Facebook Reklam Yönetimi

Facebook Reklamları Vermek

Birçoğunuz “Facebook mu kaldı? Genelde 55 yaş üstü giriyor buraya.” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak dikkatinizi çekmek isteriz kiFacebook hala daha sanılandan çok daha fazla kullanılan ve zaman geçirilen bir platform. Facebook; Türkiye’de dördüncü, dünyada ise en çok ziyaret edilen sosyal medya ağıdır.

Kendinizi bir düşünün? Otobüste giderken ya da ofisinizde bilgisayarınızı açtığınız ilk anda girdiğiniz yer Facebook sayfanız olmuyor mu? Böyle önemli boyutta alışkanlık haline gelen bir mecrada yer almamak haliyle birçok haber, iletişim ve müşteri potansiyelini de kaçırmak anlamına geliyor. İşte bu sebeple de Facebook’ta reklam vermek, müşteri potansiyeli açısından büyük bir fırsat sunmasının yanında, markanızı doğru hedef kitleyle buluşturur.

Sosyal mecralarına getirdiği reklam modelleri sonrası bireysel hesaplar kadar şirketlerin de dahil olduğu Facebook dünyası, bu sebeple bugün marka ve müşteri iletişiminin en çok sağlandığı yerlerden birisi konumdadır.

Facebook’ta Sponsorlu Reklam Vermek

Unutulmamalıdır ki rekabetin çok olduğu, aktif ve dinamik bir pazar Facebook. Ve bu pazarda aktif olarak 10 milyon civarı kişi/marka/şirket reklam vermektedir. Bu oran o denli büyük ki Facebook bu istatistikle dijital pazar reklam gelirinin %19.7’sine sahiptir olmaktadır.

Bu kadar yoğun rekabetin olduğu bir platformda doğru ve maksimum fayda sağlayacak şekilde çalışmak son derece önemlidir. Bu sebeple reklam verirken birçok detay ve etken göz önünde bulundurulmalıdır. İşte KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak bu konuda sizlerin yanında oluyoruz ve sizlere Facebook Reklamları konusunda profesyonel hizmet sağlıyoruz.

Facebook Reklamları Nasıl Verilir?

Facebook Reklamları verme işi kademeli olarak gelişen bir alt yapıyla sağlandı. Çok yüzeysel hedeflemelerle başlayan Facebook Reklamları macerası; bugün kodlama, analitik verilerin değerlendirebilmesi ve doğru hedef kitlenin belirlenebilmesi gibi çok önemli kompleks bir yapının kullanılması şeklini aldı. Doğru bir reklam verebilmek ve optimum reklam kampanyaları kurgulayabilmek için profesyonel yönetimin gerektiği Facebook Reklamları iki şekilde verilebilmektedir.

Bunlardan ilki Facebook’un kullanıcı paneli üzerinden doğrudan reklam vermektir. Bu seçenekte kendi içinde iki seçenek sunmaktadır. Bunların ilki yandaki görselde göreceğiniz üzere Ana sayfanızda beliren “Tanıtım Yap” butonunu kullanmaktır. Bunu tıkladığınız zaman size farklı amaçlar için hazırlanmış faklı reklam modellerine dair bir tablo sunulacaktır. Bu modellerin ne işe yaradığını ve ne amaçla kullanıldığını Facebook Reklam üzerinden detaylıca okuyup, öğrenebilirsiniz. Facebook’un paneli üzerinden reklam verebileceğiniz ikinci yöntem ise paylaştığınız bir görselin altında beliren “Gönderiyi Öne Çıkar” butonunu kullanmaktır. Kullanıcı paneli üzerinden sunulan iki seçenek de size filtrelemeler ve kırılımlar sunacaktır. Size uyan ve kampanyanıza uyduğunu düşündüğünüz işlemler ve ayarları yaptıktan sonra reklamınızı yayınlayabilirsiniz.

Facebook Reklamlarını vermenin ikinci yolu ise Facebook’un bunun için geliştirdiği bir sistem olan Facebook Business. Facebook’ta profesyonel reklam vermek isteyen herkesin mutlaka Facebook Business’i kullanması gerekmektedir. Tamamen ücretsiz olan Facebook Business platformu; reklamlarınızı, uygulamalarınızı, hesap yöntemlerinizi, projelerinizi, hedef kitlelerinizi, analizlerinizi ve reklama dair tüm raporlarınızı tek panel üzerinden yönetebilmenizi sağlamaktadır. Ayrıca, Instagram Reklamlarını, Messenger Reklamlarını, WhatsApp Reklamlarını da bu panel üzerinden yönetebiliyorsunuz.

