Etiket: SEO – Arama Motoru Optimizasyonu

SEO İçin Kullanılan Google Araçları
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO İçin Kullanılan Google Araçları

Günümüzde yaygınlaşan internet kullanımıyla birlikte web sitelerinin varlığı ve etkinliği de artış göstermektedir. Pek çok sektörde birbirine rakip olan binlerce web sitesi internette aktif şekilde yer almaktadır. İnternet kullanıcıları aradıkları ürün, hizmet veya içerik için ya doğrudan bu web sitelerinin adını yazmakta ya da belirli kelimeler kullanarak araştırma yapmaktadır.

İşte bu denli yoğun ve kalabalık olan internet dünyasında web sitenizin öne çıkmasını sağlamak, marka bilinirliğinizi artırmak ve sizin varlığınızdan haberdar olmayan kullanıcılara kendinizi tanıtmak için çeşitli iyileştirmeler yapmalısınız. İşte bunun da en etkili yöntemlerinden biri de SEO’dur. SEO (Search Engine Optimization) Arama Motoru Optimizasyonu demektir. SEO en basit haliyle sahip olduğunuz web sitelerinin arama sonuç sırasında sitenin ilk sayfada ve ilk sıralarda yer almasını sağlayan çalışmalar bütünüdür.

SEO, yeni bir web sitesi kurarken uygulanabileceği gibi var olan web sitelerinin iyileştirilmesinde de etkin rol oynar. Bunun için öncelikle geniş bir data analizi yapılmalıdır. Çünkü web sitesinin mevcut durum analizinin gerçekleşmesi, var olan eksik ve hataların belirlenmesi doğru bir yol haritası çizmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden SEO çalışmaları yaparken doğru hedef belirlemek ve bu hedefler doğrultusunda strateji geliştirerek ilerlemek önemlidir. Bu doğrultuda Arama Motoru Optimizasyonu çalışması yürütürken yardım alabileceğiniz Google ve diğer SEO araçları nelerdir? Bu araçların SEO aşamalarında sağladığı katkılar nelerdir? Bu soruların cevaplarına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu İçin Kullanılan Google Araçları

SEO’nun web sitelerinde iyileştirme ve geliştirme yapılan ve arama sonuç ekranında web sitesinin en üst sırada yer almasını sağlayan çalışmalar bütünü olduğunu söylemiştik. Bu nedenle yapılan SEO çalışmalarının temelinde mevcut web sitesinin yüksek organik trafiğe sahip olmasını sağlamak yer alır. Gelişen internet çağında ortaya çıkan binlerce web sitesi arasında elbette rakip firmalar da var. İşte doğru yapılan ve uygulanan SEO Teknikleri sayesinde bu rakip firmalar arasından sıyrılarak dijital pazarda önemli bir role sahip olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk adım sürdürülebilirliğin ön planda olduğu gerçekçi bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmaktır.

Dijital pazarlama stratejisi oluştururken öncelikle bulunduğunuz sektördeki pazar durumunu ve rakiplerin konumunu dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. Bunları gerçekleştirirken SEO aşamalarını göz ardı etmeden doğru hamleler yapmalısınız. Kendi pazarınızda nerede yer aldığınızı ve diğer rakiplere kıyasla ne tür eksikliklerinizin bulunduğunu tespit etmelisiniz. Sorunları ve eksikleri görmeli buna göre stratejiler ve müdahaleler yapmalısınız. (Detaylı bilgi için Arama Motoru Optimizasyonu Aşamaları yazımızı inceleyebilirsiniz.)

Etkili bir şekilde yürütülmüş SEO çalışmalarıyla birlikte kısa sürede uzun vadeli yatırımlar yapmanız mümkündür. Bu çalışmaları yürütürken sizlere yardımcı olabilecek birtakım analiz araçları da bulunur. Arama motorları arasında en çok kullanılan Google, bünyesindeki SEO araçları ile arama sonuçlarından hangi sırada olacağınızı belirler. Web sitenizin analizini oluşturur ve bu analizler çerçevesinde gerekli iyileştirme ve optimizasyon işlemlerinin de yürütülmesine yardımcı olur. Google Araçlarını kullanmak SEO ve markanızın daha fazla kişiye ulaşabilmesi açısından birçok avantaj sağlar. Bu sebeple bu araçların sağladığı faydalardan yararlanmak doğru ve etkili SEO çalışması gerçekleştirmek için göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Yani doğru SEO yapmanın aşamalarından bir tanesi de bu araçları doğru ve etkili şekilde kullanmaktır. Gelin şimdi “SEO için Kullanılan Google Araçları Nelerdir?” birlikte inceleyelim.

SEO İçin Kullanılan Google Araçları 2

Google SEO Araçları

Başta Google olmak üzere arama sonuçlarında üst sırada yer almak için web sitesi üzerinde yapılan iyileştirmelerde yol gösterecek Google SEO araçlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Google Analytics: Web sitelerinin performansını ölçümleyerek mevcut durumlarını analiz eden ve iyileştirilmesi gereken noktaları belirleyerek sizlere rapor eden bir araçtır. Google Analytics 10.000’den fazla metriği ölçtüğü için web sitesi hakkında net raporlar oluşturulmaktadır. Web sitesinin trafiğini ölçümler. Kullanıcıların web sitesi üzerinde ne tür ve sıklıkla aksiyon aldıklarını ve nasıl bir kullanıcı profiline sahip olduklarını analiz eder. Web sitesinin belirli aralıklarla aldığı ziyaretçi sayısını, sayfadan hemen çıkma oranı (bounce rate) gibi metriklerin ölçümlemesini yapar. Bunun yanı sıra ziyaretçilerin demografik özelliklerini de çıkarır. Kullanıcıların yaşı, konumu, ilgi alanları, en çok hangi sayfada kaldıkları, ne kadar süre kaldıkları ya da hangi cihazdan erişim sağladıkları gibi demografik özellikleri de analiz ederek bir rapor halinde sunar. Google Analytics’in en önemli özelliği kolay anlaşılır raporlar sunmasıdır. Görsel grafiklerle desteklediği sonuçlarını pek çok kişi okumaktadır. Google Analytics’in oluşturduğu bu raporlar çerçevesinde web sitenizin doğru hedef kitleye ulaşıp ulaşmadığını anlayabilirsiniz. Eğer bu durumda herhangi bir sorun var ise gerekli düzeltmelerle web sitenizin iyileştirilmesini sağlayabilirsiniz. Kısaca web site ziyaretçilerinin sitenizle olan etkileşimlerini ölçümleyebildiğiniz bir araçtır demek mümkündür.
 2. Google Keyword Planner: Anahtar kelime planlayıcısı olarak da bilinen Google Keyword Planner, SEO çalışmaları sırasında sıklıkla kullanılan anahtar kelimeleri ve hacimlerini gösteren bir araçtır. Keyword Planner kullanabilmek için aktif olarak faaliyet gösteren bir Google Ads hesabınız olmalıdır. Web sitenizin sektörü ile ilgili anahtar kelimeleri kapsamlı bir şekilde araştırır. Anahtar kelimelerin ne kadar aranma hacminin olduğunu sizlere sunan bu araç ile oluşturacağınız içeriklerde daha etkili bir dil kullanmanızı sağlar. İnternet kullanıcılarının arama yaparken en çok hangi kelime ve kelime öbeklerinin kullandığını sizlere sunarak bu aramalarda görünmesini artırmasına yardımcı olur.
 3. Google Trends: SEO çalışmalarını yürütürken sektörel açıdan bilgi sahibi olmak da ayrı bir öneme sahiptir. Sektörel eğilimleri gösteren Google Trends, farklı kelime aramalarının konu içerisindeki hacimlerini de göstermektedir. Böylece zamanın trendlerine uygun olarak özgün ve güncel içerikler ile web sitesini aktif bir şekilde sürdürebilirsiniz. Özellikle kullanıcıların sorulara örnek içeriklerin sunulduğu ve çözüm fikirlerinin anlatıldığı içerikler ile kullanıcıların web siteye olan trafiğinin artması hedeflenmektedir. Google Trends aramaları ile benzerlik gösteren konular üzerine içerik oluşturmak bu anlamda büyük katkı sağlayacaktır. Google Trends sadece Google aramalarının sonuçlarını değil aynı zamanda Google’ın sahip olduğu diğer mecralardaki aramaları da listeler. Örneğin, YouTube’da ilgili sektörlerle ilgili hangi kelimeler kullanılarak arama yapılmış veya “trend konular neler” gibi pek çok veriye ulaşabilirsiniz. Farklı platformlardaki aramaları görüntülemek için Google Trends’de arama seçeneğini YouTube ya da istediğiniz diğer platformları seçerek sınırlayabilirsiniz. İçerik üretirken kullanabileceğiniz anahtar kelimeleri platformlar bazında değerlendirerek hedef kitlenizin dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz.
 4. Google Search Console: Google Arama Konsolu ile anahtar kelime analizi yapabilir ya da sitenize yönlendirme yapacak bağlantıları görüntüleyebilirsiniz. Web sitenizde organik trafiğin en fazla olduğu içeriği tespit edebilirsiniz. Web site analizlerinin yapılması sitenin eksik yönlerinin belirlenmesinde önemli bir unsurdur. Bu bağlamda oluşan eksiklikleri gidermek için daha detaylı bir SEO çalışması yapabilir ya da var olan çalışmalarınızı destekleyerek güçlendirebilirsiniz. Pek çok SEO uzmanının en sık kullandığı araçlardan biri olan Google Search Console hem ücretsiz olması hem de web sitesinin oluşumu için gerekli verilerin sunulması bakımından oldukça yararlıdır. Google Web Master Tools olarak bilinen fakat daha sonra adında değişiklik yapılan bu tool ile web sitenizin durumunu inceleyebilirsiniz. Web sitenizin yapılan Google aramalarında hangi sırada yer aldığı, sitenizin mobil cihazlarla uyumlu olarak çalışıp çalışmadığı pek çok analizi görüntüleyebilirsiniz. Bu analizler sonucunda web sitesinde yolunda gitmeyen bir şeyler var ise bu sorunları gidermeniz için de sizlere yol gösterecektir. Web sitesinin performansını artırmak ve mevcut trafikte artış sağlamak için hangi anahtar kelimelerin kullanılması gerektiğini de vurgular. Site performansını değerlendirirken hangi zamanda daha üst seviyelerde olduğunu gösteren geniş kapsamlı bir analiz sunar. Bunların yanı sıra web sitenizi aratan kullanıcıların en çok hangi kelime ve kelime öbeklerini kullandığını da sizlere gösterir. Site üzerinde herhangi bir hata varsa bunu düzeltebilmemiz için site verileri sunar. Yanlış dizayn edilmiş ve yapılandırılmış verileri incelemenizi sağlar. Google Search Console kullanarak birtakım veri raporları elde eder. Bu raporlardan birkaçını şu şekilde sıralamak mümkündür:
  • Site haritaları: Google Search Console aracılığı ile sitenizin sahip olduğu sayfaları görüntülemeniz mümkündür. Bunun için bir site haritasını oluşturmanız ve oluşturduğunuz bu haritayı Google ile paylaşmamız gerekir. Bu işlemin en temel amacı web sitenizin önemli içeriklerinin Google tarafından daha kolay görünmesini sağlamaktır. Bu görünürlük de sitenin daha fazla trafik çekmesine neden olur. Eğer ki site haritasını Google ile paylaşmazsanız istediğiniz trafiği alamayabilirsiniz. Ayrıca site haritaları sekmesinden web sitenizin kaç tane bağlantısının Google tarafından indekslendiğini de görüntüleyebilirsiniz.
  • Performans: Google Search Console’un en çok kullanılan özelliklerinden biri de web sitesinin performansını görüntüleyebileceğiniz verilerin raporlarıdır. Bu raporlarda web sitesinin aldığı toplam tıklanma sayısından toplam gösterim sayısına, tıklama oranından konum analizlerine kadar birçok veriye erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu verileri belirli zaman aralıklarını seçerek kısıtlayabilirsiniz. Özellikle özel günlerde web sitenin trafik oranlarını gözlemleme fırsatı elde edersiniz. Bu sayede düşük verilere sahip olduğu zamanları tespit ederek iyileştirmeler yapabilirsiniz. Web sitenizin performansını ölçmek için belirleyeceğiniz zaman aralığı 1 hafta, 3 ay ya da 6 ay gibi belirli zamanları kapsayabileceği gibi 1 yıllık verileri de alarak karşılaştırma yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra web sitesinde paylaştığınız video ve görsel içeriklerin de analizlerini raporlar. Kullanıcıların en çok hangi ülkeden siteyi ziyaret ettiğini, hangi dijital cihazdan görüntülediklerini de görebilirsiniz. Bilgisayar, tablet ve mobil cihazlarda kullanıcıların ne kadar tıkladığını görmek ve web sitelerinin özellikle hangisinden daha çok ziyaret aldığını bilmek SEO çalışmalarında önemli bir yere sahiptir.
  • URL denetimi: URL denetimi yapmak web sitenizin Google tarafından indeksleme oranını tespit etmenin bir yoludur. Bu denetimi sağlamak için ilgili alana web sitenizin linkini yapıştırmanız yeterli olacaktır. URL denetimi esnasında web sitenizde mobil sayfaların hız durumunu kontrol eder. Eğer web sitesinde yapılandırılmış veri ya da indeksleme hataları varsa bunları tespit eder ve düzeltmek için raporlar.

Analiz – Tespit – Çözüm – Uygulama – Kontrol – Yönetim

Arama Motoru Optimizasyonu Araçları

SEO çalışmalarını yürütürken yararlanabileceğiniz birçok araç vardır. Özellikle anahtar kelime aranma hacimleri ve web sitesinin güncel durumunun raporlanmasını sağlayan bu araçlar yapılan çalışmaların başarılı olup olmadıklarını göstermektedir. Web sitesinin eksik yanlarının tespit edilmesi ve bu eksikliklerin giderilmesi için yeni çalışmalar yürütülmesini sağlar.

Kelime analizi yapılırken en çok kullanılan araçlar Semrush, Ahrefs ya da Kwfinder gibi Arama Motoru Optimizasyonu Araçlarıdır. Bu araçlar sayesinde potansiyel müşterilerin hangi kelimeleri kullanarak arama yaptığını sorgulamanız mümkündür. Anahtar kelime analizi yapılırken kelimelerin hangi sıklıkla aratıldığı ve web sitesi ile ilgili alaka düzeyi de göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca rakiplerin içeriklerini ve kullandığı anahtar kelimeleri de inceleyerek kendinize özgü bir veri oluşturmalısınız.

Web sitenizi geliştirirken bu SEO araçlarını kullanmanız daha doğru bir site oluşturmak için önemli bir adımdır. Gelin Google’ın sunduğu SEO araçlarının dışında işinize yarayacak SEO araçlarını inceleyelim.

