Etiket: Sosyal Medya

Facebook Business Manager Nedir?
Sosyal Medya Yönetimi ve Pazarlama

Facebook Business Manager Nedir?

Sosyal Medya dendiğinde akla ilk gelen platformlar olan Facebook ve Instagram’daki reklamlarınızı verimli bir şekilde yönetmeye ne dersiniz? “Evet” yanıtını aldığımız reklam veren işletmelere Facebook Business Manager detaylarından bahsetmek istiyoruz. Reklam veren işletmeler için olmazsa olmazlardan olan Facebook Business Manager, verilen reklamların çok daha verimli bir şekilde detaylandırılmasını, değerlendirilmesini ve yönetilmesini sağlıyor. İşletmenin doğrulanmasından yönetilmesine, işletme ile ilgili reklam verilmesinden işletmeye ait bir hesap oluşturulmasına kadar birçok detayı bu panel içerisinde barındırıyor. “İşletme reklamlarımı vermek için pazarlama araçlarına ulaşabileceğim tek bir portal bulabilir miyim?” diye endişelenen işletmelerin Facebook Business Manager yardımıyla istediklerini yapabileceklerini belirtmek isteriz.

Business Manager yapı olarak, reklam veren işletmelere Facebook üzerinde bulunan pazarlama araçlarının tamamını tek bir portal üzerinden yönetebilme olanağı sağlıyor. Daha açık ifade etmek gerekirse, işletmelerin reklamlarını ve reklamlara ilişkin tüm detayları tek bir portal üzerinden kontrol edebilmelerini sağlayan Facebook Business Manager, bünyesinde bulunan pazarlama araçları sayesinde verilen reklamların ve doğal olarak şirket verimliliğini arttırmasını sağladığı için büyük beğeni topluyor. Birden fazla portal kullanımının da önüne geçen Business Manager, işletmelerin zaman kaybı yaşamalarını da önlüyor. Ücretsiz bir yönetim portalı olarak da öne çıkan Facebook Business Manager, reklam veren işletmelere hem ek bir maliyet yüklemiyor hem de pazarlama faaliyetlerini entegre etmelerine yardımcı oluyor.

“Yönetim portalı üzerinden işletmeler neler yapabiliyor?” diye merak eden reklam verenlere Business Manager kullanarak yapabileceklerini sıralamak istiyoruz:

 • Facebook Business Manager kullanan işletmeler ilk olarak ilgili portal üzerinden hem reklamlarını yayınlıyor hem de yayınladığı reklamların takibini yapıyor. Birden fazla portal üzerinden giriş yapmaya gerek kalmaksızın tek portal üzerinden reklam yayını ve takibi kolaylıkla gerçekleştiriliyor. Reklam veren işletme tek bir yerden Facebook ve Instagram hesaplarını yönetebilme şansına sahip oluyor.
 • Bu platformun asıl amacı tabi ki detaylı reklam kırılımları ve kontrolleri yapabilmek. Görüntüleme yaşından reklam yayınlanma saatine, görüntülenecek cihazdan reklam alanlarına kadar çok farklı kırılımlar yapabileceğiniz bu platform, reklam bütçenizin ve reklamınızın en doğru şekilde harcanmasını sağlıyor.
 • Pazarlama araçlarını tek yerden yönetebilmeye imkân veren Business Manager üzerinden, işletmelerin sahip oldukları Web Sitesi ya da e-Ticaret Sitesi için çok önemli verileri hesaplayan Facebook Pikselleri, Kataloglar, Çevrimdışı Olay Setleri, Özel Dönüşümler, Olay Kaynağı Grupları, Domain Doğrulama, Uygulama Bağlama gibi entegrasyonları yönetebiliyorsunuz.
 • Facebook Business Manager dendiğinde ilk akla gelenlerden biri de bilgi ve hesap güvenliği. Business Manager, reklam veren işletmelerin hesaplarını yönetebilmesi için ajanslara ya da pazarlama ortaklarına yetki verme ve kısıtlama imkânı sağlıyor. Bu panel üzerinden işletmenize ait reklam hesabınıza, sayfalara ve uygulamalara kimlerin erişimi olabileceğini, bu erişimin ne düzeyde olabileceğini ayarlayabiliyorsunuz. Yani yetkili kişilerin erişimini sınırlama ve kontrol etme hakkına sahipsiniz. Hangi kişinin hangi görevde ne kadar yetkisi olacağını belirleyebilir, sistem ve hesap güvenliğini kolaylıkla sağlayabilirsiniz.
 • Son olarak ise Facebook Business Manager aracılığıyla reklam veren işletmeler, reklam harcamalarına ilişkin hem genel görünüm hem de detaylı görünümü takip edebiliyor.

Sizlerde işletmenize ait reklamlarınızı takip edebileceğiniz, varlıklarınızı oluşturarak yönetimini sürdürebileceğiniz bir portal arıyorsanız Facebook Business Manager ile hepsi mümkün! Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz yönetim portalı, rahat kurulumu ve kolay kullanımı ile de sıklıkla tercih ediliyor. İşletme reklamlarınızı ve hesaplarınızı yönetmek artık çok kolay!

Meta Business Suite

Facebook’un kurumsal konumlandırmasını değiştirmesi ve kurumsal adını “Meta” olarak değiştirmesinden sonra Facebook Business Manager olarak hayatımıza giren platformda da bazı değişiklikler gerçekleşti. Facebook, Messenger ve Instagram’daki tüm hareketlerimizi tek bir yerden yönetmeyi “Meta Business Suite” ile sağlarken; Business Manager tüm pazarlama ve reklam faaliyetlerimizi yönetebileceğimiz tek hizmet noktası haline geldi.

 

Facebook Business Manager Nedir? 2

Facebook Business Manager

Bu iki tanımdan ve üzerinde yapılabileceklerden bahsettikten sonra Business Manager’ın reklam veren işletmelere sağladığı avantajları ve içerisinde bulunan detaylardan da bahsetmek istiyoruz. Facebook Business Manager kullanmanın reklam veren işletmelere sağladığı avantajlar şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Business Manager’ın işletmelere sağladığı ilk avantaj, Instagram ve Facebook hesaplarının kolaylıkla veri analizinin yapılarak detaylı bir şekilde incelenebilmesidir. Hem yönetim hem analiz bu platform üzerinden kolaylıkla yapılabilir.
 • Reklam Yöneticisi kısmındaki 6 Ana Kampanya Amacı ve bu 6 başlık altında 21 Farklı Kampanya Modeli bulunuyor. Böylelikle amacınıza en uygun reklamı platform üzerinden verebiliyorsunuz. Ana Kampanya Modelleri şunlardır;
 1. Bilinirlik
 2. Trafik
 3. Etkileşim
 4. Potansiyel Müşteriler
 5. Uygulama Tanıtımı
 6. Satışlar
 • İşletme yönetim portalı üzerinden hedef kitlelerine yönelik çalışmaları düzenleyebiliyor ve detaylandırabiliyorsunuz.
 • Facebook Business Manager kullanan işletmeler, portal üzerinden Piksel Kodu ekleyerek olay ve dönüşümler yaratabiliyor. Böylelikle web site trafiği ve ziyaretçi hareketlerini detaylıca takip edebiliyorsunuz.

Facebook Business Manager Nedir? 4

 • Business Manager’in işletmelere bir diğer avantaj ise, Facebook ve Instagram üzerinde paylaşacakları gönderilerini planlayabilmesidir. Görsellerden kırılımlara hangi stratejinizin daha doğru olduğunu kontrol edebilmek için A/B Testi seçeneğini kullanabilirsiniz.
 • Facebook Business Manager aracılığıyla form hazırlanabildiği ve doldurulabildiği, katalog oluşturabildiği için işletmeye yönelik dönüşümlerin artışı sağlanıyor. Diğer bir ifade ile, reklam veren işletmeler tarafından kullanılabilen farklı kampanya modelleri bu portal üzerinde bulunmasından dolayı işletmeye yönelik dönüşümlerde artış yaşanabiliyor.
 • Facebook Business Manager kullanan işletmelerin reklam yöneticileri yalnızca tek bir reklam hesabında değil; birden fazla reklam hesabını da portal üzerine ekleyerek birden fazla reklam hesabını tek bir ortam içerisinde yönetebilme avantajına sahiptir.

Peki Facebook Business Manager portalını kimler kullanabilir. Bu portalı Dijital Pazarlama yapmak isteyen, küçük ya da büyük işletme fark etmeksizin her firma kullanabilir.

