Mailing ve e-Bülten Hizmetleri

Mailing ve e-Bülten Hizmetleri

Mailing Tasarım ve e-Bülten Tasarım

Reklam ve dijital pazarlama hizmetleri içerisinde onlarca farklı işlem ve teknoloji mevcuttur. Bunlardan biri de mailing pazarlama çalışmalarıdır. Günümüzde e-posta hesabı olmayan birey neredeyse kalmadı diyebiliriz. Bütün sosyal medya platformları, e-devlet sistemleri, oyun platformları, forum siteleri, bazı blog altyapıları, hizmet siteleri, e-bülten hizmeti veren web siteleri ve e-ticaret siteleri dahil olmak üzere hemen hemen her web sistemi üye olurken bir mail adresi ile kaydolmanızı isterler. Bu mail adresleri ile çağımızın en büyük değeri olan veri ya da bilgi kayıt olunan bu sistemlerin en büyük değerleri haline gelmektedir. Eldeki bu verinin pazarlama faaliyetleri için paha biçilemez bir değer taşıdığı ve ilgili web sitesinin faaliyetlerini yönlendirebileceği açıkça ortadadır.

Mailing Nedir?

Mailing veya e-Mail Marketing, hedef kitleye verilecek mesajların belirli kriterler ve tasarımsal olanaklar dahilinde e-posta yoluyla elinizdeki e-Posta listelerine iletilmesidir. Mailing süreci temelde iki ana adımdan oluşmaktadır.

 • Birinci adım mailing içeriğinin belirli teknikler kullanılarak tasarlanması,
 • İkinci adımsa tasarlanan bu mail formatının belirli sistemler kullanılarak elinizdeki mail listelerine iletilmesidir.

 

Mailing Nasıl Hazırlanır?

Mailing hazırlamak için ele alınacak adımlar basit bir tek sayfa web sitesi hazırlamakla hemen hemen aynı adımları kapsamaktadır.

İlk olarak iletmek istediğiniz mesaj, kampanya, hizmet ya da içerik için belirli kriterler dahilinde grafik tasarım çalışması hazırlanır. Bu grafik tasarımın sağlaması gereken kuralların bazıları genel geçerken bazıları ise ikinci adımda anlatacağımız gönderim yapacak olan sistemin sizden talep ettiği maddelerdir. Burada önemli olan tasarımının hedef kitlenize olan uygunlu, mesajın açık olması, tıklanabilir alanların optimize edilmesi çok önemlidir. Grafik tasarım aşaması tamamlanan e-Posta daha sonra HTML formata çevrilir. Aslına bakarsanız buradaki kriterler daha önemli ve profesyonellik gerektiren adımlardır.

Sektörde hizmet veren onlarca mailing firması ve altyapısı mevcut. Grafik çalışması tamamlanan e-Posta formatınızın kullanacak olduğunuz mailing altyapısına uygun şekilde kodlanması çok büyük önem taşır. Burada uyulması gereken kuralların temel amacı; farklı e-Posta sağlayıcıları tarafından görüntülenecek olan bu tasarımın her sistemde eksiksiz ve sorunsuz açılmasıdır. Eğer bu kriterlere uygun tasarım ya da kodlama yapılmazsa herhangi bir e-Posta sağlayıcısında istemediğimiz sonuçlarla karşılaşılabilir. Her zaman dediğimiz gibi öncelik optimizasyonda.

Mailing ve e-Bülten Hizmetleri

Mailing Startejisi ve Yapılması Gerekenler

e-Posta Pazarlama çalışmaları da diğer dijital pazarlama ya da geleneksel pazarlama yöntemleri gibi belirli bir bütçe ve stratejiye sahip olmalıdır. Yeterli e-Posta listesine sahip olmak, doğru zamanlama, doğru hedef kitle ve bütçe ise bu işin detayları dahilindedir. Bu bağlamda doğru e-Posta pazarlama faaliyetleri için aşağıdaki maddeleri listeleyebiliriz.

