Potansiyel Müşteri Kazanımı

Potansiyel Müşteri Kazanımı

Pazarlama ve satış alanında yaşanan değişimi yakalamak artık bir işletmenin varlığını sürdürebilmesi için son derece önemli. Kıyasıya rekabetin olduğu iş dünyasında, güncel gelişmelere paralel olarak yeni iş modellerini takip etmeyen şirketler, ne yazık ki kısa süre sonra oyunun dışında kalıyor. Farklı dijital platformlara taşınan pazarlama faaliyetleri, bu platformların özelliklerine göre faaliyet alanınıza göre sizi birkaç adım öne çıkartma potansiyeline sahip oluyor. Ancak buradaki potansiyel müşterilere erişmek ve etkili bir iletişim kurabilmek hem zaman hem de maddi açıdan büyük zorluklar doğuruyor.

Tüm bu güncel gelişmeleri, e-ticaret alanında yaşanan değişimi, firmanızın ihtiyaçları doğrultusunda doğru şekilde uygulamanız şirketinizin gelecekte var olup olmayacağını belirliyor. Tam da bu noktada KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak devreye giriyoruz. Dijital dünyadaki hız kesmeyen gelişmeleri yakından takip ederek, iş dünyasının bu yeni görünümünde markanızın güçlü şekilde ayakta kalmasını sağlıyoruz. Peki, bunu Potansiyel Müşteri Kazanımı hizmetimizle nasıl yapıyoruz?

Bugün çevrimiçi ortamdaki milyarlarca web sitesi aracılığıyla, internette çok fazla bilgiye erişebilirsiniz. Büyük işletmeler de dahil olmak üzere neredeyse bütün işletmeler internette yer alıyor ve potansiyel müşterileriniz olarak sizi bekliyor. Biz potansiyel müşterilerinize ait tüm doğrulanmış bilgileri (isim, adres, koordinatlar, site, telefon, çalışma saatleri vb.) yasal şekilde sizlere sunuyoruz. Bu bilgiler internette mevcut, biz sizin için bir araya getiriyoruz. Özel bir teknoloji yardımıyla internetteki kod tabanından verileri çıkarıyoruz. Daha sonra bunları sizin istekleriniz doğrultusunda filtreleyerek ayıklıyoruz.

Bu verilerin hepsi internette yer alan, firmalar ve kişiler tarafından doğrulanmış bilgileri içeriyor. Büyük bilgi yığınları içinden gerekli ve istenen iletişim bilgileri sizin için toplanıyor. Yani sizin hedef kitlenize uygun olan içerik, kişiler ve bilgiler sizlere sunuluyor.

Peki, bilgilerle ne yapabilirsiniz? En basit şekilde kurumsal amaçlarınız için etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Kurumsal ve bireysel amaçlar doğrultusunda potansiyel müşterilerinizle iletişime geçerek hizmetleriniz hakkında onlara bilgi verebilirsiniz.

Bu sürecin amacı, olası müşterilerinizi satış kanalına yönlendirmek ve satın almaya hazır olana kadar burada kalmalarını sağlamaktır. Marka farkındalığını artıran, topluluk ilişkileri kurmanızı sağlayan, yüksek kaliteli potansiyel müşteriler oluşturan ve bir satışı tamamlayan karmaşık bir süreçtir. Potansiyel Müşteri Kazanımı başarılı işletmelerin tercih ettiği bir süreç olarak ön plana çıkar. Güvenilir bir potansiyel müşteri oluşturma süreci, pazarlama sürecinizin güvenilirliğini artırır. Ayrıca marka bilinirliğinizi artırmanın yanı sıra gelirinizi artırmak için de bu bilgiler size önemli fırsatlar sunar.

Potansiyel Müşteri Kazanımı Nedir?

Günümüzde varlığını sürdürmek ve zirveye ulaşmak isteyen şirketler, önemli potansiyel müşterileri hakkında bilgi topluyor. Toplanan bu bilgileri ise pazarlama mesajlarını ve satış sunumlarını tasarlamak için ihtiyaçlarına göre uyarlıyor. Bu işlem ise yoğun olarak dijital kanallar aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

Potansiyel Müşteri Kazanımı; dijital teknoloji sayesinde belirli kriterlere dayalı müşteri adaylarını bulma, onlarla iletişime geçme ve sonuç almayı ifade eder. İnternette var olan her kişi ve kurum potansiyel bir müşteridir. Ancak bunların bazıları sizin hedef kitlenizi oluşturmaktadır. Sattığınız ürün ve hizmeti arayan o kişiler “sizin asıl hedef kitlenizdir.” Bu sistem internette varlığı olan potansiyel müşterilerinize yolun başındayken ulaşmanızı sağlar.