Facebook Business Manager Giriş Yapma

Ücretsiz bir yönetim portalı olan Facebook Business Manager içerisine işletmelerin güvenli bir giriş yapabilmeleri için kod sistemi bulunuyor. İşletim sistemlerine göre farklı kod alım şekli bulunan Business Manager’a hem Android hem de iOS kullanıcıları rahatlıkla girebiliyor. Facebook uygulaması içerisinde bulunan “kodmatik aracılığıyla işletmelerin güvenli giriş yapabilmeleri sağlanıyor. Facebook uygulamasına bağlı olmasına ek olarak; her 30 saniye içerisinde kod oluşturması ile de güvenliğe önem veren işletmelerden tam not alıyor. “Android cihaz kullanıyorum. Facebook Business Manager için kodu nasıl oluştururum?” diye merak ediyorsanız şu adımları izlemeniz yeterli:

 • Kullanmış olduğunuz mobil cihazınızda bulunan Facebook uygulaması içerisinde sağ alt köşede yerini alan üç yatay çizgi simgesi seçiliyor.
 • Facebook Business Manager için Android cihazınızdan kod alırken ikinci adımınız ise, ekranı aşağıya kaydırarak aşağıda yer alan Kodmatik üzerine dokunmak oluyor.
 • Yönetim portalı üzerinde sizden kod talep eden sayfaya size özel oluşturulmuş olan 6 haneye sahip kodun girişi yapılıyor. Daha net ifade etmek gerekirse ekranı aşağıya kaydırarak dokunduğunuz Kodmatik bünyesinden aldığınız 6 haneli kod, ilgili sayfaya girilerek Facebook Business Manager’a giriş sağlanıyor.

Peki ya iPhone ya da iPad kullananlar Facebook Business Manager güvenliğini nasıl sağlıyor?  Android işletim sistemi kullanan kullanıcılara ek olarak; iOS işletim sisteminin kullanıldığı iPhone ve iPad’ler için de Business Manager’a girerken kod girişi yapılıyor. iPhone ya da iPad kullanıyorsanız Facebook Business Manager’a girmek için kullanabileceğiniz güvenlik kodunuzu alabilmek için şu adımları izlemelisiniz:

 • Kullanmakta olduğunuz mobil cihazınızdan Facebook uygulamasına giderek ilgili uygulama içerisinden sağ alt köşede yer alan bir simge olan üç yatay çizgiye dokunmanız gerekiyor. Fakat bu adım Android işletim sisteminden farklı olarak iPhone kullanıcılarında “Diğer” kısmı, iPad kullanıcılarında ise üç yatay çizgi seçiliyor.
 • Güvenlik kodu alabilmek için uygulanması gereken ikinci adımda ise ekran aşağı kaydırılarak Kodmatik seçilmesi gerekiyor. Kodmatik kısmına dokunulması ile kullanıcılara özel 6 haneli bir kod oluşturuluyor.
 • Facebook Business Manager bünyesinde sizden kod isteyen sayfaya giderek bir önceki adımda almış olduğunuz 6 haneli güvenlik kodunun girişi yapılıyor.

Facebook Business Manager Nedir? 6

Facebook Business Manager Kurma

İşletme organizasyonunu ve yönetimini hızlandıran Facebook Business Manager, kişisel ve iş hesaplarınızı birbirinden ayırmanızı sağlayan, hesaplarınızı aynı anda kontrol etmenize yardımcı olan bir yönetim portalı olarak biliniyor. Kişisel Facebook hesabına giriş yapan kullanıcıların Business Manager üzerinden hesap açabilmeleri için gereken adımlar şöyle sıralanıyor:

 1. Yönetim portalı üzerinden hesap açma ya da kurulum işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız Business Manager sayfasına gidin.
 2. Yukarıda belirtilen linke tıklayarak ulaştığınız adreste görmüş olduğunuz “Hesap Oluştur” kısmına dokunmanız gerekiyor. Bir diğer ifade ile de, reklam vermek ve hesaplarını verimli bir şekilde yönetmek isteyen işletmeler ulaştıkları adres üzerinden hesap oluşturmak için gerekli yere dokunuyor.
 3. İşletmenize ait bir hesap olacağı için kişisel hesabınızdan bağımsız olduğunu ve iki hesabı birbirinden ayırdığınızı unutmamanız gerekiyor. Kullanıcılar açılan sayfada sırasıyla işletme ismi, kendi isimleri, e-posta adreslerinin girişini sağlayarak İleri butonuna dokunuyor.
 4. İleri butonunu seçmeleri ile ulaştıkları sayfa üzerinden kullanıcılar işletmelerine ait bilgilerin girişini yaparak Gönder kısmına tıklıyor.

Yukarıda belirtilen adımların sırasıyla izlenmesinin ardından işletmelerin Facebook Business Manager hesapları da oluşmuş oluyor. Birçok pazarlama aracını tek bir portal üzerinde bulabileceğiniz Business Manager sayesinde yürütülen çalışmalar daha verimli oluyor. Farklı isteklerinize cevap verebilecek olan yönetim portalı sayesinde işletmenizin işlerliğini arttırmak sizin elinizde! Çok daha fazla detay için Facebook Business Manager Kılavuz linkini tıklayabilirsiniz.

Business Manager hesabını oluşturduktan sonra kullanıcıların reklam hesaplarını oluşturmaları (ya da eklemeleri) gerekiyor. Facebook Business Manager üzerine reklam hesabı oluşturmak için işletmelerin izlemesi gereken adımlar şu şekildedir:

 1. Yönetim portalı üzerinden ilk adım olarak İşletme Ayarlarına gidiliyor.
 2. İşletme Ayarları kısmında bulunan sol taraftaki menü içerisinden önce Hesaplar ardından Reklam Hesaplarına dokunuluyor.
 3. İşletmelerin sıradaki adımı ise bir önceki adımda tıkladıkları alanda açılan mavi renge sahip Ekle menüsü seçiliyor.
 4. Ekle menüsünün seçilmesi ile işletmeler 3 farklı seçenek ile karşılaşıyor. Bunlar; Reklam Hesabı Ekleme, Yeni Bir Reklam Hesabı Oluşturma ve Reklam Hesabına Erişim isteme olarak sıralanıyor.
 5. İşletmelerin yukarıda belirtilen üç seçenekten reklam hesabı erişimini ya da reklam hesabı eklemeyi tercih etmeleri halinde reklam hesabının numarasını girmeleri gerekiyor.
 6. Facebook Business Manager üzerine reklam hesabı ekleme adımlarından sonuncusunda da, işletmelerin kişiler ve erişim seviyesini seçmeleri gerekiyor. İlgili seçimi yapacak işletmelerin izlemeleri için yönergeler bulunuyor.

Facebook Business Manager Reklam Verme

Facebook Business Manager Yönetim portalı üzerinden işletmelerin tercih edebileceği 6 farklı reklam çeşidi bulunuyor. Ayrıca bu reklamlar görsel, video, slayt gösterisi, döngü, hızlı deneyim ve koleksiyon olarak kullanıcılara gösterebilirsiniz. Facebook Business Manager üzerinden tercih edilebilecek ilk reklam modeli olan Görsel Reklamlar, ürünlere yönelik tanıtımların yapıldığı ve müşteri kitlesine ulaştırıldığı reklam türü olarak biliniyor. İşletme markasına ait olan ürünlerin video aracılığıyla tanıtıldığı reklam formatı video reklam olarak adlandırılıyor. Video reklam görsel reklamlara kıyasla hedef kitleyi haber kaynağına daha yüksek oranda çekiyor. Business Manager üzerinden kullanılabilecek bir başka reklam formatı da slayt gösterisi olarak öne çıkıyor. Slayt gösterisi içerisinde kullanılacak görsel sayısı 2 ile 10 arasında belirlenirken; slayt gösterisinde video ve resimler birlikte kullanılıyor. İçerisinde bulunan her görselde bağlantı yer alan döngü reklamlar içerisinde maksimum 10 tane resim ve/veya video gösteriliyor. Yönetim portalı üzerinden işletmelerin oluşturabilecekleri bir diğer reklam çeşidi ise, hızlı deneyim olarak isimlendiriliyor. Hızlı deneyim reklam formatında, ürün ve/veya hizmet tanıtımları gerçekleştiriliyor. Bu reklam formatı birçok işletme tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Son olarak ise, birden fazla ürün tanıtımının yer alabildiği reklam formatı olan koleksiyon reklamda, kullanıcı deneyimi açısından tercih sebebi oluyor.

Facebook Business Manager Reklam Verme basamaklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Reklam Hesabını Oluştur
 2. Reklam Kampanya Amacını Seç
 3. Hedef Kitleni Oluştur
 4. Reklam Alanlarını Belirle
 5. Reklam Kreatifini ve Modelini Belirle

Tebrikler tüm bu detaylardan sonra Facebook Business Manager Reklam Verme işlemini başarıyla tamamladınız.

Facebook Business Manager Nedir? 5

Ancak belirtmeliyiz ki Facebook Business Manager Reklam Yönetim portalı ile ilgili bilinmesi gereken bir detay bulunuyor. İşletmelerin yukarıda belirtilen adımları izleyerek oluşturmuş oldukları reklam hesaplarını dondurmak istemeleri durumunda işletmeden kalıcı olarak silinmediğini belirtmek isteriz. Reklam hesabı işletmeler tarafından dondurulmuş olsa bile ilgili hesap sınırı ile ilişkili olarak hesaba katılım sağlamaya devam ediyor. Tanımına, örneklerine, avantajlarına ve şekillerine yer verdiğimiz Facebook Business Manager sizin işletmenizi diğer işletmelerden farklı kılmaya devam ediyor.

