Arama Motoru Optimizasyonu Hizmetleri

Arama Motoru Optimizasyonu SEO

SEO – Arama Motoru Optimizasyonu Hizmetleri

Günümüzde arama motorları, kullanıcıların satın alma ve karar verme süreçlerini direkt olarak etkilemektedir. Bu etkileşim ile satışlar, bilinirlik ve diğer birçok çevrim içi ve çevrim dışı süreç de bu bağlamda farklılık göstermektedir. Yine bu etkileşimden olumlu yönde etkilenmek için SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu en doğru ve profesyonel şekilde sürdürülmelidir. KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak; markanız, hizmetleriniz ve ürünleriniz için verebileceğimiz hizmetlerin detaylarından burada bahsedilmektedir.

SEO Nedir?

SEO kısaltmasının tam açılımı Search Engine Optimization’dır. SEO aynı zamanda Search Exprience Optimization kelimelerini de kapsar. Yani SEO, hem Arama Motoru Optimizasyonu hem de Arama Deneyimi demektir.

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu birçok farklı değişkeni bünyesinde barındıran, web sitenizin arama motorlarında üst sayfa veya sıralarda yer almasını sağlayan dijital pazarlama tekniğidir.

SEO ile Google, Yandex, Bing vb gibi birçok arama motoru botlarının ilgili web sitesi için karar verme süreçlerini olumlu şekilde etkilersiniz. Profesyonel SEO – Arama Motoru Optimizasyonu Hizmetleri ile bahsi geçen web sitesinin arama motorlarına ait botlar açısından prestijli, hızlı ve doygun bir içeriğe sahip olduğu işaret edilir. Bu şekilde değer biçilen web siteleri, arama motorlarını kullanan kişilere en üst sıralarda gösterilir.

SEO Neden Yapılır?

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu, SEO yapılan web sitesinin reklam bütçesi ayırmadan arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkmasını sağlar. Arama Motoru Optimizasyonu Hizmetleri ile Google, Yandex, Bing vb gibi arama motorlarında web sitenizin anahtar kelime konumlarını yükselterek; arama yapan kullanıcıların web sitenizi daha kolay bulmasına yarımcı olur. Bu şekilde web siteniz üzerinden gelir elde etmenizi ya da dönüşüm sağlamanızı sağlamak için sürekli reklam vermenize gerek kalmaz. Düzenli reklam vermek durumunda olan web siteleri içinse reklam bütçelerini uzun vadede minimize eder.

Arama Motoru Optimizasyonu İçin Verilebilecek Hizmetler

Burada SEO Ajansı KREABAZ’ın temelde müşterilerine sağlayacağı temel hizmetler listelenmektedir.

 • İşletmenin Yapısına Uygun Geri Besleme: KREABAZ her zaman ulaşılırdır. Bu ne demek? Sektörde var olan birçok SEO Hizmeti veren firma ya da kişi işin başında çok büyük taahhütlerle SEO bütçenizi alır. Sonra “Ara ki Bulasın” durumuna düşülür. Burada anlatmak istediğimiz işletmenin yapısına, yapılan SEO yatırımına ve işletmenin verdiğimiz önerilerin uyup uymama durumuna göre düzenli olarak raporlama sunulur. Raporlama ve analiz belki de bu sürecin en önemli adımıdır. Bu şekilde bütçelerinizin boşa gitmediğinden emin olursunuz.
 • Web Sitesi SEO Analizi: Eğer KREABAZ tarafından yapılan bir web siteniz yoksa ve mevcut siteye SEO çalışması yapılacaksa siteniz Google tavsiyeleri dahilinde analiz edilir. Bu analizler sonunda eksik veya hatalı olan alanlar teknik yeterlilikler dahilinde ve Google tavsiyeleri ışığında düzenlenir. Burada amaç web sitenize yapılan SEO yatırımının sürekli ve dengeli şekilde fayda sağlamasıdır.
 • Web Sitenizin Teknik Hatalarının Düzenlenmesi: Mevcut web sitenize SEO hizmeti almanız durumunda ilgili web sitesinin teknik açıdan mükemmele yakın olması hem bizim hem de Google’ın tavsiyeleri arasındadır. Mevcut web sitesindeki teknik değişiklikler eğer KREABAZ tarafından yapılabilecek durumda ise gerekli bütçeleri tarafınıza sunar ve duruma göre sürece devam ederiz. Teknik hatalar analiz edilirken;
  1. Web sitesindeki indeksleme çalışmalarının doğru yapılıp yapılmadığı,
  2. Web sitenizin teknoloji ve çağın gereksinimlerine uygun standartlara uygunluğu,
  3. UX ve UI uygunluğunun olup olmadığına,
  4. Arama botlarına izin verilip verilmediğine,
  5. Eksik ve hatalı linklerin düzenlenmesine,
  6. Backlink alınan sitelerin ne denli faydalı olup olmadığına,

dikkat edilerek raporlama yapılır.

