google ads yeniden pazarlama nedirGoogle Ads Yeniden Pazarlama Nedir?

Google, dünya çapında en çok tercih edilen arama motorudur. Bu yüzden de çoğu sanal işyerlerinin reklam vermek için kullandığı alandır. Yapılan araştırmalarda çoğu insan, aradığı ilgili sonucu ilk sayfada görmek istiyor. Bu yüzden de ilk sayfada bulunmak website sahipleri için oldukça önemli bir hal alıyor. Google’ın arama sonuçları; bilgi panelleri gibi araçlarla daha sağlam hale geliyor. Bu pazarlamanın da birçok adımı, aşaması ve yöntemi bulunuyor. İşte bu yazımızda oldukça işe yarayan ve hesaplı bir yöntem olan “Google Ads Yeniden Pazarlama” hakkında bahsedeceğiz.

Öne çıkmanın pek çok yolu varken, özellikle arama sonuçlarında aşağı indikçe trafik ve tıklama oranlarının hızla düştüğü göz önüne alındığında, en üst sıralarda yer almak için çalışmak çabaya değiyor. İlk sayfada çıkmak, önemli ölçüde daha yüksek tıklama oranı anlamına geliyor. Google’da üst sıralarda yer almanın işletmenizin başarısına katkı sağlayabileceği farklı hedefleri anlamak oldukça önemli. Bunlar şu şekilde listelenebilir;

 • Görünürlüğünüzü geliştirin:

Gerçek bir işyeri sahibisiniz. İşinizi şehrin içinden geçen ana yola mı yoksa sakin bir ara sokağa mı kurardınız? Cevap tabii ki ana yol. Ayda 167 milyar arama yapılan Google’da ilk sayfada çıkmak, işletmenizi şehrin en işlek yoluna yerleştirmek gibidir. Web sitenizi ne kadar çok kişi görürse, marka bilinirliğiniz o kadar artar. Tüketiciler markanıza ne kadar aşina olursa, dönüşüm faaliyetlerine o kadar açık olurlar.

 • Daha fazla potansiyel müşteri oluşturun:

Amacınız ideal müşterilerinizin gerçekleştirdiği sorgularda ilk sayfada çıkmaktır. Bunu yaparak, satın alma veya etkileşim kurma amacıyla çevrimiçi arama yapan tüketiciler tarafından keşfedilirsiniz. Bu kişiler, işletmeniz için potansiyel müşterilere ve müşterilere dönüşme olasılığı en yüksek kişilerdir.

 • Etkileşimi artırın:

Adweek’e göre, alışveriş yapanların %81’i satın almadan önce çevrimiçi araştırma yapıyor ve Google bunun için tercih ediliyor. Google’ın arama motoru sonuç sayfası tek başına tüketicilerin işletmenizi tıklamadan önce öğrenmesine, karşılaştırmasına ve işletmenizle etkileşime geçmesine olanak tanıyor.

 • Web sitesi trafiğini artırın:

Snippet’ler ve cevap kutuları belirli bir yer karakter sınırını içerir. Bir arama motoru sonuç sayfası bazen bir kişinin ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri sağlayabilir. Bir kişinin potansiyel müşteriye dönüşmesi genellikle işletmeyle etkileşim gerektirir.

 • Endüstri otoritenizi artırın:

Google’da ilk sayfada çıkmak, Google’ın arama yapanların ihtiyaçlarını karşıladığını kabul ettiği yüksek kaliteli içerik oluşturmayı gerektirir. Bu zaman alır, ancak sonuçlanacak artan trafik ve güven, yatırıma değer.

 • Güven kazanın:

Google  algoritması, spam, şüpheli ve kaliteli olmayan içerikleri tespit etmek için tasarlanmıştır. Google’ın ilk sayfasında yer alıyorsanız, bu, Google’ın sizi güvenilir bir bilgi kaynağı olduğunuzu tescillediği anlamına gelir.

 • Kitlenizi oluşturun.

Yukarıda belirtildiği gibi, Google’da ilk sayfada çıkmak, yüksek kaliteli, her daim yeşil içerik oluşturmayı gerektirir. Bu tür içerikler size ek kazanç kaynağı sağlar. Sayfanızdan bağımsız reklamlar, size gelir kaynağı olur.