Bireylerin fotoğraflarından videolarına, fikirlerinden olaylara kadar birçok detayın yer aldığı bir yer olan sosyal medya, bilgisayarlarla ün kazanmış olsa da günümüzde genelde akıllı telefonlar vasıtasıyla varlığını sürdürüyor. Kişilerin çeşitli detayları birbirleri ile hızlı bir şekilde paylaşabilmelerine olanak sağlayan web site uzantıları toplamı da sosyal medya olarak isimlendiriliyor. Akıllı telefonlar içerisinde yer alan uygulamalar yardımıyla kişiler birbirleri ile hızlı bir şekilde iletişime geçiyor. İletişime örnek vermek gerekirse; resim, video ya da bir olay olabiliyor. Sosyal medya günümüzde yalnızca bireylerin arasında ilişki kuran birleşik web site uzantısı olmakla beraber; pazarlama stratejileri için de sıklıkla tercih ediliyor. Farklı sektörlerin birlikte bulunduğu pazar haline dönüşen sosyal medyada işletmelerin rakiplerinden başarılı olmaları için destek almaları gerekiyor. Firma ürünlerinin tanıtımından reklam yönetimine kadar birçok konuda da profesyonel destek almak mümkün oluyor. Sosyal medya ajanslarının işletmeleri etkili ve başarılı adımlara yönlendirebilmesi için şunlara dikkat etmesi gerekiyor:

 1. İşletmeye ait olan ürünü anlamak.
 2. İşletme markasının odaklanacağı sosyal medya mecralarını belirlemek.
 3. İşletme markasının durumunu değerlendirerek buna uygun adımlar atmak.
 4. İşletme hedeflerini belirlemek.
 5. İşletmenin hitap etmek istediği hedef kitleyi belirlemesini sağlamak.
 6. İşletmelerin aynı alanda ilerleyen rakiplerinin durumu ile karşılaştırmasını yapmak.

Dijital Pazarlama Ajansı KREABAZ

Firmaların satışlarını yakından etkileyen Dijital Pazarlama, gittikçe önemi artan konular arasında yerini alıyor. İşletmeleri rakiplerinden bir adım öteye taşıyacak etkili bir Dijital Pazarlama işletmelere düşük bütçelerle büyük artılar sunuyor.

Ancak belirtmek gerekir ki reklam vermek sadece seçeneklerde bulunarak para harcamak değil, doğru analizler ve müdahalelerle reklamı hep en yüksek performansta tutmaktır. Bu nedenle Business Manager gibi platformlar bireysel olarak  yönetilebilseler de tecrübe ve deneyim olmaksızın genellikle başarısız girişim olarak kalmaktadır.

Bu nedenle verimli ve başarılı satışlar (ya da tanıtımlar) gerçekleştirmek isteyen firmalar Dijital Pazarlama ile ilgili olarak da profesyonel destek almaktadır. Dijital Pazarlama Ajansı KREABAZ olarak bu alanda müşterilerimize en doğru hizmeti sunuyoruz.

Sosyal Medya Ajansı KREABAZ

Burada belirtmek isteriz ki Sosyal Medya Yönetimi’nin bir parçası olan Dijital Pazarlama elmanın iki yarısı gibidir. Etkili bir reklam kurgusu kadar doğru yönetilen bir Sosyal Medya hesabı da kullanıcıların dikkatini çekmektedir. Bir sosyal medya kullanıcısı olarak düşünün! Sadece reklam vererek var olmaya çalışan ama sosyal medya hesabı boş olan; paylaşım yapmayan, firma ya da ürünlerle ilgili bilgi vermeyen bir hesabın ürünlerini satın alır mısınız?

Sosyal Medya Ajansı KREABAZ olarak bizler uzman ekibimiz ve sektördeki uzun tecrübemizle markalar için en doğru stratejileri oluşturuyoruz. Eğer siz de markanız ve işletmeniz için doğru bir tercihte bulunmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

LinkedIn Reklamları
Sosyal Medya Yönetimi ve Pazarlama

LinkedIn Reklamları

LinkedIn iş ilanları ve iş arayışlarında sıkça kullanılan, sosyal medya araçları arasında iş ağı oluşturma alanında özelleşen ve kullanıcı kitlesi bu alanda yoğunluk gösteren bir platformdur. Dolayısıyla B2B pazarlama, şirket tanınırlığı ve influencer pazarlama alanlarında platformda yer alan reklamlar oldukça popülerdir.

Platform üzerinden gerçekleştirilen reklam verme çalışmalarından en iyi sonuçların alınması için başta hedef kitlenin tanınması ve reklamın gerçekleştirileceği sahanın dinamiklerine uygun olması gerekir. Bu konuda en sık merak edilen konuların başında da “Nasıl reklam verilir?” sorusu yer alır.

 

LinkedIn Reklam

LinkedIn; iş ilanları, başvurular, etkinlikler ve fenomen faaliyetlerinin takip edilmesi için spesifik kullanıcı ve takipçi kitlelerini markalar ile buluşturur. Dolayısıyla platformda hem B2B iş ağları hem de B2C kitlesine ulaşmak mümkündür. Bu kitlelere platform üzerinden reklam verme işlemi; self servis reklam ve reklam ortaklığı sağlayan uzmanlar ile birlikte gerçekleştirilebilir. Reklam türü farklı olsa da tanınırlık, ürün ya da hizmet satma ve popülerlik sağlama hedeflerine yönelik gelişir. Dolayısıyla etkinliğin işlevsel olması için hedefinin belirlenmesi ve buna uygun içeriklerin tercih edilmesi önem taşır. İş ağları özelinde kullanılan bu platform, doğrudan profesyonellerin birbirlerine ulaşmasına olanak sağladığı için pazarlama faaliyetleri için verimli ortamlardan biridir.

 

LinkedIn Reklam Verme

Platform üzerinden reklam vermenin marka yararına farklı etkileri bulunur. Bunlardan en önemlisi markaya dair farkındalığın hızlı bir biçimde artırılabilir olmasıdır. Platform üzerinden yayınlanan reklamlar ile şirket ya da influencer hesabı için takipçi sayısı artırılabilir ve etkileşim oranı yükseltilebilir.

Platform, çeşitli tarayıcılardan veya medya araçlarından takip edilebilen farklı teknolojik gereçlere ve uygun arayüze sahiptir. Bu sayede B2B ya da bireysel pazarlama için anlık ve ortamdan bağımsız bir şekilde hedef kitleye erişim mümkündür. Platformda tanınırlık elde etmek isteyen influencerlar reklam verebileceği gibi işverenler ya da iş arayanlar da bu tarz ticari etkinlikler yapabilir. Bu aşamada önemli olan hedef kitleye yönelik faaliyetler tasarlamak ve içerikleri istenilen kitleye ulaşacağı kanallar ile sunmaktır.

 

LinkedIn Reklam Nasıl Verilir?

Platformda reklam paylaşımları yapılması özel kitlelere hızla ulaşmasını sağladığından oldukça kârlı bir uygulamadır. Son derece popüler olan ve sık sık merak edilen “Nasıl reklam verilir?” sorusunun 5 adımlı yol haritası şu şekildedir:

 • Sponsorlu içerik, dinamik reklamlar, metin reklamları ve inmail modellerinden işinize ve hedef kitlenize uygun olanı belirleyin.
 • Reklamları düzenleyip yöneteceğiniz “Kampanya Yöneticisi” bölümünde oturum açın.
 • Reklam vereceğiniz alana yönelik veri ve istatistikleri inceleyerek strateji belirleyin.
 • Kitle genişletme seçeneklerini değerlendirerek maksimum hedef kitleye ulaşın.
 • Gerçekleştireceğiniz kampanyanın bütçesini belirleyerek; tıklama başına, görüntüleme başına ya da gönderim başına seçeneklerinden size uygun fiyatlandırmayı tercih edin.

LinkedIn Reklamları 2

LinkedIn İş İlanları

LinkedIn hemen her sektörden personel arayışında bulunan kurumların ve iş arayan bireylerin tercih ettiği aktif bir platformdur. Platformda iş ilanları sürekli güncel tutulur ve kullanıcıların platformu kullanma özelliklerine göre sayfalarında yer alır. Platformda yer alan iş ilanları; şirketler için iş talebinde bulunan bireyleri karşılaştırma, onlarla iletişime geçme ve tanıma süreçlerinin gerçekleşmesi için uygun ortam sağlar.

İlanlardan, iş arayan kullanıcıların talep ve yetkinliklerine göre dünyanın her yerinden iş fırsatlarına ulaşması mümkündür. Kullanıcıların mecrayı kullanma rutinlerine, aradıkları iş alanlarına ve yetkinliklerine göre kendilerine en uygun seçenekleri görmeleri mümkündür. Belirli ilgi alanları, yetkinlikler ve mesleki yeterliliklerin mecrada kaydedilmesinden sonra kullanıcıların talebi ile profiller yetenek avcıları ve insan kaynakları birimlerine açık halde kalır. Bu sayede iş arayanlar için ilana başvurmadan da uygun bulunulan işlerden teklif almalarının önü açılır.

LinkedIn Cv Ekleme

LinkedIn profiline CV eklemek ve bu CV’nin sürekli güncel kalmasını sağlamak, iş arayışında olan kullanıcılarda olduğu gibi iş arama konumunda olmayan ancak sektörde ismini ön planda tutmak isteyen kullanıcılar için de önemlidir.  İdeal çalışma ortamına sahip olmak ve sektörde tanınırlık elde etmek için yalnızca kişilerin kendi yetkinliklerini artırması yeterli değildir.

