e-İhracat Yazılımları

e-İhracat Yazılımları

Gelişen internet ve web dünyası ile yalnızca Türkiye’de değil dünyanın diğer birçok ülkesinde de farklı imkanların ve ticari avantajların ortaya çıkışını sağlamaktadır. Milyonlarca tüketici bu avantajlar dahilinde yalnızca kendi ülkelerinden online alışveriş yapmayıp diğer ülkelerden de alım yapma deneyimini yaşamaya başlayıp; Kaliteli Türk Malı algısı da tekrardan gün yüzüne çıkarak diğer ülkelerdeki tüketicilere sunulmaktadır. Yine gelişen e-İhracat ve e-Ticaret dünyası sayesinde Türk Malları da bu pazarlarda yerini aldı.

Türkiye’de üretilen kaliteli ve fiyat avantajı sunan Türk Malları’nın ülke dışındaki potansiyel kitlelere ulaşması için yepyeni bir terim ortaya çıktı. Bu terim e-İhracat! KREABAZ ile e-İhracat dünyasında yer almak isteyen ve ürünlerini yepyeni pazarlara tanıtmak isteyen firma ve kişilere çok çeşitli imkanlar sunulmaktadır.

e-İhracat Nedir?

En temel anlamıyla e-İhracat; söz konusu malın üretildiği ülke dışında online yani çevrim içi olarak satılması yani e-Ticaret yapılmasıdır. Her gün gelişen teknoloji ile ülkeler şehirlere, dünya ise ülke olarak konumlanmaktadır. Bu şekilde siyasi ve ticari sınırlar kişilerin akıllarında silinip tek dünya, tek ülke olarak şekillenmektedir.

Dünya genelinde e-Ticaret trendleri ve hacmi her geçen gün büyümektedir. 2020 yılı itibari ile hacmi 2 Trilyon ABD Doları’nı üzerine çıkan pazarın en büyük etken faktörü e-İhracat Sistemleri olacaktır.

e-İhracat, Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) kapsamında yapılan, ağırlık olarak 150 KG’yi geçmeyen, değer olarak ise 15000 EURO sınırının altında olan online ticaret biçimidir. Bu şekilde Türkiye’nin herhangi bir noktasından diğer bir noktasına gönderilen ürün, Polonya’nın Torun şehrine veya Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey Eyaleti’ne gönderilebilmektedir.

e-İhracat Sistemlerinin kullanımından önce bir işletmenin ürünlerinin bulunduğu ülkenin dışında arz edebilmesi için hedeflediği ülkede ya bir bayi ya da iş birliği yapabileceği bir firma bulması gerekirdi. Ancak e-İhracat Sistemlerinin gelişimi ile bu zorluklar ve çeşitli operasyonel mecburiyetler ortadan kalktı.

e-İhracat Ne Demektir?

e-İhracat bir başka deyişle “Sınır Ötesine Yapılan Ticaret” olarak da nitelendirilebilir. Bu bağlamda daha net bir tanım yapmak gerekirse e-İhracat; çevrim içi yollarla alınan bir siparişin “Mikro İhracat” kuralları dahilinde ulaştırılmasıdır.

e-İhracat yaparken yerel olarak çıkış yap ancak küresel bazda hareket et mottosu devreye giriyor. Sağlıklı ve sürdürülebilir e-İhracat için yerel ticaret kurallarını kaybetmeden ihracat temelli mevzuata uyumlanmak oldukça önemlidir. Bu şekilde çok daha geniş kitlelere ürünlerinizi sunabilir ve karlılığınızı artırabilirsiniz.

e-İhracat Yazılımları

KREABAZ Dijital Reklam Ajansı Hizmetleri dahilinde alabileceğiniz birçok e-Ticaret ve e-İhracat yazılımları altyapısı mevcut. KREABAZ’ın hem UX hem UI hem de güvenli açık kaynak yazılımlarının esnekliği ürünlerinizi dünyanın herhangi bir yerine sunabilirsiniz. Size sunduğumuz çeşitli altyapılar aşağıdaki gibi listelenebilir.

Çoklu Dil Desteği

Yapılan araştırmalar ve alınan istatistiklere göre müşterileri satın alıma yönlendiren ana hizmetlerden biri ilgili müşteri kitlesinin dilinde e-Ticaret sitesinin hazırlanması olduğu görünmektedir. Müşteriler ürün alım sürecinde eğer ürünleri kendi ana dillerinde inceleyebiliyorlarsa satın alma sürecine daha hızlı karar vermektedir. Bu bağlamda ürünlerinizi e-İhracat yapacağınız kitleye sunarken o kitlenin dilinde bir e-Ticaret sitesine sahip olmanız çok önemlidir. KREABAZ’ın e-İhracat Yazılımları ile bu sistemlere kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Dinamik Dil Algılama

Çoklu dil desteğinin yanı sıra müşterilerin herhangi bir butona tıklamadan bulundukları bölgenin IP adresini referans alarak e-İhracat web sitesinin otomatik olarak o bölgenin dilinde görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sistemler çoklu dil desteği ile entegre olarak çalışan sistemler olup hedef kitlenizin daha hızlı bir şekilde web siteniz içinde gezinmesini sağlayabilir.

e-İhracat Yazılımları

SEO Uyumlu e-İhracat Yazılımları

Kullandığımız sistemler halihazırda SEO uyumlu geliştirilmektedir. Ancak e-İhracat sistemleri için de bu altyapının kullanılması hedef ülke ve kitleleriniz için oldukça büyük önem taşımaktadır. SEO uyumlu e-İhracat sistemleri için oluşturulacak çeşitli meta etiket alanları için herhangi bir zorluk yaşamadan, panel değişimi yapmadan rahatlıkla süreci tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda her dil seçeneği için farklı URL yapıları oluşturabilir içeriklerinizi düzenleyebilirsiniz.