 • Mevcut Google Cezalarının Tespiti ve Temizlenmesi: Mevcut web sitenizin Google tarafından verilen cezaları mevcut olabilir. Bu cezaların tespiti ve temizlenmesi verilecek olan SEO hizmetinin kalitesi açısından önemi oldukça büyüktür. Eğer bu cezalar ortadan kaldırılmadan diğer adımlar atılırsa tabiri caizse “Akıntıya Karşı Kürek Çekilir”.
 • Web Sitesi Hızı ve Kullanılabilirliğin Tespiti: Google’ın yeni sürümleri ile birlikte SEO için olmazsa olmaz kalemlerden biri haline gelen web sitesinin hızı doğru bir şekilde optimize edilmelidir. Google, web sitenizin içeriği çok iyi olsa bile eğer siteniz açılmıyorsa ilgili web sitesini değerli olarak nitelendirmez. Kullanıcıların bir web sitesinde zaman geçirmek için  5-7 saniye arasında karar verdiğini düşünürsek bu aşamanın ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Hız = Başarı belki de çok da yanlış bir formül olmaz.
 • Rakip Analizlerinin Yapılması: Google’da üst sıralara çıkmak sırf kendimizi mutlu etmek için değil. Burada temel hedef rakiplerin önünde yer alıp müşterileri doğru hizmet veya ürünle buluşturmak. Burada rakipler hangi anahtar kelimelerde veya tamlamalarda üst sıralarda yer alıyor, hangi kelimelerde daha başarılı ya da başarısız bu ve bunun gibi tespitler yapılır.
 • Sayfa Başlıklarının ve Meta Etiketlerin Analizi: Google web sitenizin ne dediği, sayfalarınızın neyi kapsadığını ilk olarak sayfa başlıkları ve meta etiketlerden analiz eder. Bu alanlarda ne söylendiği, sunduğunuz ürün veya hizmetlerin hedef kitleniz ile bululması ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması ile doğru orantılıdır. Bu yüzden sayfa başlıkları ve meta etiketler analiz edilerek en doğru eşleme yapılması sağlanır.
 • İç Linkleme Yapısı ve Site Mimarisinin Düzenlenmesi: Web sitelerini de mimari bir proje olarak ele alırız. Tıpkı bir inşaat projesi gibi odaların boyutu, tuvaletin nerede olduğu, kapıların ne tarafa açıldığı vb gibi web siteleri de bu şekilde doğru bir mimariye ihtiyaç duyarlar. Web sitelerindeki menü yapıları, sayfalar içinde gezerken iç bağlantıların doğru ve alakalı verilmesi gibi unsurlarla site içinde gezinen kullanıcının işinin en kolay hale getirilmesi hedeflenir.
 • İçerik Analizi ve Optimizasyonu: Bir web sitesinin hızı ne kadar önemli ise içeriği de bir o kadar önemlidir. İçeriği zayıf, yetersiz ya da anlaşılır olmayan bir web sitesi yine Google botları tarafından analiz edilirken sunulan içeriğin zenginliğine göre size değer biçer. Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin ne denli kaliteli olduğunu sizi hiç tanımayan bir müşteriye en iyi sunmanın yolu içerikten geçmektedir. Bu sebepten ötürü içerikler analiz edilerek hem Google hem de kullanıcılar tarafından daha doyurucu bir hale getirilir.
 • Search Console Kullanımı: Google’ın web sitelerini geliştirirken ve bunları optimize ederken sunduğu imkanlardan biri de Google Search Console aracıdır. Burada web sitenize verilen gereksiz veya zararlı bağlantılar, site haritalarının tanımlanması, kullanılmayan URL yapılarının kaldırılması, kapsam hataları, mobil kullanım hataları vb gibi birçok süreç yönetilir.
 • Yeni Araçlar ve Modüller: Gerekli analizlerin sonucunda doğru dönüşümü elde etmek için web sitesi içinde iletişim formu, Whatsapp butonu, çeşitli filtreler vb gibi yeni araçlar geliştirilir. Bu şekilde hedef kitlenizin sizinle daha kolay iletişime geçmesi veya satış dönüşüm oranlarının artırılması hedeflenir.
 • Süreklilik Gerektiren Optimizasyonlar: Google ve diğer arama motorları sürekli olarak yazılım altyapılarının güncelleyip daha iyi hale getirmek için uğraşırlar. Bu aşamada web sitelerinin de bu değişim ve gelişime ayak uydurması hem elde edilen başarının kalıcılığı hem de teknolojiyi takip etmek açısından oldukça önemlidir. Örneğin; bugün 60 karakter veya 586 piksel olan başlık uzunluğu yarın daha farklı bir şekilde düzenlenebilir. Bu düzenlemeye sürekli ayak uydurmak için düzenli denetim ve optimizasyon çalışmaları yapılır.

