Arama Motoru Optimizasyonu Hizmetleri

Arama Motoru Optimizasyonu SEO

SEO – Arama Motoru Optimizasyonu Hizmetleri

Günümüzde arama motorları, kullanıcıların satın alma ve karar verme süreçlerini direkt olarak etkilemektedir. Bu etkileşim ile satışlar, bilinirlik ve diğer birçok çevrim içi ve çevrim dışı süreç de bu bağlamda farklılık göstermektedir. Yine bu etkileşimden olumlu yönde etkilenmek için SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu en doğru ve profesyonel şekilde sürdürülmelidir. KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak; markanız, hizmetleriniz ve ürünleriniz için verebileceğimiz hizmetlerin detaylarından burada bahsedilmektedir.

SEO Nedir?

SEO kısaltmasının tam açılımı Search Engine Optimization’dır. SEO aynı zamanda Search Exprience Optimization kelimelerini de kapsar. Yani SEO, hem Arama Motoru Optimizasyonu hem de Arama Deneyimi demektir.

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu birçok farklı değişkeni bünyesinde barındıran, web sitenizin arama motorlarında üst sayfa veya sıralarda yer almasını sağlayan dijital pazarlama tekniğidir.

SEO ile Google, Yandex, Bing vb gibi birçok arama motoru botlarının ilgili web sitesi için karar verme süreçlerini olumlu şekilde etkilersiniz. Profesyonel SEO – Arama Motoru Optimizasyonu Hizmetleri ile bahsi geçen web sitesinin arama motorlarına ait botlar açısından prestijli, hızlı ve doygun bir içeriğe sahip olduğu işaret edilir. Bu şekilde değer biçilen web siteleri, arama motorlarını kullanan kişilere en üst sıralarda gösterilir.

SEO Neden Yapılır?

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu, SEO yapılan web sitesinin reklam bütçesi ayırmadan arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkmasını sağlar. Arama Motoru Optimizasyonu Hizmetleri ile Google, Yandex, Bing vb gibi arama motorlarında web sitenizin anahtar kelime konumlarını yükselterek; arama yapan kullanıcıların web sitenizi daha kolay bulmasına yarımcı olur. Bu şekilde web siteniz üzerinden gelir elde etmenizi ya da dönüşüm sağlamanızı sağlamak için sürekli reklam vermenize gerek kalmaz. Düzenli reklam vermek durumunda olan web siteleri içinse reklam bütçelerini uzun vadede minimize eder.

Arama Motoru Optimizasyonu İçin Verilebilecek Hizmetler

Burada SEO Ajansı KREABAZ’ın temelde müşterilerine sağlayacağı temel hizmetler listelenmektedir.

 • İşletmenin Yapısına Uygun Geri Besleme: KREABAZ her zaman ulaşılırdır. Bu ne demek? Sektörde var olan birçok SEO Hizmeti veren firma ya da kişi işin başında çok büyük taahhütlerle SEO bütçenizi alır. Sonra “Ara ki Bulasın” durumuna düşülür. Burada anlatmak istediğimiz işletmenin yapısına, yapılan SEO yatırımına ve işletmenin verdiğimiz önerilerin uyup uymama durumuna göre düzenli olarak raporlama sunulur. Raporlama ve analiz belki de bu sürecin en önemli adımıdır. Bu şekilde bütçelerinizin boşa gitmediğinden emin olursunuz.
 • Web Sitesi SEO Analizi: Eğer KREABAZ tarafından yapılan bir web siteniz yoksa ve mevcut siteye SEO çalışması yapılacaksa siteniz Google tavsiyeleri dahilinde analiz edilir. Bu analizler sonunda eksik veya hatalı olan alanlar teknik yeterlilikler dahilinde ve Google tavsiyeleri ışığında düzenlenir. Burada amaç web sitenize yapılan SEO yatırımının sürekli ve dengeli şekilde fayda sağlamasıdır.
 • Web Sitenizin Teknik Hatalarının Düzenlenmesi: Mevcut web sitenize SEO hizmeti almanız durumunda ilgili web sitesinin teknik açıdan mükemmele yakın olması hem bizim hem de Google’ın tavsiyeleri arasındadır. Mevcut web sitesindeki teknik değişiklikler eğer KREABAZ tarafından yapılabilecek durumda ise gerekli bütçeleri tarafınıza sunar ve duruma göre sürece devam ederiz. Teknik hatalar analiz edilirken;
  1. Web sitesindeki indeksleme çalışmalarının doğru yapılıp yapılmadığı,
  2. Web sitenizin teknoloji ve çağın gereksinimlerine uygun standartlara uygunluğu,
  3. UX ve UI uygunluğunun olup olmadığına,
  4. Arama botlarına izin verilip verilmediğine,
  5. Eksik ve hatalı linklerin düzenlenmesine,
  6. Backlink alınan sitelerin ne denli faydalı olup olmadığına,

