve WhatsApp ile dünyanın en aktif ve popüler sosyal ağını oluşturan firmanın böyle bir karar alması sevindirici ve yerinde bir karar. Zira yalan ve eksik bilgilerin oldukça fazla dolandığı platformlarda alınan bu tarz kararlar hayati öneme sahip.

 

Facebook Korona Virüs’e Dair Haberleri Engelliyor!

Tüm bu süreç içerisinde ne yazık ki Facebook iyi haberleri ve içerikleri de engelliyordu. Yapay zeka kaynaklı olduğundan şüphelenilen durum Facebook’un salgın fırsatçılarının önüne geçmek için aldığı hamlelerden kaynaklanıyordu. Neyse ki firma bu hatayı fark etti ve hatayı giderdi.

Instagram Reklamları
Sosyal Medya Yönetimi ve Pazarlama, Uncategorized @tr

Instagram Reklamları

2020 yılı itibariyle dünya genelinde 1 milyar Instagram kullanıcısı olduğu dikkate alınırsa bu platformda reklam vermenin önemi de iyice ortaya çıkmaktadır. Bu kullanıcı sayısı ile dünya genelinde en popüler 3. sosyal medya uygulaması olan Instagram’ın ülkemizdeki kullanıcı sayısı ise 38 milyon. 2019 yılına göre %2.7’lik bir artışın olduğu (Bu oran 1 yılda 1 milyondan fazla kişinin eklenmesi demektir) bu platform her geçen yıl daha da değerli bir mecra halini almaktadır. Gelin bakalım bu kadar kişinin yer aldığı Instagram’da reklam vermenin detayları nelermiş?

 

Instagram Reklamları Fiyatları?

Yazımızın detaylarına Instagram ile ilgili en çok arama yapılan konuya açıklık getirerek başlayalım “Instagram Reklamları Ne Kadar?”. Aslında bu konuyla ilgili açıklamayı bir başka yazımız Facebook Reklamları içerisinde belirmiştik. Facebook’a ait olan Instagram da tıpkı Facebook gibi bütçe konusunda son derece esnek bir platform. Reklam bütçenizi siz belirliyorsunuz ve oluşturulan hedefleme doğrultusunda potansiyel erişim sayısına ulaşıyorsunuz. Bu anlamda KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak markanızın Instagram’da öne çıkmasını ve hedef amacınız doğrultusunda kazanç sağlamanıza destek oluyoruz.

 

Instagram Reklamları Nasıl Verilir?

En temel şekilde Instagram’da reklam vermek iki şekilde mümkündür. Bunlardan ilki her kullanıcının kolaylıkla yapabileceği bir süreç olan Instagram uygulaması üzerinden reklam çıkmaktır. Bu seçenek ile 3 basamakta reklam verebilirsiniz.

 • Seçeceğiniz görseliniz üzerinden reklamınızı görecek kişilerin hangi sayfaya yönlendirileceği,
 • Reklam hedef kitlenizin ayarlanması
 • Reklam bütçe ayarlarınızın yapılması

İkinci yöntem ise Facebook’un reklam ve sayfa yönetim platformu olan Business Manager’ı kullanmaktır. Tabi bu panel çok daha etkili bir reklam kurgusu imkanı sağlamaktır. Çünkü Business Manager üzerinden birçok farklı ayar yapılmaktadır. Bunu bir başka yazımızda uzunca açıklayacağız ancak Instagram reklamlarını Business Manager’dan verirken temel olarak şu detaylar öne çıkmaktadır.

 • Kataloglar
 • Pikseller
 • Çevrimdışı Olay Setleri
 • Özel Dönüşümler
 • Olay Kaynağı Grupları
 • Hedef Kitle Paylaşımları

İkisi arasında tabi ki büyük farklar vardır ama temelde ikisi de aynı amaca hizmet ederler. Burada önemli olan nokta reklamı verirken doğru hedeflemeleri oluşturmak ve dikkat çekici bir görsel ya da video hazırlamaktır. Eğer sizler de markanızı Instagram’da öne çıkarmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Instagram Reklamları Yönetimi?

Yukarıda bahsedildiği gibi reklam vermek herkesin bir şekilde yapabileceği basit bir süreçtir. Bir reklam çok başarılı şekilde oluşturulabilir ancak doğru hedef kitle veya görsel seçilmezse, yanlış bir ifade kullanılırsa ya da reklam takibi yapılmazsa o başarı büyük bir hüsrana dönüşebilir.

 

Instagram Reklamlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Instagram’da reklam sürecinin doğru yönetilmesi için şu basamaklar büyük önem taşımaktadır;

 • Reklam verme amacı nedir? (Satış mı, marka bilinirliği mi, duyuru mu?)
 • Reklamın hedef kitlesi kimlerdir? (B2B mi, B2C mi, yoksa genel mi?)
 • Reklam bütçesi ne kadar?
 • Reklam zamanı doğru mu? (Gündemde savaş, seçim vb gibi olaylar mevcut mu?)
 • Hedef kitlenizdeki kişilerle ve potansiyel müşterilerle iletişiminiz hızlı mı?
 • Reklamınızı analiz edin, kontrol edin, gerekiyorsa revize edin.

Tüm bu süreçler için KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak sizlere profesyonel hizmet sunuyoruz.