Arama Motoru Optimizasyonu SEO

Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?

Google Arama Motoru ilk var olduğu dönemlerde Google’da üst sıralara çıkmak için, web sitenizin yüksek bir otoriteye sahip olması, doğru anahtar kelimelerin kullanımı ve web sitenizin genel yapısının iyi olması yeterliydi. Ancak hem yeni gereksinimlerden hem de Google’ın yeni sürümlerinden ötürü yukarıda saydığımız adımlar yeterli olmaktan çıktı. Bu bağlamda aşağıdaki temel adımların atılması Google’da üst sıralara çıkmak için zaruri bir hal aldı.

 • Mevcut sektör analizinin yapılması,
 • Rakiplerin analizinin yapılması,
 • Bütçe analizi ve bütçenin doğru planlanması,
 • Sektörel ve hedef anahtar kelimelerin analizi,
 • SSL kullanımın sağlanması,
 • Web sitesinin kod analizi ve SEO uyumlu hale getirilmesi,
 • Özgün ve sürekli olarak içeriklerin oluşturulması,
 • Faydalı içeriklerin oluşturulması,
 • Düzenli olarak sosyal medya içeriklerinin oluşturulması ve paylaşım yapılması,
 • Zaralı ve gereksiz baclinklerin analizi ve temizlenmesi,
 • Faydalı backlink çalışmalarının yapılması,
 • Blog içeriklerinin oluşturulması,
 • Destekleyici ve harekete geçirici reklam çalışmalarının yapılması,
 • UX ve UI hedefli web sitesi tasarımlarının yapılması.

Arama Motoru Optimizasyonu SEO

SEO Çalışması Yapılarak İşletmenize Katacağınız Avantajlar

İşletmenizin halihazırda bulunan web sitesi ya da sıfırdan oluşturacağınız web sitesi üzerinden başlattığınız SEO çalışmaları ile web sitenize müşteri trafiği çekebilirsiniz. Web sitesi üzerinden artan bu trafik sayesinde hem işletmenizin başarısı artacak hem de gelir ve kar oranlarınız yükselecektir. Google algoritmaları karşısında web sitenizin görünürlüğünü artırmak ve arama yapıldığı esnada sonuç sayfalarında ilk sırada yer almak için yapılan çalışmalara SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu denilmektedir. SEO çalışması yaparken doğru zamanda, doğru tüketiciye ve doğru sonuçlarla çıkmak çok önemlidir. İşletmenizin içeriğine uygun olarak kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda yaptığı arama çalışmalarında doğru müşteriye ulaşmak web sitesine stratejik bir avantaj sağlayacaktır. Bu nedenle SEO çözümleri için hem stratejik bir yaklaşım hem de uygun maliyetli ve sonuç odaklı bir çalışma olduğunu söylemek mümkündür.

KREABAZ’ın sağladığı pek çok SEO çalışmaları ile web sitenizin popüler olmasını sağlayabilirsiniz. Bir dijital pazarlama unsuru olan SEO sadece pazarlama değil bunun çok daha ötesinde stratejiye ve verilere dayalı bir yaklaşım sunmaktadır. Yapılan arama motoru optimizasyonunda her bir çalışma uzun vadeli bir yatırımdır. Google Search Console ve daha pek çok veri toolları ile sitenizin eksikliklerini ya da hatalarını gidererek yaptığı SEO çalışması sayesinde işletmenize katacağı avantajlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür.