Çevrimiçi olarak çok fazla zaman harcayan müşterileriniz için güçlü bir dijital varlık geliştirmek, olası satış kanalını oluşturmanın da önemli bir parçası. Bu, en iyi şekilde, potansiyel müşterileri web sayfanıza çekmek için bir arada kullanabileceğiniz içerik pazarlaması, web sayfası formları ve arama motoru optimizasyonu gibi pazarlama stratejileri yoluyla elde edilebiliyor. Potansiyel müşterilerinize ihtiyaçları olan bilgilerinizi aktarırken, sizin de satış hedefleriniz için doğru müşterilere odaklanmanızı sağlıyor. . Doğru verilerle, çevrimiçi varlığınızı alıcılarınızın ihtiyaçlarına göre uyarlamak ve olası satış yaratma aşamasına geçebilmek için Potansiyel Müşteri Kazanımı Hizmetlerinden yararlanmayı tercih edebilirsiniz. Müşterileriniz sizi bulmadan siz onlara ulaşırsınız. Böylece markanıza güvenen müşteri adaylarınız, sattığınız şeyi satın alma konusunda daha hızlı karar vererek, memnuniyetlerini yansıtabilir.

B2B’de, bu güveni kazanmak ve her müşteriyle bir ilişki kurmak konusunda stratejik davranmalısınız. Çünkü bu nokta, potansiyel müşteri yaratma sürecinin başlangıç noktası olarak size uzun vadede fayda sağlar. Sektörel düzeydeki farklı müşteri profillerini bilerek, onları bularak, yüksek kaliteli bir müşteri profiline sahip olursunuz.

Potansiyel Müşteri Kazanımı 2

Potansiyel Müşteri Kazanımı Yasal mıdır?

Teknolojik gelişmelerin kurumların işleyişini ve bireylerin hayatını kolaylaştırdığı noktalarda, belirli konulara dikkat ederek, bazı uygulamaların kullanılması gerekli dahi olabilmektedir. Buradaki en önemli detay bu bilgilerin gerek kullanıcılar gerekse firmalar tarafından istekleriyle doldurulan, KVKK onaylarını verdikleri ortamlardan toplanıyor olmasıdır. Yani bu veriler kamuya açık olan verilerdir ve tamamı yasaldır.  Tabi ki bu verileri ne amaçla kullandığınız (tehdit, şantaj, taciz) işin rengini değiştirebilir. Ancak alınan bu iletişim bilgileri B2B ve B2C amacıyla rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Kaldı ki bu sistem ve verilerin kullanılması birçok kurumsal yapıda çoktan kullanılmaya başlamıştır. Şirketler bu süreçte, kullanım amaçlarını ve hedeflerini belirleyerek bu verileri toplarlar. Amacın net olarak belirlenmiş olması, verinin de doğru şekilde kullanılmasını sağlamakta, böylece bu sistem kurumlara zaman da kazandırmaktadır.

B2B Nedir?

Büyük ölçüde odaklanmayı gerektiren B2B, ayrıca akıllı erişimi, doğru karar verme gücüne sahip, doğru rollerde ve sektörlerde bulunan doğru insanları bulmayı ve onları zaman içinde ikna etmeyi düşünmenizi gerektirir. “İşletmeden işletmeye” (Business to Business- B2B) olarak ifade edilen bu pazarlama veya satış uygulamaları, üretici ve toptancı veya bir toptancı ve perakendeci gibi işletmeler arasındaki bir iş modeli olarak tanımlanabilir. İşletmeden işletmeye, bir şirket ile bireysel tüketici arasında değil, şirketler arasında yürütülen işi ifade eder. İki veya daha fazla şirketin çalışanı arasındaki bu tür iletişimlerin tamamına B2B iletişim denir. İşletmeden işletmeye yani B2B, işletmeden tüketiciye (Business to Costumer-B2C) ve işletmeden devlete (Business to Government-B2G) şeklinde tanımlanan iş modellerinin tersidir. B2B iş modeliyle, pazarlama dünyasında olmanın zorluklarını bilerek, şirketlerin ihtiyaçlarına ayak uydurmayı hedeflemiştir. Şirketlerin müşterilerine ve markalarına karşı sorumluluklarının farkına vararak, karşılaşılan zorluklara ve gelecekteki fırsatlara yönelik olarak B2B modelini sunmaktadır.