Bu kadar işlem ve hizmet sunan Business Manager panelinin kullanımı diğer reklam verme yöntemine göre tabi ki çok daha karmaşık. Reklam hesaplarını, sayfaları, ödeme yöntemlerini, uygulamaları vb. tüm özellikleri birbirine doğru bağlamanın yanında; özellikle web sitesi ve e-Ticaret alt yapılarına eklenmesi gereken Facebook Piksel, Olay Yöneticisi, Mağaza Kataloğu ve Ticaret Yöneticisi gibi bir takım kodlar da bulunmaktadır. Bu sebeple doğru bir reklam yönetimi yapmak ve reklamlarınızdan maksimum faydayı sağlamak için profesyonel bir ajansla çalışmanızı öneririz. Bu bağlamda Facebook Reklamları Yönetimi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu paneller üzerinden reklam vermeye başladıktan sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da yapılacak reklamın içeriği, reklamın çıkılacağı bölge ya da ülkeler, tanıtılacak ürünün veya kampanyanın hedef kitlesinin doğru belirlenmesidir. Hedef kitlenin doğru analizi ve hesaplanması paranızın boşa gitmesi ya da bu parayla maksimum faydayı almanızı sağlayacak olan noktadır.

Reklam verirken büyük önem arz eden bir diğer konu da reklam görseli ya da videosudur. Markanızı, ürününüzü ve kampanyanızı saniyeler içinde kullanıcılara doğru şekilde tanıtmanız gerekmektedir. Bu da tabi ki etkili bir görsel tasarımıyla mümkün olabilmektedir.

Facebook Reklamları Vermek

Facebook Reklamları Vermek Ücretli Mi?

Gelelim herkesin en çok ilgilendiği asıl soruya. “Facebook Reklamlarının ücreti ne kadar?” şu çok açık şekilde bilinmelidir ki 10 TL ya da 1000 TL fark etmeksizin Facebook’ta reklam verirken harcayacağınız bütçeye siz karar verirsiniz. Burada önemli olan nokta doğru hedeflemeler doğrultusunda doğru bütçeyi hesaplayabilmektir. Reklam bütçesi miktarınızın doğru olması sizin rekabet gücünüzü belirleyen bir kriterdir. Reklam bütçenizin gerekenden çok ya da az olması sizin için olumsuz dönüşlere sebep olabilir.

Reklam bütçenizi oluştururken dikkat etmeniz gereken asıl nokta KDV’dir.Gelir İdaresi Başkanlığı’nın aldığı karar doğrultusunda 1 Nisan 2019 tarihi itibariyle Facebook Reklamlarının tamamı vergi kapsamına alındı. Şu anda yapılan bütün reklamlara ek olarak % 18’lik KDV (Katma Değer Vergisi) oluşmaktadır. Bu para tabi ki reklam verenler tarafından ödenmektedir. Facebook ödemeyi aldığı anda reklam bütçesi ödemesinin %18’i kadar fazla bir para çekmektedir. Daha sonra ise bu para Facebook tarafından Gelir İdaresi Başkanlığı’na ödenmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda reklam bütçenizi oluştururken %18’lik KDV oranını da hesaplamanızda fayda olacaktır.

Yani özetle Facebook Reklamları vermenin ücreti reklama harcadığınız bütçenin %18’i oranında KDV ödemektir. Bunun dışında ödeme bulunmamaktadır.

Neden Facebook Reklamı Vermelisiniz?

Birçok kişi fark etmese de bugün Facebook dediğimizde aslında aktif olarak kullandığımız birçok sosyal medya platformlarından bahsediyoruz. Kurulduğu 2004 yılında sadece Harvard’lı öğrencilere yönelik bir arkadaş bulma sitesi olan Facebook, bugün dijital dünyanın en büyük markaları arasında yer alan ve bu alanda yön veren bir şirket konumuna yükseldi. Yıllar içerisinde bünyesine kattığı Instagram (2012), WhatsApp (2014), To be Honest (2017) gibi şirketlerle konumunu daha da yükselten Facebook, platformlarına getirdiği dijital pazarlama yöntemleriyle de bu pazarda neredeyse tekel konumuna geldi.

Bugün ülkemizde 51 milyon Facebook kullanıcısı bulunmaktadır. Bu sayı dünyada ise 2,23 milyar kişidir. Bu kullanıcıların 1.47 milyarı ise her gün Facebook’a en az 1 kez girmektedir. Bu sayılar ve yukarıda bahsettiğimiz reklam oranlarını da göz önünde tutarsak böyle bir reklam ve tanıtım mecrasında yer almamak, yoğun kitlelerin ve markaların olduğu bu platform görmezden gelmek sadece çağı ve teknolojiyi takip etmemek değildir. Aynı zamanda mutlak müşteri potansiyelinden de faydalanmamak anlamına gelmektedir. Bu sebeple dijital çağa ayak uydurun ve Facebook reklamları konusunda bizimle iletişime geçin.