 

 1. Rakiplerin arasından ayrışarak görünür olmasını sağlar.

Teknolojinin giderek artmasıyla birlikte internet kullanıcılarının da alışveriş davranışlarında değişiklikler olabilir. Yapılan araştırmalardan elde edilen veriler doğrultusunda tüketicilerin önemli bir çoğunluğu online olarak ürün ya da hizmetler hakkında araştırmalar yapıyor. Bu yüzden tüketicilerin araştırmalarına uygun olan içerik ve web sitesi ile çıkmak SEO çalışmalar ile mümkündür. SEO çalışması yapılan bir web sitesinin diğerleri arasından ayrışarak üst sıralarda yer alması işletmenin çok daha fazla kullanıcı tarafından bilinmesine de neden olur.

 

 1. Rakiplerine göre daha avantajlı bir konuma getirir.

Son zamanlarda yaygınlaşan sürdürülebilir kavramının yanı sıra erişilebilir olmak da oldukça önemlidir. Sağladığınız ürün ya da hizmete oranla rakipleriniz arasında fark yaratmak ve kendi işletmenizi ayrı bir noktada konumlandırmanın avantajı büyüktür. İnternet kullanıcıların çoğunluğu arama yaptığında sonuç sayfasının ilk sıralarında yer alan sitelere daha sık tıklıyorlar. Bu tıklamalar web sitesi için çok önemli bir eylemdir. Trafiği artan web sitesi hem diğer kullanıcılar tarafından bilinir olacak hem de işletmenin başarısı artacaktır.

 

 1. Yüksek kazanç getirisi sağlar.

Bir web sitesi üzerinden yürütülen SEO çalışması işletmenin bir reklamı değil de aslında web sitesinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için yapılan teknik düzenlemelerdir. Bu yüzden uygun bütçe ile gerçekleştirebileceğiniz SEO çözümleriyle stratejik adımlar atarak uzun vadede kazanç elde edebilirsiniz. Arama motoru optimizasyonunda web sitesi üzerinde yapılan çalışmaların işletmeye uzun vadede kazanç sağladığını söylemek mümkündür.

 

 1. Marka farkındalığının artmasını sağlar.

Marka farkındalığı hem SEO çalışmaları için hem de marka için oldukça önemli bir konudur. Hazırlanacak arama motoru optimizasyon stratejisinin en temel görevi ürün ya da kategorilerin öne çıkmasını sağlamak ve aramalarda ilk sıralarda yer almaktır. Bu stratejilerin sağladığı en büyük avantaj ise marka ve tüketici arasında bir iletişim oluşturmak ve bağ kurmalarına yardımcı olmaktır. Bu yüzden yürütülen SEO çalışmaları da marka farkındalığını artırmak ve güçlendirmek üzerine kurulur.

 

 1. Uzun vadeli sonuçlar elde edersiniz.

SEO çalışmaları zamanla yitip giden bir işlem değildir. Sürekli olarak yapılan web site takibi, backlink çalışmaları, iç linkleme ya da web sitesinin tasarımına yönelik çalışmaların hepsi ileri vadede kazanç ve başarı sağlayacaktır. Kullanıcı ve marka arasındaki iletişimi sağlayan web sitesinin doğru bir şekilde işlemesi ve Google tarafından desteklenerek ön plana çıkarılmasının getirileri oldukça fazladır.

 

 1. Web sitesinin organik trafiğinin artmasını sağlar.

SEO çalışmaları içerisinde yer alan Adwords asla anlık bir çalışma değildir. Adwords uzun süreli sonuçlar getirebilir. Sürekli olarak bir bütçe ayrılmasına gerek duyulmadan belirli dönemlerde yapılacak optimizasyon çalışmaları sayesinde ileri zamanlı sonuçlar alınabilir. Organik trafik sayesinde artan potansiyel müşterilerin sayısı elbette site üzerinden gerçekleşecek olan satışın da artmasını sağlayacağı için gelir eğrisinin yükselmesine de neden olacaktır.