Profesyonel özgeçmişler ile yetkinliklerin doğru biçimde yansıtılmış olması gerekir. Bu platformda da özgeçmiş ya da resume kayıtlarının hedeflerine ulaşması için ekleme yapılacak alanlar bulunur. CV eklemek için profile giriş yapıldıktan sonra “Ayarlar” bölümünden “Özgeçmiş Yükle” sekmesine girmek ve bu alanda yer alan bölüme CV’nizi yüklemeniz yeterlidir. Kolay başvuru ya da ilana yönelik başvurularda kayıtlı olan CV’nizi kullanabilir zamanla kariyer gelişmelerinizi ekleyerek özgeçmişinizi güncelleyebilirsiniz.

LinkedIn Giriş

LinkedIn; eleman bulma, iş bulma, B2B ve B2C ilişkiler geliştirme gibi iş hayatına dair önemli süreçleri kullanıcılar ile buluşturur. Yalnızca bireysel bazda değil B2B olarak da adlandırılan işletmeden işletmeye etkileşimin sağlanması için ideal platformlar arasındadır. Dünyanın her yerinden üyeleri bulunan bu dijital medya platformu, iş hayatına özel sosyal mecralar arasında öncü konumdadır.

Platform, iş arayan bireyler için başvuru havuzu oluşmasını sağlarken eleman arayan iş yerleri için de kendilerine en uygun çalışana erişme yolları sağlar. Platformun reklam verilebilme özelliği de kullanıcılarına çeşitlilik ve gelişmeleri takip edebilme olanağı sunar. Siz de platform üzerinden bireysel ya da B2B iletişim için özelleştirilmiş profilleri takip edebilir, iş ağınızı büyütebilirsiniz. Hedef kitleniz bazında daha fazla erişim ve etkileşim için doğru stratejiler kurgulama noktasında iletişim sayfamız üzerinden profesyonel destek alabilirsiniz.

Sosyal Medya İçerik Takvimi Nasıl Oluşturulur
Sosyal Medya Yönetimi ve Pazarlama

Sosyal Medya İçerik Takvimi Nasıl Oluşturulur?

Hayatımızın önemli bir parçası haline gelen Sosyal Medya, hem kullanıcıların hem de markaların mutlaka yer alması gereken bir platform oldu. İyi – kötü herkesin bir şekilde var olma yarışına dahil olduğu Sosyal Medya mecraların yönetimi de haliyle daha önemli oldu. Yani Sosyal Medya hesaplarını etkili yönetmek için daha planlı ve stratejik düşünme zorunluluğu doğdu.

İster e-Ticaret sayfanıza ait bir hesabı yönetiyor olun isterseniz kişisel (fenomen) hesabınızı, bu önemli mecrada mutlaka uymanız ve dikkat etmeniz gereken kurallar olduğunu hatırlayın. Alelade yapılan paylaşımlar, içeriğini kontrol etmeden paylaşılan içerikler artık Sosyal Medya dünyasında faydadan çok zarar getiriyor. Peki, “Etkili Bir Etkili Sosyal Medya İçerik Takvimi Nasıl Oluşturulur?” İşte yapmanız gerekenler.

 

Etkili Sosyal Medya İçerik Takvimi Nasıl Hazırlanır?

Aslında bu sorunun cevabını ikiye ayırarak yanıtlamakta fayda var. Çünkü Etkili Sosyal Medya İçerik Takvimi oluşturmak için yapmanız ve kendinize sormanız gereken 2 temel soru vardır.

 1. Sayfayı Tanıyor muyum?
 2. Planım, amacım ve hedefim ne?

Bu sorulardan ilki markayı (ya da sayfayı) tanımak ve marka profilini doğru şekilde oluşturmak için sorular sormayı içerir. Yani bir nevi kişi / firma analizi yaparak doğru harita çıkarmayı sağlar. İkinci soru ise strateji oluşturarak paylaşımlarınızın ve haliyle çalışmalarınızın çok daha verimli sonuçlar almasına katkı yapar. Şimdi gelelim bu çatı sorular kapsamında yapılması ve belirlenmesi gerekenlere;

 

 • Hangi Mecralarda Yer Alınacak; Buradaki amaç sayfanın profiline uygun olan dili, üslubu ve iletişim şeklini belirlemektir. Algı olarak Sosyal Medya içeriği oluşturma dendiğinde akla ilk olarak Instagram ve buradaki sayfalar gelse de bunun dışında birçok sosyal medya kanalı (Linkedin gibi) bulunmaktadır. Sonuçta Sosyal Medyanın birçok farklı kullanım şekli ve nedeni var. Ve siz bulunduğunuz platformda o platformun kurallarına uygun bir şekle bürünmezseniz, yani doğru kıyafeti giymezseniz kaybedersiniz. Bu nedenle sayfanın içeriğine uygun olarak farklı platformlar için farklı paylaşımlar oluşturmanız gerekebilir. Yani farklı kıyafetler giymeye hazır olun!

 

 • Sayfa Dili Nasıl Olacak; İçinde bulunduğu sektör, hizmet amacı, hedef yaş grubu etkenlere bağlı olmakla birlikte sayfanın nasıl bir dile sahip olacağı oldukça önemlidir. Kimse “dozunda” mizah yapan bir sayfayı kınamaz veya yargılamaz, ancak yönetilecek sayfa bu üslubu kaldıramayacak bir sektöre veya amaca hizmet ediyorsa farklı bir dil seçmek doğru olacaktır. Örneğin bir banka esprili bir dili kullanmakta özgürdür, ama sosyal sorumluluk ile ilgili bir sayfada bu hoş kaçmayacaktır.

 

 • Paylaşım Sıklığınız Ne Olacak; Sevgili Barış Özcan’ın söylediği gibi “Zinciri Kırmama Çabası” sosyal medyada da büyük getirisi olan bir davranıştır. Tabi ki belirli bir sayının altında kalmamanız veya insanları bıktıracak kadar çok paylaşımdan kaçınmanız gerektiğini söylememize gerek yok. Ancak genel hatlarıyla günde / haftada / ayda kaç paylaşım yapacağınızı belirlemeniz sürecin aksamaması adına faydalı olacaktır. Çünkü amaca uygun ve etkili bir içeriğin hazırlanması için belirli bir iş gücü ve süre gerekmektedir. Eğer paylaşım sıklığı planınızı önceden (hatta aylık en doğrusu olacaktır) yaparsanız bu sorundan da kurtulursunuz. Özel günler, resmi günler, bayramlar, etkinlikler vs. derken birçok gün zaten önceden bize göz kırpıyor.

 

 • İçeriğin Türü ve Konusu; Bir üstteki maddeyle alakalı olmakla beraber bu aynı zamanda genel hedef kitlenize ve amacınıza göre belirlemeniz gereken bir unsurdur. Video içerikler mi sizin için doğru olacak yoksa görsel mi buna karar vermek oldukça önemlidir. Çünkü bilgilendirmeyi amaçlayan bir sayfa için infografik çalışmalar etkili olurken, görsele dayalı (ürün vb.) içeriklerin paylaşılacağı durumlarda videolar tercih edilebilir. Bu sebeple içerik konularını ve paylaşım türünü belirlemeniz uzun vadede sayfanıza büyük avantaj sağlayacaktır. Bu maddeyi yazının ilerleyen kısmında biraz daha açacağız.*

 

 • Paylaşım Zamanı; Bu madde sosyal medyada en çok yorumun yapıldığı ve fikrin atıldığı konu olabilir. Evet, genel hatlarıyla paylaşım yapmanın doğru bir zamanı var ancak burada gözden kaçırılmaması gereken şey hedef kitleniz ve sayfa profilidir. Ev hanımlarına yönelik bir sayfa için paylaşım saatleri başkayken, beyaz yakalı iş grubuna yönelik paylaşım yapan sayfaların saatleri başkadır. Zaman önemli ama şehir efsanelerine kanmadan, doğru zamanı belirlemek önemli.

 

Sosyal Medya İçerik Üretimi

Tüm bu maddeleri yaptınız, belirlediniz ve sıra geldi paylaşılacak içeriklerin nasıl olması gerektiğine. İşte burada yukarıda bahsettiğimiz *İçeriğin Türü ve Konusu maddesi önem kazanıyor.

“Vurucu olmalı, etkili olmalı” gibi standart maddeler hala geçerli olmakla birlikte etkili bir paylaşımda olması gereken 4 unsur vardır;

 • Gerçeklik
 • Amaç
 • Fayda
 • Orijinallik

 

Bu unsurlar göz önüne alınarak paylaşım yapıldığında insanların sizi ve sayfanızı takip etmesi için onlara bir şey vermiş olursunuz. Ancak bunların hepsinin tek bir paylaşımda olması beklenmemeli. İşte bu yüzden içerik takvimi oluşturmak çok önemli. Yapılacak paylaşımlar takvime doğru şekilde yayılmalı ve sayfanın benimsediği tüm değerleri ve özellikleri takipçilerine iletebilmeli. Şimdi gelin bu 4 maddeyi biraz daha açalım.