SEO İçin Kullanılan Google Araçları 4

 1. Semrush: Pazarlama faaliyetlerinin planlanmasında önemli bir rol oynayan Semrush, en iyi arama motoru optimizasyonu araçlarından biridir. Web sitesi üzerinde çeşitli verilerin analizlerini oluşturarak birçok değerli veriyi sizlere sunar. Anahtar kelime aracı olarak da kullanabileceğiniz Semrush’ın görevi sadece bu değildir. Aynı zamanda web sitesinin backlink denetimini yapar ya da arama hacimlerini ölçümler. Sayfadaki SEO çalışmalarını denetleyerek site denetimini de gerçekleştirir. Organik trafik, pozisyon takibi, içgörü analizleri gibi birçok geniş ölçekli analizi sizlere sunarak daha kaliteli bir web sitesi tasarlamanıza yardımcı olur. Semrush tüm analizleri tek bir panel üzerinden gerçekleştirildiğinden kolay bir kullanıma sahiptir. Yaptığı analizleri istediğiniz zaman diliminde seçerek sınırlar ya da daha geniş bir çerçeveden gözlemleyebilirsiniz. Günlük, haftalık ya da yıllık ölçütler kullanarak gerekli düzenlemeleri ve güncellemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Semrush’ın sunduğu özellikleri göz önünde bulundurduğumuzda en etkileyici olan özelliği rakiplerin web siteleri hakkında değerlendirmeler sunmasıdır. Rakiplerin en çok kullandığı ve trafik çektiği anahtar kelimeleri sizlere göstererek trafiğinin artması yönünde çalışmalar yürütebilir. Semrush ücretli bir şekilde profesyonel hizmet verirken sınırlı olmak koşuluyla ücretsiz olarak kullanılması mümkün bir araçtır. Ücretsiz kullandığınızda sadece tek bir web sitesinin verileri üzerinde çalışmalar yürütebilirsiniz. Diğer web siteleri ile ilgili de bilgi sahibi olmak isterseniz bu aracı ücretli bir şekilde kullanmanız gerekecektir. Ayrıca ücretsiz sürümlü Semrush sınırlı sayıda kelime analizi yapar ve en temel hatları ile domain raporları oluşturur. Fakat, ücretli olarak kullanırsanız birden fazla araca erişim sağlarken pazarlama stratejinizi tüm ayrıntıları ile raporlayarak sizlere sunar. Kısaca ifade edecek olursak Semrush, organik arama, reklam araştırması, kitle içgörüsü, backlink, anahtar kelime aranma hacmi araştırması, ürün listeleme reklamları, trafik analizi ve piyasa analizi gibi pek çok işlemin raporlanmasını gerçekleştirir.
 2. Moz: Semrush’ın haricinde yaygın bir şekilde kullanılan bir başka SEO aracı ise Moz’dur. Toz, pro ve local gibi farklı versiyonlara sahip olan ücretsiz bir araçtır. Toz aracılığı ile anahtar kelime analizi yapabilir ya da linkleri kontrol edebilirsiniz. Ücretsiz bir şekilde hizmet sunduğu için pek çok kişi tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. SEO çalışmalarında önemli bir yere sahip olan domain analizi ve konum analizini de gerçekleştiren Moz, bunların yanı sıra site denetimi, arama sonuçlarındaki sıralama takibini ve backlink analizlerini de sunmaktadır. Yeni anahtar kelimelerin keşfini yaparken kullanabileceğiniz Moz, çok fazla sayıda araç ve destek ekibine sahiptir. Bu özelliğinin sağladığı en büyük avantaj ise daha büyük verilerle çalıştığından sektör metriklerini de sizlere gösterir. Bu analizlerin dışında arama motoru optimizasyonuna değer katacak değişik fikir önerilerinde bulunur. Moz, web sitelerinin crawl edilmesini yeniden dizayn eden bir araçtır. Bu sayede rakiplerin analizini de geliştirerek kıyaslama yapmanıza yardımcı olur. Moz’un sağladığı en önemli faydalardan biri de web sitesinin performansını artırmaya yönelik içgörülerde bulunmasıdır. Sitenin organik trafiğini artırmak ve siteyi daha fazla geliştirerek daha çok kullanıcıda görünür kılmak için çalışmalar sağlar.
 3. SpyFu: Web sitelerinin denetimini gerçekleştiren bir arama motoru optimizasyonu aracıdır. SpyFu’yu diğer denetim araçlarından ayıran en önemli özellik SEO çalışmalarının yürütülmesinde büyük avantaj sağlamasıdır. Bu avantajı yanı sıra tıklama başına maliyetin hesaplanmasında yardımcı olarak Google Ads kampanyasını yürüten analistlere büyük yarar sağlar. SpyFu nasıl kullanılır diye merak edenler için oldukça kolay bir kullanıma sahip olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu SEO aracı ile bir anahtar kelime araştırması yaptığınızda bu anahtar kelimeyi daha önce kullanan kişilerin domain bilgilerini sizler için sıralamaktadır. Hangi domain sahipleri bu anahtar kelimeyi satın alınmış ve kullandıkları andan itibaren web sitelerinde nasıl değişiklikler görülmüştür gibi verilerin raporlanmasını sağlar. Web sitesinin arama sonuçlarında sıralaması satın alınan anahtar kelime sonrasında nasıl değiştiğini sizlere gösterir. SpyFu aracı ile belirli kategorilerdeki araçlara erişim sağlayabilirsiniz. Bu kategoriler; SEO araştırması, tıklama başına maliyet araştırması (PPC), anahtar kelime araştırması ve diğer ekstra özellikler olarak da sıralanabilir. Bu SEO Aracının en temel görevi geniş, kapsamlı ve detaylı bir anahtar kelime analizi yapmasıdır. Ancak, bunun yanı sıra reklam ölçütlerini yapması ve backlink takibi gibi farklı özellikleri ve işlevleri de bulunmaktadır. SpyFu, web genelinde crawl edilmesi ve reklam ölçütlerinin karmaşık yapıda olması SEO çalışmalarına yeni başlayan kişiler için anlaşılması zor olsa da dijital pazarlama konusunda detaylı bir rapor sunduğundan sıklıkla kullanılan araçlardan biri haline gelmiştir.
 4. Ahrefs: Semrush’dan sonra en çok kullanılan arama motoru optimizasyonu aracı Ahrefs’tir. Anahtar kelime analizinden site denetimine kadar pek çok özelliğe sahip olan daha çok profesyonel SEO çalışmalarının yürütüldüğü bir araçtır. Bu SEO aracının en önemli ve güzel özelliği güçlü bir crawl kabiliyetine sahip olmasıdır. Bu sayede web sitesi ile ilgili olan gerekli bilgileri analiz ederek geniş kapsamlı bir rapor sunmaktadır. Ahrefs, içerik araştırmasının yürütüldüğü, sıralama takibinin yapıldığı ve backlink araştırmalarının gerçekleştirebildiği bir araçtır. Bunlarla sınırlı kalmayarak rakip analizi, anahtar kelime analizi ve yeni anahtar kelime keşiflerini de gerçekleştirebilirsiniz. Ahrefs sayesinde kendi web siteniz ile rakip firmaların web sitelerinin karşılaştırmasını yapabilirsiniz. İçeriklerinin analizlerini alabilir ya da içerik farklılıklarını görebilirsiniz. Web sitenizin dış linklerini gözlemleyebilirsiniz. Ahrefs, anahtar kelime analizi yaparken sadece Google arama motorunu baz almaz. Google haricinde Yandex, Amazon, Bing, Safari, Yahoo ya da YouTube gibi diğer arama motorlarını da dikkate alarak daha geniş kapsamlı bir analiz gerçekleştirir. Trend anahtar kelimelerin haricinde yeni kelimeleri de keşfeder. Bulduğu yeni anahtar kelimeleri kullanarak oluşturacağınız içeriklerle web sitenizi daha üst sıralara taşıma fırsatı elde ederken trafiğinin de artmasını sağlayabilirsiniz.
 5. DeepCrawl: SEO aracının isminden de anlaşılacağı üzere web sitesini crawl etmek için kullanılan bir araçtır. Crawl işleminde en çok tercih edilen ve mükemmel sonuçların elde edildiği araçlardan biridir. Diğer SEO araçları gibi anahtar kelime analizi ya da site denetimi gibi işlemleri yürütmek gibi görevleri yoktur. Fakat, sorunlu sayfalar üzerinde yapılabilecek iyileştirmelere öneriler sunabilir. Google tarafından desteklenen bazı SEO araçlarını DeepCrawl ile birlikte kullanabilirsiniz. Google Analytics ya da Google Search Console ile entegre edilmesi mümkündür. Web sitesindeki backlinklerin takibi sağlayan ve crawl edildiği sırada tüm bilgileri kaydeden DeepCrawl, birtakım özelliklere sahip bir araçtır. Daha çok e-Ticaret, girişimciler ya da ajanslar tarafından kullanılır. DeepCrawl tamamen ücretli bir araçtır. Ücretsiz versiyonu bulunmadığı için daha çok getirisi olan çalışmalarda tercih edildiğinden profesyonel SEO çalışmalarında önemli role sahiptir. Ücretsiz olarak kullanmak için belirli deneme süresi vardır. Aracın sağladığı faydaları deneyimlemek için satın almadan önce bu deneme sürümünü kullanmanız doğru olacaktır. Diğer SEO araçlarına göre daha az özelliklerinin bulunmasına rağmen profesyonel anlamda uzman bir rapor sunduğundan dolayı SEO uzmanları tarafından tam puan almıştır.
 6. Screaming Frog: Hem ücretsiz hem ücretli versiyonu bulunana Screaming Frog, Windows, Mac ve Linux ile çalışabilen bir araçtır. Google’ın yanı sıra Apple, Amazon ve Disney gibi büyük şirketler tarafından da kullanılan bu araç SEO çalışmalarını sürdürürken pek çok işlemin daha kısa sürede ve basit bir şekilde halledilmesini sağlar. Web sitesinde önemli bir unsur olan site hızını etkileyen bazı temel sorunlar vardır. Bu sorunların başında bozuk linkler yer almaktadır. Özellikle 404 hata kodu olarak bilinen ve sayfa erişiminin olmadığı sitelerde hız giderek azalmakta ve kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemektedir. Bu bağlamda web sitesinin mevcut sorunlarının tespit edilmesi ve genel bir analiz oluşturulması oldukça önemlidir. Screaming Frog, bozuk linklerin takibini yapma, sayfa başlıklarını ve açıklamalarını inceleyip analiz etme ya da XML site haritasını oluşturma gibi pek çok göreve sahiptir. Bunların yanı sıra diğer Google SEO araçları ile entegre olarak daha kapsamlı ve verimli bir şekilde çalışma sağlar. Web sitesinin kalitesini düşüren en önemli nokta kopya ya da sahte içeriklerin yer almasıdır. Bu araç sayesinde bu tür içeriklerin tespitini gerçekleştirerek siteden kaldırılmasını ve yerine daha özgün içerikler yüklenerek sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz. Site içerisinde çeşitli sayfa yönlendirmeleri de yapılmaktadır. Screaming Frog bu yönlendirmelerin de takibini sürdürerek gerekli düzeltmeleri gerçekleştirir. SEO işlemlerinin birçoğu kısa bir sürede gerçekleştirildiğinden size zaman kazandırır. Sitede hata olup olmadığını denetleyerek var olan sorunlardan haberdar olmanızı sağlar. Bu SEO aracı sayesinde sitenizi crawl edebilir ve SEO denetimlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 7. Majestic: Geniş kapsamlı crawl hizmeti sunan Majestic, detaylı raporlama yetkisine sahiptir. SEO çalışmaları sırasında teknik ve taktiklere ihtiyaç duyarsanız sizleri yönlendirerek doğru bir yol izlemenize yardımcı olur. Kolay kullanıma sahip olan bu SEO aracı farklı ücretlendirme sistemine sahiptir. Majestic daha çok backlink denetimlerine odaklanır, fakat en önemli özelliği bu değildir. Web sitesinin sıralamasını göstermesi sağladığı en önemli özelliklerinden biridir. Diğer SEO araçları gibi kelime analizi ya da keşfi yapmaz. Tıklama başına maliyet hesaplamalarının da yapılması mümkün değildir. Profesyonel SEO hizmeti sunan kişiler tarafından daha anlaşılır bir arayüze sahiptir.
 8. SEO Framework: Kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan ve WordPress SEO eklentisi olarak kullanılan Framework, güçlü bir arama motoru optimizasyonu aracıdır. Birçok SEO aracının sahip olduğu özellikleri bünyesinde barındıran bu araç ek ödeme yapmadan, reklamsız olarak kullanabileceğiniz kolay bir arayüze sahiptir. SEO araçlarında bulunan ortak özellikleri bünyesinde barındıran bu uzantı ile içerik geliştirebilir, spam gönderileri ve yorumları temizleyebilir ya da hızlandırılmış mobil sayfa entegrasyonunu gerçekleştirebilir. Yerel SEO çalışmalarının da gerçekleştirebildiği bu eklenti ile anahtar kelime kullanarak içerik oluşturmak en temel görevdir.
 9. Yoast SEO: Web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan en popüler eklentilerden biridir. Yoast SEO ile web sitenizin genel durumunu analiz edebileceğiniz gibi site içerisinde yer alan her bir içeriğin de tek başına SEO optimizasyonunu sağlayabilirsiniz. Site içerisinde otomatik bir şekilde XML haritası oluşturarak sitenin daha kolay bir şekilde taranmasını sağlar. Yoast SEO anahtar kelime araştırması yaparken sitenizde mevcut kullanılan kelimelerin site trafiğini nasıl etkilediğini analiz eder. Sitede bulunan içeriklerde olumsuz ve etkileşimi düşüren kelime tekrarlarının olup olmadığının kontrolünü sağlar. Sağladığı pek çok özelliklerden biri de okunabilirlik kontrolünün bulunmasıdır. Teknik özellikleri ile ön plana çıkar ve WordPress SEO eklentisi arasında en çok kullanılan araçtır. İçerikleri okunabilirlik açısından analiz ederek örnek bir liste halinde kullanıcıya sunar. Sürekli gelişen Google algoritmalarına her zaman hakimdir. Bu araç sayesinde web siteniz güncelliğini korur ve yeni algoritmalar çerçevesinde optimize edilir. Uzun vadede web sitenizin gelişimine fayda sağlayarak katkıda bulunur.

Google SEO Araçları Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Web siteniz için SEO çalışmaları yapmak ne kadar önemli ise SEO çalışmalarını yürütürken bu araçları kullanmak da o derece önemlidir. Web siteniz için SEO çalışması yapmak sitenizi tanınırlığını artırdığından doğrudan trafiğinizin de artması sağlar. Ayrıca SEO Çalışması yapmak daha az maliyet ile daha uzun vadede kazanç sağlayacağından yüksek ücretli reklam masraflarına ihtiyacınız azalır. Reklam ile belirli bir hedef kitleye erişim sağlarken SEO çalışmaları ile daha geniş kitlelere erişim sağlarsınız. Yaş, konum, cihaz ya da zaman sınırlaması olmadan pek çok kişiye erişirsiniz. Arama sonuçlarında web sitesinin ilk sıralarda yer alması kullanıcılara güven sunacağından markanızın güvenilirliği artar. Tüm bunların sonucunda marka ve web sitesinin bilinirliği ve buna bağlı olarak da elde ettiği kazancın da artış görülmektedir. Google SEO araçları ve diğer SEO araçlarının sağladığı avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Hemen hemen birçok SEO aracının görevlerinden biri olan anahtar kelime analizi yapmak ya da yeni anahtar kelimeleri keşfetmektir. SEO çalışmalarında başlık ve açıklamalar, içerik yazıları ya da görsel açıklamaları gibi metinler özel üretimdir. Hepsinin arka planında yoğun ve kapsamlı bir çalışma yer alır. Sektör ve web sitesi ile ilgili olan anahtar kelimeleri ve anahtar kelimelerin aranma hacimlerini hızlı bir şekilde analiz etmek oldukça önemlidir. SEO araçları sadece bu anahtar kelimelerin keşfini değil aynı zamanda bu kelimeleri kullanan rakip web sitelerinin analizlerini de sunduğundan kıyaslama yapmanıza yardımcı olur. Ayrıca anahtar kelime kullanmadan önce web sitesinin mevcut trafiğinin ne kadar olduğunu belirler. Kullandıktan sonra trafikteki artışı da gözler önüne serdiğinden SEO araçlarının avantajlarından yararlanmak gerekmektedir.
 • SEO çalışmalarına başlamadan önce mevcut web sitesinin ne tür aksaklıkları ve sorunları olduğunun tespit edilmesi çok önemlidir. Hata kodu içeren sayfalar, link hataları, kod hataları ya da diğer yazılım sorunlarının olup olmadığı tespit edilmelidir. Bu problemler için tek tek siteyi inceleyip bulmak hem zor hem de vakit kaybı olabilir. Bunun yerine siteyi SEO araçları ile taramak ve bu sorunların tespit edilmesini sağlamak daha kolaydır. Zamandan ve iş gücünden tasarruf ederek sorunlara daha hızlı bir şekilde çözüm üretebilirsiniz.
 • SEO daha uygun maliyetli ve daha uzun süre yarar sağlayan bir çalışmadır. SEO çalışmaları yürütülürken kullanılan araçlardan kimi ücretsiz iken kimisi belirli ücretlere sahiptir. Özellikle SEO hizmeti sağlayan ajanslar bu araçları kullanarak müşterilerine daha iyi bir hizmet sunabilirler. Markanızın ya da web sitenizin ön plana çıkması için ihtiyacınız olabilecek reklam harcaması SEO harcamasına göre daha masraflıdır. Reklam harcamalarında daha sınırlı bir kitleye hitap etmeniz de ayrı bir husustur. SEO çalışması ile daha geniş kitlelere daha kısa sürede erişim sağlayabilirsiniz.
 • Web sitenizin zayıf taraflarını ortaya çıkararak sizlere çeşitli çözüm önerileri sunan SEO araçları ile web sitenizin daha üst sıralarda yer almasını da sağlayabilirsiniz. Detaylı analizler ile mevcut durumunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • SEO araçlarının sağladığı en önemli avantajlardan biri de rakipler arasında karşılaştırma yapabilmesidir. Rakiplerin içeriklerde kullandığı anahtar kelimeleri tespit ederek site trafiğine erişim sağlayabilirsiniz. En çok hangi cihaz ile web site ziyaretinin gerçekleştiği ya da sitede ortalama kalış süresini öğrenerek eksik olduğunuz yönlerinizi tamamlayabilirsiniz.

