Marka İsmi ve Marka Hikayesi

Marka İsmi ve Marka Hikayesi

Ürününüz, hizmetiniz veya işiniz için harika bir marka ismi seçmeniz gerekiyorsa, markalaşma çabalarınızda ismin önemini göz önünde bulundurarak başlayın. Adınız kurumsal kimliğinizin bir uzantısıdır ve sağladığınız değeri pekiştirebilir veya sizi ondan uzaklaştırabilir. Bir işletme, ürün veya hizmet için isim geliştirirken bir dizi seçeneğiniz vardır:

 • Kurucunun veya mucidin adını kullanın (Sabancı, Koç)
 • Ne yaptığınızı açıklayın (Türk Hava Yolları)
 • Bir deneyimi veya görseli anlatın (Ören Bayan)
 • Bir kelimeyi bağlamın dışına çıkarma (Apple)
 • Bir kelime uydur (Google, Yanii)

Marka İsmi Bulma

Adınızın ne anlama gelmesi ve neyi temsil etmesi gerektiğine karar vermeniz önemlidir. Örneğin ürününüzü, hizmetinizi veya işinizi adlandırmak ve projeniz için teklif verecek üç şirket seçmeniz gerekirse, hangi şirketlerle iletişime geçersiniz? Benzersiz adı, ortalama adı olan veya adı olmayan bir şirketi arama olasılığınız daha mı yüksek? Şirketiniz için hangisinin harika bir marka ismi seçeceğini düşünüyorsunuz? Bu örnek, bir ilk izlenim yaratmak için bir şansınız olduğunu göstermektedir. Potansiyel müşterilerinizin çoğu, şirketiniz, ürününüz veya hizmetiniz hakkında neredeyse hiçbir şey bilmeyebilir ve harika bir isim harika bir ilk izlenim bırakabilir ve kapılar açabilir. Kötü bir isim onları kapatabilir.

Muhtemelen bir URL’ye ihtiyacınız olacağından İnternet pazarlamacılığı hedeflerinizi de iyi düşünün. Dünya çapında kayıtlı 860 milyondan fazla alan adı vardır ve bazı uzmanlar sözlüğün  % 99,9’undan fazlasının alan adı olarak kayıtlı olduğuna inanmaktadır. Kötü bir isim, pazarda bir pozisyon oluşturmak için yaptığınız işi etkisiz hale getirebilir veya hatta olumsuz bir algı yaratabilir.

Şirketinize, ürününüze veya hizmetinize ilgi uyandırmakta zorluk çekebilir, sizi değeriniz hakkında pazarı eğitmek için daha fazla zaman ve para harcamaya zorlayabilirsiniz.

Markaya Uygun Slogan Yaratmak

Bir slogan genellikle bir markanın temel değerlerini, kişiliğini ve konumunu yakalayan kısa bir ifadedir. Bu birkaç kelime size tonlarca sorun çıkarabilir, çünkü iyi bir marka sloganı bulmak kolay değildir. Sloganları marka sloganları ve reklam sloganları olarak ayırt etmek gerekir. Aralarındaki farklar ise aşağıda açıklanmıştır:

Marka Sloganı

 • Slogan, işletmenin kendisiyle ilgilidir ve zamana karşı koymalıdır (değişmez).
 • Kısa açıklamalar, ürünleriniz veya hizmetleriniz için istediğiniz tonu ve duyguyu temsil eder.
 • Genellikle şirketinizin grafiklerinin bir parçasıdır ve her zaman yanınızda kalır.

Reklam Sloganları

 • Sloganların daha az uzun ömürlü ve daha esnek olması amaçlanmıştır.
 • Genellikle reklam kampanyalarında kullanılırlar. (zamanla değişir).
 • Sloganlar genellikle yalnızca bir ürün veya bir kampanya için kullanılır.

Marka İsmi ve Marka Hikayesi

Marka Hikayesi

Müşterilerle iletişim ve etkileşim, bir markanın başarısında her zaman önemli bir rol oynamıştır. İnsanlar, şirketlerin kendilerine bireysel olarak yaklaştığını, ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştığını ve sorularına özel önem verdiklerini hissetmekten hoşlanırlar.

Geçmişte müşterileri ile yakın ilişki kurmayı başaran firmalar, markalarını pazarda özel bir yer edinerek, sadakat ve itibar kazanmışlardır. Bugün, müşterileriyle bağlantı kuramamak, bir işletmenin itibarına ve pazar payına mal olabilir.

