Marka Stratejisi Oluşturma

İster yeni bir marka oluşturuyor olun isterseniz uzun geçmişi olan köklü bir markaya, öne çıkan, öncü ve bilinen bir marka olmak istiyorsanız dönemin dinamiklerine uygun stratejiler geliştirerek markanızı etkili şekilde tanıtmak zorundasınız. Zira her şey gibi markalar, markaların bulundukları sektörler, markaların sektörlerine bağlı teknolojiler ve tüm bunların tanıtımı için kullanılan reklam mecraları sürekli gelişmektedir. Haliyle bu gelişime ayak uyduramadığınız herhangi bir noktada markanızın değer ve itibar kaybetmesine engel olamazsınız. Şöyle ki, internet çağında hala daha dijital reklam alanları yerine sadece gazete ilanlarını kullanıyorsanız, muhtemelen markanız hala o dönemlere ait bilinirliğe, kazançlara ve itibara sahip bir markadır. İşte sektörde geri kalmamak ve markanızı hak ettiği yere taşımak için bu ve bunun gibi birçok detaya dikkat ederek Marka Stratejisi Oluşturmanız gerekmektedir.

            Peki, nedir bu Marka Stratejisi?

Marka Stratejisi; markanın sahip olduğu değeri artırmak ve markanın değerlerini ileriye taşımak için uygulanan planlar bütünüdür. Oldukça uzun bir yol olan Marka Stratejisi Oluşturma, birçok dinamik etken ve detaya bağlıdır. Örneğin yeni kurulan bir markanın yapacağı ve yapması gerekenlerle yani oluşturacağı Marka Stratejisi ile var olan ve kötü üne sahip bir markanın oluşturacağı Marka Stratejisi bambaşka olmalıdır. Şimdi gelin etkili bir Marka Stratejisi Oluşturma ve Marka Tanıtımı nasıl yapılır onlara bakalım.

 

Marka Stratejisi Nasıl Yapılır?

Biraz önce de belirttiğimiz gibi Marka Stratejisi oluşturmak, birden çok bileşeni içeren, farklı etmenlere bağlı olan komplike bir süreçtir. Markanın hizmet verdiği sektör, dönemin konjonktürü, markanın hitap ettiği kesim gibi çok farklı noktaların göz önünde bulundurulması gerekir. Ancak genel hatlarıyla sıralamak gerekirse şu maddeler üzerinde durmak faydalı olacaktır;