dikkat edilerek raporlama yapılır.

 • Mevcut Google Cezalarının Tespiti ve Temizlenmesi: Mevcut web sitenizin Google tarafından verilen cezaları mevcut olabilir. Bu cezaların tespiti ve temizlenmesi verilecek olan SEO hizmetinin kalitesi açısından önemi oldukça büyüktür. Eğer bu cezalar ortadan kaldırılmadan diğer adımlar atılırsa tabiri caizse “Akıntıya Karşı Kürek Çekilir”.
 • Web Sitesi Hızı ve Kullanılabilirliğin Tespiti: Google’ın yeni sürümleri ile birlikte SEO için olmazsa olmaz kalemlerden biri haline gelen web sitesinin hızı doğru bir şekilde optimize edilmelidir. Google, web sitenizin içeriği çok iyi olsa bile eğer siteniz açılmıyorsa ilgili web sitesini değerli olarak nitelendirmez. Kullanıcıların bir web sitesinde zaman geçirmek için  5-7 saniye arasında karar verdiğini düşünürsek bu aşamanın ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Hız = Başarı belki de çok da yanlış bir formül olmaz.
 • Rakip Analizlerinin Yapılması: Google’da üst sıralara çıkmak sırf kendimizi mutlu etmek için değil. Burada temel hedef rakiplerin önünde yer alıp müşterileri doğru hizmet veya ürünle buluşturmak. Burada rakipler hangi anahtar kelimelerde veya tamlamalarda üst sıralarda yer alıyor, hangi kelimelerde daha başarılı ya da başarısız bu ve bunun gibi tespitler yapılır.
 • Sayfa Başlıklarının ve Meta Etiketlerin Analizi: Google web sitenizin ne dediği, sayfalarınızın neyi kapsadığını ilk olarak sayfa başlıkları ve meta etiketlerden analiz eder. Bu alanlarda ne söylendiği, sunduğunuz ürün veya hizmetlerin hedef kitleniz ile bululması ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması ile doğru orantılıdır. Bu yüzden sayfa başlıkları ve meta etiketler analiz edilerek en doğru eşleme yapılması sağlanır.
 • İç Linkleme Yapısı ve Site Mimarisinin Düzenlenmesi: Web sitelerini de mimari bir proje olarak ele alırız. Tıpkı bir inşaat projesi gibi odaların boyutu, tuvaletin nerede olduğu, kapıların ne tarafa açıldığı vb gibi web siteleri de bu şekilde doğru bir mimariye ihtiyaç duyarlar. Web sitelerindeki menü yapıları, sayfalar içinde gezerken iç bağlantıların doğru ve alakalı verilmesi gibi unsurlarla site içinde gezinen kullanıcının işinin en kolay hale getirilmesi hedeflenir.
 • İçerik Analizi ve Optimizasyonu: Bir web sitesinin hızı ne kadar önemli ise içeriği de bir o kadar önemlidir. İçeriği zayıf, yetersiz ya da anlaşılır olmayan bir web sitesi yine Google botları tarafından analiz edilirken sunulan içeriğin zenginliğine göre size değer biçer. Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin ne denli kaliteli olduğunu sizi hiç tanımayan bir müşteriye en iyi sunmanın yolu içerikten geçmektedir. Bu sebepten ötürü içerikler analiz edilerek hem Google hem de kullanıcılar tarafından daha doyurucu bir hale getirilir.
 • Search Console Kullanımı: Google’ın web sitelerini geliştirirken ve bunları optimize ederken sunduğu imkanlardan biri de Google Search Console aracıdır. Burada web sitenize verilen gereksiz veya zararlı bağlantılar, site haritalarının tanımlanması, kullanılmayan URL yapılarının kaldırılması, kapsam hataları, mobil kullanım hataları vb gibi birçok süreç yönetilir.
 • Yeni Araçlar ve Modüller: Gerekli analizlerin sonucunda doğru dönüşümü elde etmek için web sitesi içinde iletişim formu, Whatsapp butonu, çeşitli filtreler vb gibi yeni araçlar geliştirilir. Bu şekilde hedef kitlenizin sizinle daha kolay iletişime geçmesi veya satış dönüşüm oranlarının artırılması hedeflenir.
 • Süreklilik Gerektiren Optimizasyonlar: Google ve diğer arama motorları sürekli olarak yazılım altyapılarının güncelleyip daha iyi hale getirmek için uğraşırlar. Bu aşamada web sitelerinin de bu değişim ve gelişime ayak uydurması hem elde edilen başarının kalıcılığı hem de teknolojiyi takip etmek açısından oldukça önemlidir. Örneğin; bugün 60 karakter veya 586 piksel olan başlık uzunluğu yarın daha farklı bir şekilde düzenlenebilir. Bu düzenlemeye sürekli ayak uydurmak için düzenli denetim ve optimizasyon çalışmaları yapılır.

