e-Ticaret SEO Hizmetleri

E-Ticaret SEO Hizmetleri

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu, sunduğunuz hizmet veya ürünlerin kullanıcılar tarafından aranırken; Google,Yandex,Bing gibi arama motorlarında organik olarak daha üst sıralarda yer almasını sağlayan dijital pazarlama hizmeti olarak adlandırılabilir. KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak hem SEO hem de e-Ticaret altyapılarında SEO hizmetleri profesyonel ve hedef odaklı verilmektedir.

e-Ticaret SEO Nedir?

e-Ticaret SEO çalışmaları, günümüzde hızla daha popüler bir hal almaktadır. Bu popülerlikle her geçen gün artmaktadır. e-Ticaret Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları, ilgili e-Ticaret sitesi üzerinde temel SEO ve e-Ticaret SEO çalışmalarını kapsamaktadır. Bu çalışmalar ile ilgili e-Ticaret sitesinin sunduğu hizmet veya ürünlerin organik olarak rakipleri arasından sıyrılıp; arama motorlarında daha organik olarak üst sıralara çıkmasını amaçlamaktadır.

e-Ticaret sitelerindeki SEO çalışmalarının temel hedefi web sitesi trafiğini artırmaktan çok web sitesinin daha fazla satış yaparak ilgili sitenin cirolarının artırılmasıdır.

e-Ticaret Siteleri İçin SEO Nasıl Yapılmalı?

Bir e-Ticaret web sitesine sahipsiniz. Ürünlerinizin kalitesinden ve fiyat avantajınız var. Ancak bunu yalnızca siz biliyorsunuz. Tabi ki geleneksel ticaret yapıyorsanız mevcut müşterileriniz bu durumun farkındadır. Ancak hangi durumda olursanız olun internet dünyasında rakiplerinizin SEO veya başka bir dijital pazarlama çalışması yapması durumunda mevcut veya potansiyel müşterilerinizin rakiplerinizle tanışması kaçınılmazdır. Bu bağlamda sizin de markanız için bu yatırımı düzenli ve sürekli yapmanız önem taşımaktadır. Tabi ki SEO yani arama motoru optimizasyonu çalışmaları yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Bu bağlamda SEO Ajansı KREABAZ olarak size aşağıdaki hizmetler sunulmaktadır.

 1. Kullanıcı Deneyiminin Üst Seviyeye Taşınması: Bir e-Ticaret web sitesinde en önemli adımların başında gelir bu adım. Kullanıcı deneyiminin üst düzeyde seyretmesi için öncelikle UX ve UI süreçlerinin optimize edilmesi gerekir. Bu aşamada kullanıcı deneyimini üste seviyelere taşımak için;
  1. Doğru konumlanan butonlar,
  2. Mesaj verilen alanlar anlaşılırlığı,
  3. Sipariş verme adımlarının anlaşılır ve kullanışlı olması,
  4. Kolay üye olma adımları,
  5. Doğru kategorize edilmiş ürünler,
  6. Gelişmiş filtreleme modülleri,
  7. Belirli kriterler dahilinde kullanılan ürün sıralama butonları,
  8. Fiyat düşünce haber ver modülü,
  9. Kampanya modülleri

vb gibi web sitesini daha kullanışlı hale getiren ve bir e-Ticaret sitesini e-Ticaret sitesi yapan araçların mevcudiyeti çok önemlidir. Maksat siteye giren kullanıcıların satın alma dönüşümünü sağlamasıdır.