SEO Ajansı KREABAZ

SEO yapmanın en temel nedeni ayrı bir reklam bütçesine gerek duyulmadan uzun vadede markanın ve web sitesinin bilinirliğini artırmaktır. Bu anlamda yapılması gereken temel çalışma web sitesinin en ince ayrıntısına kadar detaylandırılıp arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almasını sağlamaktır. Elbette bunu yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. Web sitesinin her noktasında uzun bir çalışma süreci gerekmektedir. SEO çalışmalarında en çok dikkate alınan detaylar anahtar kelimeler ve aranma hacimleridir. Web sitesi içeriklerinde ilgili ve yüksek aranma hacmine sahip anahtar kelimeleri kullanmak web sitesinin üst sıralara taşınmasını sağlarken site trafiğinin de artmasına yardımcı olur. Bu sayede web sitenizin içeriği ile ilgili arama yapan internet kullanıcılarının sizlere erişmesi ve sizi bulması ihtimali artar. Bu durumda düzenli reklam vermenize gerek kalmaz.

Profesyonel SEO hizmeti sunan KREABAZ olarak aradığınız profesyonel SEO Hizmetini sizlere sunuyoruz. Bizler web sitenizin ihtiyacı olan iyileştirme ve geliştirme çalışmalarını en başarılı şekilde yürütüyoruz. Etkili bir Arama Motoru Optimizasyonu için gereken tüm adımları sizler için sağlıyoruz.

Sizin hedeflerinize ve ihtiyaçlarınıza göre strateji ve taktikler belirliyor, ihtiyacınız olan uzman desteğini optimum şekilde sağlıyoruz. Arama motoru optimizasyonunda profesyonel destek almak, markanızı en doğru hedef kitle ile buluşturmak ve varlığınızı daha uzun süre devam ettirmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu Aşamaları
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama Motoru Optimizasyonu Aşamaları

Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinin bir araya gelmesi ile kısalan SEO’nun Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonudur. SEO; web sitesinde yapılacak birtakım değişiklikler sonucunda web sitesinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi esasına dayanır. Arama Motoru Optimizasyonu sahip olduğunuz web sitelerinin Google, Yandex, Safari vb. arama motoru sonuçlarında en üst sırada yer almasını sağlar. Web sitesi üzerinde yapılan değişiklikler ve iyileştirme çabaları göz önünde bulundurulduğunda web sitenizin en üst seviyede görünmesi hem bilinirliğinizi artırır. Aynı zamanda satış odaklı bir siteye sahip iseniz kar oranınızda da artış olur.

Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları ile var olan bir web sitesi üzerinde değişiklikler yapabileceğiniz gibi yeni bir web sitesi de oluşturabilirsiniz. Sıfırdan bir web sitesi kuracak iseniz SEO aşamalarına dikkat ederek hareket etmelisiniz. Web sitesi için gerekli olan her bir aşama en ince ayrıntısına kadar detaylandırılmalıdır. Bir web sitesinin ihtiyacı olan en temel şeyler “Domain seçimi, URL yapısı, site başlıkları ve site açıklamaları, başlık etiketleri ve içerik gibi konulardır. Bu konuların haricinde sitenin hızı, kullanıcıların sayfada kalma süresi, site içerisinde yer alan mevcut kategoriler, tüm dijital cihazlarla olan uyumu (responsive) ve site haritası gibi konular da SEO çalışmalarında yapılan unsurlardır. İşte bu nedenle bir web sitesinden maksimum verimlilik alınabilmesi için bu konuların dikkatli ve özenli bir şekilde tasarlanması gerekir.

SEO çalışmalarının doğru bir şekilde yürütülmesi sitenizin geleceği açısından da oldukça önemlidir. Çünkü yanlış bir çalışma yapılması sitenin yararına değil, zararına olacaktır. Üstelik telafisi pahalı ve zor olan bir zarar! Web siteniz üzerinde yapabileceğiniz SEO çalışmalarının birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Web sitesinin içeriğini ve site yapısını inceleyerek iyileştirmeler ve düzenlemeler yapılması,
 • Web sitesinin teknik yönlerde geliştirilmesi,
 • Anahtar kelime kullanımı,
 • Özgün ve uygun içeriklerin geliştirilmesi,
 • Web sitesinde bulunan hata sayfaları, yönlendirme ya da barındırma gibi teknik hataların tespit edilmesi ve düzeltilmesi,
 • SEO eğitiminin uygulanması,
 • Responsive çalışmaları
 • Bulunduğu pazarda ve bölgede hakimiyet kurması, web sitenin arama sonuçlarında ilk sayfada ve ilk sırada yer almasını sağlayacak içeriklerin (metin, görsel vb.) eklenmesi.

SEO Aşamaları

SEO Aşamalarını açıklamadan önce şunu belirtmek gerekir ki “Arama Motoru Optimizasyonu süreklilik gerektiren bir çalışmadır”. “3 ay SEO yaptım artık gerek yok.” ya da “Şimdi biraz yapalım geri düşersek yeniden başlarız.” kafasındaysanız hiç SEO çalışması yapmamanız sizin adınıza daha doğru olacaktır. Çünkü SEO, sürekli gelişen ve değişen bir alandır. Kullanıcılar tarafından en sık kullanılan arama motorlarından bir olan Google, kendini yenileyen ve değiştiren bir yer olduğundan bu alanda yapılan çalışmalar da zamanla değişikliklere uğrar. Yani internet ortamı sürekli yenilenir, gelişir, asla durağan değildir. Özellikle e-ticaret ile uğraşan web siteleri başta olmak üzere hemen hemen her web sitesinde SEO çalışmalarını aralıksız yapmak gerekir. Belirttiğimiz gibi bir web sitenizde doğru SEO Teknikleri uyguladığınızda internette yapılan arama sonuçlarında sizin web sitesiniz ön sıralarda yer alır. Bu da kullanıcıların web sitenizin varlığından haberdar olmalarını sağlar ve web sitenizin trafik oranını artırır. Haliyle bu da bilinirliği ve satış oranındaki artışı doğrudan etkiler. Yani doğru Arama Motoru Optimizasyonu teknikleri ile daha kısa sürede maksimum trafik elde etmeniz mümkün olur. Ancak bu başarının düzenli olması şarttır. Çünkü sizin ara verdiğiniz zaman dilimlerinde rakipleriniz SEO çalışmalarına devam eder ve sizin önünüze geçerler. Bir kez yerinizi kaybettiniz mi geri kazanmanız çok daha uzun ve masraflı olur.

Bu uyarıyı yaptıktan sonra gelelim SEO Aşamalarına. Arama motorlarındaki web sitelerin sıralama algoritması ve Google ranking yeni yapılan değişimlerle birlikte tamamen kullanıcı odaklı bir durum almıştır. Bu yüzden SEO çalışmaları uygulanırken kullanıcıların konu ile ilgili nasıl arama yaptıkları da büyük öneme sahiptir. Ayrıca web sitesinin hızı, içerik kalitesi ve mobil cihazlar başta olmak üzere tüm dijital cihazlarla uyum içinde olması gibi pek çok etken de kullanıcı deneyimini esas alır. Bu durum göz önünde bulundurularak özellikle web sitelerinin bu konulardaki eksiklikleri tespit edilerek giderilme aşamasına geçilir. Sahip olduğunuz web sitesi üzerinden organik trafik ve buna bağlı satış oranlarında artış olmasını sağlamak için belirli SEO aşamalarını gerçekleştirmelisiniz. Profesyonel bir web sitesi kurmak veya var olan web sitesini en üst seviyelere taşımak için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir.

 1. Doğru ve gerçek SEO hedeflerinizi belirlediğinizden emin olun. SEO tekniklerini başarılı bir şekilde web sitenize aktarmak ve uyumlu bir şekilde çalışmasını sürdürebilmek için belirlediğiniz hedeflerin gerçekçi ve doğru olduğuna dikkat etmelisiniz. Bir çalışmaya başlamadan önce çalışmalar sonucunda elde etmek istediğiniz hedeflerin neler olacağını belirleyin. Çünkü hedeflerinizi doğru ve uygulanabilirlik çerçevesinde belirlediğinizde alacağınız aksiyonlar da bu doğrultuda tutarlı ve geri dönüşü beklentilere uyacak şekilde olacaktır. Hedefinizi belirlemeli ve bu doğrultuda gereken tüm geliştirme ve iyileştirmeleri yapmalısınız. Örneğin, e-Ticaret ile uğraşan bir web sitesine sahipsiniz hedefiniz doğrudan satışınıza etki edecek çalışmalar olmalıdır. Siz bir mağazasınız, bilgi veren bir kütüphane değil. Bu nedenle sattığınız ürünün tarihçesinden çok detaylarına odaklanmalısınız. Yani yapacağınız çalışmaları kar sağlamak ve daha çok satış yapmak üzerine kurgulamalısınız. Kısaca, hedefiniz ne ise yapacağınız SEO çalışmaları da o yönde olmalıdır. Bu yüzden sizin için en uygun ve uygulanabilirliği mümkün olan hedefler belirleyerek bu hedefler çerçevesinde strateji oluşturmalısınız. Web sitenizin bölgesel aramalarda üst sıralarda olması sizlere önemli bir kar sağlayabilir. Özellikle bulunduğunuz bölgedeki pazar payı durumunuz göz önünde bulundurulduğunda doğru aksiyonlar ve taktikler ile istediğiniz hedefe ulaşabilirsiniz.
 2. Mevcut web sitenizi Crawl ederek sitenizdeki teknik sorunları tespit edin. Web sitesi üzerinde birden fazla teknik sorun bulunabilir. Bu teknik sorunlar hem site hızının ve kalitesinin düşmesini sağlarken hem de kullanıcılara olumsuz bir deneyim sunar. Birçok kullanıcı site hızında yavaşlık, yüklenme problemi ya da benzeri sorunlarla karşı karşıya kaldığında siteden ayrılarak başka bir web sitesine yönelir. Bu durum sitenizin algoritmalarını olumsuz etkilediğinden Google bir sonraki arama sonuçlarında sitenizi daha alt sıralarda gösterecektir. Bunun için web siteniz üzerinde SEO çalışmaları uygulamadan önce var olan teknik aksaklıkların neler olduğunun tespit edilmesi gerekir. Bu sorunları tespit etmenin en etkili ve kısa yolu da web sitenizin crawl edilmesidir. Bir web sitesinin crawl edilmesi demek web sitesinde bulunan kırık linklerin, hata kodlarının, özgün olmayan içeriklerin ya da diğer aksaklıkların tespit edilmesi demektir. Örneğin, web sitesinde bir sayfa “404” bulunamadı gibi bir hata veriyor ya da çok uzun URL yapısına sahipse web sitesinin çalışmasında sorunlar oluşabilir. Web sitenizi crawl ettiğimizde bulunan bu aksaklıkların tespit edilir. Tüm hataların olduğu bir rapor hazırlanır. Bunun sonucunda da yapılacak SEO Çalışmaları ile birlikte bu durumlara düzeltilmesi gerekir.
 3. Kullanıcı ve arama yapılma durumuna odaklanın. SEO çalışması yaparken Google’ın en önem verdiği noktalardan biri olan kullanıcı deneyimine dikkat etmelisiniz. Yapacağınız tüm çalışmalar kullanıcıları dikkate alarak yürütülmelidir. Arama motorlarında kullanıcıların bir konu özelinde nasıl arama yaptığı ve arama yaparken hangi kelime veya kelime gruplarını kullandığı önemlidir. Dolayısıyla web sitesinde SEO Teknikleri uygularken bu hususları göz önünde bulundurmanız şarttır. Diyelim ki bir web sitesi için SEO Uyumlu İçerik hazırlamak istiyorsunuz. Bu içeriği hazırlarken ilgili konu ile yapılan arama motoru aratmalarına dikkat etmelisiniz. Çünkü en çok hangi kelime ve kelime grupları ile arama yapıldığını bilirseniz içeriklerde bu kelimeleri kullanarak arama sonuçlarında üst sırada olursunuz. İçerik üretirken gerekli anahtar kelimeleri bulabilmek için Google’ın sağladığı birtakım uygulamalar vardır. SEO çalışmalarını sürdürürken bu uygulamalardan yararlanmak doğru içerik üretimi için oldukça fayda sağlayacaktır. Google Trends, Ahrefs gibi toollar ilgili konularda arama motorlarında en sık aratılan kelimeleri göstermektedir. Web siteleri için içerik hazırlarken gereken mevcut kelimeleri bu toollar aracılığı ile bulabilirsiniz.
 4. Mevcut rakip sitelerini analiz edin. Rakiplerin analiz edilmesi de SEO çalışmaları aşamasından önemli bir adımdır. Rakiplerin hangi tür içerikler paylaştığı, web sitelerinin içerikleri, tasarımı ve hedef kitlelerine hitap şekilleri gibi pek çok unsur incelenmelidir. SEO çalışmalarında anahtar kelimenin aranma hacmi de oldukça önemli bir unsurdur. Bundan dolayı kullanılan kelimelerin arama motorlarında ne kadar bir hacme sahip olduğunu belirleyerek raporlamalısınız. Ahrefs aracı ile rakiplerinizin sahip olduğu trafik oranını öğrenebilirsiniz. Bu sayede en yüksek trafiğe sahip olan web sitelerinin içerik tarzlarını inceleyerek yaratıcı, özgün içeriklerle sizler de sitenin trafiğini artırabilirsiniz. AMAN DİKKAT! Sakın ama sakin rakiplerinizin iyi yaptığı çalışmaları doğrudan kopyala/yapıştır tarzında kendi sitenize koymayın. Bu arama motorlarının sizi kopya site olarak algılamasına neden olur.
 5. Web sitenizin Responsive uyumlu olmasına dikkat edin. En önemli SEO aşamalarından biri de Responsive uyumudur. Web sitenizin mobil cihazlar başta olmak üzere tüm teknolojik cihazlarla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Günümüzde artan dijital içeriklerle birlikte akıllı cihazların kullanımı da oldukça fazlalaştı. Kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun arama motoru kullandığını varsayarsak, sahip olduğunuz web sitelerinin her cihaz ile uyumlu olması kullanıcı deneyimi açısından büyük önem taşımaktadır. Android ve iOS olmak üzere dijital cihazlarda iki farklı işletim sisteminin bulunması da önemli bir detaydır. Oluşturduğunuz web sitelerindeki içerik, görsel ve ses materyalleri her cihaz ile uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde bir kullanıcının erişebildiği fakat diğer bir kullanıcının fark etmediği içerikler web sitesinin algoritmasını olumsuz etkileyecektir. Özellikle mobil cihaz kullanımının fazla olması ve genellikle bütün araştırmaları telefonlar üzerinden hızlıca halletmemiz de web sitelerinin tüm mobil cihazlarda uyumlu olmasını vurgulamaktadır. Bu sayede kullanıcılar istedikleri cihazdan web sitenizi ziyaret edebilecek hatta satın alma davranışı geliştirebilecektir. Mobil kullanıcılara kaliteli ve yüksek performanslı bir web site deneyimi sunmak arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmasını sağlar. Bunun yanı sıra mevcut site trafiğinin artış göstermesine de neden olur.
 6. Kullanıcılara alternatif arama sonuçları gösterin. Web sitesi için içerik hazırlarken anahtar kelimelerin öneminden bahsetmiştik. Anahtar kelimeler kullanıcıların arama yaparken en çok kullandığı kelime ve kelime öbekleri olduğunu da vurgulamıştık. Çünkü bu şekilde kullanıcıların web sitesinde kalma sürelerini artırabilir ve bu sayede satın alma davranışlarını etkileyebilirsiniz.  Özgün içerikler üretmek web sitesinin yükselmesini sağlarken bu içerikler içerisinde kullanıcıların dikkatini çekebilecek benzer içeriklere yer vermek de web sitesinde kalma sürelerini artırır. Arama motorlarında bir konu hakkında araştırma yaparken girdiğiniz web sitelerinde “Kullanıcılar şunları da sordu.” ya da “Kullanıcılar bu ürünlere de baktı.” gibi farklı alternatifler yer alır. Özellikle Google arama motorunda sıkça karşılaşılan bu alternatif öneriler ile web sitelerinin iyileştirilmesini yapabilirsiniz. SEO Teknikleri bakımından incelediğinizde bu durumun pek çok faydası olduğunun farkına varacaksınız. Bu tür alternatif önerilerle arama sonuçlarında ilk sırada yer almanız yüksek bir ihtimaldir. Hatta web sitesi içerisinde doğru ve hızlı yönlendirme yaparak sonuçlarda ilk sırada görülmeniz bile mümkündür. Kullanıcılar bunu da sordu kutucuğu soru terimlerinin önemli bir kısmını oluşturduğu ve ilk sayfada yer almayan içerikler olduğu için web sitesi yararı fazladır. Çoğunlukla ilk sayfada yer almayan bu alternatif öneriler ile web sitenizin algoritmalarında olumlu değişiklikler yapmanız mümkündür.