Sosyal Medya İçerik Takvimi Nasıl Oluşturulur 2

Gerçeklik: Bu madde belki de sayfanızın var olması için gereken en önemli maddedir. Zira az ya da çok takipçinizin olması fark etmeksizin; yalan, eksik ya da yanlış paylaşımlar yapan bir hesabın adı kötüye çıkar ve daha ilk metrelerde var olma yarışını kaybeder. Bu maddeyi marketing çalışmalarınızdan eğlenceli paylaşımlarınıza, yarışmalarınızdan duyurularınıza her içeriğinizde uygulamanız güvenilirliğiniz açısından oldukça önemlidir. Hele ki bilimsel bilgi, haber, blog vb. bir sayfa yönetiyorsanız bu madde sizin için bir kat daha önem kazanıyor.

 

Amaç: Yaptığınız her paylaşımın bir amacı olması gerektiğini unutmayın. Sayfanızda paylaşacağınız şey isterse bir ürün olsun isterse bilgi, paylaşımı yaparken amacınızı belirlemeli ve ona uygun doneler seçmelisiniz. Örneğin yaptığınız paylaşımın amacı bilgi veya haber vermekse sunulan bilgi kısa ve anlaşılır cümleler ifade edilmelidir. Çünkü buradaki amacınız “bilgiyi verebilmek”. Ancak paylaşımınızın amacı bir ürün tanıtmaksa ürüne dair bilgileri açık ve anlaşılır şekilde belirtmelisiniz. Çünkü bu sefer de amacınız ürünü tanıtmak, kafalarda soru işareti bırakmak değil. Tabi ki amacınız ne olursa olsun gerçeklik çerçevesinden uzaklaşmamanız gerektiğini unutmayın!

 • Bilgi vermeyi amaçlamak
 • Hediye vermeyi amaçlamak
 • Hizmet vermeyi amaçlamak
 • Duyuru yapmayı amaçlamak
 • Özel bir güne dair duygu ve düşüncelerini açıklamak

 

Fayda: İnsanların ve markaların sosyal medyada var olmasının amacıdır bu madde. Buradaki fayda kavramını çok geniş düşünmekte “fayda” var. Çünkü takipçiler için fayda kavramı işlerine yarayacak şeyler elde etmektir. Hediye almak, üyelik kazanmak, soruları bilmek vb. gibi.  Ama sayfalar için takipçileriyle etkileşime geçmek de bir faydadır, satışların artması da. Bu nedenle yaptığınız paylaşımların sayfa yapınıza uygun olarak “fayda” sunması gerekmektedir. Örneğin bilgi sunan bir sayfaya sahipseniz buradaki faydanız bilgilendirmektir. Ancak spor etkinlikleri, aletleri vb. ile ilgili bir sayfaysanız buradaki faydanız insanlara sağlıklı ürünler sunmak, hediye etmek ve harekete geçirmektir. Fayda kavramını belirleyen bir unsur da insanlara ücretsiz sunduğunuz değerlerdir. Çünkü takipçileriniz kendisine fayda sağlayacak ücretsiz bir akşam yemeğini, spor üyeliğini ya da parfümü kazanmak için oradalar. Peki, faydalı içerikten kasıt nedir? İşte işinize yarayacak birkaç fikir;

 • Ürün kullanımını sırasında işe yarayacak pratik bilgiler,
 • Uzman tavsiyeleri (özellikle tıp ve anne-bebek alanlarında)
 • Uzman tavsiyeleri
 • Teknik dokümanlar ve bilgiler
 • Karşılaştırma yapılan içerikler (özellikle teknolojik ürünlerde)
 • Sıkça sorulan sorular (sektörünüz neyle alakalıysa)
 • Röportajlar
 • İstatistiksel veriler ve tablolar
 • Ürün ve hizmet tanıtımları
 • Ödül, yarışma konseptleri
 • E-hizmetler
 • Nasıl yapılır paylaşımları

 

Orijinallik: Geldik en gerekli gibi gözüken ama en klişe olan maddeye. Sokaktan geçen birine sorduğunuz zaman duyacağınız ilk cevap orijinallik olacaktır. Evet, orijinal olmak önemlidir ama bu orijinallikten kasıt nedir? Orijinal olunması gereken şey içerikler mi, hizmetler mi, üslup mu? Tabi ki orijinal içerikler ve paylaşımlar yapmak çok faydalı olacaktır. Zira yeni bir fikir ve üslupla çıkan ilk sayfaysanız çok hızlı şekilde yükselirsiniz. Bu orijinallik bazen Nusret gibi et kesmek de olabilir, zamanında ilk çıkan vine videoları da olabilir. Ancak her hesap bunu kaldıracak özellikte olamaz. İşte o zaman devreye “size ait olan değerleri” sunma orijinalliği giriyor. Sizi farklı kılan şey ne ise onu öne çıkarmanız gerekiyor. Biraz örneklemek gerekirse “orijinallik” başlığı altında yapabileceğiniz paylaşımlar şöyle olabilir.

 • Firmanıza ait değerler
 • Müşterileriniz
 • Sosyal sorumluluk etkinlikleriniz
 • Projeleriniz
 • Seminer, Fuar vb.
 • Size özel hizmetler
 • Sokak röportajları

Yukarıdaki tüm örnekler tabi ki artırılabilir, bizler size fikir vermesi amacıyla bunları yazdık. Aslına bakaranız bu 4 önemli madde çerçevesinde 4 farklı paylaşım hazırlasanız haftalık içerik takviminizi oluşturmuş olursunuz. Bu da bizden size ufak bir tüyo. ?

 

Sosyal Medya Ajansı KREABAZ

KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak Sosyal Medya konusunda sizlere profesyonel hizmetler sunmaktayız. Bu denli önemli ve derin bir deniz olan Sosyal Medyada etkili şekilde var olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medyada Reklam Vermek
Sosyal Medya Yönetimi ve Pazarlama

Sosyal Medyada Reklam Vermek

Etkileşim amaçlı hayata geçen ve dijital bir arkadaşlık ortamı sunan Sosyal Medya platformları artık adeta ticari bir platforma dönüştü. Özellikle günümüzde Sosyal Medya, markaların ve kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarını bir hayli değiştirdi. Alışverişlerin ve reklam iletişimlerinin büyük çoğunluğuna sahip olan bu dijital dünya, markasını büyütmek isteyen işletmeler ve ürün satın almak isteyen kullanıcıların bulunduğu geniş bir pazar yeri oldu. Hal böyleyken de bu platformlarda öne çıkmak ve reklamlarınızı en doğru hedef kitleye en hızlı şekilde ulaştırmak da epey zorlaştı. Rekabetin arttığı Sosyal Medyada Reklam Vermek tam bir strateji işi oldu.

Sosyal Medyada Doğru Reklam Vermek

Instagram, Facebook, Twitter, LinkedIn ve diğerleri… Sosyal Medya platformlarında var olan markaların neredeyse tamamı reklam verilebiliyor ve çoğu işletme de bunu kullanıyor evet! Ancak çok az işletme doğru reklam vermeyi ve Sosyal Medya Pazarlamasını başarılı şekilde yapmayı başarabiliyor. En basit haliyle bugün herhangi bir Instagram kullanıcısına “Başarılı bir reklam için ne gerekli?” sorusunu sorsanız alacağınız belli başlı kalıplar vardır.

 • Kullanıcı çekecek kampanya,
 • Harika görseller,
 • Bir sürü takipçi,
 • Bir o kadar beğeni,

Bunlar kısmen doğru tespitler, ancak bunları bilmesine rağmen birçok kullanıcı reklamlarında başarılı olamıyor. Çünkü çoğu kişinin ezbere bildiği reklam davranış şekilleri her zaman harika sonuçlar sağlamıyor. Bunun birden çok sebebi olabiliyor. Bu sebeplerden en önemlisi belki de hep atlanan “Dijital Reklam Kampanyalarında Yapılmaması Gerekenler” noktasıdır. Her kullanıcı o kadar “yapılması gereken, olmazsa olmaz” kavramlarına takılıyor ki reklam performansını ciddi oranda düşürebilecek “yapılmaması gerekenlere” hiç dikkat etmiyor.

Sosyal Medya Reklam Hataları

Unutmayın ki Sosyal Medya yaşayan, değişen ve büyüyen bir ortam. Nasıl ki canlılarda her yaşın ve dönemin farklı ihtiyaçları ve iletişim şekilleri oluyorsa, sosyal medya için de bu geçerlidir. İşte biz de bu gereksinim doğrultusunda etkili ve başarılı sosyal medya kampanyası için yapılması gerekenler dışında yapılmaması gerekenleri sizlere anlatmak istiyoruz. İşte Sosyal Medya Reklam kampanyanızın başarılı ve etkili sonuçlar göstermesini istiyorsanız dikkat etmeniz gereken Sosyal Medya Reklam Hataları…

 

Sosyal Medya da olsa burası bir iş sahası…

 

 • Plansız ve Stratejisiz Davranmak

Birçok kullanıcı sosyal medya reklamları ve hatta sosyal medya hesaplarını kullanırken klasik bir rehberin peşinden gitmektedir. Bu da marka ile uyumlu, güncel olayları ve yenilikleri takip etmeden standart ve başarısız sonuçlar getirmektedir. Unutulmamalıdır ki sosyal medya da olsa burası bir iş sahası ve tam da bu sebeple hedeflerinizi, imkanlarınızı ve sınırlarınızı doğru belirlemeniz oldukça önemlidir. Sizin rehberiniz bu gerçeklerle şekillenmelidir. Sonrasında gönderileriniz, etkileşim diliniz, pazarlama stratejiniz vb. adımları belirlemelisiniz. Yoksa bu iş için ayırdığınız tüm çabanız ve birikiminiz boşa gidecektir.