İşletme planlamasında içerik pazarlamasının önemini kesinlikle duymuşsunuzdur. Satışları artırmak için içerik artık önemli değil, çok önemlidir! Günümüzde işletmeler, kendi çekici hikayelerini ve imajlarını yaratarak kendilerini rakiplerinden ayırabilirlerse başarılı olurlar.

İçerik pazarlaması yalnızca şirketlerin web sitesi trafiğini artırmak için yayınladıkları kısa blog gönderileriyle ilgili değildir. E-posta pazarlamasından imaj tasarımına kadar çeşitli yönleri kapsayan çok daha karmaşık ve sofistike bir konsepttir. Pazarlama hakkında yeni bir şey yok gibi görünse de, içerik pazarlaması yaşar ve gelişir, müşterilerin satın alma davranışını tetikleyen ve dönüşümleri artıran yeni fikirler getirir.

Marka hikayesi anlatımı, dünya çapında pazarlamacılar tarafından coşkuyla benimsenen yeni bir trend. İnsanlara ihtiyaç duydukları malları sağlayarak para kazanmak için şirketin nasıl var olduğuna dair bir hikaye yazmakla ilgili değildir. İnsanların dikkatini çekmek ve hedef kitleden herkesle kişisel bağlar kurmakla ilgilidir.

Marka Hikayesi Nedir?

Hikaye anlatımı yoluyla şirket markalaşması hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız veya şirketinizin geçmişini yazmanın müşterilerinizin kalplerini ve zihinlerini kazanmak için yeterli olduğunu düşünüyorsanız, içerik stratejinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekir.

Bir marka hikayesinin parçası olarak şirketinizin geçmişinden bahsedebilirsiniz. Bununla birlikte, başarılı bir marka hikayesi, şirketin kuruluşu ve işleyişi hakkındaki gerçeklerden çok daha fazlası olacaktır.

İyi yazılmış bir marka hikayesi, şirketinizle ilişkilendirilmesini istediğiniz hem gerçekleri hem de duyguları kapsamalıdır. Müşterilerinizde duygusal bir tepki uyandırmalıdır. İşletmenizin hedefleri, hedefleri ve motivasyonları hakkında geçmişe atıfta bulunmalıdır.

Aslında hikaye anlatımı, markanızı tanımlamadan gerçekten yapabileceğiniz ve bunun yerine müşteri deneyimini, rahatlığı ve paylaşılan değerleri ve ilkeleri vurgulayabileceğiniz yenilikçi bir reklamcılıktır.

Marka hikayeniz bir yazıdan çok daha fazlasıdır. İnsanlara gönderdiğiniz mesaj – doğru yazılırsa – ağızdan ağza olur. Henüz müşteriniz olmayanlar bile gerçek bir müşterinin olumlu deneyimleriyle şirketiniz hakkında bilgi sahibi olacaklar.

Marka Hikayenizin Yazarları Kimlerdir?

Bir anlatı yazdıktan sonra marka hikayenizin yazıldığını varsaymak yanlıştır. Hikaye anlatımı kamusal alanda mevcuttur, bu nedenle marka hikayenizin geri kalanı müşterilerinizin bu konuda yazdıklarıdır – nasıl hissettikleri, deneyimleri, sosyal medya tartışmaları ve daha fazlası.

Markaların neden müşterilerinin yorum yapıp geri bildirim bırakmaya bu kadar kararlı olduklarını hiç merak ettiniz mi? Sadece şirketlerinin iyi ürünler veya hizmetler sunduğuna dair onay aramıyorlar. Ayrıca, tartışmaları kışkırtarak ve sözün yayılmasını sağlayarak marka hikayelerini geliştirmek için fırsatlar arıyorlar.

Şirketten tüketicilere yalnızca tek yönlü bilgi akışının olduğu bir dünyada, yön değiştirmek devrim niteliğindedir. On yıl önce insanlar işletmeleri soyut bir şey olarak görüyordu. Onları para karşılığında ürün sunan makineler olarak gördüler. Günümüzde artık müşteriler markaların değerini biliyor. Şirketlerin her müşteri için rekabet ettiğini bilirler çünkü güçleri onların sözleridir.

Eğer sizler de bu detaylar ve prensipler ışığında Marka İsmi ve Marka Hikayenizi bizimle oluşturmak isterseniz hemen iletişime geçebilirsiniz.