YouTube Reklam Yönetimi

Youtube Reklamları

Dünyada en çok ziyaret edilen ikinci web sitesi (tabi ki birincisi Google) ve ikinci sosyal medya platformu (birincisi Facebook) olan YouTube, artan kullanım oranları ve gelişen içerik alternatifleriyle her geçen gün yerini çok daha sağlamlaştırıyor. Artıkkendisini “Video Arama Motoru” olarak tanımlayan YouTube, sahibi olan Google ile birlikte bu alandaki rakiplerini de epey geride bırakıyor.

YouTube tabi ki bir video izleme platformu. Ancak son dönemlerde oldukça artan YouTube’un canlı Yayın özelliği bu platformu tam anlamıyla bir televizyon kanalı haline getirdi. Herkesin rahatlıkla içerik üretebildiği ve canlı yayın açabildiği YouTube, “Katıl” özelliğinin de gelmesiyle markaların veya kişilerin takipçileriyle özel etkinlikler paylaşabilmesini ve iletişim kurabilmesini sağladı.

YouTube Reklamları Nasıl Verilir?

YouTube’da reklam verebilmek için öncelikle bir GMail hesabınızın olması gerektiğini belirtelim. Tabi bir de açtığınız bu GMail hesabıyla iki farklı platformda profilinizi ayarlamanız gerektiğini. Bu platformlar; YouTube ve Google Ads (Hemen belirtelim YouTube ve Google Ads ayarlarını 1 kez yapacaksınız. Bu ayarları 1 kez yaptıktan sonra doğrudan reklam verme işlemine geçebilirsiniz.).

YouTube ayarlarınızı yapmak için GMail bilgilerinizle giriş yapın. Daha sonra YouTube’a girip profil resminizi tıklayın ve “Kanal Oluştur“ seçeneğini seçin. Kanal isminizi ve diğer ayarları yaptıktan sonra profil ayarı yapmanız gereken ikinci platform olan Google Ads’e geçin. Burada reklam amacınızı ve bilgilerinizi girdikten sonra sıra reklamınızı kurgulamaya geliyor.

YouTube Reklam Modelleri

YouTube’da markanız için seçebileceğiniz birçok reklam modeli bulunmaktadır. Markanız için en uygun reklam modelini öğrenmek için YouTube Reklam Modelleri linkini tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz. Ancak genel başlıklar halinde reklam modellerini sıralamak gerekirse;

 • Atlanabilir Yayın İçi Reklamlar
 • Atlanamayan Yayın İçi Reklamlar
 • Video Discovery Reklamları
 • Bumper Reklamlar
 • Yayın Dışı Reklamlar
 • Masthead Reklamlar

Neden YouTube Reklamı Vermelisiniz?

YouTube’un dünyada ve Türkiye’de bu kadar popüler olması ve tercih edilmesi aslında bu platformda reklam vermek için yeterli bir gerekçe. Ancak biz bunu biraz daha açalım istiyoruz. Bu sebeple bu sorunun cevabını dünya ve Türkiye istatistikleriyle vermek istiyoruz. Sanırız sizi ve markanızı ikna etmek içinen geçerli cevaplar bu istatistikler olacaktır. Haydi o halde başlayalım!

 • Türkiye’de aktif olarak sosyal medya kullanan 54 milyon kişi bulunmaktadır. Bu sayının en çok kullandığı sosyal medya platformu ise YouTube’dur. Dünya geneline bakıldığı zaman ise ikinci sırada olan Youtube’un yaklaşık 2 milyar kullanıcısı mevcuttur. YouTube’un günlük aktif kullanıcı sayısı ise 30 milyondur.Bu da 91 ülkede, 80 farklı dilde yayın yapan bu platformda markanızı tanıtabileceğiniz 91 ülke, 30 milyon aktif kişi demektir.Doğru hedef kitle ve anahtar kelimelerle reklam çıktığınız takdirdeYouTube’unsize sunduğu demografik gruplar markanız için büyük faydalar ve kazançlar sunacaktır.
 • YouTube artık bir televizyon kanalı hem de dünyanın en büyük televizyon kanalı. YouTube içinde sunacağınız içerikler ve bunların tanıtımı sizi ve markanızı etkili bir şekilde tanıtma fırsatı sunmaktadır.
 • YouTube’un reklamları sanılanın aksine oldukça da dikkat çekicidir. Youtube’da verilen reklamların %83’ü kullanıcıların dikkatini çekmektedir. Bu oran en büyük görsel platform olan TV bile %45’tir. Yani YouTube’da reklam vermek hem çok daha fazla etkileşim sağlıyor hem de çok daha makul fiyatlara yapılabiliyor.
 • YouTube kullanıcıları her gün ortalamada 40 dakika Youtube’da zaman geçiriyorlar. Bu da doğru hedef kitle ve başarılı bir kampanyayla markanızı gösterebilmeniz için yeterli bir süre.
 • Kullanıcıların tamamı ortalama 50 bin ürünün incelemesini YouTube üzerinden izlemiştir. Bu da ürünleriniz ya da markanız için oldukça büyük bir potansiyel anlamına geliyor.
 • “KATIL” özelliğiyle takipçilerinize özel içerikler sunabilir, böylelikle hem etkileşimi artırır hem de para kazanabilirsiniz.
 • *Google’a ait olan YouTube’da reklam verdiğiniz takdirde Google’a ait birçok analiz ölçme araçları da kullanımınızda oluyor. Bu sayede de reklamınız ve hedeflemenizle ilgili çok önemli istatistiki bilgiler elde edebiliyorsunuz.

 

İkna olmaya daha fazla ihtiyacınız varsa ya da YouTube reklamları konusunda hizmet almak istiyorsanız KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.