Katalog ve Broşür Tasarımı

Katalog ve Broşür Tasarımı

Katalog tasarımı ve broşür tasarımı, ürünleriniz, hizmetleriniz ve markanız hakkında bilgi yaymak için pazarlama kitinizdeki en güçlü araçlardan ikisi olarak öne çıkmaktadır.

Dünyanın neresinde olursanız olun tüketiciler, en sevdikleri mağazalardan çıkarken katalog veya broşürleri daha sonra incelemek üzere mutlaka alır. Katalog ve broşür, bir müşterinin bir paketi açarken gördüğü ilk şeydir ve bizi ilk satışın son noktasında bile alışveriş yapmaya ikna eder. Bu yazıda, broşür tasarımı ve katalog tasarım sürecinde kullanabileceğiniz stratejiyi özetleyeceğiz.

Katalog Nedir?

En genel haliyle Katalog, belli bir sıraya göre hazırlanan listeye verilen isimdir. Kurum, kuruluş, işletme ve şirketlerin pazarlama girişimlerini hızlandırmanın ve firmaların potansiyel alıcılarına envanterlerinin ayrıntılı bir listesini sunmaları için harika bir yoldur. Bu çekici basılı ve dijital belgeler, çok sayıda görüntü, canlı açıklamalar ve kapsamlı ayrıntılar içerir. Bu belgeler şüphesiz değerlidir, ancak üretilmesi çok kolay değildir. Baskıya girmeden önce birçok farklı paydaştan bilgi toplamanız ve kataloğunuzun kusursuz olduğundan emin olmanız gerekir.

Katalog tasarımı, 21. yüzyıl pazarlama ve tasarımının ilhamlarını karşılayacak şekilde gelişti, özgün ve görsel olarak çarpıcı düzenlerle otantik sanat olarak adlandırılmaya değer bir hal aldı. Günümüzde Kataloglar hem kağıt israfını önlemesi hem kolay ulaşılabilirliği hem de revize edilebilmesi sebebiyle Dijital Kataloglar tercih edilse de kemikleşen kitlelerinin olması ve basılı materyalin getirdiği güven sebebiyle normal kataloglar hala daha yaygın kullanılmaktadır.

Dijital Kataloglar

Bu katalog çeşidi dijital araçlar kullanılarak oluşturulur. Günümüzde çoğu şirket, belgelerini dağıtmak ve tanıtmak için yalnızca dijital araçlar kullanır. Bu sebeple de Dijital Katalog özellikle bu firmalar tarafından tercih edilir.

Müşterilere hızlı ve kolay teslimat için genellikle PDF formatında bir dijital katalog oluşturulur. Özel bir yazılım kullanarak flipbooklar oluşturmak da mümkündür. Flipbooklar, kağıt dergileri taklit eden etkileşimli, çevrimiçi yayınlardır. Bir flipbook oluşturmak için genellikle belgenin eksiksiz bir PDFsinin etkileşimli bir biçime dönüştürülmeye hazır olması gerekir.

Dijital kataloglar, sıfıra yakın baskı ve dağıtım maliyetlerine kıyasla bir dizi tasarruf sunar. Dahası, belgenizi paylaşmak ve tanıtmak daha hızlıdır çünkü yalnızca onu web sitenize yüklemeniz ve paylaşmanız gerekir.

Yine de basılı bir kataloğun faydaları dijital bir katalog da eksiktir… Bunlar daha fazla okunabilirlik, kullanıcı dostu olma ve genel bir katılım ve profesyonellik duygusu ile özetlenebilir.

Bir Katalog Hangi Kısımlardan Oluşur?

Katalog, birçok farklı bölümden oluşan bir belgedir. Kapak, içindekiler tablosu ve arka kapak gibi bazıları her zaman kullanılır; diğerleri projenin türüne ve gerekli olup olmadığına bağlıdır:

 • Ön kapak
 • Başparmak indeksi
 • Giriş sayfaları: açıklamalar, reklam
 • İçindekiler: bölümler / kısımlar, alt bölümler, sayfa numarası göstergeleri
 • Katalog: bölüm ayırıcılar
 • İçindekiler tablosu: alfabetik sıra veya koda göre
 • Son sayfalar: açıklama, reklam, notlar
 • Arka kapak

Katalog ve Broşür Tasarımı

Broşür Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, broşür bir şirketin hizmetlerini veya ürünlerini sergileyen görsel bir pazarlama varlığıdır. Potansiyel müşterileri çekmek isteyen işletmeler için ortak bir kaynaktır. Broşür genellikle basılır ve müşterilere etkinliklerde, diğer yerel ilişkili işletmelerde veya bir açılış hatırlatıcısı olarak verilir. Bir broşürün nasıl dağıtılacağına dair herhangi bir sınırlama yoktur. E-posta ile göndermek için teknik olarak bir pdf broşürü de oluşturabilirsiniz. Ancak klasik bir broşür basılı türdür.

Broşür ve El İlanı Arasındaki Farklar Nedir?

Broşür ve broşür terimlerini birbirinin yerine duymak yaygındır. Doğru, aynı görünebilirler ancak içerik ve amaç açısından bir fark vardır. Bir broşürün amacı, bir şirketin ürünlerini veya hizmetlerini ikna etmek, ikna etmek ve nihayetinde satmaktır. Öte yandan bir broşür, belirli bir konu hakkında bilgi aktarmakla ilgilidir, ancak onu satmak değildir. Örneğin, bir müze yolculuğunun öyküsünü anlatmak ve bunu ziyaretçilerle paylaşmak isterse, bu bir kitapçık olur. Yerel bir okul, topluma yaz kampı kursları sunmak istiyorsa, bir broşüre ihtiyaçları olacaktır.

Broşürler ve el ilanları söz konusu olduğunda, fark hem görsel hem de amaçsaldır. El ilanı, belirli bir etkinliği veya satışı tanıtan, bir tarafına veya her ikisine birden basılmış, katlanmamış bir sayfadır. Bir broşürde olduğundan daha az bilgi olma eğilimindedir.

Broşür Tipleri Nelerdir?

Bir broşür için en yaygın yerleşim düzenine üçe katlama denir. Bu, her iki tarafa da basılmış yatay bir sayfadır. Görselleri ve bilgileri çekici bir şekilde görüntülemek için bol miktarda alan sağlayan, iki taraflı üç bölüm oluşturan iki kıvrımı vardır.

 • Z-katlama: Bu stil, üçe katlamaya benzer, ancak içe doğru katlamak yerine, katlama bir z şekli oluşturur.
 • İçe açılan tasarım: İki içe doğru kıvrımı olan başka bir broşür tasarımı, ancak bunlar üst üste binmiyor. Bir “geçit” etkisi yaratırlar.
 • İki katlama: Ortada katlanan bir yatay sayfa dört eşit alan oluşturur. Çok sayfalı iki katlı ve zımbalanmış: Yukarıdaki gibi ancak daha fazla sayfalı.
 • Çok sayfalı ve ciltli: Bu stil bir kitapçık gibi görünür ve birçok sayfaya sahip olabilir.
 • Kalıp kesim: Bunlar, sayfalarda benzersiz bir kesik tasarıma sahip herhangi bir katlanmış stilde broşürler.
 • Eşsiz kıvrımlar: Bazı broşürler benzersiz kıvrımlarla oluşturulur, bu da onları daha akılda kalıcı ve göze çekici kılar.

Eğer sizler de firmanız ya da şirketiniz için Katalog ve/veya Broşür Tasarım hizmeti almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.