 1. Web Sitesi Hızı ve Optimizasyonu: Yalnızca bir e-Ticaret web sitesine giren kullanıcı değil herhangi bir web sitesine giren kullanıcı, ilgili web sitesi üzerinde deneyimini oldukça hızlı bir şekilde yaşamak ister. Düşünün; kullanıcı web sitenize gelmiş ve bir ürün arıyor veya bir ürün satın alacak. Ancak web siteniz kullanıcı siteye giriş sağladıktan 10 saniye sonra bile tam olarak browserda görüntülenmiyor. Sizce bu kullanıcı deneyimini hedeflediğiniz dönüşüme çevirir mi? %80 ihtimalle bu sorunun cevabı hayır. Eğer bu “Hayır” cevabını “Evet” olarak çevirmek istiyorsak web sitemizin Google’ın belirlediği standartlar dahilinde maksimum hızda olması gerekir. Hızlı açılmayan web siteleri hem Google vb arama motorları gözünde hem de kullanıcılarınız gözünde değer ve imaj kaybına uğrar. KREABAZ ile web sitenizin hız optimizasyonlarını sağlayıp diğer adımlara geçebilirsiniz.
 2. Web Sitesinin Güvenliği: Güvenlik sorunları müşterilerinizin güvenilir alışveriş algısına zarar vermekle beraber müşteri bilgilerinin 3. Kişiler tarafından çalınmasına da sebebiyet verebilir. Bu olumsuz durumların yaşanmaması için birçok yöntem mevcuttur. Bu bağlamda; e-ticaret sitelerini saldırılara karşı koruyan, ağdaki trafik akışını kontrol altında tutan, IP, port, web ve içerik filtrelemesi sağlayan bir güvenlik duvarı olan FIREWALL, çift aşamalı ödeme sürecini sağlayan 3D GÜVENLİ ÖDEME, bilgilerin yalnızca hedef kişiye aktarılmasını sağlayan SSL ve tabi ki güvenilir bir e-Ticaret Yazılım altyapısıdır.
 3. Ürün Çeşitliliği: Gün geçmiyor ki yeni bir e-Ticaret sitesi yayına alınmasın. Bu da yüzlerce ürün ve alternatif demek oluyor. Alternatif ürün ve hizmetlerin farklı platformlar altında sunulması da hem rekabeti artırıyor hem de kullanıcıların çapraz ürün alımlarını kuvvetlendiriyor. Butik bir ürün gamınız veya hizmet listeniz yoksa sunduğunuz ürünlerin ya da hizmetlerin çeşitlilik göstermesi kullanıcı açısından oldukça önemlidir. Örneğin; moda sektöründe satış yapıyorsunuz. Her sene değişen moda ve moda akımlarına uyum sağlamalısınız. Bu tabi ki kolay bir işlem değil. Ancak kullanıcıların bu beklenti içinde olduğunu unutmamak ve sonraki yıllar içindeki duruşumuzu buna göre belirlemek oldukça önemlidir. Sitenizi düzenli olarak takip eden bir kullanıcı her geldiğinde aynı söylem ve ürünleri görüyorsa bir sonraki seferinde rakibinizin de web sitesini incelemeyi deneyimleyebilir.
 4. Stok Takibi: Stok takibi ürün çeşitliliği kadar hedef kitlenizi sizinle uzun soluklu bir yolculuğa çıkararak; “Marka Algısı” oluşturur. Onlarca kategori ve yüzlerce ürünü olan bir web sitesinin elbette ki her ürününü sürekli olarak stoklarında barındırması zor olabilir. Ancak bu durumu bir şekliyle markanız için pozitife dönüştürüp müşterilerinizi daha memnun kılabilirsiniz. e-Ticaret web sitesi içinde “Stoklara Düşünce Haber Ver” veya “Bu Ürünü de Beğenebilirsiniz” gibi modüllerle müşterilerinizle iletişimi sürekli kılarak dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz.
 5. Sunulan Cazip Teklifler: Geleneksel ticarette de e-Ticarette de kullanıcıların vazgeçilmezi kampanyalardır. Bu kampanyalar ister Anneler Günü gibi özel bir gün ister normal bir gün için hedef kitlelerinizi harekete geçirecek adımlardır. Burada dikkat edilmesi gereken adımlar ise;
  1. Kampanyanın web sitesinde görünür olması,
  2. Kampanyanın gerçekten kullanıcı açısından önemli olduğunun hissettirilmesi,
  3. Yalın ve doğru bir söylemin seçilmesi,
  4. Anlaşılır kampanya görsellerinin tercih edilmesi,