Google’da ilk sayfada çıkmak için içerik odaklı çabalarınız, hedef kitlenizle etkileşim kurmak, potansiyel müşterileri beslemek ve akılda kalmak için size daha fazla materyal ve daha fazla fırsat sağlayacaktır. Bunların hepsini başarıyla yaptıktan sonra nasıl bir strateji belirlemeniz gerekir? Burada da devreye yeniden pazarlama girmektedir.

Google Ads Remarketing

Yeniden hedefleme olarak da bilinen Google Marketing yani pazarlama, Google ADS’inizin potansiyel müşterilerini internette dolaşırken takip etmesini sağlayan teknolojidir. Bir kullanıcı ziyaret ettiğinde, web sitenizdeki küçük bir kod snippet’i, onları bir yeniden pazarlama listesine ekler. Ardından, Google Ads Reklam ağını kullanan başka bir web sitesini ziyaret ettiklerinde reklamınız sunulur. Yani Google Ads Remarketing yapılır. Google, yeniden pazarlanan reklamlarınızı kimlerin görebileceğini özelleştirmenize olanak tanır. Örneğin, yeni veya geri dönen müşterilere öncelik verebilirsiniz.

Sitenizi ilk kez ziyaret edenlerin %97’sinin hiçbir şey satın almadan ayrıldığını biliyor muydunuz? Çünkü öncelikle işletmenizi ve sizi tanıyor gibi hissetmeleri gerekiyor. Google yeniden pazarlama reklamları, web sitenizi ziyaret edenleri geri getirmeye yardımcı olur ve dijital pazarlamanızı ve kârlılığınızı iyileştirir. Böylelikle potansiyel müşterilerinizi kaçırmış olmaz ve satın alma devamlılığı sağlayabilirsiniz.

Google Ads Yeniden Pazarlama Nasıl Yapılır?

Herhangi biri ürünü Google’da aradıktan sonra başka bir sayfada reklamına denk gelmişsinizdir. Sevdiklerinizle otururken telefonunuz yanınızdayken konuştuğunuz, bahsettiğiniz bir ürünün reklamını sosyal medyada denk gelmeniz oldukça normaldir. Bu gibi ürün reklamları Google Ads yardımıyla yeniden pazarlanarak önünüze yani potansiyel müşterisine ulaştırılır.

Bir kişi sitenizi ziyaret ettiğinde, ürününüze veya hizmetinize ilgi gösterir. Yeniden pazarlama, onlara zaten ihtiyaç duyduklarını veya istediklerini hatırlatır. Çevrimiçi pazarlama çabalarınızla uyumlu doğru yeniden pazarlama stratejisiyle markanızın görünürlüğünü nasıl oluşturabileceğiniz şu şekilde açıklayabiliriz.

Teşviklerin Kişiselleştirmesi

Markanızı veya tekliflerinizi tanıtırken, ne kadar ilerlemiş olurlarsa olsunlar potansiyel müşterilerinize yeniden pazarlama yapabilirsiniz. Örneğin, bir müşteri ürüne tıklamış ama bir şey okumadan ayrılmış olabilir. Bu gibi durumlar yaşanırsa, sizinle ilgili bir reklam hizmeti, potansiyel müşterinize kendinizi hatırlatacaktır. Yeniden merakı kazanılan müşterinin ürünü satın alabilmesi için birkaç şey daha yapmanız gerekebilir. Örneğin, ürünü sepete eklediği sıra daha uygun fiyatlı hale getirmek veya promosyon kodları, ücretsiz kargo gibi tekliflerde bulunmak, sizden alışveriş yapma oranlarını artırmaya yardımcı olacaktır.

Uygun Maliyet

Geleneksel ücretli reklamlarla karşılaştırıldığında, yeniden hedefleme kampanyalarına sahip Google yeniden pazarlama reklamları, aynı hedef kitleye ulaşmak için çok daha düşük maliyetlidir ve çevrimiçi reklam verenler için oldukça uygun maliyetli olabilir.

