Instagram Reklam Yönetimi

Instagram Reklamları Vermek

Dünya genelinde 1 milyardan fazla aktif kullanıcının bulunduğu Instagram, günümüzde öyle bir konuma yükseldi ki davranış şekillerimizden etkinlik ve eğlence şeklimize kadar her şeyi onun kriterlerine uygun şekilde yapmaya başladık. Kendinizden pay çıkarın. Toplu taşıma araçlarını beklerken ya da seyahat ederken, işte mola verdiğinizde ya da akşamları eğlendiğinizde yaptığınız ilk 3 şeyden birisi de Instagram’ı ziyaret etmek oluyor.

Dünyada en çok tercih edilen sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, Türkiye’de en çok kullanılan ikinci sosyal medya platformudur. (Birincisi tahmin edebileceğiniz gibi YouTube) Instagram’ın dünyadaki konumu ise şu an için üçüncülük. Facebook tarafından 2012 yılında satın alınan, bu tarihten sonra çok daha işlevsel ve popüler hale gelen Instagram, bugün Türkiye’deki 38 milyon kullanıcısıyla çok büyük bir pazar yeri olmaktadır.

Instagram Reklamları

Bu denli büyük kullanıcı sayısının ve potansiyel müşterinin olduğu bir platformda sadece hesap olarak yer almak günümüzde yeterli olmamaktadır. Sadece hesapları ve yükledikleri içeriklerle sınırlı kişilere erişebilen markalar, bu sebeple Instagram Reklamlarını sıkça kullanmaktadır. Tam da bu sebeple Instagram gibi büyük bir havuzda doğru şekilde konumlanmak, reklam vermek ve kendinizi tanıtmak profesyonel bir hizmet desteği gerektirir. Instagram Reklamları konusunda KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak sizlere profesyonel destek sağlayabiliyoruz.

Instagram Reklamları Nasıl Verilir?

Instagram’da reklam verebilmek için öncelikleInstagram sayfanızı bir işletme hesabına çevirmeniz gerekmektedir. Bunu yapmak oldukça basittir. Instagram hesabınıza girdikten sonra “Ayarlar > Hesap > İşletme Hesabı (Profesyonel Hesaba Geçiş Yap)” seçeneklerini tıkladıktan ve gerekli bilgileri girdikten sonra hesabınızı başarıyla çevirmiş olacaksınız. Bundan sonraki adım ise hangi yolla reklam vereceğinizi seçmek.

Tıpkı Facebook Reklamları gibi Instagram’da da reklam vermenin iki yöntemi vardır. Bunlardan ilki ve tabi ki kolay olanı sayfanızda paylaştığınız bir görselin hemen altında bulunan “Tanıtımını Yap” butonunu kullanmaktır. Bu seçeneği tıkladıktan sonra reklamınızın insanları nereye yönlendireceğinizi seçeceksiniz. Bu profiliniz de olabilir, web siteniz ya da e-Ticaret siteniz. Bundan sonraki adım kırılımlarla hedef kitlenizi belirlemek. Yaş aralığı, cinsiyet, bölge ayarlarından sonra bütçenizi de belirlediniz mi reklamınızı başarıyla yayınlamış oluyorsunuz.

Instagram’da reklam vermenin ikinci adımı ise Facebook Reklamları Hizmet sayfamızda belirttiğimiz gibi Facebook’un bu iş için geliştirdiği profesyonel bir platform olan Business Manager’ı kullanmak. Profesyonel anlamda ölçümlenebilir ve başarılı reklamlar kurgulamak istiyorsanız mutlaka Business Manager’ı kullanmalısınız. Bu panel üzerinden reklam vermek tıpkı Facebook’ta olduğu gibi çok daha kapsamlı bir bilgi birikimi gerektirmektedir.

Yandaki görselde gördüğünüz gibi panele girdiğiniz anda reklam modelinizin ne olacağını seçmeniz isteniyor. Burada doğru kararı verebilmek bile büyük önem arz ediyor. Birçok reklam kampanyası daha ilk adımdaki bu yanlış seçim yüzünden büyük kayıplar yaşayabiliyor. Reklam modelinizi seçtikten sonraki aşamaları ise şu şekilde;

  • Reklam bütçenizi belirlemek,
  • Reklam planı yapmak, (Reklam süresini belirlemek)
  • Reklamın yayınlanacağı konumu belirlemek,
  • Yaş aralığını belirlemek
  • Anahtar kelimeleri seçmek,
  • Reklam alanlarını belirlemek,
  • Reklam platformlarını seçmek,
  • Reklam kreatifini oluşturmak ve yüklemek,

Burada belirtilen tüm adımları yaptıktan sonra reklamınızı sağ aşağıda beliren “Yayınla” tuşuyla aktif hale getirebilirsiniz.