 

 • Hedef Kitleyi Doğru Oluşturmamak

Bunu söylemenin bir diğer şekli de “Hedef kitleyi sosyal medyadaki herkes sanmak.” olabilir. Bu hata oldukça maliyetli ve başarısız reklam kampanyalarının temelini oluşturuyor diyebiliriz. “Reklamımı herkes görsün, illaki gelen olur.” fikri yüz milyonlarca kişinin olduğu bu platformlarda oldukça yanlış ve etkisiz bir karar olacaktır. Mağazanız belki çok çeşitli ürünlerle geniş kitlelere hitap ediyor olabilir ama reklamın içeriğinin ne olduğuna bakmadan, “ürün mü mağaza tanıtımı mı” ayrımını yapmadan reklam çıkmak yapılabilecek en maliyetli karar ve hata olacaktır.

 

 • Takipçi Satın Almak

Geldik Sosyal Medyada herkesin mutlaka bir kez de olsa denediği ya da denemek istediği hataya “Takipçi Satın Almak” veya “Beğeni Satın Almak”. Tabi ki herkes yüz binlerce takipçinin olduğu bir sayfaya sahip olmak ister. Ancak şu bilinmelidir ki her hesap ve sektör bu denli kişiye hitap etmemektedir, edememektedir. Bunu önden kabullenmek ve buna göre stratejiler belirlemek çok daha büyük faydalar sağlayacaktır.

Öncelikle bu denli takipçiye ya da beğenilere ulaşmak ve artılarından faydalanmak sanılandan çok daha zahmetlidir. Zira bazı hesaplara ödenen birkaç yüz TL ile bunu başarmak asla kalıcı ve gerçekçi bir çözüm değildir. Güvenilirliğinizi sorgulatmak istemiyorsanız bu tarz alışkanlıklardan vaz geçmeniz sizin ve markanız adına faydalı olacaktır. Çünkü bu davranış şekli platformlar tarafından oldukça hızlı şekilde algılanıyor ve hesabınıza faydadan çok zarar veriyor. Ayrıca platformun gerçek kullanıcıları artık bu tarz satın almaları ve kandırmaları çok kolay şekilde fark edebilmektedir. Bunu fark eden kullanıcıların gözünde de sayfanız ve markanız güvensiz bir imaj çizmektedir.

Yer aldığınız platforma uygun giyinin…

 

 • Sosyal Medya Platformu Yanlış Seçmek

Nasıl ki bir toplantıda veya futbol maçında davranışlarımız farklı farklı oluyorsa ve olmak zorundaysa, Sosyal Medya platformlarında da bu kural geçerlidir. Videoların aktif olduğu bir platformda sadece bir yazıyla yer almak ya da iş platformu olan bir sosyal medya platformunda aykırı ifadelerde bulunmak tüm emeğinizi çöpe gönderecektir. Her platformun kuralları olduğunu ve platformlara göre giyinmeniz gerektiğini unutmayın.

 

 • Alakasız Hashtag Kullanımı

Bu kural reklamlardan çok paylaşımlarda öne çıkmaktadır. Ancak sıradan bir paylaşımda yapılabilecek bu hata markanız ve kazancınız için oldukça yıkıcı olabilmektedir. Güncel hashtaglerle paylaşım yapmak tabi ki doğrudur. Ancak bu hashtaglerin ne anlama geldiğini ve neyi ifade ettiğini bilerek hareket etmek gerekir. Sosyal meseleler hakkında konuşmak ya da hashtagin içeriğini tam anlamadan kullanmak yıkıcı bir etki doğurabilir.

 

 • Yorumları Cevapsız Bırakmak

Belki de hepimizin zaman zaman yaşadığı bu sıkıntı, kullanıcıların markalara ve ürünlere karşı olan bakışını bir hayli değiştirmektedir. Bilhassa ürün tanıtımları altında detay isteyen soruların cevapsız kalması daha ilk dakikadan markayla iletişim sıkıntısı yaşanacağını hissettirecektir. Bu da haliyle pazarlama ve satın alma süreçlerini etkileyecektir. Reklamınız çok başarılı olsa bile sırf bu başlıkta zayıf kalırsanız bir sonraki reklamınızda çok daha az kişinin sizinle iletişime geçtiğini görmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Sosyal Medyada Reklam Vermek 2

 •  Olumsuz Yorumları Silme

Sosyal Medyada yer alacaksanız haklı olun ya da olmayın eleştiri almaya hazır olmalısınız.  Size bağlı olan ya da olmayan (ürünlerinizden, teslimat sürecinden ya da bambaşka) sebeplerden ötürü olumsuz yorum alabilirsiniz. İlla ki bu yorumları silen birçok marka da görmüşsünüzdür. İşte en çok yapılan hatalardan biri de bu yorumları silmektir. Olumsuz yorumları silmek takipçilerinizde ve hedef kitlenizdekilerde saklayacak bir şeylerinizin olduğu duygusunu uyandıracaktır. 3 farklı olumsuz yorum şekli vardır;

 1. Alakasız Olumsuz Yorumlar; eğer yapılan olumsuz yorumlar anlamsız ve alakasızsa açıklayıcı bir cevap yazarak kendinizi aklamalısınız. Örneğin önemli toplumsal olaylar sırasında reklam yapan markalara bu tarz çok mesaj yazılmaktadır.
 2. Gerçek Olumsuz Yorumlar; olumsuz yapılan bu yorumlarda haklılık payı varsa yorum yapan kişiye tavsiyesi, geri dönüşü için teşekkür edin ve gerçek anlamda bu alandaki eksikliğinizi iyileştirin. Ki bu davranış sizin takipçiler arasındaki güvenilirliğinizi artıracaktır.
 3. Zehirli Olumsuz Yorumlar; eğer yorumlar sadece “zehirli” diyeceğimiz tarzda gerçek dışı şeyleri ve iftiraları içeriyorsa onları görmezden geliyormuşçasına davranın ve uygun bir dille cevap verin.

 

 • Yanlış Reklam Kurulumu

Yanlış reklam stratejisi oluşturmak kadar önemli olan “Yanlış Reklam Kurlumu” bütün emeğinizi, gelirinizi ve hevesinizi kaçırabilir. Kurulumda yapılan hatalar genelde teknik hatalardır ve bu konuda yapılabilecek birçok yanlış vardır. Örneğin “Şimdi Alışveriş Yapın” seçeneğini tıklayarak ürüne gideceğini sanan ama site ana sayfasına yönlendirilen kullanıcılardan, kırık bir linke gitmeye çalışan talihsiz müşterilere kadar birçok yanlış kurulum hem gelirinizi hem de müşteri güveninizi kaybettirecektir. Potansiyel bir müşteriyi kaybetmek istemiyorsanız bu maddeye özellikle dikkat etmelisiniz.

 

Sosyal Medya Ajansı

Tüm bu detaylar ışığında doğru reklam vermenin önemini umarız bir nebze anlatabilmişizdir. Eğer sizler de markanız için profesyonel ve etkili Sosyal Medya Yönetimi ve Sosyal Medya Danışmanlığı hizmeti arıyorsanız KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi
Sosyal Medya Yönetimi ve Pazarlama

Sosyal Medya Yönetimi

Günümüz iletişim şeklini kökünden değiştiren Sosyal Medya, her geçen gün çok daha fazla hayatlarımızda yer kaplamaya devam ediyor. Hal böyle olunca sosyal medya sadece iletişim şeklimizi değil, alışveriş alışkanlıklarımızı ve beğenilerimizi de etkilemeye başladı. Birçoğumuzun en az bir hesapla dâhil olduğu bu dünya; kişiliğimizi, işlerimizi ve düşüncelerimizi yönettiğimiz bir platform halini aldı. Bu sebeple de sahip olduğumuz hesapların etkili ve doğru şekilde yönetilmesi ihtiyacı ortaya çıktı. Özellikle de markalar, dernekler ve firmalar için Sosyal Medya Yönetimi göz ardı edilemez gereklilik oldu.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Yönetimi aslında (Sosyal Medya Yönetimi ve Sosyal Medya Danışmanlığı kavramlarına bakış açımızı hizmetlerimizde sizlerle paylaşmıştık) daha çok ticari kazanç sağlamak isteyen firmalar ya da sosyal sorumlulukla uğraşan ve geniş kitlelere hitap etmek isteyen kuruluşlar için geçerlidir. Çünkü kişisel hesapların yönetimi tamamen kişiye ait istek ve beklentiler doğrultusunda yapılıyor. (Tabi ki ünlülere ait hesaplar apayrı bir kategoriyi oluşturuyor.) Ancak ister bir ünlüye ait hesap olsun isterse bir markaya Sosyal Medya Yönetimi dendiği zaman göz ardı edilmemesi gereken bir gerçek vardır;

Sosyal Medya kullanıcılarının kendi üretim alanlarında olduğunun bilincinde olmak. Daha detaylı açıklamak gerekirse “sosyal medyada herkes kendi sayfasını, çevresini ve etkileşimini artırmak için vardır. Yani kişilerin var olmak için sizin markanıza ihtiyacı yoktur ama sizin o kişilere ihtiyacınız vardır. Bu platformlarda yer alan kişiler öncelikle bir şeyler paylaşmak ve kendilerini öne çıkarmak için buradalar.” Bunun için buralara dâhil oluyorlar. İşte siz de bu bilinçle o kişilere ayak uydurmalısınız.