Google Görüntülü Reklam Ağı, yeniden pazarlama kampanyaları için popüler bir platformdur. Buraya bir reklam yerleştirdiğinizde, 2018 analizi, bin izleyiciye ulaşmak için yaklaşık 2,28 ABD doları ödenmesi gerektiğini gösteriyor. Google’ın arama sonucu sayfalarında tıklama başına ödeme reklamları satın aldığınızda, aynı sayıda kişiye ulaşmanın maliyeti 35,09 ABD dolarıdır.

Yeniden pazarlamacılar için bu, bin görüntüleme başına 32 dolardan fazla tasarruf sağlar. Yapılan bir ankete göre, tüketicilerin yaklaşık %75’inin yeniden hedef alındığında satın olma oranın arttığını gösterdi. Ama daha da önemlisi, insanlar yeniden pazarlama reklamlarına bir yanıt verebiliyor. Ya reklamı tıklayarak ya da sayfaya tekrar yönlendirerek bir şekilde potansiyel müşterileriniz size ulaşabiliyor. Kişiselleştirilmiş bir yeniden hedefleme şirketine göre, bir Google arama ağı reklamı için ortalama tıklama oranı %0,07 iken, yeniden hedeflenen reklamlar için ortalama oran %0,7’dir. Sadece bu kadarla kalmıyor, tıklayan kullanıcıların dönüşüm gerçekleştirme ve sürekli müşteri olma olasılığı %70 daha fazladır.

Google Ads Yeniden Pazarlama Nedir?2

Google ADS Yeniden Pazarlama Reklamı Kurulumu

Google Ads’de yeniden pazarlama, Google Görüntülü Reklam Ağı ve Google Arama Ağı’na yerleştirilen statik resimler, hareketli resimler (gif), video, duyarlı reklamlar ve metin reklamlardan oluşur. Yeniden pazarlamayı standart Görüntülü ve Arama Ağı reklamcılığından farklı kılan şey hedeflemedir. Yeniden pazarlama, web sitenizi ziyaret eden kişilerin tarayıcılarına tanımlama bilgileri yerleştirmek için özel bir izleme kodu kullanmaktan ve ardından özellikle Görüntü ve Arama ağında bu tanımlama bilgisine sahip kişilere reklamlar sunulur. Bir PPC kampanyasının en güçlü bileşenlerinden biri olabilir.

Yeniden pazarlamanın ana noktası, web sitenizi ziyaret etmek için ürünlerinize veya hizmetlerinize yeterince ilgi gösteren kişileri bulmak istemenizdir. Bu kişilerin, henüz web sitenizi ziyaret etmemiş kişilere kıyasla, dönüşüm olarak düşündüğünüz herhangi bir etkinliği gerçekleştirme olasılığı daha yüksektir. Yani önceden adınızı görmeyen kişilerin, ismen de size aşina olan müşterilere kıyasla alışveriş yapma olasılığı oldukça düşüktür.

Google ADS yeniden pazarlamanın kurulumu oldukça basittir. Bir Google Analitik hesabınız varsa, kodunuzu güncellemenize gerek kalmadan kolaylıkla yeniden pazarlama reklamının kurulumunu yapabilirsiniz.  Google Analitiğin yönetici bölümünde bir ayarı değiştirmeniz yeterlidir. Yönetici > İzleme Bilgileri > Veri Toplama’ya gidin. Ve burada yeniden pazarlamayı etkinleştirin.

Eğer bu işlemler hesabınızda uygulanmıyorsa, yapmanız gereken yine oldukça basittir. Bir tane Google Analitik hesabı açarak kod almanız gerekecek. Analitikten yeniden pazarlama kodu istemenizin nedeni, yalnızca ziyaret edilen sayfalar yerine hedeflere dayalı yeniden pazarlama listeleri oluşturabilmeyi sağlayan özelliğidir. En az 4 sayfa ziyaret etmiş, sitenizde en az 5 dakika geçirmiş gibi ayarlarla potansiyel müşterileriniz için bir tane yeniden pazarlama reklamı oluşturabilirsiniz.