Arama Motoru Optimizasyonu SEO

Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?

Google Arama Motoru ilk var olduğu dönemlerde Google’da üst sıralara çıkmak için, web sitenizin yüksek bir otoriteye sahip olması, doğru anahtar kelimelerin kullanımı ve web sitenizin genel yapısının iyi olması yeterliydi. Ancak hem yeni gereksinimlerden hem de Google’ın yeni sürümlerinden ötürü yukarıda saydığımız adımlar yeterli olmaktan çıktı. Bu bağlamda aşağıdaki temel adımların atılması Google’da üst sıralara çıkmak için zaruri bir hal aldı.

 • Mevcut sektör analizinin yapılması,
 • Rakiplerin analizinin yapılması,
 • Bütçe analizi ve bütçenin doğru planlanması,
 • Sektörel ve hedef anahtar kelimelerin analizi,
 • SSL kullanımın sağlanması,
 • Web sitesinin kod analizi ve SEO uyumlu hale getirilmesi,
 • Özgün ve sürekli olarak içeriklerin oluşturulması,
 • Faydalı içeriklerin oluşturulması,
 • Düzenli olarak sosyal medya içeriklerinin oluşturulması ve paylaşım yapılması,
 • Zaralı ve gereksiz baclinklerin analizi ve temizlenmesi,
 • Faydalı backlink çalışmalarının yapılması,
 • Blog içeriklerinin oluşturulması,
 • Destekleyici ve harekete geçirici reklam çalışmalarının yapılması,
 • UX ve UI hedefli web sitesi tasarımlarının yapılması.

Arama Motoru Optimizasyonu SEO

Sonuç olarak; SEO günümüzde bir web sitesinin daha uzun süre varlığını sürdürebilmesi için en önemli dijital pazarlama çalışmalarının başında yer almaktadır. Bu çalışmaların doğru ve ehil eller tarafından yapılması ise çok daha önemli bir unsurdur. Bu bağlamda profesyonel SEO – Arama Motoru Optimizasyonu Hizmetleri için KREABAZ Dijital Reklam Ajansı ile iletişime geçip; sizin için neler yapabileceğimizi öğrenebilirsiniz.