B2B iş modeli ile olası satış yaratma hem satış ve pazarlama ekipleri hem de işletme için temel düzeyde önemlidir. Potansiyel müşteri yaratma olmadan, satış kanalından gerçekleşecek olası satışlar, dönüşümler, müşteriler ve daha fazla iş akışı da olmaz. B2B iş modeli, bir şirket için önemli bir uygulama olmanın yanı sıra, pazarlama temsilcilerine, satış temsilcilerine ve firmanızla ilişkili tüm diğer insanlara, satış geliştirme temsilcilerine önemli bilgiler sağlar. Ancak B2B modelinin bazı zorlukları da vardır. B2B şirketlerinin çoğunun karşılaştığı belki de en önemli zorluk, mal ve hizmetlerini satın alacak işletme bulmaktır. B2B pazar yerleri, tüketiciye dönük modellerden çok daha küçüktür. Örneğin, bir B2C (business to customer) giyim e-ticaret web sitesi, geniş bir potansiyel alıcı kitlesine sahip olacaktır. Bununla birlikte, işletmeler genellikle tüketicilerden daha fazla satın alma harcaması yapar ve çok daha büyük bütçelere sahiptir. Bu nedenle, bir B2B şirketi daha az satış yapabilirken, bir B2C şirketinden çok daha yüksek kar elde etmesi de muhtemeldir. Ayrıca B2B iş modelinin diğer avantajları da şu şekilde listelenebilir:

 • B2B ile Yüksek Gelir Potansiyeli: B2B işletmeleri, diğer işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayarak yüksek gelirler elde edebilirler. İşletmeler genellikle büyük miktarda ürün veya hizmet satın aldıkları için, B2B işletmeleri de büyük hacimli satışlar yapabilirler.
 • Uzun Vadeli İş Birliği Sağlanabilir: B2B işletmeleri, diğer işletmelerle uzun vadeli iş birlikleri kurabilirler. Bu, istikrarlı bir müşteri tabanı oluşturarak, gelecekteki işleri de garantilemelerine yardımcı olur.
 • Daha Büyük Satış Hacmi: B2B işletmeleri, genellikle büyük satış hacimleri yaparlar. Bu, işletmelerin kârlılığını artırır ve daha büyük yatırımlar yapmalarına imkân tanır.
 • Müşterilerle Daha İyi İlişkiler: B2B iş modeliyle firmalar, müşterileriyle daha yakın ilişkiler kurabilirler. Bu, müşteri memnuniyetini artırır ve sadakatini sağlar.
 • B2B Firmaları Arasında Daha Az Rekabet: B2B iş modelini uygulayan firmalar, genellikle diğer B2B işletmelerle rekabet ederler. Bu, B2C (işletmeden tüketiciye) işletmelerine kıyasla daha az rekabet demektir.
 • Özel Talepler Karşılanabilir: B2B firmaları, diğer firmaların özel taleplerine cevap verebilen özelleştirilmiş ürün ve hizmetler sunabilirler. Bu, müşteri memnuniyetini artırır ve sadakatini sağlar.
 • Karar Verme Sürecinde Danışmanlık: B2B müşterileri genellikle, ürün veya hizmetleri satın alırken uzun ve detaylı bir karar verme süreci geçirirler. Bu süreçte, B2B iş modelindeki firmalar, müşterilerine danışmanlık yaparak, ürün veya hizmetlerini daha etkili bir şekilde pazarlayabilirler.