Hesabınızı açtıktan sonra yapmanız gereken birkaç işlem daha kaldı. Yeniden pazarlama için Google Analitik hesabınızı açtıysanız, kodu nasıl kullanmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Google Analitik hesabınızda girdikten sonra yönetici bölümüne tıklayarak şu aşamaları dikkatlice uygulayın.

 • Google Analytics yönetici bölümü:

“Kitle tanımları” etiketli bağlantıyı tıklayın. Kitle tanımları yazan bir şey görmüyorsanız, bulunduğunuz Analitik hesabına yönetici erişimi verilmiş bir kullanıcıyla oturum açmamış olabilirsiniz. Durum buysa, erişim sağlayın ve burayı tekrar kontrol edin. “İzleyiciler” yazan düğmeyi tıklayın.

 • Google Analytics kitleleri:

“Yeni hedef kitle” yazan bölüme tıklayın.

 • Google Analytics yeni kitle:

Bu seçenekler, listenizi adlandırmayı, listenizle birlikte kullanmak üzere bir Analytics profili ve Google Ads hesabı seçmeyi, dâhil olmak istediğiniz yeniden pazarlama türünü (tüm ziyaretçiler veya belirli sayfaları ziyaret edenler) belirtmeyi ve üyelik süresini değiştirme olanağını içerir.

 • Google Analytics kitle oluşturma:

Niyetiniz ne olursa olsun listenize bir isim vermek işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin, “Tüm site ziyaretçileri”, “alışveriş sepetini terk edenler” vb. diyebilirsiniz. Hedef kitlenizi oluşturduktan sonra, birkaç ek ayar daha yapmanız gerekecektir.

 1. Analytics  hesabınıza bağlı en az bir etkin Google Ads veya Display & Video 360 hesabınız olmalıdır.
 2. Analytics  Hizmet Şartları’nı kabul etmiş etmeniz gerekir.
 3. Analytics Reklamcılık Özellikleri için Politika gereksinimlerine uymalısınız.
 4. Yeniden Pazarlama ve Reklamcılık Raporlama özelliklerini etkinleştirin.
 5. Gizlilik politikanızı güncelleyin ve çevrimiçi reklamcılıkta yeniden pazarlama kullanımınıza ilişkin uygun bir açıklama ekleyin.

Yönetici erişiminiz bulunmuyor veyahut hizmet şartlarını kabul etmek istemiyorsanız, doğrudan Google Ads’de yeniden pazarlama listeleri oluşturabilir ve yönetebilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Kampanyalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Oldukça basit bir kurulumu olan yeniden pazarlamanın kampanyalarını oluştururken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus bulunuyor. Bunlardan en önemlisi belki de hedef kitlenin nereden akış sağladığıdır.  Kişilerin web sitelerine ulaşma yolları şu şekildedir;

 • Standart yeniden pazarlama:

Bu Google Ads özelliği, geçmişteki ziyaretçilerinize Görüntülü Reklam Ağı’ndaki web sitelerine ve uygulamalara göz atarken reklam göstermenize olanak tanır.

 • Dinamik yeniden pazarlama:

Geçmişteki ziyaretçilere sitenizde görüntüledikleri herhangi bir ürün veya hizmetin reklamlarını göstermenize olanak tanıyan bir Google Ads özelliğidir.

 • Mobil uygulamalar için yeniden pazarlama:

Bireyin mobil uygulamanızı veya mobil cihazından web sitenizi kullandıysa, Google Ads, bu kişiler diğer mobil uygulamaları kullandıklarında veya başka mobil web sitelerinde bulunduklarında onlara reklamınızı görmesini sağlar.

 • Arama ağı reklamları için yeniden pazarlama listeleri:

Bu Google Ads özelliği, ARYPL olarak da bilinir. Arama Ağındaki geçmiş ziyaretçileri hedeflemenizi sağlar. Bu eski ziyaretçiler, Google’da ve Google’ın Arama ortak sitelerinde arama yaparken, ziyaretçiler için arama ağı reklamlarını hedefleyebilir ve özelleştirebilirsiniz.