  5. Gerekli durumlarda kampanyanızın farklı dijital pazarlama kanallarında duyurulması,
  6. Sosyal medya platformlarının kullanılması gibi sıralanabilir. Bu adımların tespiti ve temininde de KRABAZ Dijital Reklam Ajansı’ndan destek alabilirsiniz.
 1. Ürün Görsellerinin Kalitesi: e-Ticaret kullanıcıları geleneksel ticaret müşterileri gibi ürünü elle tutamaz gözle göremezler. Burada en yakın hissiyatı tercih ettiğiniz ürün görselleri ile sağlarsınız. Önemli olan tercih edilen görsellerin sattığınız ürünle aynı olması ve ürün için taahhüt ettiğiniz özellikleri sağlıyor olması. Kullanıcı ilgili e-Ticaret sitesine geldiği zaman önce ürünü görsellerden tanımaya ve anlamaya çalışır. Ürün görsellerinizin kalitesi ile bu süreci çok daha hızlı bir şekilde satın alma adımına taşıyabilirsiniz.
 2. Ürün İçi Video Kullanımı: Bazı ürünler için yalnızca fotoğraflar veya 3D renderlar yeterli olmaz. Sattığınız ürünün gerek kullanım videosu gerek sağlamlık videosu gerek teknolojik gücünü yansıtan kısa videolar ile kullanıcı tarafından daha anlaşılır ve kabul edilir olmasını sağlayabilirsiniz. Hem fotoğraf çekimi hem de video çekimleri aşamalarında KREABAZ Dijital Reklam Ajansı profesyonel destek vermektedir.
 3. Rakip Analizi: Rakip analizi hem ticaret yapanın gerçekleştirdiği bir süreçtir. En azından olması gerekir. e-Ticaret sitelerinde SEO yani arama motoru optimizasyonu yaparken rakiplerinizin neyi doğru veya neyi yanlış yaptığını analiz edin. Kendinizi bir kullanıcı olarak görerek pazarda büyük pay sahibi rakiplerinizden alış veriş yaparak süreçleri analiz edin. Nasıl ürün görseli tercih edildiği, ne gibi satın alma sürçlerine sahip olduğu, hangi anahtar kelimelerle ön sıralarda yer aldığı vb sorulara yanıt arayın. Tabi profesyonel destek alarak bu süreçlerin daha doğru analiz edilmesini sağlayabilirsiniz.
 4. Detaylı Ürün Açıklamaları: SEO – Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarının bel kemiği olan özgün ve güçlü içerikler, sahip olduğunuz e-Ticaret sitesinin arama motorlarında daha hızlı ve güçlü bir şekilde konumlanmasını sağlar. Bu süreç bir anda olabilecek bir aşama değil. Ancak kategorileriniz ve ürünleriniz için hazırlanan zengin içeriklerin hedeflediğiniz ciroları yakalamanızı olumlu yönde etkileyeceğini unutmayın. İçerikler hazırlanırken siz veya ekibiniz bu süreçte müdahil olacaktır, olmalıdır. Ancak profesyonel SEO desteği alıp arama motoru optimizasyonu başarılarınızı daha güçlü ve kalıcı kılabilirsiniz.
 5. Anahtar Kelime Analizi: Arama motoru optimizasyonu için anahtar kelime tercihi oldukça önemlidir. Yanlış anahtar kelime seçimleri ile doğru hedefle buluşmanızın önüne geçersiniz. Buradaki süreci ilerletirken işin uzmanı bir ekipten destek almanızı öneririz. Çünkü bu süreç hem farklı araçların kullanıldığı teknik bir süreç hem de zaman gerektiren bir hizmettir. KREABAZ ile anahtar kelime analizlerinizi daha doğru ve hedef odaklı gerçekleştirin.
 6. Tutarlı ve Şeffaf Marka Algısı: Her zaman alternatifiniz olduğunu unutmayın. Diğer teknik çalışmaları yapan bir firmanın önüne doğru ve kaliteli marka algısı ile geçebilirsiniz. Sunduğunuz ürünlerin hizmetlerin her zaman arkasında olun. Satışı yaptım gerisi beni ilgilendirmez düşüncesi ile kaçınılmaz şekilde müşteri kaybına uğrarsınız. Ürününüz veya hizmetinizi neyi kapsıyorsa, neyi sunuyorsa bu konuda açık olmakta emin olun fayda var.