 1. Hedef Kitlenizi Tanıyın ve Tanımlayın: Karşınızdakini tanımak ve ona doğru şekilde hitap etmek hayatın her alanında olduğu gibi markanızın iletişimi için de oldukça önemlidir. Hedef kitlenizin kim olduğunu ve nasıl özelliklere sahip olduğunu bilmek onlarla olan iletişim şeklinizi önemli ölçüde etkileyecektir. Bu sebeple markanızın bulunduğu sektördeki ve hedeflediği kişileri tanımanız stratejinizin ilk adımını oluşturmalıdır.
 2. Rakip Markaları Analiz Edin: Rakip analizi yapmak demek, birebir rakiplerinizin stratejilerini ve yaptıklarını yapmak demek değildir. Buradaki amaçlardan ilki sizi siz yapacak farklılıkları belirlemektir. Hangi özelliğiniz sizi piyasadaki rakiplerinizin önüne geçirmektedir. Amaçlarınızdan bir diğeri ise var olan bir fikri, hizmeti ya da stratejiyi “sizin” değerlerinizle nasıl harmanlayabileceğinizi ve sunabileceğinizi ortaya çıkarmaktır. Yani fikir geliştirmektir. Var olan bir şeyi birebir şekilde sunarsanız zaten şampiyonlar liginde olan rakiplerinize karşı pek de şansınız olmayacaktır.
 3. Marka Hikâyenizi Öne Çıkarın: Siz kimsiniz? Farklılığınız ne? Hikâyeniz ne? Amacınız ne? Bu gibi soruları ve sizin tercih edilmenizi sağlayacak özelliklerinizi vurgulayın. Güçlü olduğunuz yanlarınızı müşterilerinize anlatın.
 4. Amacınızı ve Bu Amaca Uygun Mesajınızı Oluşturun: Müşterilerinize vermek istediğiniz mesajı ve sizi özel kılan değerleri en net şekilde ve kısaca ifade edecek çalışmalar yapın. İnovatif fikirler ve yaratıcı çalışmalarla mesajınızı uygun platformlarda en uygun dillerle anlatın. Müşterileriniz sizin neleri, ne şekilde ve ne gibi yöntemlerle yaptığınızı bilmeliler.
 5. Amacınız Dâhilinde Hedefler Belirleyin: Sıfırdan en tepeye bir anda çıkabileceğinizi düşünmeyin. Amacınıza ulaşırken kendinize yapılabilir hedefler belirleyin. Böylelikle hem çok daha kontrollü hem de durumu kontrol ederek ilerlersiniz. Bu da olası bir problem karşısında daha efektif çözümler bulmanızı sağlar.
 6. Tanıtım ve Reklam Kanallarınızı Belirleyin: Belki de en kafa karıştıran madde budur. Zira birçok reklam kanalı ve reklam modelinin olduğu günümüzde markanıza ait en doğru platformları bulmak oldukça önemlidir. Bu mecralar dijital platformlar olduğu gibi yazılı ve görsel alanlar da olabilirler. Önemli olan doğru alanı doğru şekilde ve doğru zamanda kullanmaktır. Bunun içinde yapılacak en doğru şey profesyonel yardım almaktır.
 7. Müşteri İlişkilerine ve Dönüşlerine Önem Verin: Aslında bu maddenin önemini anlatmaya pek de gerek yok. Sonuçta hepimiz birer tüketiciyiz ve hizmet aldığımız yerlerle olan etkileşimimizin önemini çok çok iyi biliyoruz. Sizinle iletişime ve etkileşime geçmiş kişiler sizin en önemli reklam kaynağınızdır. Doğru hizmet ve etkileşim sağladığınız kişiler olası bir sorunda aldıkları bütün iyi hizmeti unutacak ve geri dönüşü olmayan bir kötü deneyimle markanızdan uzaklaşacaktır.
 8. Gelişmelere ve Yeniliklere Uyum Sağlayın: Birçok markanın belki de en çok göz ardı ettiği madde budur. Zira alışkanlıklardan kopamamak ve geleneksel yöntemlerle devam etmek özellikle ülkemizdeki en büyük problemlerden birisidir. Örneğin bugün hala daha hızlı, kullanıcı dostu ve mobil uyumlu web sitesi edinmemekte direnen bir firma, dijital dünyanın tüm artılarını (reklam, e-ticaret vb.) kaçıracaktır.

 Yukarıda belirttiğimiz bütün maddeler ayrı birer yazı olmayı hak eden ve detaylandırılması gereken konulardır. Ancak biz genel hatlarıyla yapılması gerekenlere değindik.

Marka Tanıtımı

Yukarıdaki maddeleri doğru ve etkili şekilde uyguladıktan sonra sıra geliyor Marka Tanıtımı yapmaya. Buradaki önemli nokta Marka Tanıtımının, Marka Stratejisi oluşturduktan sonra oluşturulan stratejiye uygun şekilde uygulanmasıdır.  Çünkü Marka Stratejisi yapmanın amacı markanın bilinirliğini ve değerini ileri taşımak olduğu için buradaki en önemli nokta markanın potansiyel hedef kitlesiyle en doğru şekilde buluşmasını sağlamaktır. Yani farklı platformlarda etkili yöntemlerle Markayı Tanıtmaktır. Bir markayı tanıtmanın birçok farklı yolu vardır. Bu yollardan bazıları hızlı ama kısa süreli etkiler yaratırken, bazıları ise yavaş ama uzun süreli faydalar sağlar. İşte burada önemli olan da bu iki yolu da en doğru şekilde, doğru anlarda aktif ederek bütünsel bir yol oluşturmaktır. Hadi şimdi de markanızı tanıtmak için yapabileceğiniz bazı yöntemlere bakalım.