Dinamik Kargo Yapısı

Müşterinin tercih ettiği sevkiyat bölgesine uygun kargo firması seçimi yapabileceği sistemler ile müşterinin bölgesine hizmet vermeyen herhangi bir kargo firması yüzünden bu aşamada sorun yaşamaması sağlanır. Her müşteri sizin anlaşmalı olduğunuz kargo firmaları arasından dilediğini tercih ederek kaliteli bir satın alma deneyimine sahip olabilir. Bu sistemlerde aynı zamanda kargo bölgesi ve kargo firmasına göre fiyatlandırma yapabilme imkanına sahip olursunuz.

Dinamik Ödeme Yöntemleri

Tıpkı dinamik kargo sistemlerinde olduğu gibi dinamik ödeme yöntemlerinde de ülke veya bölgeye göre çeşitlilik gösteren ödeme yöntemlerini müşterilerinizin seçimine bırakabilirsiniz. Bazı ülkelerde kapıda ödeme seçeneği daha çok tercih edilirken bazı ülkelerde ise Payu gibi alternatif ödeme yöntemleri hizmet dışı olabilir. Bu bağlamda KREABAZ e-İhracat Yazılım altyapıları ile alternatif ödeme yöntemlerine sahip olabilirsiniz.

Pazar Yerleri Entegrasyonları

Ülkemizde bulunan Trendyol, N11 gibi pazar yerleri gibi dünyada da birçok pazar yeri markası mevcuttur. e-İhracat yapmayı hedefleyen ve maka bilinirliğini daha hızlı bir şekilde artırmak isteyen bazı firmaların KREABAZ e-İhracat Yazılım altyapılarını kullanarak dünyadaki birçok pazar yeri ile entegrasyonu hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

e-İhracatın Faydaları Nelerdir?

Büyüyen e-Ticaret ekosistemi içinde en büyük paya sahip olan e-İhracat ile birçok faydayı hem kurumunuz hem de ülke ekonominiz için sağlayabilirsiniz. Bu faydalar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Geleneksel ihracata göre e-İhracat yatırım maliyetleri çok daha düşüktür.
  • Banka teminatına gereksinim duyulmadan farklı ödeme yöntemleri ile anlaşılarak ticaret yürütülebilir.
  • e-İhracat yazılımları ile konteynırlarla gönderilen yüzlerce kalem ürünün gümrüklerde ilgili ülkelere giriş yaparken yaşadığı sorunlar minimize edilebilir.
  • e-İhracat için farklı dijital pazarlama yöntemleri kullanılarak potansiyel hedef kitlelere ulaşmanız çok daha kolay bir hal alır. Aynı zamanda ölçülebilir olan dijital pazarlama yöntemleri ile yeni oluşturacağınız kampanyaların çok daha optimize edilmesi sağlanabilir. Kullanılan dijital pazarlama yöntemleri ile çok daha düşük bütçelerle çok daha büyük kitlelere erişim sağlanabilir.
  • Mikro ihracat için kullanılan e-İhracat sistemleri ile ürünler farklı bölgelerde bulunan müşterilerinize herhangi bir sertifika veya uyumluluk belgesi gerektirmeden çok daha kolay ulaştırılabilir.
  • Küresel veya bölgesel yaşanabilecek ekonomik problemlerden e-İhracat sistemleri ile en minimum düzeyde etkilenirken; çeşitli döviz kurlarında yaşanan değişimler ise bir anda kurumunuza fayda sağlayabilir.
  • Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin e-İhracat yapan firmalara verdiği teşviklerden faydalanarak yatırım ve pazarlama maliyetlerinizi kısabilirsiniz.
  • Yine ülkemizin sunduğu imkanlar arasında yer alan KDV muafiyeti ile ürünlerinizi sunduğunuz ülkelerde müşterilerinize fiyat avantajı sunabilir ve satışlarınızı e-İhracat yazılımları ile artırabilirsiniz.
  • e-İhracat yazılımları ile Türkiye sınırlarını aşarak Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Asya, Orta Doğu ve Afrika pazarlarını hedefleyebilirsiniz.

Detaylarını verdiğimiz e-İhracat yazılımları, e-İhracat sistemleri, e-İhracatın detayları vb gibi hizmetleri KREABAZ Dijital Reklam Ajansı’ndan alabileceğinizi ve aynı zamanda e-Ticaret dünyasında ne tip avantajlara sahip olabileceğinizi gördünüz. Artık yapmanız gereken tek şey bizimle iletişime geçmek.