İşletmeden işletmeye (B2B) iş modeli, toptancı ve perakendeci gibi bir işletme ile diğeri arasında yürütülen bir işlem veya işi ifade eder. B2B işlemleri, bir şirketin diğer bir şirketten üretim sürecinde kullanılmak üzere hammadde satın alacağı tedarik zincirinde gerçekleşen satış veya pazarlama sürecine yöneliktir. B2B işlemleri, otomobil endüstrisi içerisinde faaliyet gösteren şirketlerin yanı sıra endüstriyel temizlik şirketleri gibi farklı sektörler içinde de gerçekleşen doğal bir süreçtir. Şirketlerin üretim süreçlerinde kullanmak üzere diğer hammaddeler gibi bileşenleri ve ürünleri satın alması gerektiğinden, işletmeler arası işlemler tipik bir tedarik zincirinde oldukça yaygındır. Bitmiş ürünler daha sonra işletmeden tüketiciye satılabilir. B2B iş modeli, iletişim bağlamında değerlendirildiğinde, farklı şirketlerde çalışanların sosyal medya gibi yollarla birbirleriyle bağlantı kurabilecekleri yöntemleri de ifade eder.

Potansiyel Müşteriler Kazanımı Avantajları Nelerdir?

Kurumunuzun hedeflerini gerçekleştirebilmesi için öncelikle doğru hedef kitleye ulaşması büyük önem taşır. Peki, “Potansiyel Müşteriler Kazanımı Avantajları Nelerdir?” gelin birlikte bakalım.

 • Potansiyel Müşteriler Kazanımı ile doğru hedef kitleye zaman kaybetmeden ulaşabilirsiniz.
 • Hedeflenmiş veri sayesinde maliyetlerinizin düştüğünü kısa sürede fark edebilirsiniz.
 • Sizin hizmetinize ihtiyaç duyan firmaların ve kişilerin temel bilgilerini, logolarını, çalışma saatlerini, e-postaları, telefon numaralarını vb. bilgileri öğrenebilirsiniz. Müşteriler ve işletmeler için yararlı olan bilgilerle kendi listelerinizi oluşturabilir, gerekli durumlarda bunlardan yararlanabilirsiniz.
 • Tüm bu verileri ihtiyacınız doğrultusunda sıralayabilir ve ihtiyaca yönelik kullanabilirsiniz. E-Posta pazarlama, telefonla ulaşma vb.
 • Hızlı hareket etmenin dışında şirket verimliliğinizi de arttırabilirsiniz. Uygulama size elektronik tablolar oluşturmak, verileri Excel veya diğer biçimlerde kolayca indirmek için bir dışa aktarma seçeneği sunar. Farklı konulara zaman ayırabilir, verimliliğinizi arttıracak girişimlerde bulunabilirsiniz. Bu uygulama ile çok daha fazla işi daha kolay halledebilir, gelişiminize yönelik planlamalara zaman ayırabilirsiniz. Yani verimliliğinizi artırırsınız.
 • İş stratejinizi buna göre değerlendirebilirsiniz.
 • Elde ettiğiniz veriyi mobil pazarlama, sosyal medya reklamcılığı veya e-posta pazarlama kampanyaları aracılığıyla doğrudan iletişim kurmak için ulaşmak istediğiniz hedef kitleye ait iletişim bilgilerini (e-postalar, telefon numaraları vb.) kazıyabilirsiniz. Böylece doğru mesaj stratejisini takip edebilirsiniz.

E-Posta Pazarlama

E-Posta Pazarlama, e-Posta listenizdeki müşterileri yeni ürünler, indirimler ve diğer hizmetlerden haberdar edebilen bir pazarlama şeklidir. Kitlenizi markanızın değeri konusunda bilgilendirmek için kullanılan bir pazarlama yöntemidir. Birçok markanın dijital ortamda daha aktif şekilde yer almak için ciddi bir rekabet ortamında olduğu şu günlerde e-Posta Pazarlama da oldukça önemli bir pazarlama aracı haline gelmiştir. Kullanıcı verisinin özenle hazırlandığı, hedef kitle analizlerinin yapıldığı bu süreçte, elde edilen veri doğru şekilde kullanıldığında, kurumlara pazarlama başarısı olarak geri döner.