 

 1. Kaliteli ve etkileyici içerikler oluşturmanızı sağlar.

SEO içerisinde yürütülen pek çok çalışma vardır. Bu çalışmalardan bazıları görülmeyen site kodları, yazılım, URL çalışmaları ya da site hızı gibi işlemler olsa da bir de görülen tarafı vardır. Görülen taraf web sitesinin tasarımı, görselleri, blog içerikleri ve sosyal medya içeriklerini kapsamaktadır. Doğru içerik ve kaliteli görsel ile web site trafiği artırılabilir. Yaptığınız ürün ve hizmetle ilgili uygun anahtar kelime ve trend konular çerçevesinde oluşturulacak blog içerikleri ile de organik trafik hedeflenebilir. Site formatı ile uyumlu içerikler üretilmesi, içeriklerin kaliteli ve özgün olması, kullanıcıların dikkatini çekecek başlık ve etiketlere sahip olması SEO taktiklerinden sadece birkaçıdır. Bütün bu çalışmalar internet kullanıcılarının web sitenizde daha uzun süre kalmasını ve site içerisinde satın alma işlemlerini gerçekleştirmesi için oldukça önemlidir.

 

 1. Web site güvenilirliğinin artmasına yardımcı olur.

Google arama sonuçlarında ilk sırada görünmek kullanıcılar tarafından pozitif bir etkiye sahiptir. İlk sırada bulunan web sitesi trafiğinin daha yoğun olması güvenilirliğinin bir nedenidir. Reklam olmadan arama motorunda ilk sırada görünmek tüketicilerin daha fazla ürün ve hizmetlerinizi görmesini, incelemesini ve satın alma ya da diğer aksiyonları gerçekleştirmesi için önemlidir. Tüm bunlar için de en önemli etken elbette güvenilir bir site olmasıdır. SEO çalışmaları da sitenizi ön plana çıkarırken hem güvenli hem de doğru kaynak olduğunu vurgular.

 

 1. Müşteri memnuniyetinin artmasını sağlar.

Google kendi bünyesinde web sitelerindeki linkleri ve değişkenlerini taramaya ve oluşturduğu algoritmalar ile verilere aktarmaya yönelik çalışmaları sahiptir. Bu algoritmalar ise kullanıcının web sitesinde ne kadar süre kaldığını, hangi aksiyonları aldığını, ziyaret edilen site sayfalarını gösterir. Diğer bir yandan da aramalarda hangi sitenin daha çok ziyaretçisi olduğunu ya da sitede kalınan sürenin miktarını göstererek arama sonuçlarında ilk sıralarda indekslenmesini sağlıyor. Bu verilerin oluşmasında en önemli etkenler oluşturulan SEO çalışmaları ile kaliteli ve doğru içeriklerdir. Bu içerikler sadece internet kullanıcılarının deneyimlerini etkilemiyor aynı zamanda Google algoritmalarında öne çıkararak müşteri memnuniyetinin artmasına yol açıyor.

 

 1. İçgörü ile tüketicilerin dikkatini çekmek.

SEO çalışmalarından sonra yapılan değerlendirmelerde yaptığınız çalışmalarda kullanıcıların tepkilerinin ve davranış değişikliklerinin nasıl olduğunu ölçümleyebilirsiniz. Tüketicilerin web sitenizde en çok hangi kategoriyi ziyaret ettiğini, hangi sayfa sonrasında çıkış yaptığını, sepete ekleme, satın alma ya da favoriye ekleme gibi eylemleri en çok hangi ürün üzerinden yaptığının analizine ulaşabilirsiniz. Elde ettiğiniz bu verilere bağlı olarak da tüketicilere uygun içerik ve tasarımlar sunabilir aynı zaman da indirim, promosyon, çekiliş gibi değişkenlerle tüketicinin tepkisini ölçebilirsiniz. Tüketici tepkisi web sitenizde oluşturacağınız içgörüyü ne şekilde oluşturabileceğinizi sizlere gösteren en etkili verilerden biridir.

Sonuç olarak; SEO günümüzde bir web sitesinin daha uzun süre varlığını sürdürebilmesi için en önemli dijital pazarlama çalışmalarının başında yer almaktadır. Bu çalışmaların doğru ve ehil eller tarafından yapılması ise çok daha önemli bir unsurdur. Bu bağlamda profesyonel SEO – Arama Motoru Optimizasyonu Hizmetleri için KREABAZ Dijital Reklam Ajansı ile iletişime geçip; sizin için neler yapabileceğimizi öğrenebilirsiniz.