 7. Ürün Yorum Sistemlerinin Kullanımı: e-Ticaret sitelerinde ürün yorum sistemlerinin SEO hizmetlerine katkısı oldukça büyüktür. İlgili ürün içinde yapılan yorumların direkt olarak teknik SEO çalışmalarına etkisi büyüktür. Yapılan her yorumla ürün sayfasında kullanılan kelime sayısı artmakta bu şekilde ürününüz içinde yer alan kelime sayısı artmaktadır. Google ilgili web sitesine ait her sayfada en az 300 kelimelik metin olmasını önerir. Bu şekilde kelime sayısı artar ve Google içeriğinizi yeterli bularak Google’da üst sıralarda yer alma hederinizi kolaylaştırır.
 8. Google Analytics ve Google Search Console Kullanımı: Bu iki araç SEO hizmetlerinin olmazsa olmaz araçlarıdır. Bu araçların kullanıcı hem ücretsizdir hem de doğru analizlerin yapılması açısından zaruridir. Zaten Google Analytics ve Google Search Console kayıtları yapılmayan web sitelerinin SEO aşamaları açısından ilerleyebilmesi neredeyse imkansıza yakındır. Bu araçlar ile sitenize giren kitle, kullanım süreleri, demografik bilgiler, web sitenizde yapılan teknik hatalar vb birçok kalemde uyarılar ve tespitler yaparak dönüşüm oranlarınızı artırır. Ancak unutulmamalıdır ki bu araçların kurulum ve kullanım aşamaları profesyonel bir ekip tarafından yapılırsa sağladıkları faydalar aynı oranla büyür.
 9. Sürekli ve Düzenli İletişim: Müşterilerinizi hiçbir zaman çantada keklik görmeyin. Bu yaklaşım onların güvenini kırmakla birlikte kendilerinin sizin gözünüzde değersiz olduğunu hissettirebilir. Onları doğum günlerinde, özel günlerde farklı söylem ve mesajlarla hatırlayın. İster bir kampanya kurgulayın isterseniz bir kutlama yapın. Ancak her müşterinizin sizin için özel olduğunu onlara hissettirin. Bu hem satışlarınızı artırabilir hem de kullanıcı-marka ilişkisini daha güçlü kılar. KREABAZ’dan profesyonel hizmet alarak yapılacak olan çalışmaların dönüşlerini görebilirsiniz.
 10. Güvenli e-Ticaret Sistemleri: Güven yalnızca söylemlerle sağlanana bir olgu olmayabilir. Burada kastedilen güven algısı tamamen e-Ticaret sitenizden alışveriş yapan müşterilerinizin kredi kartı, kişisel vb diğer bilgilerinin 3. Kişiler tarafından izinsiz alınamayacağı veya sizin bu bilgileri kullanıcının izin verdiği ölçüde saklayıp kullanacağınızın garantisi doğru şekilde verilmeli.
 11. Sosyal Medya Araçlarının Kullanımı: Sosyal medya araçlarından gelecek olan trafik arama motoru optimizasyonu yaparken göz ardı edilemeyecek ölçüde büyüktür. Hem e-Ticaret sayfalarınız için vereceğiniz bağlantı açısından hem de gelecek trafik açısından sizin ve markanız açısından doğru olan bütün sosyal medya kanalları kullanılmalıdır. Bununla birlikte yalnızca arama motorlarındaki sıralamalarınızı yükseltmekle kalmaz sosyal medya platformları üzerindeki bilinirliğinizi de artırırsınız. Bu aşamada da KRABAZ Dijital Reklam Ajansı Hizmetleri’nden faydalanabilirsiniz.

E-Ticaret SEO Hizmetleri

Neden E-Ticaret İçin SEO Önemlidir?

Günümüzde kullanıcı satın alma alışkanlıkları sürekli değişmektedir. Bu değişim ile Google gibi arama motorlarının yükselişi ve buna bağlı olarak da web sitenizin ama sonuçlarındaki yükselişi oldukça büyük önem kazanmaktadır. Kullanıcılar satın alma işlemi yapmadan önce ürün veya hizmet arayışlarını %90 orandan fazla şekilde arama motorlarında aldıkları sonuçlar ile yönlendirmektedir. Bu yönlendirme sürecinde marka, ürün veya hizmetleriniz için hedeflediğiniz dönüşümlerin tutması amacıyla başta SEO yani arama motoru optimizasyonu olmak üzere birçok dijital pazarlama hizmetinden faydalanmanız oldukça önemlidir. Bu bağlamda KREABAZ Dijital Reklam Ajansı’nın size sunduğu profesyonel SEO hizmetlerinden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.