Ancak bu özelleşme dışında tabi ki akla ilk gelen ve birçok uzman kişinin orta noktada buluştuğu yönetim önerileri var. Örneğin birkaçını sıralayacak olursak;

 • “Bu hesabın açılmasındaki amaç ne?” sorusunu yanıtla. (Etkileşim, satış, bilgilendirme vb.)
 • Hızlı ol.
 • Gündemi takip et.
 • Etkileşim alacak içerikler paylaş.
 • Kendine ait fikirleri veya amaçları belirt.
 • Klişe söz, görsel veya paylaşımdan kaçın.
 • Yorumlara ve mesajlara yanıt verin.
 • İnsanlara takip etmek için neden ver. (Yarışma, ödül vb.)

KREABAZ Sosyal Medya Yönetimi

Akla gelen ilk birkaç öneri olabilir. Peki bu klişeler dışında, etkili bir “Sosyal Medya Yönetimi” nasıl olmalıdır? Hangi noktalarda profesyonel destek alınmalıdır? Her marka sosyal medyada var olmalı mıdır?

Aslında bu soruların cevabı yönetilecek hesabın dâhil olduğu sektöre, kuruluş amacına, etkin olmak istediği sosyal medya platformuna, reklam bütçesine ve marka vizyonuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İşte tam da bu sebeplerle markaların doğru hamleleri yapabilmeleri ve etkili bir iletişim sağlayabilmeleri için uzman bir Dijital Reklam Ajansı veya Sosyal Medya Ajansı’yla çalışmaları faydalı olacaktır.

Dijital Reklam Ajansı

Her mesleğin ve sektörün amacına yönelik katkı sağlaması gibi dijital dünyaya ayak uydurmuş ve bu dünyanın kurallarını bilen dijital bir ajansla çalışmanın birçok faydası olacaktır elbette.

 • Markanıza çağdaş bir imaj katarsınız. Çağı yakalayan ve gereksinimlerini anlayan bir marka olarak yeni nesille iletişim kurarsınız. Yenilenmek çoğu firmayı korkutsa da orta ve uzun vadede ayakta kalabilmenin yolunun yenilenmek ve dijitalleşmek olduğunu kabul etmek gerekir.
 • Markanızı öne çıkarırsınız. Bunu da alelade şekilde değil, doğru mecralarda doğru iletişim şekilleriyle yaparsınız. Yani ulaşmak istediğiniz hedef kitleye ulaşırsınız.
 • Maddi kazanç sağlarsınız. Üstelik bu kazanç iki yönlü artı sağlar. Birincisi diğer reklam mecralarına göre çok daha ucuza reklamınızı verebilmeniz. İkincisi ise çok çok daha fazla kişiye erişebilmeniz.

 

Sosyal Medya Ajansı

KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak Sosyal Medya Yönetimi ve Sosyal Medya Danışmanlığı konularında sizlere profesyonel hizmet sağlamaktayız. Markanızın sosyal medya havuzunda kaybolmasına izin vermeyin. Siz de markanızın kendini öne çıkarmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram Shop Özelliği Türkiye’de!
Dijital Teknolojiler, e-Ticaret Sistemleri, Sosyal Medya Yönetimi ve Pazarlama

Instagram Alışveriş Özelliği Türkiye’de!

Instagram Alışveriş Özelliği Türkiye’de! evet bu çok güzel bir haber. Çünkü müşteriler ve markalar artık çok daha hızlı, kullanıcı alışkanlığı odaklı ve ucuz şekilde Instagram üzerinde buluşabilecekler. Durmaksızın kendini yenileyen; hem kullanıcılara hem de işletmelere yönelik yeniliklerini sürekli artıran Facebook, özellikle e-ticaret ve ürün satışına büyük artılar sunacak Alışveriş Sekmesini Türkiye’ye açtı. Son yıllarda bir sosyal medya mecrası olmaktan çok E-ticaret alt yapısına dönen Facebook hem kazancından hem de aldığı dönüşlerden memnun olacak ki reklam alt yapısını sürekli geliştiriyor.

Instagram Shopping aslında bir süredir tüm dünyada test ediliyordu. Facebook’un daha önce örnek olarak paylaştığı tasarımlarda Instagram Alışveriş özelliği Hareketler Sekmesinde yer alıyordu. Ancak Facebook bunu “Keşfet” sayfası üzerinden sunma kararı aldı. Aslında bu karar gene kullanıcı alışkanlığı göz önünde tutularak alınan stratejik bir hamle.

 

Instagram Alışveriş Özelliği Nedir?

Özellikle işletme, marka, KOBİ ve E-ticaret hizmeti veren sektörlere fayda sağlayacak olan Instagram Shopping özelliği, markaların ürünlerini çok daha kolay, etkili ve efektif şekilde kullanıcılara ulaştırma imkanı sağlıyor. Facebook/Instagram Mağazanızı tam anlamıyla bir vitrin haline getirecek olan bu özellik markayı ve ürünlerini daha detaylı anlatma olanağı sunuyor. Tabi bu özellik sadece tanıtımı değil, tanıtım üzerinden satışa da olanak sağlamasıyla diğer reklam modellerinden ayrılıyor. Kullanıcılar beğendikleri bir ürünü reklam üzerinden tıklayarak alışverişi gerçekleştirebiliyor.

 

Instagram Alışveriş’e Facebook Pay Altyapısı

Daha önce Amerika’da kullanıcılara açılan ve Facebook Pay entegrasyonuna sahip Instagram Üzerinden Yemek Sipariş Dönemi haberinde bahsettiğimiz, sevdiğiniz firma ve restoranlara bağış yapabilme özelliği için de kullanılan Facebook Pay sistemi, Temmuz ayındaki güncellemeyle Instagram Shopping’e de geldi.

Ancak burada şunu vurgulamak gerekir ki Instagram Ödeme özelliği gibi Facebook Pay de komisyonla çalışacak ve ödemeler üzerinden belirli bir miktarda para alacak.

 

Facebook Pay

Aslında bir yıldan fazla süre önce Facebook tarafından duyurulan ve sadece bazı ülkelerde kullanıma açılan Facebook Pay; Facebook, Instagram, Messenger ve WhatsApp platformları arasında para aktarımı yapmayı mümkün kılan bir ödeme sistemi. Bu sistem özellikle Pandemi sırasında büyük maddi kayıp yaşayan restoranlara, sevenleri tarafından bağış yapmaya imkan sağlamasıyla ses getirmişti.

Sistem tıpkı Instagram Ödeme Özelliği gibi çalışıyor. Facebook bu sayede hem reklam geliri elde ediyor hem de satışla sonuçlanan alışverişlerden komisyon almış oluyor.

 

Instagram Alışveriş İçin Ticaret Hesabı Oluşturma

Instagram Shopping özelliğini kullanabilmeniz için birkaç ayarlama ve hesap oluşturmanız gerekecek. Tüm bunlar hakkında giriş bilgilerini sizin için aşağıda belittik. Daha fazlası içinde  aşağıda linki sizle paylaşıyor olacağız. Öncelikle;

Ticaret Yöneticisi’nde alışverişi tamamlama özelliğine sahip bir mağaza oluşturmak için bir Ticaret Hesabı oluşturmanız gerekir. Bunun için bazı işletme bilgilerini temin etmeniz, bir katalog ve ayarlar eklemeniz ve ödeme alma ayarlarını yapmanız gerekir. Başlamadan önce

 1. Ticaret Yöneticisi.
 2. Kullanmaya Başla’ya tıklayarak Mağazanı Oluştur sayfasına gidin.
 3. Alışverişi Facebook veya Instagram’da Tamamla’ya tıklayıp bir kez daha Kullanmaya Başla’ya tıklayın.
 4. Ticaret Yöneticisi’nde mağaza oluşturmak için Kullanmaya Başla’ya tıkladıktan sonra Facebook veya Instagram’ı seçin.
 5. Bir Ticaret Yöneticisi hesabını tamamlamak için gerekenleri gözden geçirin ve İleri’ye tıklayın.

Ticaret Yöneticisi’ndeki Ticaret Hesabını Oluştur sayfasında olmalısınız. Buradan sonraki adımları ve daha fazla detayı Facebook Yardım sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Eğer sizler de markanız için Instagram Shop özelliğini kullanmak ve bu konuda profesyonel destek almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Facebook’tan Korona Virüs İçin Güncelleme
Haberler

Facebook’tan Korona Virüs İçin Güncelleme

Salgına dair reklam ve bilgi önlemlerine ek olarak yeni bir güncelleme de getireceğini belirten Facebook şirketinin CEO’su Mark Zuckerberg, ana sayfaya Korona Virüs başlığını entegre edecekleri belirtti. Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) alınacak resmi bilgilerin, uyarıların ve istatistiklerin burada bulunacağını da ekleyen Zuckerberg, bilinmesi gerekenleri rehber formatında ana sayfasında yayınlayacak.