Kendi web sitenizi bu detaylara dikkat ederek oluşturursanız ya da güncellerseniz sitenizin yükselişini siz de fark edersiniz. Çünkü SEO çalışmaları ile web sitenizin trafiğini maksimum seviyeye çıkarabilir ve kullanıcılara eşsiz bir deneyim sunabilirsiniz. Web sitesini oluşturan temel unsurların özgün ve dikkat çekici olması sitenizin başarısını artırır. Bunun yanı sıra site hızı, mobil uyumluluk gibi teknik sorunların giderilmesi de web sitesinin organik tıklanma oranlarının artmasına neden olur.

SEO Çalışma Aşamaları

Web sitesinin iyileştirilmesi ve aramalarda üst sıralarda çıkması adına Arama Motoru Optimizasyonu Aşamalarının ne kadar önemli olduğunu ve adım adım dikkat edilmesi gerekenleri yukarıda vurguladık. Her bir adımda belirlediğiniz hedef doğrultusunda gerçek strateji ve planlarla ilerlerseniz kısa bir sürede yaptığınız değişiklerin sonuçlarını alabileceğinizi gördük.

Web sitesinde eksik ya da hatalı olan her bir alanın düzeltilmesi ile başlamak ilk adımımız oldu. Gerekli olan içerik fikirleri ve tasarım değişikliklerini de tespit ettik. Şimdi de yaptığımız incelemeler ve analizler sonrasında dikkat edilmesi gereken uygulamalar ve tercihler kısmını maddelendirelim. Yani SEO Çalışma Aşamalarını adım adım inceleyelim.

Web sitesi üzerinde yapılan her bir değişiklik site trafiğinin etkilenmesine neden olur. Burada yapılan değişikliklerin doğru ya da yanlış olması ise bu trafiğin olumlu mu olumsuz mu etkileneceğini belirler. Şimdi gelin web sitesi üzerinde yapılacak Doğru SEO Çalışma Aşamalarını şu şekilde açıklayalım:

Arama Motoru Optimizasyonu Aşamaları 2

Arama Motoru Optimizasyonu Aşamaları 4

 • Domain Seçimi: İnternet üzerinde farklı domain uzantıları bulunmaktadır. Her birinin belirli kullanım alanı ve tercih sebepleri bulunsa da özellikle e-Ticaret siteleri için oluşturulan web sitelerinde “.com” uzantısı daha çok tercih edilir. Bunun da sebebi kullanıcılar üzerinde (kabul edin sizin için de öyle) daha güvenilir olduğu duygusunu yaratmasıdır. Bu nedenle birçok marka öncelikle .com uzantısını tercih etmektedir. Bu uzantının yanı sıra domain seçiminde dikkat edilmesi gereken başka unsurlar da vardır. Bu unsurların en temelinde markanın ismi veya içeriği ile uyumlu bir domain bağlantısı almaktır. Domain bağlantısı kullanıcıların sizi internet ortamında aratırken daha rahat bulmalarını sağlayan size özgü bir bağlantıdır. Yani sizin internet dünyasındaki isminizdir. Bu nedenle domaininizin hem kısa ve net olması hem de akılda kalıcı olması çok önemlidir. Örneğin, eğitim üzerine bir web sitesi açacaksınız. Belirli sınavlarda öğrencilere yardımcı olacak online eğitim programlarının satışını yapmak istiyorsunuz. Bir bakıma e-Dershane gibi bir platform kurmak istiyorsunuz. Domainde kullanılan kelime ve kelime öbeklerinin web sitesinin ders içerikli olduğunu vurgulanması gerekir. Web sitesine uygun olarak onlineeğitim.com, uzaktandersler.com ya da com gibi domain örneklerinden biri seçilebilir. Tutup da kinaye, gezi ya da teşbih yapacak şekilde alakasız bir isim seçmeniz ilk etapta marka bilinirliğinizi azaltacaktır. Hatta sizi kullanıcıların gözünde güvenilirliğinizi sorgulatacaktır. Kısaca web sitesinin bir eğitim içeriğine sahip olduğunu vurgulamanız gerekmektedir. Bir konu özelinde en çok aranma hacmine sahip olan kelimeleri de domain seçiminde tercih etmeniz web sitenizin kalitesini, aranma hacmini ve güvenilirliğini artıracaktır.
 • URL yapılarının doğru oluşturulması: URL, kullanıcıların arama yaptıklarında ya da web sitesine giriş yaptığında üst kutucukta yer alan bağlantıya denir. Link olarak da bilinen bu URL kısım siteye özgüdür. Diğer kullanıcılarla paylaşarak sitenin paylaşımı olur. URL yapısı oluştururken Türkçe karakterler kullanılmamalıdır. Google’ın arka plan çalışmasında Türkçe karakterler bulunmadığından URL kısımlarında bu durum olumsuz bir etki oluşturacaktır. Ayrıca uzun ve sürekli tekrar eden kelime ve kelime öbeklerinin de URL yapısında bulunmamasına dikkat etmelisiniz. URL yapılarının uzun olması ve bilinmeyen karakterler içermesi kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkileyecektir. Aynı zamanda arama motorlarında sonuç sıralamalarında daha alt sıralarda yer almasına sebep olacaktır. Çünkü arama motorlarında açık, anlaşılır ve kısa URL yapıları daha etkilidir.
 • Web sitesi başlıkları: Web sitesinde kullanılan ve site içi optimizasyonunda önemli bir yere sahip olan başlık etiketleri de SEO çalışma aşamalarından bir tanesidir. Site içerisinde özgün içerikler oluştururken her içeriğe mutlaka bir tane H1 başlığı kullanılması gerekir. Bu başlığın altında içerik detaylandırıldığında H2 ve H3 başlıkları ile devam ettirilmelidir. Başlık etiketlerinin kendi içerisinde bir yapısı vardır. Ana başlığın altında birden fazla alt başlık olabilir. H1’den H6’ya kadar devam eden bu başlık etiketleri de arama motorlarının dikkat ettiği unsurlardan biridir. Site içerisinde kullanılan bu başlıklar kullanılmadığında arama motorlarında üst sırada yer alması mümkün değildir. Arama motorunun arka planında web sitesinin özgün ve kullanıcılar için uygun olmadığı vurgusu yapılarak sıralamada alt yerlerde olmasına neden olabilir.
 • Web sitesinin açıklamalarının uyumlu olması: Web sitesi tasarlanırken kullanılan her bir yazı özgün içeriğe sahip olmalıdır. Sadece site içerisinde paylaşılan blog içerikleri değil sitenin açıklaması ve başlıkları da tamamen özgün ve dikkat çekici olmalıdır. Birini taklit eden, benzer yazılar web sitesinin kalitesinin düşmesine neden olacaktır. Çünkü bu durum sizi “kopya site” konumuna sokacaktır. Web sitesi için başlık ve açıklama metni oluştururken web sitesinin içeriği ve hizmet verdiği alan göz önünde bulundurulmalıdır. Eğitim içerikli bir web sitesi için domain seçimi yapmıştık. Şimdi bu web sitesinin başlık ve açıklama kısmını yaparken sunduğu e-Dershane içeriğinin öğrencilere sağladığı yararları ve verdiği hizmetleri anlatan bir yazı hazırlamamız gerekiyor. Arama motorlarında yapılan araştırma esnasında sonuç sayfasında ilk sıralarda yer almak için mutlaka web sitelerinin başlık ve açıklama kısmı olmalıdır. Kullanıcılar arama yaptıklarında karşılarına sunulan sonuçlarda web sitelerinin altında yazan 2-3 satırlık yazıları okuyarak hangi siteye girmek istediklerini seçebiliyorlar. Bunu bir kullanıcı ve potansiyel müşteri olarak kendinizden de yorumlayabilirsiniz. Bu açıklama alanında kullanıcının dikkatini çekecek bir yazı bulunuyorsa o web sitesine yöneliyorsunuz. Yani web sitesinin trafiğinin artmasını sağlıyorsunuz. Bu alanlarda anahtar kelime kullanmak da önemlidir. Google’ın sunduğu Google Trends ilgili konular hakkında aranma hacminin yüksek olduğu anahtar kelimeleri sizlere sunar. Bu kelimeleri inceleyerek başlık ve açıklamada kullanabileceğiniz anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. Anahtar kelimeler kullanıcılara bağlı olarak belirlendiğinden sürekli değişim içerisindedir. Başlık ve açıklama kısmında sürekli olarak değişiklik yapmak istemeseniz dahi site içeriği oluştururken güncel verilerden yararlanmanın da faydaları vardır.
 • Site hızının artırılması: Site içi optimizasyonunun temel kuralları arasında yer alan site hızı da SEO çalışmalarının önemli bir parçasıdır. Çünkü site hızı ne kadar iyi olursa kullanıcı deneyimi de o oranda iyi olur. Bu bağlamda site hızının kullanıcı deneyimi ile doğrudan bir bağlantıya sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. İnternet kullanıcıları bir konu hakkında arama yaptıklarında genellikle sonuç ekranında önüne çıkan ilk seçeneklere tıklarlar. Ve bu web sitesine bakmak için tıkladıklarında en fazla 3 saniye içinde ekranın açılmasını beklerler. (Buna kullanıcı deneyimi denir ve ortalama sürelerdir. Bunun gerçekten böyle olduğunu kendiniz üzerinden de test edebilirsiniz.) Eğer bu süre zarfında ilgili site açılmazsa siteden çıkarak tekrar aynı siteye giriş yapmazlar. Bu durum ise web sitesinin Bounce Rate (siteden hemen çıkma) oranını doğrudan etkiler. e-Ticaret siteleri için önemli bir kullanıcı davranışı olan siteden hemen çıkma oranı Arama Motoru Optimizasyonu bakımından önemli bir detaydır. Bu oran ne kadar düşük olursa, yani kullanıcılar ne kadar geç web sitesinden çıkıyorlarsa kullanıcı deneyimi o kadar iyi demektir. Yani web siteyi ziyaret eden kullanıcılar istedikleri bilgiye anında ve hızlı bir şekilde erişim sağlamak isterler. Eğer bu durum kullanıcılara sunulmazsa olumsuz bir kullanıcı deneyimi ile karşılaştıklarından farklı sitelere yönelirler. Site hızının düşük olması kullanıcı üzerinde olumsuz bir durum sergilemesine neden olurken web sitesinin trafiğinin de düşmesine neden olur. Bu nedenle site hızının geliştirilmesi SEO çalışmalarının önemli bir adımıdır. Site hızının yavaşlamasına neden olan unsurlar tespit edilerek bu sorunların ortadan kaldırılması yönünde çeşitli aksiyonların alınması gerekir. Bazen bir fotoğrafın yüksek boyutlu olması bile site hızının düşmesine neden olur. Bu sebepten dolayı öncelikle hız düşüklüğüne neden olan sorunun tespit edilmesi ve buna çözüm üretilmesi gerekir.
 • Sayfada kalma süresinin artırılması: Web sitesinin başarılı olması için gereken sayfa kalma süresinin belirli bir aralığı yoktur. Burada önemli olan sayfadan hemen çıkma oranının kalma oranından daha az olmasıdır. Her kullanıcının sayfada kalma sürelerinin farklı olması muhtemeldir. Aradığı konuya bağlı olarak bu süre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca web sitelerinin içeriğine göre de bu süre değişiklik gösterir. Örneğin, eğlence içerikli bir web sitesinde kullanıcılar daha çok vakit geçirirken bir haber kanalında ilgili haberin olduğu içeriği okuyup geri çıkabilir. Ya da e-ticaret siteleri kullanıcıların en çok vakit geçirdikleri web sitelerindendir. Ürün incelemeleri, kullanıcı yorumlarını okumaları, diğer ürünler ile kıyaslama yapmaları ya da benzer ürünleri incelemeleri gibi birçok işlem yapıldığından web sitesinde daha uzun süre vakit geçirebilirler. Bu durumda web sitenizin yararına olacak sitede kalma süresini tespit etmek için mevcut rakiplerin web sitesinde ziyaretçilerin ortalama ne kadar kaldığı tespit edilmelidir. Eğer ortalama sürenin üzerinde bir süreye sahipseniz bu durum sizlere büyük avantaj sağlayacaktır. Bir web sitesinin ziyaretçi sayısı, sitede kalma süresi ve site trafiği ne kadar yüksek ise yapılan SEO çalışmaları da o oranda başarılı olmuş demektir.
 • Özgün ve dikkat çekici içeriklerin oluşturulması: Web sitenizin güncel olması ve algoritmalarının yükselmesi için özgün içerikler paylaşmanız oldukça önemlidir. Web sitenizin içeriği ile ilgili gündem olan konular ya da kullanıcıların en çok merak ettiği, araştırma yaptığı konuları tespit ederek özgün içerikler oluşturulmalısınız. Tabi bu içerikler belirli kelime sayısına sahip olmalıdır. İçerik oluşturulurken aranma hacmi yüksek olan anahtar kelimeler ve semantik kelimeler de yazı içerisinde yalın halde bulunmalıdır. Kelime sayısının belirli bir ölçeğinin olmasının temelinde kullanıcıların okuma süresi yer alır. Yapılan araştırmalar sonucu kullanıcı bir web sitesi içeriğini hızlı bir şekilde tarayarak kendisiyle ilgili olan kısma odaklanır. Bu sayede yüksek bir kullanıcı deneyimi oluşur. Böylece web sitesinde kalma süresi artar ya da yeniden ziyaret eder. İçerik oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da vardır. Özellikle oluşturduğunuz içeriklerin diğer siteler ile benzerlik göstermemesi çok önemlidir. Bu durum arama motorlarında kopya içerik olarak görüleceğinden sitenin kalitesi ve konumu düşecektir. Diğer bir unsur ise dolaylı kelimelerden ve uzun cümlelerden kaçınmanız gerektiğidir. Birden fazla bağlacın kullanıldığı cümleler okumakta zorluk oluşturur. İçerik oluştururken amacınız çok fazla kelimeye sahip içerikler paylaşmak olmamalıdır. Konu ile ilgili doğru ve detaylı bilginin verildiği bir içerik oluşturmak esas amacınız olmalıdır. Bunun için anlatmak istediğinizi en doğru şekilde anlatmak için ne kadar kelime kullanılması gerekiyorsa o kadar kelime kullanmalısınız. Bir içerik için 300 ile 500 arası kelime sınırı yeterli olurken başka bir içerik için 2000 kelime yazılması gerekebilir. Bu durum tamamen içeriğin detayları ve uzunluğu ile ilgilidir. Son olarak web sitelerinde paylaşılan içeriklere görsel öğe de eklenmelidir. Dikkat çekiciliği artıran bu görsel öğeler kullanıcılar üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
 • Web sitesinin yeterli kategori düzeninin olması: Web sitesi oluştururken yeterli ve gerekli miktarda kategori açmalısınız. İçeriği olmayan ya da site daha yoğun gözüksün diye açılan kategoriler sitenize yarardan çok zarar verecektir. Özellikle e-Ticaret sitelerinde sırf trafik yaratsın diye satışının olmadığı bir kategori oluşturmak olumsuz kullanıcı deneyimi sunar. Örneğin, sadece kadın giyim ve aksesuar üzerine satış yapan bir e-Ticaret sitesi erkekler için de bir kategori açsın. Erkek kategorisinin olmasına rağmen burada herhangi bir ürün paylaşımı yapmadıysa web sitesini zarara uğratır. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer alsa dahi boş bir alana yönlendirme yapacağından kullanıcıların siteden çıkma hızı, olumsuz yorumları ve kullanıcılar arasındaki olumsuz etkileşim oranı yüksek olacaktır. Bu durum ise site ve trafiğinin düşmesine zamanla düşmesine, sitenin alt sıralara gerilemesine hatta daha sonraki sayfalarda yer almamasına ve neden olacaktır. Bu nedenle bir web sitesi oluştururken iç tasarımının kolay kullanılabilir olması ve doğru içeriklere sahip olması çok önemlidir. Yeterli derecede kategori olması ve bu kategorilerin web sitesi ile ilgili başlıklara, içeriklere, ürünlere sahip olması önemlidir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da kategorilerde ilgili içeriklerin bulunmasıdır. Ürün ve hizmetlerin alakasız kategorilerde yer alması kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyecektir.
 • Canonical etiketinin olması: Bir web sitesi üzerinde SEO çalışmaları yürütülüyorsa Canonical Etiketinin bulunması önemlidir. Bu etiket, sitedeki kopya içeriklerin tespit edilmesini ve bu içeriklerden uzak kalmasını sağlayan bir etikettir. Kimi zaman bir web sayfasına iki farklı URL kullanarak erişim sağlayabilirsiniz. Bu durum kopya içerik olarak algılanmasına neden olacağından arama motorları tarafından olumsuz bir değerlendirme yaratacaktır. Bunu önlemek ve sitenin performansını düşürmemek için Canonical Etiketi kullanılmalıdır.
 • Mobil cihazlar başta olmak üzere internet erişimi olan tüm cihazlarla uyumlu olması: Yukarıda belirttiğimiz Responsive uyumu bir kez daha karşımıza çıktı. Kullanıcılar web sitelerine sadece bilgisayarlardan değil tablet ve telefonlardan da erişim sağlamaktadır. Hatta birçok kullanıcı mobil cihazları daha aktif şekilde kullandığından web sitenizi özellikle her mobil cihazla uyumlu olacak şekilde tasarlamalısınız. Birden farklı işletim sisteminin bulunmasından dolayı sitelerin mobil uyumlulukları ve her cihazda görünümleri farklılık göstermektedir. Bilgisayar ekranında görünen site tasarımı ile mobil cihazda görünen site tasarımı arasında farklılık tabi ki olacaktır. Mobil cihazlarda ekranlar daha küçük olduğu için birçok alanı küçülterek simge şeklinde göstermeniz gerekebilir. Web sitesinde kullanılan yazı, görsel, video ve ses gibi pek çok unsur cihazlara göre düzenlemelisiniz. Görsel boyutları bilgisayar ve tablette daha büyük olabilir, fakat telefon ekranında bu boyutları küçülterek kullanıcı deneyimini artırabilirsiniz. Eğer web sitenizin mobil uyumluluğu yoksa teknolojinin gerisinde kaldığınızı net şekilde söyleyebiliriz. Gelişen teknoloji ile yaygınlaşan mobil cihaz kullanımı doğrultusunda web sitelerinin mobil uyumluluğa sahip olması SEO çalışmalarının en önemli aşamalarından biridir.
 • Web site haritasının düzenlenmesi: SEO çalışmalarının bir diğer adımı ise web site haritalarıdır. Web sitelerinde iki türlü harita çıktısı bulunmaktadır. Bunlardan biri XML diğeri ise HTML’dir. Bu iki farklı site haritasının en temel nedeni hem kullanıcıları hem de arama motorlarındaki botların tespit edilmesini sağlamaktır.