 1. Doğru Kullanıcı Verisine Sahip Olmak: En doğru e-Posta listelerini bulmak ve bu kişilerin doğru mail adreslerine ulaşmak en sağlıklı mail marketing stratejisinin başında gelir. Web sitenizin dönüşüm hedefini gerçekleştirmeyen kullanıcılar sizin için değerli olsa da bu pazarlama yöntemi için kullanıcıların e-Posta adreslerine erişmeniz gerekir. Bu ise sizin ilgili kitleyi ne kadar ikna edebileceğiniz ile doğru orantılıdır. Bu çalışmanın en kolay yolu ise hizmetleriniz doğrultusunda kişilere çeşitli fırsatlar sunmaktır. Örneğin bir e-ticaret siteniz var. Burada potansiyel müşterilerin de iletişim bilgilerine ihtiyacınız var. Bu hedefi sağlamanın birçok yolunu bulabilirsiniz. Siteye yorum yapın indirim kazanın, e-Bültene kayıt olun ve indirimlerden haberdar olun vb gibi potansiyel kitlenizi harekete geçirebilirsiniz.
 2. Mail Gönderim Sıklığı: e-Posta pazarlamada doğru zaman çok önemlidir. Web sitenizle etkileşime geçen kullanıcıya “Hoş Geldiniz” e-Postanızdan sonra müşteriyi sıkmadan, müşterinin sizden talep ettiği ya da edebileceği başlıklar dahilinde mail göndermelisiniz. Sizden sadece belirli bir ürün grubu için mail göndermenizi talep eden bir kullanıcıya alakası olmadığı bir kategori ya da içerikle ilgili gönderim yaparsanız; kullanıcı yasalar gereği e-Posta listenizden çıkarılmayı talep edebilir.
 3. İlgi Çekici Tasarımların Hazırlanması: e-Mailing yapacağınız kitle için oluşturacağınız tasarımlar için de yine “Empati” kavramı devreye girer. Kendinizi kullanıcı yerine koyun; karmaşık, anlaşılır olmayan tasarımlar her zaman okunmadan silinmeye mahkumdur. Vereceğiniz mesaj açısından olabildiğince yalın ve net olun ki kullanıcı için ön gördüğünüz dönüşüm gerçekleşsin.
 4. Bounce e-Postaların Kaldırılması: Bounce e-Mailler yani bir sebepten ötürü artık aktif olmayan mail adreslerini kullandığınız altyapının sunduğu imkanlar sayesinde listelerinizden kaldırmalısınız. Bu temizleme işleminin yapılmaması hem size ekstra maliyet hem de kalite kaybı olarak geri döner.
 5. Ölçülebilir Sistemler: Her şey güzel. e-Posta listelerini var, tasarımınız net ve yalın ve gönderim yapmaya başladınız. Ancak hangi mail açılmış, hangi kitle ne kadar dönüşüm sağlamış, ne kadarlık bir oran spam mail kutusuna düşmüş gibi sorulara yanıt alamıyorsunuz. Yaptığınız onca çalışma ayırdığınız bütçe ve zamanınız boşa gitti. Bu noktada kullanılan mailing sisteminin size analitik verileri doğru bir şekilde vermesi çok önemli. Tercihiniz size ihtiyaç duyduğunuz veriyi sağlayabilecek sistemler tarafında olmalı.

e-Posta Pazarlamanın Avantajları

 1. Dijital pazarlama hizmetleri içinde yer alan kalemlerin belki de en düşük bütçeli olanıdır.
 2. Elde edilen veriler ışığında müşteri profillerinin daha belirgin olması sağlanabilir.
 3. e-Posta pazarlama sayesinde marka bilinirliği daha kuvvetli hale getirilebilir.
 4. Müşteri gruplanarak daha kişiselleştirilebilir mailler gönderilebilir.
 5. e-Ticaret siteleri için önemli bir kavram olan çapraz satış oranları artırılabilir.
 6. Anket sistemleri kullanılarak hizmet ve ürün kalitesi yükseltilebilir.
 7. Kullanıcılar tarafından silinmediği sürece gönderilen e-Postalar kalıcı olarak hatırlatıcı bir unsur olmaya devam eder.

Sonuç olarak; her geçen gün yeni dijital pazarlama teknikleri geliştirilmektedir. Bu bağlamda hem geleneksel hem de yenilikçi bir yöntem olan e-Posta Pazarlama hizmetlerinden faydalanmak için KREABAZ Dijital Reklam Ajansı ile iletişime geçip, sizler için sunacağımız hizmetlerle ilgili bilgi alabilirsiniz.