Daha önce Microsoft’un da Korona Virüs ile ilgili interaktif bir web sitesi oluşturduğunu görmüştük. Microsoft’un ardından Facebook’un da sosyal sorumluluk adına böyle bir karar alması gözleri istemsizce bir başka teknoloji devi Google’un üzerine çevirdi.

 

Facebook’tan, Salgın Fırsatçılarına Reklam Yasağı

Tüm dünyada endişe ve korku yaratan Korona Virüs salgını, dünya genelinde devletlere ve bireylere sorumluluklar yüklüyor. Birçoğumuz bu gereklilikleri yerine getirsek de ne yazık ki bu kurallara uymayanlar olduğu gibi bu salgını krize dönüştürmeye çalışanlar da ne yazık ki var. Maskeleri, eldivenleri ve dezenfektanları fahiş fiyata satanların türediği salgın sürecinde birçok platform bu tarz eylemlerde bulunanların üyeliklerini iptal etti. İşte Facebook da bu süreçte üzerine düşeni yapacağını belirtti ve el dezenfektanı, yüzey dezenfekte edici mendil ve COVID-19 test kitleri gibi bu alanda yapılan tüm reklamları yasaklayacağını açıkladı.

 

Facebook, Korona Virüsü Reklamlarını Takibe Alıyor!

Toplumsal bilincin ve dayanışmanın en çok ihtiyaç duyulduğu bu dönemde fırsatçıların önüne geçmek için Facebook Market‘teki reklamları yasaklayacağını daha önce de söylemişti. Konuyla ilgili düzenlemeyi 2 hafta sonra devreye sokan şirket, COVID-19 ile ilgili ticari ya da yanıltıcı reklamları engellemeye başladı. Instagram, Facebook ve WhatsApp ile dünyanın en aktif ve popüler sosyal ağını oluşturan firmanın böyle bir karar alması sevindirici ve yerinde bir karar. Zira yalan ve eksik bilgilerin oldukça fazla dolandığı platformlarda alınan bu tarz kararlar hayati öneme sahip.

 

Facebook Korona Virüs’e Dair Haberleri Engelliyor!

Tüm bu süreç içerisinde ne yazık ki Facebook iyi haberleri ve içerikleri de engelliyordu. Yapay zeka kaynaklı olduğundan şüphelenilen durum Facebook’un salgın fırsatçılarının önüne geçmek için aldığı hamlelerden kaynaklanıyordu. Neyse ki firma bu hatayı fark etti ve hatayı giderdi.

Facebook Reklamları
Sosyal Medya Yönetimi ve Pazarlama

Facebook Reklamları

2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, bugün hayatımızın büyük çoğunluğunda ciddi şekilde yer alıyor. Bireysel üyelikler dışında markaların da aktif şekilde yer aldığı Facebook, sponsorlu reklamlarıyla da en aktif platformlar arasında. We Are Social istatistiklerine göre bugün Türkiye’de 43 milyon Facebook kullanıcısı bulunmaktadır. Bu oran geçen yıla göre azalma gösterse de hala daha Facebook, Türkiye’deki en aktif sosyal medya hesaplarından birisi konumunda. Bu sayı ise dünya genelinde 2.41 milyar. Aktif hesap sayısı ise 1,6 milyar. Bu istatistiklerle hem görsel hem video içerikleri destekleyen ve markalar için oldukça güçlü bir platform olan Facebook’ta doğru reklam vermek de büyük önem kazanıyor.

 

Facebook Reklamları Nasıl Verilir?

Facebook’ta reklam vermek aslında oldukça basittir. Çünkü platformun kendisi reklam vermekle ilgili detayları oldukça yalın bir dil ile kendi bünyesinde ücretsiz olarak anlatıyor. Facebook reklamları 3 temel başlık altında 11 farklı model seçeneğiyle verilebiliyor. Markanıza en uygun platformu tercih ederek, reklamın amacını belirlemek bu sebeple çok önemli. Bunun dışında hedef kitle analizinin doğru yapılması ve reklam bütçesinin optimum şekilde harcanması da dikkat edilmesi gereken bir diğer detay konusu.

 

Facebook Reklamları Yönetimi

İşte KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak burada devreye giriyoruz. Markanız için en doğru reklam modelini ve tasarımı doğru analizler ve tecrübelerimizle oluşturuyor, reklamlarınızdan maksimum fayda almanızı sağlıyoruz. Unutulmamalıdır ki reklam vermek görselinden metnine bir bütündür ve bu bütünlüğü bizler sizlere sunuyoruz.

 

Facebook Reklamlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Facebook’ta reklam vermek oldukça kolaydır. Burada önemli olan 3 ana nokta vardır;

 • Reklam verirken reklam görsel/videolarının doğru hazırlanması,
 • Facebook Piksel, Olay Yöneticisi ve Parametrelerin doğru kurulması,
 • Seçilen kırılımların, reklamın ve markanın hedefine uygun olması,
 • Reklam bütçesinin doğru harcanması. Reklam analizlerinin ve istatistiklerinin doğru okunarak gerekli müdahalelerin yapılması.

 

“Facebook reklamları ne kadar?”

Gelelim belki de en çok sorulan sorulardan bir diğerine. “Facebook reklamları ne kadar?” Bu sorunun cevabını marka olarak siz söylersiniz. Harcamak istediğiniz toplam bütçe 50 TL de olabilir 50.000 TL de… Burada önemli olan minimum bütçelerle maksimum kazancı sağlayacak doğru reklam kurgularını ve hazırlıklarını yapabilmek. Biz de bunu sağlamak için KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak hizmetinizdeyiz. Deneyimlerimizden faydalanarak Facebook’ta reklam vermek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya Hizmetleri
Haberler

Sosyal Medya Hizmetleri

Sosyal medya, insanların birbirlerine hızlı ve gerçek zamanlı paylaşım yapmalarını sağlayan uygulamaların ve web site uzantılarının tamamıdır. Birçok kişi sosyal medyayı akıllı telefonlarla tanımış olsa da işin aslı bu iletişim araçları bilgisayarlarla başladı. İnsanların sosyal medyayı bu şekilde bilmesinin de ana sebebi kullanıcıların araçlarına akıllı telefonlarındaki uygulamalarla erişmesinden kaynaklanmaktadır.

Fotoğrafları, fikirleri, metaları, olayları vb birçok şeyi bu denli etkili şekilde paylaşabilme yeteneği kazanmamız yaşama şeklimizden iş yapma şeklimize kadar birçok şeyi değiştirdi. Sosyal medya zaman içerisinde paylaşım platformu olduğu kadar pazarlama stratejilerinin ayrılmaz bir parçası olarak da kullanılmaya başladı. Ölçülebilir sonuçlar ve hızlı etkileşim ile başarılı satış stratejilerinin ana unsuru haline gelen sosyal medya bu sebeple her geçen gün daha da kalabalıklaşan bir pazar konumuna yükseldi. Hal böyle olunca da bu platformlarda marka konumunu yükseltmek için profesyonel destek almak kaçınılmaz oldu.

 

Sosyal Medya Hizmetleri Nelerdir?

Genel haliyle sosyal medya üzerinden yapılabilecek başlıca hizmetler şunlardır;

 • Başlıca sosyal medya platformları olan; Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest, YouTube gibi platformlarda hesapların oluşturulması. Hesaplar varsa fotoğraf, grafik, infografik ve yayınlarla markaların çevrimiçi varlığını sürdürmesi adına içerik planı ve takvimlerinin oluşturularak paylaşımların yapılması,
 • Sosyal medya hesaplarına ve web sitesine daha fazla katılım sağlanması,
 • Dijital pazarlama stratejileri oluşturulması,
 • Dijital pazarlama reklam kurgusu, reklam içeriği ve reklam süreci yönetiminin yapılması,

Ancak unutulmamalıdır ki sosyal medya yaşayan bir platformdur. Bu platformda var olmak belirli kalıplarla hareket etmekten çok daha fazlasını gerektirir. Tüm bu hizmetler kendi içerisindeki farklı dinamiklerle yorumlanır, değerlendirilir ve revizelerle iyileştirilerek hesaplara dinamik bir yapı kazandırılır.

 

Sosyal Medya Hizmetleri Veren Ajans

Etkili sonuçlar almak ve başarılı bir süreç yönetebilmek adına hem markaların hem de sosyal medya desteği sağlayan ajansların belirli sorulara ortak yanıt vermeleri gerekir.

 • Markanın hangi sosyal medya platformlarına odaklanacağını seçmek.
 • Markanın “Ayak izini” değerlendirmek.
 • Hedeflerinizi tanımlamak.
 • Hedef kitleyi belirlemek.
 • Rekabet analizi yapmak.
 • Ürününü anlamak.

KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak müşterilerimize profesyonel Sosyal Medya Hizmetleri sunuyor, markaların bu kalabalık dünyada görünebilir olması için stratejik çözümler sunuyoruz.