Yukarıda tek tek açıkladığımız “SEO çalışma aşamalarının en temelinde kullanıcı deneyimi yatmaktadır.” Her bir aşama kullanıcı deneyimini artırmak için gerçekleşmektedir. Çünkü bir web sitesinde kullanıcı deneyimi ne kadar iyi olursa web sitesinin trafiği ve satış oranı da o derece iyi olur. Etkili ve başarılı bir web sitesi için gerekli olan SEO aşamalarını uygularken gerekli hususlara dikkat etmeyi unutmayınız.

SEO Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Web sitenizin kalitesini artırmak ve arama motorlarında en üst sıralarda yer almak için yaptığımız SEO çalışmalarının bizlere sağladığı pek çok avantaj vardır. Kullanıcı deneyimini artırarak web sitesine olan erişimi artırmak öncelikle bilinirliği artıracaktır. Arama Motoru Optimizasyonu Çalışmalarıyla birlikte web sitesinin trafiğinin artması ister satış odaklı bir siteniz olsun isterseniz bilgi içeriği sunan bir siteniz, elbette kar oranını da etkileyecektir. Kullanıcıların satın alma davranışlarını etkileyerek sizin ürünlerinizi/sizi tercih etmesini SEO yapmanın siteniz, markanız ve bütçeniz açısından birçok artısı vardır. Şimdi gelin yukarıda belirttiğimiz aşamaların her birini dikkate alarak yaptığınız SEO Çalışmasının sizlere ne gibi faydalar sağlayacağına bakalım:

 • Artan internet ve dijital cihaz kullanımı web sitelerinin sayısının da artmasına neden oluyor. Bu kalabalık içerisinde görülebilir olmanın da önemi her geçen gün artıyor. Yapılan araştırma sonuçları değerlendirildiğinde kullanıcıların ilk sayfada yer alan web sitelerini daha çok tıkladığını hatta ilk 3 sıradaki web sitesinin ziyaret edilme oranının daha yüksek olduğunu görebilirsiniz. Bu yüzden sonuç ekranının en üst sıralarında yer almak rakiplere karşı avantaj yaratacaktır. İşte SEO Çalışmaları yapmak sizi görünür kılıyor.
 • Artan bu görünürlük sayesinde web sitenizin, markanızın ya da işletmenizin bilinirliği Bilinirlik sizi daha çok tercih sebebi yapar ve bu sürekli artan bir grafik sağlar.
 • Artan bu görüntülenme ve bilinirlik web sitenizin Organik Trafiğinin artmasını sağlar. Bu da sizi rakiplerinizin epey önüne taşır.
 • Özellikle e-Ticaret ile uğraşıyorsanız marka ve web sitenizin bilinmesi, üst sıralarda çıkması site trafiğinizi artırır ve potansiyel satış miktarınızı kat be kat yukarı taşır.
 • Arama Motoru Optimizasyonu çalışması maliyeti reklamlara göre çok daha kalıcı ve çok daha ekonomiktir. Uygun bir bütçe ile yapılan bir SEO çalışmasında yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.
 • SEO çalışmaları uzun vadelidir. Pek çok SEO aşaması ve düzenlemesi başlarda zor ve meşakkatlidir. Ancak aynı oranda da uzun soluklu ve kalıcı faydalar sağlar. Yapılan SEO çalışması web sitesinin kullanımı boyunca avantaj oluşturur. Ancak belirttiğimiz gibi SEO yapmak düzen ve istikrar ister. Rakipleriniz bir kere önünüze geçti mi eski yerinize gelmeniz çok daha pahalı ve uzun sürer.
 • Özgün ve kaliteli içerikler ile web site farkındalığı oluşturur, sektörde ve potansiyel kullanıcılar üzerinde güveninizi artırırsınız. Kullanıcı memnuniyeti artacağından daha fazla ziyaret ve vakit geçirdikleri bir site haline gelecektir. Müşteri memnuniyetinin yüksek olması yapılan çalışmaların da başarısını gösterir.
 • SEO bünyesinde yürütülen pek çok aşama vardır. Site kodları, yazılım ve URL gibi çalışmaların haricinde içerik, blog, sosyal medya, görsel, video ve diğer unsurların da çalışmaları yürütülmektedir. Bu nedenle Arama Motoru Optimizasyonu çalışması etkileyici ve doğru içerikler oluşturmanızı da sağlamaktadır. Yani potansiyel müşterilerinizi ve ziyaretçilerinizi çok daha iyi tanır. Onların isteklerini, beklentilerini ve ihtiyaçlarını öngörerek doğru ve hesaplı adımlar atarsınız.

SEO Ajansı KREABAZ

Özetle web sitenizin özellikle Google algoritmaları tarafından olumlu algılanıp kullanıcıların aramalarında daha görünür olmasını sağlayan teknik düzenlemeye SEO denir. Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları belirli bir düzen çerçevesinde yürütülürken temelinde web sitesinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi yer almaktadır. Bir web sitesinin doğru yapıda olması hem teknik kısmın hem de içerik kısmının düzgün olması pek çok avantaj sağlar. Web sitenizi geliştirmek için yapacağınız bu değişikliklerde uzman görüşü almak ve bir profesyonel ile hareket etmek de oldukça önemli bir konudur.

Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarının yürütüldüğü ve uzman kadrosu ile başarılı web sitelerine imza atan KREABAZ olarak, işletmelerin hedefleri doğrultusunda stratejiler geliştiriyoruz. Hiç kuşkusuz SEO, web sitesinin internet ortamında varlığını sürdürmesi ve kullanıcılar tarafından fark edilebilmesi için önemli bir pazarlama tekniğidir. Doğru ve etkili yürütülen bu pazarlama tekniği sonucunda oldukça başarılı aksiyonlar almanız mümkündür. Bu nedenle uzman kadromuz ile sizlere bu alanda profesyonel destek sağlıyoruz. Hedefleriniz doğrultusunda size en uygun hizmeti sağlayacağımızı görmek ve neler başardığımızı öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SEO Nasıl Yapılır
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO Nasıl Yapılır?

SEO, uzun zamandır var olan bir kavram olsa da özellikle son dönemlerde daha sık duyulmaya başlanan bir kavram. Bunun tabi ki başlıca nedeni artık büyük veya küçük fark etmeksizin her türlü markanın Google’da olan varlığına daha önceki zamanlardan daha çok değer vermesi. SEO’nun oldukça önemli olduğunu bilen çoğu insanın aklında ise çoğunlukla tek bir soru oluyor. SEO Nasıl Yapılır? İçeriğimizde “SEO Nedir ve Nasıl Yapılır? sorularına cevap bulabilirsiniz.

SEO Nedir?

SEO; İngilizce bir kelime öbeği olan “Search Engine Optimization” dan gelir. Türkçeye “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak çevrilir. Arama motoru optimizasyonu genel anlamda sitenize daha çok trafik çekmesi için yani daha görünür olması için yapılan çalışmaların tümüne verilen addır. SEO ile sitenizin ve bununla birlikte markanızın daha çok insana ulaşması ve kazancınızın artması mümkündür. Fakat tabi ki pozitif yönde sonuçlara ulaşılabilmesi için SEO yani Search Engine Optimization çalışmalarının profesyonelce yapılması gereklidir. Bu da sitenizdeki içeriklerin her zaman en doğru cevabı vermesi gibi bazı unsurlara dikkat edilerek gerçekleşebilir. Arama motoru çalışmalarının yapılırken öncelikle iki yönlü olarak ele alınması ve ona göre düzenlenmesi gerekli olmaktadır.

Site İçi Ve Site Dışı SEO

Arama motoru optimizasyonu tek yönlü değildir. Tek yönlü yapılan SEO çalışmaları yanlış sonuçlar doğurur ve markanın tanınmasına dair herhangi bir yarar sağlamaz. Yapılan çalışmaların çift yönlü olması SEO için en önemli ve dikkat edilmesi gereken unsurlar arasındadır. Web sitenizin arama motorlarında hızla veya birkaç ufak taktikle üst sıralara çıkması mümkün değildir. Bunun için ayrıntılı ve çok yönlü çalışmaların yapılması gereklidir.

Site içi SEO dört unsurdan oluşur.

 • Kelimeler,
 • Teknik durumlar,
 • Yapısal unsurlar,
 • İçerikler.

Site dışı SEO da site içi gibi dört önemli unsurdan oluşur.

 • Marka bilinirliği,
 • Sosyal medya paylaşımları,
 • Otorite sahibi sinyaller,
 • Backlinkler.

Site Dışı SEO

Site dışı SEO uygulaması sadece Google ile ilgili değildir. Ama Google’ın önemi yine burada da vardır. Site dışı SEO, Google dahil olmak üzere diğer arama motorları ve sosyal medya platformlarında da markanın bilinirliğini ve güvenirliğini arttırmayı amaçlayan bir PR çalışmasıdır. Dört önemli unsuru daha önce bahsedildiği üzere başlıca backlinkler, sosyal medya paylaşımları, otorite sahibi sinyaller ve marka bilinirliğidir. Bütün bu unsurların doğru uygulanması oldukça önemlidir. Site dışı arama motoru optimizasyonuna öncelikle rakiplerin takibi ile başlanmalı ve adım adım ilerlenerek strateji belirlenmelidir. Fakat bu adımlardan önce en çok önem içeren unsur tabi ki site içi SEO çalışmalarıdır. Site içi SEO çalışmaları siteye gelen müşterinin en çok site içerisinde vakit geçireceği düşünülerek yapılmalıdır. Site içi SEO doğru yapıldığı takdirde ayrıntılı ve stratejik site dışı SEO çalışması doğru geri dönüşlerini verecektir.

Site İçi SEO

Site içi SEO sitenizle ilgili ve sizin kontrolünüzde olup değiştirilebilecek her şey ile ilgilidir. Bu nedenle de SEO çalışmalarına dıştan değil içten başlanarak web sitesinin önce içi geliştirilir. Site içi SEO yapılırken ise dikkat edilmesi gereken unsurlar daha önce de değinildiği üzere kelimeler, içerikler, teknik unsurlar ve yapısal unsurlardır. BU unsurların her biri çok önemlidir ve dikkatle uygulanmalıdır.

SEO’da Anahtar Kelime Kullanımı

Site içi SEO’da en başta gelen unsur kullanılan anahtar kelimelerin doğru seçilmesidir. Anahtar kelimeler seçilirken dikkatli, açık ve de net olunması en önemli unsurdur. Bunun yanında anahtar kelime kullanımında arama hacmine dikkat edilmesi gereklidir.

Arama hacmi anahtar kelimenin ya da anahtar kelime grubunun aylık aranma oranına dair bilgi verici bir çalışmadır. Bu çalışma ile seçilen anahtar kelimenin arama sıklığı görülür ve böylece doğru anahtar kelime tercihi daha kolay ve doğru yolla yapılabilir.