 • Video Yeniden Pazarlama:

Google Ads, YouTube kanalınızla veya diğer videolarınızla etkileşime giren kişilere reklam sunmanıza olanak tanır. Onlara YouTube’da veya Görüntülü Reklam Ağı videoları ve web siteleri aracılığıyla reklam sunabilirsiniz.

 • E-posta listesi yeniden pazarlama:

Müşteri Eşleştirme olarak da bilinir, müşterilerinizden gelen bir e-posta listeniz varsa bunları Google Ads’e yükleyebilirsiniz. Bu özellik, Google Arama, Gmail veya YouTube’da oturum açmış olmaları durumunda onlara reklam sunmanıza olanak tanır.

Dönüşümleri Artırmak İçin Uygulayabileceğiniz 3 İpucu

 • Sepetteki ürünleri müşterilere hatırlatın:

Çoğu zaman, alışveriş sepetlerinde ürün bırakan müşteriler, satın alma işlemine çok yakındır ancak bunu düşünmek için biraz daha zamana ihtiyaçları olabilir. Bu kitleye yeniden pazarlama yapmak için yaygın bir seçenek, sepetlerinde ürün bıraktıklarını bildiren takip e-postaları göndermektir. Ancak bu yöntem yalnızca müşteri bir hesapta oturum açtıysa veya ödeme işlemine başlarken size e-postasını verdiyse gerçekleştirilebilir.  Dikkat çekici ve akılda kalıcı konu satırları ürünleri satın almaya itecektir. Etkili bir satır da işe yaramadıysa bir sınırlı sayıda veya sürede geçerli indirim kodu kampanyası işinizi görecektir.

Bir müşteri web sitenizin başka bir sayfasını ziyaret ettiğinde, sepetlerde bırakılan ürünlerinin alımlarını artırmanın bir başka seçeneği de bu ürünlerin reklamlarını pop-up formlara veya benzer öğeler olarak etiketlemektir. Bu öğelere ne kadar çok maruz kalırsanız, bir müşterinin bunları satın alma olasılığı o kadar artar.

 • Yukarı satış veya çapraz satış yapın:

Bir müşteri sizden daha önce satın almışsa ve olumlu bir alışveriş deneyimi yaşadıysa, önceki satın almalarıyla ilgili diğer ürünleri onlara satma veya çapraz satış yapma potansiyeliniz bulunuyor demektir. Bu tür müşterilere “dönüştürülmüş müşteriler” denir.  Az kişiden oluşan bir kitle olsa da satış konusunda işinize yarayacak devamlı müşterileriniz olacaklardır.

 • Tutarlı ve alakalı yeniden pazarlama reklamları oluşturun:

Yeniden pazarlama reklamları oluştururken, dönüşümleri artırmak için kitlenizle alakalı olmaları gerekir. Bu, görünümlerinin web sitenizle ve sitenizde görüntüledikleri diğer pazarlama materyalleriyle tutarlı olması gerektiği anlamına gelir. Bir müşteri önceden telefon aradıysa telefon kabı reklamları veya aksesuar reklamları mantıklı olacaktır. Ama telefon almış birine örgü ipi reklamları vermek çok akıl karı bir şey olmayacaktır. Tutarlılık ve aşinalık, alışveriş yapanları müşterileri size çekecek önemli iki kelimedir.

Alışveriş yapan kişiler ilgilendikleri veya daha önce satın almayı düşündükleri ürünlerin reklamlarını gördüklerinde, satın alma işlemini tamamlamak için sitenize geri dönme olasılıkları daha yüksektir. Yeniden pazarlama reklamınızın en önemli bileşeni harekete geçirici mesajdır (CTA). Müşterinin daha sonra ne yapmasını istediğinizi tam olarak bilmesi için CTA’nızın açık ve özlü olması gerekir. Bir satın alma yapmalarını istiyorsanız, bu eylemi yönlendiren CTA’lar oluşturun.

Google Ads Ajansı KREABAZ

Google Ads Remarketing sizin pazarlama için uğraştığınız bütün hedeflerin sonrasında daha az bütçeyle tekrar potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı sağlar. Dijital Reklam Ajansı KREABAZ’ı Google Ads Remarketing için güvenle tercih edebilirsiniz.