Landing Page ve One Page Tasarım

Landing Page ve One Page Tasarım

Landing Page Tasarım Nedir?

Landing Page Web Tasarım en basit tabiri ile “Varış Sayfası” ya da “Açılış Sayfası” ‘dır. Landing Page tasarımlar genellikle internet ortamında herhangi bir reklam kampanyasının tıklandığı durumda kullanıcıların yönlendirildiği ve karşılandığı özet tanıtım sayfalarıdır. Landing page tasarımlar genellikle kullanıcıların erişmek istedikleri içeriğe, ürüne veya bilgiye basit ancak hızlı erişimi sağlarlar. Maksat hızlı ve özet bilgiye erişim olduğu için landing page tasarımlar genellikle bir veya iki amaca hizmet ederler. Bu şekilde kullanıcılar içeriğe boğulmadan hedef odaklı bir erişim sağlarlar.

Bu tip tasarımlarda side bar, ana menü, genel slider, hedeflenen konu dışı içerikler yer almaz. Bir veya iki amaca hizmet eden tasarımlar oldukları için kullanıcı ve hedef en kısa ve hızlı şekilde bir araya getirilmeye çalışılır.

Landing Page Nasıl Hazırlanır?

Landing Page ile karşılaşan kullanıcı mutlak suretle bir aksiyon ile karşılaşır. Bu aksiyon; form doldurmak, video izlemek, kampanya detaylarını işaret etmek, hızlı şekilde satışa yönlendirmek gibi amaçlara hizmet edebilir. Landing page tasarımlarda temelde hedeflenen ana unsur “Dönüşüm” sağlamaktır.

Dönüşüme örnek verecek olursak; bir inşaat projesinin potansiyel müşterilerinin iletişim bilgilerine sahip olması, A ürünü için hazırlanan dijital reklam kampanyası dahilinde sunulan indirim sonucunda alışveriş aşamasını tamamlaması ya da bir blog sayfasına kullanıcıyı üye kazandırma süreçleri sıralanabilir. Burada hedeflenen amacın dönüşüm sonucunun ölçülmesidir. Formu doldurunca ya da satın almayı tamamlayınca kullanılan analitik programı ile ölçüm metriklerinin faal olmasını sağlamaktır.

Hedeflenen dönüşüm ve hedef kitle dahilinde kullanıcıyı harekete geçirecek butonlar, sloganlar, mesajlar vb doneler doğru ve etkili bir şekilde kullanılmalıdır. Anlattığımız gibi amaç dönüşümün hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleşmedir.

Landing Page Tasarımlar Nasıl Olmalıdır?

Landing Page tasarımlar aşağıda detayları verilen 4 madde kapsamında değerlendirilebilir.