Rekabet ise bir başka önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor. Rekabet seçilen anahtar kelimenin hangi markalar tarafından kullanıldığını gösterir. Eğer seçilen anahtar kelimenin kullanım yoğunluğu büyük markalarda ise bu kelimeler ile ön sıralara çıkmanız zor demektir. Bunun için çok büyük bir sermayeye gerek vardır ve bu genelde yeni veya daha küçük marklalar için zordur. Bu yüzden iyi bir Site İçi SEO çalışması yapılması mühimidir. Böylece size uygun anahtar kelimeler bulunur ve kullanımı sağlanır.

Son olarak önemli olan bir diğer unsur anahtar kelimenin arama motorunda aratılma amacıdır. Bir anahtar kelime bir kullanıcı tarafından neden aratılmış olabileceği açısından düşünülmelidir. Böylece anahtar kelime doğru amaç ile doğru yerlerde kullanılır ve özgün içerikler üretilebilir.

İçerikler

Kaliteli bir site içi SEO çalışması için dört adımdan dördünün de en iyi şekilde uygulanması gereklidir. İçerikler de bu adımlardandır ve diğer her bir adım kadar önemlidir. İçeriklerin kaliteli ve özgün olması bir zorunluluktur. Çünkü arama motoru her seferinde adeta bir satıcı gibi elindeki en iyi ürünleri arama yapan kişinin yani teknik olarak müşterinin önüne sunar. Bu yüzden kaliteli ve özgün hazırlanmış içerikler her zaman markaya değer katar ve görünürlüğü açısından oldukça değerlidir.

Teknik durumlar

Web sitesinin teknik açıdan da iyi durumda olması oldukça önemlidir. Sitenin teknik açıdan taranabilir ve indekslenebilir olması gerekir. Google arama motoru botları teknik anlamda düzgün çalışmayan web sitelerini arama sonucu dizinine eklemez. Bu da sitenizin ve dolayısıyla markanızın görünürlüğünü kaybetmesine yol açar.

Yapısal Durumlar

Yapısal durum direkt olarak kullanıcılar tarafından gözlemlenemez. Fakat arama motoru tarafından görüntülenir. Yapısal veriler ise arama motorlarının görsel ve içeriklerini doğru bir şekilde anlamlandırmasını sağlar. Bu yüzden de doğru yapılması çok önemlidir.

Bütün bu aşamalar çoğu insana karışık ve içinden çıkılmaz gelmektedir. Oldukça zor ve çok aşamalı da olsa markalar veya kurumlar için oldukça önemli olan SEO çalışmasının yapılması profesyoneller tarafından yönetildiği sürece sorunsuz olacaktır.  Bu yüzden SEO Ajansları ile çalışmak oldukça iyi bir fikirdir. SEO Ajanslarından alınacak arama motoru optimizasyonu hizmeti ile güzel ve organik sonuçlar alınabilir.

SEO Hizmeti

SEO hizmeti internette güçlü bir etki yaratmak isteyen herkes için çok önemli. Arama motoru optimizasyonu ise doğru yapıldığı takdirde olumlu çıktılar veren bir sistem. Bu yüzden SEO hizmeti almak markanın gelişimi ve duyulması açısından en doğru kararlardan biri. Doğru SEO Ajansı ile çalışıldığı sürece dijital dünyaya bir adım önde girmeniz oldukça mümkün.

SEO Ajansı

SEO Ajansı çalıştığı markaların, dünyanın en seçkin internet ağı sağlayıcı olan Google’ın kaliteli ve güvenilir site kavramına uyan web siteleri geliştirir. Bu web sitelerini geliştiren geniş ekiplere sahip olurlar. Bu ekipler web sitesinin analiz, geliştirme, planlama, güncelleme, ölçümleme, raporlama ve son olarak uygulama stratejilerinin tümüne hakimlerdir. Search Engine Optimization hizmeti veren ajanslar markaların ürün veya bilgi paylaşımlarını markanın profesyonelliğini, kalite ve marka imajını ortaya çıkartacak şekilde çalışmalar yaparlar. Web siteniz böylece Google tarafından dikkate alınmaya, ödüllendirilmeye dolayısıyla da ön plana çıkmaya başlar. Site içi ve site dışı SEO Optimizasyonunu yüksek kalitede uygulayan ajanslar sayesinde milimetrik ölçümleme teknolojisi ileri seviyede olan Google istatistiklerini kolaylıkla etkileyebilirsiniz. Böylece arama botlarında üst sıralarda yerinizi alabilirsiniz.

SEO Nasıl Yapılır 2

İstanbul SEO Ajansları

İstanbul’da konulanmış SEO Ajanları birçok farklı markaya fiziksel olarak da yakın olabilmesi açısından oldukça avantajlıdır. Ayrıca SEO Ajanlarının gelişimi açısından da Türkiye’nin ve de dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri olan İstanbul’da bulunmak ajansları tecrübe açısından da oldukça olgunlaştırmakta ve de geliştirmektedir.  Deneyimli ve uzman İstanbul SEO Ajansları web sitenizin trafiğinin organik olmasını sağlar ve yoğun bir şekilde ziyaretçi çekmesine yol açar.  Bunların yanında web sitesi verilerinin doğruluk, anlaşılırlık, özgünlük ve kalite performanslarını yükselten optimizasyonları profesyonel olarak gerçekleştirir

SEO Ajansı KREABAZ

Çeşitli sektörlerde varlık gösteren farklı markalar ile iş birliği yaparak başarılı sonuçlar almış Kreabaz Dijital Reklam Ajansı müşterilerine güvenilir ve Profesyonel SEO Hizmeti sunar. Markanızın dijital dünyada organik olarak öne çıkmasını ve prestij kazanmasını istiyorsanız SEO Ajansı Kreabaz ile iletişime geçebilirsiniz.

SEO Ajansı KREABAZ
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO Ajansı

Google Chrome gibi popüler arama motorları, belirlemiş oldukları algoritmaları uygulayan web sitelerini, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) üst sıralara çıkararak ödüllendirir. Arama Motoru Optimizasyonu çalışması, bir web sitesinin dijital ortamda bilinirliğini sağlamanın en temel yollarından biridir. Dijital pazarlama çalışmaları kapsamında yürütülen içerik pazarlaması için en önemli kriter, SEO uyumlu içerik üretiminin sağlanmasıdır. SEO Ajansı ise bir marka ya da işletmenin dijital dünyadaki bilinirliğinin sürdürülebilir olması için profesyonel destek sunar.

Markalar için Dijital Pazarlama Stratejileri kurgulanması, Site İçi SEO ve Site Dışı SEO çalışmaları bu konuda hizmet sunan ajansların sunduğu hizmetler arasındadır. Dijital Pazarlama, ilgili web sitesinin Arama Motoru Optimizasyonu yapıldıktan sonra farklı dijital kanallar aracılığıyla yürütülen bir çalışmadır.

 

Kurumsal SEO Ajansı

Markaların ve işletmelerin dijital platformlarda varlıklarını göstermelerinin en temel yolu, Arama Motoru Optimizasyonu uyumlu içerik ile üretilen bir web sitesine sahip olmaktan geçer. Kurumsal SEO Ajansları; Site İçi SEO ve Site Dışı SEO ile algoritmalara uyumlu içerik üretimi, dijital pazarlama ve içerik pazarlaması çalışmaları ile kurumsal yapılara destek verir. Dijital dünyadaki rekabetin her geçen gün daha fazla arttığı düşünüldüğünde, kurumsal yapıların web sitelerini ve dijital pazarlama çalışmalarını güçlendirmeleri kaçınılmazdır.

Profesyonel ajanslar; kurumsal kimlik tasarımı, web tasarım, sosyal medya, dijital pazarlama, SEO/SEM/DM hizmetlerinin yanında e-ticaret yazılımları ve markaların tanıtım filmi gibi kurumsal ihtiyaçlarına çözüm üretir. Arama Motoru Optimizasyonu Ajansı, profesyonel ve güncel hizmetleri ile kurumsal yapıların rekabet güçlerini artırır.

 

Profesyonel SEO Ajansı Hizmetleri

Profesyonel ajanslar, markalara ait web sitelerinin reklam bütçesi oluşturmadan organik sonuçlarla arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını destekler. Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları, güncel tüm arama motorlarının belirlemiş oldukları algoritmalara uygun şekilde tasarlanır. Web sitelerinin anahtar kelime arama hacimleri doğrultusunda hazırlanan çalışmalar, site içi ve site dışı Arama Motoru Optimizasyonu olarak eş zamanlı olarak yürütülür.

Ajansların sunduğu profesyonel hizmetler, markaların ve işletmelerin uzun vadede Google ADS gibi dijital pazarlama ve reklam bütçelerini minimize etmeyi, organik olarak bilinirliğini genişletmeyi hedefler. Profesyonel SEO ajansı hizmetleri şunlardır:

 • İşletmenin web sitesi analizi,
 • İlgili siteye ait teknik hataların düzenlenmesi,
 • İşletmenin kurumsal yapısına özel strateji belirlenmesi,
 • Web sitesinin hız kontrolleri,
 • Rakip analizleri.

Teknik SEO Hizmeti

Teknik SEO Hizmeti, web siteleri için farklı şekilde yürütülen teknik kriterlerin incelenerek, site tasarımının ve içeriklerinin arama motorlarının kurallarına uygun hâle getirilmesini ifade eder. Gerçekleştirilen teknik hizmetler, işletmelere ait web sitelerinin arama motorlarının algoritmaları ile uyumlu şekilde çalışmasını destekler.

SEO Ajansı Teknik Hizmetleri ile web sitelerinin organik ziyaretçi sayılarının artırılması ve arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP) konumunun iyileştirilmesi sağlanır. Site içi ve site dışı arama motoru optimizasyonu çalışmaları, teknik hizmetler kapsamında yer alır. SEO uyumlu içerik ve içerik pazarlaması gibi hizmetler de yapılan çalışmalar arasındadır. Gerçekleştirilen teknik çalışmalar, web sitesinin hızını da en ideal seviyeye taşımayı gerektirir ve bu şekilde Google Chrome, Bing, Yandex gibi popüler arama motorlarının ilgili kriterleri de karşılanmış olur. İnternet kullanıcılarının ilgili web sitesine daha hızlı bir şekilde erişim sağlamasının yolu, teknik hizmetlerden geçer.

 

Site İçi SEO Hizmeti

On Page SEO olarak da ifade edilen Site İçi SEO Hizmeti, web sitelerinin her bir sayfasının ayrı ayrı incelenerek optimize edilmesini, SEO uyumlu içerik ile güçlendirilmesini kapsar. Arama Motorları Algoritmalarına uygun içeriklerin oluşturulması; sektörel analiz, hedef kitle analizi ve anahtar kelimelerin belirlenmesi gibi çalışmaları da içerir.

İlgili web sitesinin organik ziyaretçi sayılarının artırılmasını hedefleyen çalışma, tüm popüler arama motorlarında da üst sıralarda yer alması için yapılır. Site içi SEO çalışmaları; kaliteli ve optimize edilen kodlar kullanılarak site performansının artırılmasını ve içerik pazarlaması çalışmalarını desteklemeyi hedefler. Dijital pazarlama çalışmaları için de temel bir zemin hazırlayan site içi hizmetler, reklam bütçelerinden tasarruf etmeyi de sağlar çünkü profesyonel şekilde optimize edilen bir web sitesinin organik ziyaretçileri artış gösterdikçe, reklam kampanyalarına ihtiyaç oranı da azalır.

 

Site Dışı SEO Hizmeti

Off page SEO olarak da adlandırılan Site Dışı SEO Hizmetleri, arama motorları sıralamalarında web sitesinin konumunun iyileştirilmesini hedefler. Site dışında farklı kaynakların kullanılması ile yürütülen bu çalışma, ilgili sektördeki potansiyel ve mevcut müşterilerin web sitesine daha kolay şekilde erişimini destekler. Site dışı arama motoru optimizasyonu hizmetleri şunlardır:

 • Backlink çalışmaları,
 • URL eklentileri,
 • Yorumlar,
 • Sektörel makaleler,
 • Blog yazıları,
 • İçerik pazarlaması.

Sosyal medya platformları, dijital pazarlama çalışmaları, forumlar, sözlükler, haber portalları ve video platformları gibi birçok farklı kaynak, site dışı Arama Motoru Optimizasyonu hizmetlerinin kullanıldığı alanlardır. Ayrıca billboard tasarımları, gazeteler ve TV kanalları gibi alanlar da ilgili markanın reklam ve tanıtım çalışmalarının yürütülmesi için uygulanan site dışı hizmetler arasında yer alır.

 

e-Ticaret SEO Hizmeti

Dijital dünyada iş yapma modelleri, tüketicilerin alışveriş eğilimlerine göre şekillenir. Günümüzde e-Ticaret Sitelerinin yaygınlaşması ve online satış platformlarının artışı, tüketici eğilimi ile güçlenmektedir. Bu nedenle, e-Ticaret sitelerinin rekabet alanlarının desteklenmesi, profesyonel ajans hizmetleri ile sağlanmalıdır. Güçlü bir e-ticaret sitesine sahip olmak, marka ya da işletme için rekabet avantajı sağlarken, bilinirliğini de artırır.

SEO Ajansı KREABAZ 2

Ziyaretçi sayılarının maksimum seviyeye taşınmasına yardımcı olan e-Ticaret SEO Hizmetleri, satışlarının arttırılması için de önemli rol oynar. Dijital pazarlama ve arama motoru optimizasyonuna uyumlu içerik üretimi, ilgili sitenin daha fazla müşteri kitlesi tarafından bilinmesini destekler çünkü arama motorlarının algoritmalarına uygun olarak düzenlenen bir satış sitesi, çok daha fazla kullanıcıya ulaşabilir. E-ticaret sitesinin kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olması, site hızının ideal seviyede konumlanması, sitenin başarısını direkt etkiler. Tüm bu dinamiklerin yerine getirilmesi profesyonel SEO Ajansı Hizmetleri ile mümkün olur.

İçerik Hizmeti

Bill Gates’in yıllar önce ifade ettiği “Content is King” sözü, geçerliliğini hâlâ korumasının yanı sıra günümüzde daha fazla anlam kazanmıştır. Bu söz, markalar için arama motoru optimizasyonu uyumlu içerik üretmenin önemini vurgulayan en net ifadeler arasında yer alır. İçerik Hizmeti ile arama motorlarının kriterlerine uygun içerikler üretilir ve bu şekilde ilgili sitenin ziyaretçi sayılarının artırılması hedeflenir.

Arama motorları, güçlü içeriklere sahip olan web sitelerini daha fazla indexleyerek sıralamalardaki konumlarını da yükseltir. Bir marka ya da işletmenin organik sonuçlarda ilk sıralarda çıkmasının en temel yolu içerik hizmeti ile sağlanır. Web sitesinin organik trafiğini yükselten bu çalışmanın sağladığı avantajlar şunlardır:

 • Markanın bilinirliğinin artması,
 • Satış grafiğinin yükselmesi,
 • Dijital pazarlama gibi reklam bütçelerinden tasarruf edilmesi,
 • Sadık müşteri yaratılması.

Profesyonel SEO Ajansı

İşletmenizin yer aldığı sektör ve pazarda iyi bir konuma sahip olmak ister miydiniz? Rekabet alanında ön plana çıkmak, web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarındaki konumunu iyileştirmek, işletmenin kısa, orta ve uzun vadede hedeflerine ulaşmasını desteklemek Profesyonel SEO Ajansı hizmetleri ile mümkündür.