Marka Bilinirliğini Artırma

Marka Bilinirliğini Artırma adına atılacak her adımın ve alınacak her kararın yukarıda bahsettiğimiz Marka Stratejisi Oluşturma maddeleri çerçevesinde gerçekleştirilmesi gerektiğini unutmayın. Markanızın hedef kitlesi, sektörü, markanızın amacı gibi etmenler tüm bu pazarlama ve tanıtım stratejinizi etkileyecektir.

 • Dijital Pazarlama

Çağımızın en önemli pazarlama ve tanıtım kanalı olan dijital dünya, bu anlamda markalara ucuz ve hızlı dönüşler sağlamaktadır. Buradaki önemli nokta markaya ve amacınıza yönelik doğru kanalları seçmek ve işin uzmanından destek almaktır. Dijital Pazarlamanın önemi ile ilgili daha fazla bilgi almak için “Dijital Pazarlamanın Önemi” isimli blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Marka Stratejisi Oluşturma 2

 • Basılı Mecralarda Yer Almak

Bu madde Dijital Pazarlamaya göre çok daha pahalı ve az kitleye ulaşıyor olsa da niş bir alanda oldukça büyük faydalar sağlayabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken şey yer aldığınız mecrada dikkat çekecek bir tasarım ve sloganla kendinizi ön plana çıkarabilmek.

 • Promosyon Ürünler

Tüketiciler ücretsiz ürünleri denemeyi ve almayı severler. İnsanların evlerinde birkaç gün ya da hafta kalmasını sağlayacak kolonya ya da hijyen ürünleri hem uzun süreli bir tanıtım imkanı hem de markaya karşı güven ve bilinirlik algısı yaratacaktır. Bu ürünlerin herkese dağıtılmasına gerek yok. Maliyet durumuna göre yarışma, çekiliş ya da belirli bir etkinlik sürecindeki dağıtımla olabilir.

 • Topluluk Pazarlaması

Bağlı olduğumuz topluma karşı hepimiz bir aidiyet hissederiz. İşte markayı bu topluluğa dâhil edecek fikirler marka açısından pozitif bir algı yaratacaktır. Özellikle şu an hepimizin derdi olan Covid-19 ve kolonya ürünü üzerinden bir kampanya ve pazarlama stratejisi oluşturulabilir.

 • Sadakat Programı

Özellikle sosyal medya gibi platformlarda insanlar sevdikleri ve ürününe güvendikleri markaları takip etmek isterler. Bunun yapılmasının iki sebebi vardır. Bu sebeplerden biri yeni bir ürün ve kampanyanın takibini yapabilmektir, yani haberdar olmaktır. İkincisi ise kişilerin o markayla kurdukları aidiyet, sadakat duygusudur. Akılcı bir kampanya ile ürünleri daha önceden almış kişilere hediye, çekiliş ya da belirli bir ürün adedi ile fayda sağlayacak bir avantaj sunulabilir. Bu da kişilerin markaya karşı sadakatlerini artıracaktır.

 • Yorum ve Yönlendirme

Dijital mecraların olmazsa olmazı olan olumlu yorum ve paylaşımlar marka algısını ve reklamını yapmanın en hızlı yoludur. Bu madde hızlı sonuç almak adına oldukça önemlidir. Sosyal medyadaki çekilişler, yapılan yorumlar ve sayfa yönlendirmeleri marka bilinirliği açısından hızlı bir fayda sağlayacaktır.

 

Reklam Ajansı KREABAZ

Tüm bu önemli bilgiler ışığında siz de markanız için etkili bir strateji oluşturmak, markanızı ileriye taşımak ve gelişen dünyada yerinizi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.