 1. Landing Page Tasarımı: Landing Page tasarımı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken ilk husus her dönüşüm için tek bir şablonun olmadığının unutulmamasıdır. Yani her amaca, her hedefe ve her dönüşüme tek bir şablon kullanılamaz. Bir ürün tanıtımı için kullanılan landing page tasarımı; form doldurma amacı güden bir kampanya için kullanılmamalıdır. Bu tip şablon tasarım ilerlemeleri oluşturulan kampanyanın doğru şekilde işlemesini engelleyeceği gibi ayrılan bütçenin de boşa bitmesine sebep olur. Önemli olan hedef kitlenize hangi tasarım dili ile daha fazla yardımcı olacağınıza karar verilmesidir.
 2. Verilen Mesajlar ve Harekete Geçirici Eylemler: Dönüşümü hedefleyen doğru landing page tasarımı ile kullanıcıya verilecek mesajların ve kullanıcıyı harekete geçirecek yani dönüşümü sağlayacak mesajların doğru verilmesi ve doğru kullanılması çok önemlidir. Form doldurma dönüşümü hedeflenen bir dönüşüm için tutup da Hemen İndir gibi bir söylem ne kadar yanlış olacaksa; hemen formu doldur gibi bir söylem de bir o kadar yetersiz ve itici olacaktır. Doğru tasarlanan bir landing page sahip olduğu doğru söylemler kadar başarılı olacaktır. Doğru yaklaşımlarla oluşturulan söylemler daha sonraki REMARKETING yani yeniden hedefleme bütçelerini de optimize edecektir.
 3. A/B Testi Uygulamaları: İnternet ortamındaki gelişmeler hedef kitlelerin de aynı doğrultuda daha seçici olmalarını sağlamaktadır. Bu seçici yaklaşımla birlikte landing page tasarımlarda kullanılan tasarım dili ve söylemlerin çeşitlilik getirdiği gözlemlenmektedir. Bazı durumlarda A/B tesi kampanyalar için yapılırken bazı durumlarda yukarıda bahsettiğimiz çeşitliliğin landing page tasarımlarda da A/B testi yapılması ihtiyacını doğurur. Bu ihtiyacın giderilmesi ile birlikte doğru tasarım ve söylem tespiti daha kolay yapılabilmektedir. Bu şekilde “Hangi Tasarım?” ve “Hangi Söylem?” soruları yanıt bulabilir.
 4. Sayfa Hızı Optimizayonu: Her şey güzel, landing page tasarımımız tamam ve söylemlerimiz dönüşüm hedefimizi karşılıyor. Ancak daha işimiz bitmedi. İlk üç aşamayı tamamladıktan sonra kullanıcıyı karşıladığımız landing page tasarımının oldukça hızlı olması harcanan kampanya bedelinin, emeğin ve zamanın en verimli şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Kullanıcıların bir internet sayfasında kalma kararını o sayfanın 3-5 saniye arasında açılması yönlendirmektedir. Düşünün; kullanıcı landing page sayfanıza geliyor ve ilgili sayfa açılmıyor ya da çok geç açılıyor. Tasarım ve söylem adımlarını en optimum düzeyde yaptığınız bir landing page üzerinde kullanıcı/dönüşüm oranınız ne olur? Bu sorunun cevabının sizi ve hedeflerinizi tatmin edecek düzeyde olması için optimizasyon çalışmalarını da göz önünde bulundurmayı unutmamakta fayda var.

Landing Page ve One Page Tasarım

One Page Tasarım Nedir?

One Page Tasarım yani Tek Sayfa Tasarım; daha küçük ölçekli, birçok içeriğin tek bir link/sayfa üzerinde sunulması şeklidir. Bu tip tasarımlar genellikle büyük ölçekli, satırlarca içeriğe sahip web siteleri için kullanıma uygun değildir. Burada amaç tek sayfada anlatılabilecek içeriğin kullanıcıyı yormadan ve bıktırmadan kısacası laf kalabalığı yapmadan anlatılmasıdır.

One Page Tasarımın Faydaları

 • Tek sayfa tasarımlar birçok KOBİ için hem yeterli hem de düşük maliyetli web sitesi çözümleridir.
 • Yeterli sayıda görsel ve metinsel içeriğe sahip olmayan yapılar için oldukça uygundur. Kullanıcılarınızı boş ya da eksik sayfalar içinde gereksiz yere dolanması yerine derli toplu tek bir sayfa içinde aradıkları içeriğe ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.
 • Tek sayfada verilen içerikler sayesinde kullanıcıların karar alma sürelerini kısaltılabilir.
 • One page tasarımlar landing page tasarımlar gibi form doldurma, sepete atma, üye olma gibi dönüşüm oranlarını artırmak için tercih edilebilir.
 • Anlatmak istediğiniz hikayenizi kullanıcı ile en hızlı ve kısa şekilde buluşturmak için kullanılabilir.
 • Gelişen web dünyası ile paralax sayfa düzeni vb yeni teknolojileri kullanarak kullanıcılarınıza görsel bir şölen sağlayabilirsiniz.
 • Web sayfanızın daha hızlı tamamlanması ve bu şekilde hedef kitleniz ile daha kısa zamanda buluşması sağlanabilir.
 • One page tasarımlar çok sayfalı yapılarla yapılabilecek; ürün satışı, blog haber içeriği sunumu, üye alımı, form doldurma vb gibi bütün işlemleri gerçekleştirebilir.
 • Mobil kullanım açısından mobil uygulamalara çok daha fazla benzerlik gösterdiği için mobil kullanım deneyimlerini daha üst seviyelere taşıyabilir.

Yukarıda tanımladığımız adımların KREABAZ Dijital Reklam Ajansı tarafından yapılan her çalışmada demir baş niteliği taşıdığını ve sizin hedeflerinizin KREABAZ’ın hedefleri olduğunu ayrıca belirtmek isteriz.