Profesyonel hizmetlerin temelinde marka ya da işletmeye özel olarak hazırlanan arama motoru optimizasyonu stratejileri yer alır. Mevcut durum analizi, hedef kitle analizi ve web sitesi optimizasyon analizleri ile başlayan süreç; site içi ve site dışı arama motoru optimizasyonları, arama motoru optimizasyonuna uyumlu içerik üretimi, dijital pazarlama ve içerik pazarlaması çalışmaları ile birlikte yürütülür. Profesyonel ajans hizmetleri, kurumsal yapıların ve markaların ihtiyacı olan tüm destekleri sağlar. Marka bilinirliği, potansiyel ve mevcut müşterilere hızlı erişim, web sitesi trafiğinin artırılması ve buna bağlı olarak hedeflerin tutturulması verilen hizmetlerin somut sonuçları olarak gösterilir.

 

İstanbul SEO Ajansı KREABAZ

Kreatif bir sihirbaza sahip olduğunuzda, neler yapabileceğinizi hayal edebilirsiniz. Kreabaz, tam da bu noktada ihtiyacınız olan kreatif dijital çözümleri sizlere sunar. Markanızın ya da kurumsal yapınızın dijital platformlarda güçlenmesi, temel çalışmaların titizlikle yürütülmesi ile mümkün olur. Sektörel rekabette fark yaratmak ve ön plana çıkmak için sunulan profesyonel ajans hizmetleri, web sitesi tasarımından dijital pazarlama çalışmalarına kadar geniş bir alanda çözüm önerileri getirir.

Web sitesi hızından arama motoru optimizasyonu uyumlu içerik üretimine, site içi ve site dışı arama motoru optimizasyonuna kadar geniş bir alanda total çözümler sunan Kreabaz, markanızın iddialı bir şekilde dijital dünyada konumlanmasını ve başarınızı sürdürülebilir kılmayı amaçlar. Markaya özel incelemeler sonucunda geliştirilen stratejiler sonucunda, globalde çok daha fazla kullanıcıya erişmek ve satış grafiğini yükseltmek, Kreabaz hizmetleri ile mümkündür. İstanbul SEO Ajansı KREABAZ hizmetleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak ve iş birliği başlatmak için bize hemen buradan ulaşabilirsiniz.

SEO Nedir Nasıl Yapılır
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO Nedir Nasıl Yapılır?

İngilizce olan SEO kelimesinin açılımı Search Engine Optimization’dır. Türkçede ise Arama Motoru Optimizasyonu olarak tanımlanır. SEO, markalaşma çabası gösteren milyonlarca web sitesinin kalitesini ön plana çıkaran koordineli iyileştirme, düzenleme, yenileme ve geliştirme stratejilerinin bütünüdür. Gelin şimdi “SEO Nedir, Nasıl Yapılır?” birlikte bakalım!

 

SEO Hizmeti

Dijital dünyada yer almak özellikle günümüzde kaçınılmaz bir gereklilik halini aldı. Her marka, firma ve kuruluş kendilerini en iyi şekilde tanıtacak dijital dünyada yer alma yarışına katıldı. Hal böyleyken de rakiplerin önüne geçmek ve markayı öne taşımak da büyük önem kazandı. Bu gerekliliği gören markalar, dijital platformlarda ve dünyada bir adım önde olmak yapılabilecek her adımı atmaktalar. İşte bu adımlardan bir tanesi de etkili ve yetkin bir SEO Ajansı ile çalışarak Profesyonel SEO Hizmeti almaktır.

 

SEO Ajansı

Arama botlarının kalite kriterlerine uygun olan web sitelerinin, hem SERP adı verilen arama sayfalarında üst sıralara çıkmasında hem de kalıcı olmasında etkili olan uygulamaların tamamıdır. Globalleşen dünyanın en prestijli servis sağlayıcısı konumuna geldiği günden bugüne kadar milyarlarca müşteriye ev sahipliği yapmayı başaran Google, ileri standartlara taşıdığı yenilikçi teknoloji sayesinde kullanıcılara daima en mükemmeli sunmayı hedefler. Aynı çaba içerisinde aktif rol oynayan ve Google parametreleri ile yarış halinde olan Yandex ve Bing gibi internet ağı servisleri de; istikrarlı şekilde web sitelerinin dinamiklerine yön vermeyi sürdürür. Web sitenizi, Google’ın belirlediği kalite standartlarına uygun pozisyona getiren SEO Ajansı; site içi ve site dışı yapılandırma işlemlerini eksiksiz biçimde gerçekleştirmek üzere SEO Hizmeti veren uzman, yetkin ve donanımlı optimizasyon ekibidir.

SEO Ajansı Ne İş Yapar?

SEO Ajansı; dünyanın en seçkin internet ağı sağlayıcısı pozisyonuna yerleşen Google’ın, kaliteli ve güvenilir hizmet politikalarını memnun etmeyi başaran web siteleri geliştirir. Bireysel veya kurumsal web sitelerinin optimizasyonunu, Google parametrelerinin beklentilerini karşılayan niteliklerde optimize eden SEO Ajansı; analiz, geliştirme, planlama, güncelleme, ölçümleme, raporlama, uygulama stratejilerinin tamamına hâkim bir kadroya sahiptir. SEO Hizmeti veren ajanslar; hizmet, ürün ya da bilgi paylaşımlarını gerçekleştirmek üzere faaliyet gösteren web sitelerinin marka imajını, profesyonelliğini ve kalitesini öne çıkaran çalışmalar gerçekleştirir. Web sitenizin Google tarafından dikkate alınması, takdir edilmesi ve ödüllendirilmesi sonucu üst sıralara çıkması ve istikrarlı bir seyir göstermesi için etkili SEO Tekniklerinin uygulanması oldukça önemlidir. Site içi ve site dışı SEO Optimizasyonunu yüksek kalitede uygulayan ajanslar sayesinde milimetrik ölçümleme teknolojisi ileri seviyede olan Google’ın istatistiklerini kolaylıkla etkileyebilir, arama botlarında üst sıralara yerleşebilirsiniz. Web sitenizin teknik, dijital, yazılı ve görsel donanımını eksiksiz biçimde SEO uyumlu pozisyona getiren SEO Ajansı; sürekliliği bulunan, gelişime ve yeniliğe açık, optimizasyona uygun faaliyetleri profesyonel olarak yürütür.

 

SEO Ajansı Nasıl Çalışır?

SEO Ajansı çalışma prensiplerinin başında, tam oryantasyon ve koordineli uygulama taktikleri yer alır. Yüksek performanslı ve doğru sonuçlar veren SEO Araçları kullanılarak, web sitenizin arama botlarına olan uygunluğu en ince ayrıntısına kadar ölçümlenir. SEO Ajansının; dijital, görsel, sesli, yazılı ve teknik SEO ile başlayan çalışmaları; web sitesi yazılımı, APP yazılımı, kurumsal kimlik, web tasarımı ve yazılımı, e-Ticaret yazılımı, dijital platform reklamları, sosyal medya yönetimi, online pazarlama, video & prodüksiyon & fotoğraf ve dijital pazarlama stratejilerinin uygulanması ile devam eder. Süreklilik ve istikrar gerektiren web sitesi geliştirme ve güncelleme faaliyetleri sırasında, sektörde rakibiniz konumunda olan web sitelerinin kalite, yenileme, iyileştirme ve geliştirme çalışmaları da yakından takip edilir. Hızı düşük olan web sitelerinin teknik performansı değerlendirildikten sonra; yazılımının iyileştirilmesi, güncellenmesi ya da sıfırdan kodlama entegrasyonu işlemlerinden uygun olanı gerçekleştirilir. Markanızın Google veri tabanına işlenmesi, dinamikleri harekete geçirmesi ve sürekli aktif tutması için gerekli dizin indeksleme sorunları giderilir.

İstanbul SEO Ajansı

SEO Ajansı tarafından geliştirilen ve uygulanan site içi SEO Entegrasyonu sayesinde web sitenizin kalitesi artar ve Google’ın sıfır noktasına ulaşmak üzere zirve tırmanışına geçer. Markanızın aynası pozisyonunda bulunan web sitenizin sizi anlaşılır ve net biçimde yansıtabilmesi için hem kaliteli hem de özgün görünmeye ihtiyacı vardır.

SEO Nedir Nasıl Yapılır 2

İstanbul’da SEO Ajansı olarak hizmet veren reklam ajansları birçok farklı sektörden onlarca markaya ulaşabilme ve yüz yüze iletişime geçebilme açısından oldukça avantajlıdır. Türkiye’nin ve dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden olan İstanbul, ajansların gelişimi ve tecrübesi açısından da İstanbul SEO Ajanslarına büyük faydalar sağlamaktadır. Deneyimli ve uzman İstanbul SEO Ajansı şirketleri, web sitenizin organik trafik akışını ve ziyaretçi yoğunluğunu artıran çalışmalar yaparken; web sitesi verilerinin doğruluk, anlaşılırlık, özgünlük ve kalite performanslarını yükselten optimizasyonları profesyonel olarak gerçekleştirir.

SEO Ajansı KREABAZ

Farklı sektörlerden birçok markayla başarılı sonuçlar almış KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak, SEO konusunda da müşterilerimize profesyonel hizmetler sunuyoruz. Eğer siz de markanızın organik olarak dijital dünyada öne çıkmasını ve prestij kazanmasını istiyorsanız SEO Ajansı KREABAZ ile iletişime geçebilirsiniz.

e-Ticaret SEO
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

e-Ticaret SEO

Az ya da çok dijital dünyada yer alanların bir şekilde duymuş olduğu SEO kavramı, bilindiği gibi Search Engine Optimization kelimelerinin ilk harflerinden oluşur ve Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyon’dur. SEO ifadesi dijital dünyanın her geçen gün daha da önem kazandığı bugünlerde çok daha sık karşımıza çıkar oldu. Özellikle Pandemi sonrası küçük büyük birçok markanın dahil olduğu ya da olmaya çalıştığı web ve e-Ticaret dünyası, SEO’yu adeta zorunlu kıldı. Markalara ait web sitelerinin aramalarda üst sıralara çıkmak için savaş verdiği bu ligde SEO artık vazgeçilmez bir as oyuncu oldu.

 

Mağazanız cadde üstünde mi olsun ara sokaklarda mı?

 

e-Ticaret SEO Nedir?

Her web sitesi gibi e-Ticaret siteleri de daha fazla trafik almak ve potansiyel müşterileri yakalayabilmek adına öne, yani aramalarda üst sıralara çıkmak zorundadır. İşte rekabetin oldukça yoğun olduğu e-Ticaret liginde tüketicilerin arama yaptıkları o platformda ilk öne çıkan olmak için (öncelikli olarak Google abimizden bahsediyoruz) e-Ticaret SEO oldukça gereklidir.

Bir tüketici olarak kendinizi düşünün! Bir ürün almak ve karşılaştırma yapmak için Google’a girdiğinizde karşınıza çıkan ilk sayfa ve siteler sizin için asıl karar verdiren ve referans oluşturan markalardır. Web sitesi ürün aramalarında 10. sayfada çıkan bir marka haliyle daha kullanıcıya ulaşamadan aradan çekilmiş olacaktır. Çok daha basit bir şekilde açıklamak gerekirse bunu çok yoğun bir cadde üzerinde mağaza ve çıkmaz ya da arka sokaklarda yer alan bir mağazayla kıyaslayabilirsiniz. İşte asıl soru da bu, “Web siteniz / mağazanız ana caddede mi yer alsın istersiniz yoksa ara sokaklarda mı?

e-Ticaret ve SEO

Hedef kitlelere ücret ödemeden sadece “SİZ” olduğunuz için ulaşabilmek herkesin isteğidir mutlaka. Özellikle e-Ticaret dünyasında bu değer hem maddi kazanç hem de önemli bir prestij sağlamaktadır. “İlk” olmanın getirdiği marka imajı ve güvenini “ücretli aramalar” dâhil hiçbir şekilde elde edemezsiniz.

“Her e-Ticaret sitesi için SEO gerekli midir?”

Günümüzdeki rekabetin yoğunluğunu göz önüne alırsak “EVET!” markanız için SEO yapmak zorundasınız. Unutmayın ki kullanıcıların sadece %25’i aramalarda ikinci sayfaya gidiyor. Ancak e-Ticaret dünyasındaki SEO’ya normal bir web sitesinden farklı yaklaşmak gerekir. Çünkü bir e-Ticaret sitesinin aramalarda yukarı çıkması adına yapması gerekenler çok daha fazladır. Her şeyden önce buradaki amaç potansiyel aramaları satışa döndürecek bir strateji oluşturmaktır. Bu da doğru bir reklam ve SEO stratejisi ile başarılabilir.

 

e-Ticaret SEO Teknikleri

e-Ticaret siteniz için yapmanız gereken birçok SEO uyarlaması ve ayarlaması gerekmektedir. Ancak en basit haliyle olmazsa olmazları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Öncelikli olarak teknik anlamda eksiksiz bir e-Ticaret Web Sitesine sahip olmanız gerekiyor. Bunu şöyle düşünün kimse deneme kabinleri olmayan, kliması bozulmuş, ürünlerin nerede olduğu belli olmayan, harabe halindeki bir mağazaya girmek istemez. İşte doğru tasarlanmamış ve teknik olarak eksik olan bir e-Ticaret Web Sitesi de dijital dünyada aynen bu şekilde görülür. Haliyle Google tarafından da arka plana atılır.
 • Web sitenizi SEO anlamında yeterli hale getirdikten sonraki adım anahtar kelimelerinizi, markalarınızı ve mevcut kitlenizi çok iyi analiz etmelisiniz.
 • Tüm bunları yaptıktan sonra ürünlerinizin “doğru” şekilde arandığından emin olmalısınız. Siz sahanda yumurtaya “sunny side up” diyor olabilirsiniz. Ancak Türk kullanıcılar için onun adı halis mulis Sahanda Yumurtadır. İşte siz de ürünleriniz için arama kelimelerini doğru seçmelisiniz. İnsanlara size ulaşabilecekleri haritayı yanlış ya da eksik verirseniz potansiyel müşteriler doğal olarak size ulaşamayacaklar ve başka güzergahları seçeceklerdir. Kullanıcılarınıza ait değerlendirmelere ve beklentilere kulak verin.

e-Ticaret SEO 2

 • Arama tamlamalarınızı doğru seçmek zorundasınız. Hatta ZOR-UN-DA-SIN-IZ. En basit haliyle şu örnek yeterli açıklamayı yapacaktır. “Köpek Maması” ve “Köpek Mamaları” anahtar kelimeleri arasındaki sayısal fark neredeyse iki kattır. Google’da “Köpek Maması” aramasını yaparsanız karşınıza yaklaşık olarak “61.100.000”lik bir sonuç çıkacaktır. Ancak aramanızı “Köpek Mamaları” olarak yaparsanız bu oran yaklaşık “30.600.000” olacaktır.
 • Web sitenizdeki alt kategori başlıklarınızı doğru belirlemelisiniz. Tabi burada web sitenizde yer alacak ürünler ve bu ürünleri ne şekilde sunduğunuz da oldukça önemlidir. Buradaki ufacık farklılıklar bile SEO stratejinizi belirleyen unsurlardır. Mesela sezonluk ürünlerin var olduğu bir kategori veya alt yapı için bile farklı çözümleri hesaba katmak zorundasınız.
 • Ürün açıklamalarınız konusunda da asla kolaya kaçmamalısınız. e-Ticaret web sitelerinde genellikle birçok ürün bulunur. Bu ürünlerin bazıları birbirine o kadar yakındır ki markalar bu ürünlere aynı açıklamaları yapmakta bir sakınca görmezler. Ancak bu iki ürünün farklı bir adı, kodu, kırılımı vs. var ki farklı bir ürün olarak satılıyor öyle değil mi? İşte burada yapılan kolaya kaçmalar da oldukça sakıncalı sonuçlara neden olabilmektedir.
 • Doğru ve etkili bir backlink çalışması SEO açısından oldukça faydalı olacaktır. Ancak backlink edinirken doğru tercihler ve stratejiler yapmak çok önemlidir. Doğru alanlarda doğru çalışmalar yapmalısınız. Aksi takdirde bu backlink çalışmanız markanız ve e-Ticaret siteniz için faydadan çok zarar getirecektir.
 • Geldik en önemli uyarı diyebileceğimiz noktaya, “SEO devamlılık gerektirir”. SEO çalışmaları “Bir kez yaptım bitti!” mantığıyla çalışmaz. SEO tek seferlik yapabileceğiniz bir şey değildir. Bu sebeple çalışmalarınıza, bütçelerinize ve emeğinize yazık olmaması adına bunu bilerek SEO’ya başlamak önemlidir.