Ancak şunu belirtmemiz gerekir ki reklam performansını doğru ölçümlendirebilmek, remarketing verilerini toplayabilmek, ziyaret ve etkinlik istatistiklerini görmek ve hesaplayabilmek için Veri Kaynaklarını mutlaka doğru şekilde kurmalısınız. Bunlar; Facebook Piksel Kurulumu, Çevrimdışı Olay Setleri, Olay Kaynağı Grupları, Özel Dönüşümler vb.

Burada önemli olan bir diğer detay da reklamınızın görselinin (ya da video) doğru boyut, tasarım ve özelliklerde olmasıdır. Ebatlara uymayan bir tasarımın kesilerek çıkması ya da istediğiniz reklam platformunda yanlış gözükmesi bir yana etkili olmayan ve dikkat çekmeyen bir reklam görseli tüm uğraşlarınızı ve masraflarınızı çöpe atmak demek olacaktır. Bu sebeple doğru ve etkili bir reklam kampanyası için profesyonel bir ajansla çalışmanızda fayda var. Bu konuda destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram Reklamları

Instagram Reklamları

Instagram Reklamları Kaç Para?

Instagram Reklamlarıyla ilgili en çok merak edilen konu tabi ki reklam ücretleri. “Instagram Reklamlarının ücreti ne kadar?” sorusu çok kez karşımıza çıkmaktadır. Hemen belirtelim ki Instagram’da reklam vermenin artık bir ücreti var. 1 Nisan 2019 tarihiyle Gelir İdaresi Başkanlığı’nın almış olduğu karar neticesinde Facebook şirketine ait tüm platformlarda (Facebook, Instagram, WhatsApp, Messenger) reklam vermek vergi kapsamına alındı. Bu tarih itibariyle reklam bütçesine ek olarak harcanan bütçenin %18’i kadar bir KDV ödemesi gerekmektedir. Bu ödeme tabi ki reklam verene ait olmaktadır. Bu sebeple de reklam bütçesi ayarlarken ve oluştururken çıkacak bu KDV miktarını da hesaba katmak oldukça önemli olacaktır. Zira özellikle büyük bütçeli reklam kampanyaları düşünüyorsanız oldukça yüklü bir KDV ile karşılaşabilirsiniz.

Instagram Reklamları İşe Yarıyor Mu?

Eğer daha önce Instagram ya da başka bir sosyal mecrada şirketiniz ya da markanız ile ilgili reklam vermediyseniz “Neden reklam vermeliyim?” ya da  “Instagram Reklamları işe yarıyor mu?” sorusunu kendinize soruyor olabilirsiniz.

Şöyle düşünün siz yerel bir marka ya da mağazasınız. Sizden haberi olanlar, yani potansiyel müşterileriniz sadece çevrenizde yer alan birkaç mahalleyi içeren bir topluluk olacaktır. İşte Instagram ile bu potansiyel müşteri kitlesini dilediğiniz her metrekareye ve lokasyona uzatabilirsiniz.

Outdoor reklamlara ya da basılı mecralara göre kat be kat ucuz olan Instagram Reklamları ile markanızı daha çok kişiye çok daha uygun ücretlere tanıtabilme imkanı kazanırsınız. Ürününüz ya da markanızla doğrudan ilgilenen kullanıcı potansiyeline hızlıca erişirsiniz. Konum avantajınızı kullanabilir ve potansiyel müşterileri devasa markalardan önce yakalayabilirsiniz. Tüm bunlardan sonra hala açıkça belirtmemizi de istiyorsanız, “Evet! Instagram Reklamları vermek markanız ve satışlarınız için oldukça faydalı” diyebiliriz.

Bunca açıklamadan sonra siz de dijital dünyanın sesine kulak verin! Markanızı Instagram dünyasında doğru konumlandırmak ve Instagram Reklamları konusunda destek almak için bizimle iletişime geçin.