Facebook’tan Korona Virüs İçin Güncelleme

Salgına dair reklam ve bilgi önlemlerine ek olarak yeni bir güncelleme de getireceğini belirten Facebook şirketinin CEO’su Mark Zuckerberg, ana sayfaya Korona Virüs başlığını entegre edecekleri belirtti. Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) alınacak resmi bilgilerin, uyarıların ve istatistiklerin burada bulunacağını da ekleyen Zuckerberg, bilinmesi gerekenleri rehber formatında ana sayfasında yayınlayacak.

Daha önce Microsoft’un da Korona Virüs ile ilgili interaktif bir web sitesi oluşturduğunu görmüştük. Microsoft’un ardından Facebook’un da sosyal sorumluluk adına böyle bir karar alması gözleri istemsizce bir başka teknoloji devi Google’un üzerine çevirdi.

 

Facebook’tan, Salgın Fırsatçılarına Reklam Yasağı

Tüm dünyada endişe ve korku yaratan Korona Virüs salgını, dünya genelinde devletlere ve bireylere sorumluluklar yüklüyor. Birçoğumuz bu gereklilikleri yerine getirsek de ne yazık ki bu kurallara uymayanlar olduğu gibi bu salgını krize dönüştürmeye çalışanlar da ne yazık ki var. Maskeleri, eldivenleri ve dezenfektanları fahiş fiyata satanların türediği salgın sürecinde birçok platform bu tarz eylemlerde bulunanların üyeliklerini iptal etti. İşte Facebook da bu süreçte üzerine düşeni yapacağını belirtti ve el dezenfektanı, yüzey dezenfekte edici mendil ve COVID-19 test kitleri gibi bu alanda yapılan tüm reklamları yasaklayacağını açıkladı.

 

Facebook, Korona Virüsü Reklamlarını Takibe Alıyor!

Toplumsal bilincin ve dayanışmanın en çok ihtiyaç duyulduğu bu dönemde fırsatçıların önüne geçmek için Facebook Market‘teki reklamları yasaklayacağını daha önce de söylemişti. Konuyla ilgili düzenlemeyi 2 hafta sonra devreye sokan şirket, COVID-19 ile ilgili ticari ya da yanıltıcı reklamları engellemeye başladı. Instagram, Facebook ve WhatsApp ile dünyanın en aktif ve popüler sosyal ağını oluşturan firmanın böyle bir karar alması sevindirici ve yerinde bir karar. Zira yalan ve eksik bilgilerin oldukça fazla dolandığı platformlarda alınan bu tarz kararlar hayati öneme sahip.

 

Facebook Korona Virüs’e Dair Haberleri Engelliyor!

Tüm bu süreç içerisinde ne yazık ki Facebook iyi haberleri ve içerikleri de engelliyordu. Yapay zeka kaynaklı olduğundan şüphelenilen durum Facebook’un salgın fırsatçılarının önüne geçmek için aldığı hamlelerden kaynaklanıyordu. Neyse ki firma bu hatayı fark etti ve hatayı giderdi.