 

e-Ticaret SEO Faydaları

 • Öncelikli ve en önemli olarak internet aramalarında üst sıralarda çıkarsınız. “Ücretli reklamlarla ben zaten üst sıralar çıkabiliyorum.” diyenlerdenseniz şunu belirtmek isteriz. Evet, ücretli reklamlar oldukça önemli ve faydalıdır. Hatta ücretli reklamlarla web sitesine gelenlerin satın alma oranı organik aramayla gelenlere göre daha yüksektir. Ancak özellikle e-Ticaret dünyasında kullanıcıların % 70-80’i ücretli reklamları görmezden gelebiliyor. Bu da kaçırılmaması gereken bir müşteri potansiyelini oluşturuyor. Yani Adwords’ü destekleyen bir SEO başarıyı birkaç kat daha artırıyor.
 • Reklam maliyetlerinizi düşürürsünüz. Potansiyel müşterilerinize neredeyse bedavaya ulaşırsınız. (Bedava diyemiyoruz çünkü ücreti karşılığında etkili bir e-Ticaret SEO hizmeti almanız faydanıza olacaktır.)
 • Doğru hedef kitlelere ulaşırsınız ve alakasız kişilerle değil, potansiyel müşterilerinizle buluşursunuz.
 • Organik ziyaretçi sayınız artacağı için marka ve web sitenizin değeri artar.

 

e-Ticaret SEO Ajansı

Kapsamı oldukça geniş olan SEO konusunda hizmet almak markanız ve satış grafiğiniz için oldukça faydalı olacaktır. İşte KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak bizler bu d noktada sizlere profesyonel ve etkili hizmetler sunuyoruz. İster halihazırda var olan markanız ve siteniz için olsun isterse yeni kurduğunuz bir yapı için SEO alanında sizlere fark yaratacak hizmetler sağlıyoruz. Markanıza harcadığınız emeğin geri dönüşünü almak ve SEO alanında başarılı sonuçlar almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama Motoru Optimizasyonu

SEO – Arama Motoru Optimizasyonu

Markanızın dijital dünyada daha popüler olmasını ve rakiplerinizin önüne geçmesini sağlıyoruz. Arama motorlarında üst sırada çıkmanızı destekleyen hizmetlerimizle potansiyel müşteri ve erişim oranlarınızı en üst seviyeye çıkarıyoruz.

 

SEO Nedir? 

Search Engine Optimization kavramının ilk harflerinin kısaltması olan SEO, Türkçeye “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak geçmiştir. Google öncelikli olmak üzere tüm internet arama motorlarında web sitenizin ve haliyle markanızın yapılan aramalarda ilk sıralarda çıkma işlemlerinin tamamını içeren SEO, markanızın internet ortamında tanıtımını yapmanın en etkili yollarından biridir. Kalabalık internet labirentinde markanızı bir yol haritası olarak sunmak hem kullanıcıya hem de markanıza büyük faydalar sağlayacaktır.

 

SEO’nun Faydaları Nelerdir?

 • SEO yapmak marka bilinirliği ve marka kimliği için oldukça faydalıdır. Hedeflenen anahtar kelimeler doğrultusunda arama yapan kullanıcıya doğru SEO yapıyorsanız sizin de markanız gözükür ve bu kullanıcılar muhtemelen sizin web sitenizi de ziyaret edecektir.
 • SEO demek hedef odaklı bir arama yapmak demektir. Bu sebeple yapılan aramalar doğrultusunda üst sıralarda yer almak arama yapan kullanıcının gözünde işini bilen marka imajı çizmektedir. Bu da markanızın güvenilirliğini artırır.
 • Web site ziyaretçi sayınızda gözle görülür bir artış olur. SEO demek bulunabilirlik demektir. Bu nedenle hedef aramalarda üst sıralarda yer almak demek site ziyaretçilerinin artması demektir.
 • Arama motorları üzerinden müşteri ve hedef kitleye en hızlı ulaşım yollarından birine sahip olunur.
 • Satış ve pazarlamanıza katkı sağlar. Dijital Pazarlama açısından oldukça önemli bir yere sahip olan SEO, üst sıralarda yer alan web sitenizin daha çok kullanıcı çekmesini ve buna bağlı olarak satışlarınızın artmasına katkıda bulunur.
 • Örnek marka olursunuz. Doğru SEO stratejileri ile öne çıkan marka olmak rakipleriniz arasında örnek gösterilen ve bilinen marka olmanızı sağlar.
 • Tüm bu kazanımlar doğrultusunda SEO, işinizi ve markanızı büyütmenizi sağlar.

 

SEO Çalışması kapsamında neler yapıyoruz?

 • SEO Optimizasyonu ve Yönetimi
 • Link Bağlantıları
 • Web Site Optimizasyonu
 • Anahtar Kelime Araştırması
 • Müşteri Gereksinimleri
 • İçerik Yazma
 • Bağlantı Kurma
 • Raporlama

Markanız adına SEO hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SEO Hizmetleri
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Google’da Üst Sıralara Çıkmak

Google’da üst sıralara çıkmak arama motoru optimizasyonu işleminin en basit ve halk dilindeki tabiridir. Google’da Üst Sıralara Çıkmak için onlarca kaynak ve içerik bulunabilir. Bu içerikler onlarca farklı yöntem ve işlemden bahsetmektedir. Her biri olmazsa olmaz çalışmalar olup her birinin hassasiyetle uygulanması gerekmektedir.

Bu yazımızda arama motorlarında üst sıraları yakalamak için odaklanılması gereken temel unsurlara değinilecektir. Bu unsurlar temelde site içi SEO ve site dışı SEO çalışmalarıdır. Bu çalışmaların tamamı arama motorlarına; web sitemizin kendi sektöründe bir değer taşıdığını ve bilgiye hızlı ve doğru bir şekilde erişilebilir olduğunu anlatmaktadır. Bu yazımızda site içi SEO çalışmaları hakkında genel bilgiler verilecektir.

İç SEO Çalışmaları

Site içi SEO çalışmaları genel anlamda web sitenizde kontrol edebildiğiniz elemanlarla ilgilidir. Site içi SEO çalışmaları ile web sitenize yapacağınız yatırımın temelleri atılmaktadır. Site dışı SEO çalışmalarına başlamadan önce site içi SEO çalışmalarını tamamlamanız önerilmektedir. Bu bağlamda aşağıdaki genel adımlar listelenmektedir.

 1. Anahtar kelime tanımlama çalışmaları.
 2. Özgün içerik oluşturma ve anahtar kelime yoğunluğu.
 3. Uygun meta veri kullanımları.
 4. Site veya sayfa yüklenme hızı.
 5. URL yapısı.
 6. Uygun ve optimize görsel kullanımı.
 7. Mobil arama motoru optimizasyonu.

Arama Motoru Optimizasyonu

Anahtar Kelime Tanımlama

Anahtar kelime tanımlama ve site içinde doğru konumlandırma çalışması en temel adımdır. Bu adımda sektörel rekabet, arama hacmi, web sitesi yoğunluğu, rakip analizi vb gibi çalışmalar öne çıkmaktadır.

Arama hacmi anahtar kelimenin veya anahtar kelime öbeğinin aylık ya da farklı bir dönemi kapsayan aranma oranını göstermektedir. Anahtar kelime arama hacmi o kelimenin ya da kelime grubunun ilgili sektörle ilgili kullanıcıların nasıl arama yaptıklarını anlatmaktadır. Anahtar kelimelerin belirlenmesinde elbette ki SEO hizmeti konusunda uzman kişilerin analiz ve araştırmaları önemli bir noktadır. Ancak, ilgili sektöre olan hakimiyet ve sektörle ilgili gereksinimleri bilmek de bir önceki unsur kadar önemlidir.  Anahtar kelime analizi yaparken sektörde onlarca ücretli veya ücretsiz araç bulunurken bunların başında Google Anahtar Kelime Planlayıcı yer almaktadır. Anahtar kelimeleri belirlerken size en yoğun trafiği getirecek kelime öbeklerini belirlemeniz gerekmekte ve düşük arama hacmine sahip kelimeler üzerinde fazla çalışma yapmamanız önerilmektedir.

 

Web Siteleri İçin İçerik Oluşturmak

İçerik deyip geçmeyin. Google ve benzeri tüm arama motorları son güncellemeleri ile birlikte içeriğin aslında web kullanıcısı açısından ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. İster kişisel bir blog ister haber içeriği oluşturun, içeriğin kaliteli ve kullanışlı olması hem sizi takip eden kitle hem de arama motorları açısından önemi çok büyüktür. Arama motorları listeleme sonuçlarını kullanıcıya en faydalı içerikleri üst sıralara taşıyacak şekilde sunar. Bir fabrikanın ürün imal etmesi gibi arama motorlarının ürünleri de arama sonuçlarıdır. Bu sebeple en iyi ürünü yani içeriği öne çıkarmak üzerine algoritmalarını sürekli ve düzenli olarak değiştirmektedirler.

 

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Öbekleri

Bu tip anahtar kelimeler genellikle daha az arama hacmine ya da daha genel tanımlamaları içeren biden fazla kelimeden oluşmaktadır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler doğru kullanıcı ile doğru içeriği buluşturan unsurlardır. Örneğin; bina sistemleri yerine entegre bine yönetim sistemleri spesifik sorgularla eşleşmenin doğru yoludur. İçerikleri oluştururken de mümkün mertebe kuyruklu anahtar kelimeler tercih edilmelidir. Ancak dikkat edilmelidir ki kelime öbekleri oluştururken anlamsız laf kalabalıklarından kaçınılmalıdır. Yukarıda da anlattığımız gibi önemli olan işe yarar bilgi ve içerik sunmaktır.

 

İçerik Uzunluğu

İçerik oluştururken içeriğin kısa ya da uzun olması belli oranda arama motorları açısından önem taşırken her içeriğin sayfalarca yazılması diye bir durum da söz konusu değildir. Bazı konu veya başlıklar için 3 4 cümle yeterli olurken bazıları içinse 10 12 paragraf bile yeterli olmayabilir.  Ancak unutmayın ki zayıf ya da çok kısa içeriklerin üst sıralarda yer alması imkansıza yakın bir durumdur. Eğer içeriğiniz kısa olacaksa çok iyi bir anahtar kelime çalışması yapmanız gerekir.

 

Özgün İçerik Oluşturmak

Arama motorlarının en sevmediği şey kopya içeriktir. Kopya içeriklerden oluşan bir web sitesi yapmayı planlıyor ve aynı zamanda arama motorlarında üst sıraları hedefliyorsanız bunun sadece bir hayal olarak kalacağına emin olabilirisiniz. İçeriğiniz, anlattıklarınız, vurgularınız ne kadar size veya kurumunuza ait olursa web siteniz o denli arama motorları açısından özel ve değerli olarak değerlendirilmektedir. Kopya içeriğe sadece bir sayfa için değil web sitenizin tamamı için dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

Meta Veri Kullanımı

Meta veri kullanımı ile arama motorlarına o sayfa ile ilgili neyin önemli ve can alıcı alan olduğunu tanımlarsınız. Bu alanda hem arama yapan kullanıcılara hem de arama motorlarına ilgili sayfanın içeriğine dair özet bir bilgi sunarsınız. Burada başlık, açıklama, H etiketleri, bold kullanımı gibi birçok teknik detay yer almaktadır. Bazı adımlar ehil arama motoru optimizasyonu uzmanları tarafından yapılması gerekirken bazı adımlar ise içerik oluşturan kişiler tarafından tamamlanmalıdır. Okul zamanlarınızı hatırlayın! Türkçe derslerinde yazdığınız kompozisyon çalışmaları gibi web siteniz için de oluşturacağınız içeriklerin başlık, giriş gelişme ve sonuç kısımları oldukça önemlidir. Başlığı olmayan bir yazıyı hangi Türkçe öğretmeni değerlendirir ki…

 

Sayfa Yükleme Hızı

Muhteşem bir içeriğiniz, onlarca başlığınız ve birbirinden eşsiz görselleriniz var. Ancak web kullanıcısı bu içeriğe erişemiyor ya da geç erişiyor. Sizce kullanıcılar bu web sitesine erişemedikleri için ilgili içeriğe gereken değeri verirler mi? Tabi ki hayır! Kullanıcının değer vermediği, içinde zaman geçirmediği bir web sitesine de arma motorları değer vermeyecektir. İstatistiklere göre web kullanıcılarının ortalama bekleme süreleri 3 saniyedir. 3 saniyeden geç açılan web siteleri kullanıcılar açısından beklemeye değer olamayan yapılardır. Bu durum ister içerik sunan ister ürün satan bir e-ticaret sitesi olsun değişmeyecektir.

 

URL Yapısı

URL yani link yapınız oldukça sade, kısa ve anlaşılır olmalıdır. Link yapılarınızı uzun  ve anahtar kelime yığını ile oluşturmak sizin işinize yaramak bir kenara dursun tam tersi size ve amaçlarınıza zarar verecektir. Arama motorları içerikle ve başlıklarınızla örtüşen linklere daha çok değer vermektedir.

 

Görsel Kullanımı

Arama motorları yeni yeni görsel arama ve tanıma hizmetlerini devreye soksalar da ilgili görselin ne ile ilgili olduğunu sizin anlatmanız gerekmektedir. Görsellerinizi oluştururken verdiğiniz isimler ve meta değerleri oldukça önemlidir. Örneğin; oluşturduğunuz sayfa evcil hayvan bakımı ile ilgili ise sayfa içinde kullandığınız görsellerin de isimleri ve meta verileri bu alanla ilgili olmalıdır. Yine kopya içerikle ilgili göstermeniz gereken dikkat bu alan için de geçerlidir. Görsellerinize verdiğiniz isim ya da meta veriler mümkün mertebe özgün ve içerikle ilgili olmalıdır. Bununla birlikte kullandığınız görseller her ne kadar optimize ise web sitenizin açılma hızı da bu denli kısa olacaktır. Bir sayfa içinde 3mb bir görsel kullanmak o sayfanın yüklenme hızını olumsuz yönde etkileyecektir.

 

Mobil Uyumlu Web Sitesi

Geçtiğimiz dönemde mobil dostu olmayan web sitelerine negatif değerlendirme yaparak cezalandırma yoluna gideceğini açıkladı. Günümüzde mobil kullanım oranlarını düşünürsek bu uygulamanın yerinde bir karar olduğunu söyleyebiliriz. İlgili web sitesi analizleri ve arama motoru optimizasyonları yapılırken hem mobil hem de masa üstü olarak değerlendirmek de fayda var. Sitenizin mobil dostu oluşu web sitenizi arama motorlarında daha üst sıralara daha hızlı taşıyacaktır.

Google’da Üst Sıralara Çıkmak Nasıl Olur?

Günümüz dünyasında artık arama motoru hem bir araç hem de bir otorite olarak karşımıza çıkmaktadır. Mobil aplikasyonlar web sitelerinin yerini alacak gibi dursa da uzunca bir süre veya yeni bir teknoloji geliştirilene kadar kullanıcılar arama alışkanlıklarını değiştirmeden arama motorlarını kullanmaya devam edeceklerdir.

Bu devamlılık arama motoru optimizasyonlarını bir lüks değil bir gereklilik olarak olmazsa olmazımız kılmaya devam edecektir. Ancak unutulmamalıdır ki SEO çalışmaları sabır ve bütçe gerektiren işlemlerdir. Google’da üst sıralara çıkmak istiyorsanız bu süreci doğru yürütmek ve bu işlemlerden optimum faydayı sağlamak için hem bu konuda ehil kişilerden destek almak hem de destek alınan kurum veya kişilerle tam bir işbirliği içinde olmak gerekir.