Dijitalleşme sonrası, e-Posta, bir işletme için popüler bir pazarlama aracı haline gelmiştir. e-Posta kullanıcının bir tür eylem yapmasını zorlayan bir özelliğe sahiptir; gönderdiğiniz bir e-posta okunana, silinene veya arşivlenene kadar kullanıcının gelen kutusunda kalır. E-Mail pazarlaması, hedef kitlenizle ilişki kurmanıza ve aynı zamanda blog sayfanız, sosyal medya ağınız veya ziyaret ettirmek istediğiniz herhangi bir içeriğe trafik çekmenize de yardımcı olabilir. Hatta e-postalarınızı demografik özelliklere göre segmentlere ayırabilir ve kullanıcılara en çok görmek istedikleri mesajları göndererek hedefleyebilirsiniz.

Yine e-posta pazarlama gibi son yılların popüler reklamcılık mecralarından biri olan sosyal medya ağları için sosyal medya reklamcılığından birçok işletme yararlanmaktadır. Elde ettiğiniz veriyi sosyal medya reklamlarında geliştireceğiniz mesaj stratejinizde de verimli şekilde kullanabilirsiniz. Sosyal medya reklamcılığı, hedef kitlelere ulaşmak için sosyal medya platformlarında ücretli reklam kampanyalarının yürütüldüğü bir dijital pazarlama dalı olarak tanımlanabilir.

Potansiyel Müşteri Kazanımı 3

Pazarlamacılar ve reklam verenler, kullanıcıların sıklıkla kullandığı sosyal kanallar aracılığıyla markalarını tanıtabilir ve satışları teşvik edebilir.

Elde ettiğiniz veri, profesyonel bir yaklaşımla değerlendirildiğinde, işletmenizi rakipleri arasında ön plana çıkartacak bir gücü size sunar. Bu güce sahip veriyle işletmenizin reklam stratejilerinde fark yaratabilir, pazarlama sürecinde bu veriden büyük oranda yararlanabilirsiniz. Doğrudan hedef kitleye yönelik mesaj stratejisi oluşturmanızda bu veri sizin için önemli bir bilgi kaynağı haline gelir. Böylece reklam faaliyetlerinizde, pazarlama çalışmalarınızda vakit kaybetmeden doğrudan hedef kitlenize erişebilirsiniz. Özellikle şirketinizin reklam stratejisine uygun veri elde ettiğinizde kısa süre içerisinde pazarda önemli bir konuma yükselebilirsiniz.

Kreabaz Reklam ve E-Posta Pazarlama Hizmeti

İstediğiniz veriyi elde etme konusunda Kreabaz’ın E-Ticaret Hizmetleri deneyimlerinden yararlanabilirsiniz. Kreabaz elinizdeki veriyi daha sonra nasıl kullanmanız gerektiği konusunda da size yol gösterir. Böylece veri kazımanın tüm avantajlarını kullanarak kurumsal hedeflerinize de ulaşabilirsiniz. Kreabaz, faaliyet alanınız, hedef kitleniz ve bu hedef kitlenin beklentileri doğrultusunda reklam ve pazarlama çalışmalarınızda nasıl bir planlama yapmanız gerektiğinizi size gösterir. e-Posta Pazarlama konusundaki deneyimini kullanarak elinizdeki veriyle doğru hedefe, doğru zamanda ulaşmanızı sağlar. Otomatik e-Postalar, bültenler şeklinde dilediğiniz içerikte hazırlanan mailler, stratejik olarak belirlenmiş mesaj metinleri ile uygun zamanda hedef kitlenize ulaşır. Kreabaz, mailing içeriklerinizi uzman bakış açısı ile belirli tekniklere göre tasarlar. Ardından tasarlanan bu mail içerikleri belirli sistemler aracılığıyla mail listelerinize gönderilir. Burada da doğru kullanıcı verisine sahip olmak önem taşır.

KREABAZ ile Potansiyel Müşteriler Kazanın

KREABAZ, dijital dünyadaki güçlü konumunu kullanarak internetteki potansiyel yeni müşterilerinizi bulma ve onlarla buluşma imkânı sağlar. Sadece dijital dünyada işletmenize özel çözümler üretmekle kalmaz, hedef kitlenize özel stratejiler geliştirmeniz konusunda da profesyonel destek sunar. Eğer sizler de Potansiyel Müşteri Kazanımı konusunda KREABAZ’dan destek almak isterseniz hemen iletişime geçebilirsiniz.