Arama Motoru Optimizasyonu Aşamaları

Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinin bir araya gelmesi ile kısalan SEO’nun Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonudur. SEO; web sitesinde yapılacak birtakım değişiklikler sonucunda web sitesinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi esasına dayanır. Arama Motoru Optimizasyonu sahip olduğunuz web sitelerinin Google, Yandex, Safari vb. arama motoru sonuçlarında en üst sırada yer almasını sağlar. Web sitesi üzerinde yapılan değişiklikler ve iyileştirme çabaları göz önünde bulundurulduğunda web sitenizin en üst seviyede görünmesi hem bilinirliğinizi artırır. Aynı zamanda satış odaklı bir siteye sahip iseniz kar oranınızda da artış olur.

Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları ile var olan bir web sitesi üzerinde değişiklikler yapabileceğiniz gibi yeni bir web sitesi de oluşturabilirsiniz. Sıfırdan bir web sitesi kuracak iseniz SEO aşamalarına dikkat ederek hareket etmelisiniz. Web sitesi için gerekli olan her bir aşama en ince ayrıntısına kadar detaylandırılmalıdır. Bir web sitesinin ihtiyacı olan en temel şeyler “Domain seçimi, URL yapısı, site başlıkları ve site açıklamaları, başlık etiketleri ve içerik gibi konulardır. Bu konuların haricinde sitenin hızı, kullanıcıların sayfada kalma süresi, site içerisinde yer alan mevcut kategoriler, tüm dijital cihazlarla olan uyumu (responsive) ve site haritası gibi konular da SEO çalışmalarında yapılan unsurlardır. İşte bu nedenle bir web sitesinden maksimum verimlilik alınabilmesi için bu konuların dikkatli ve özenli bir şekilde tasarlanması gerekir.

SEO çalışmalarının doğru bir şekilde yürütülmesi sitenizin geleceği açısından da oldukça önemlidir. Çünkü yanlış bir çalışma yapılması sitenin yararına değil, zararına olacaktır. Üstelik telafisi pahalı ve zor olan bir zarar! Web siteniz üzerinde yapabileceğiniz SEO çalışmalarının birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Web sitesinin içeriğini ve site yapısını inceleyerek iyileştirmeler ve düzenlemeler yapılması,
 • Web sitesinin teknik yönlerde geliştirilmesi,
 • Anahtar kelime kullanımı,
 • Özgün ve uygun içeriklerin geliştirilmesi,
 • Web sitesinde bulunan hata sayfaları, yönlendirme ya da barındırma gibi teknik hataların tespit edilmesi ve düzeltilmesi,
 • SEO eğitiminin uygulanması,
 • Responsive çalışmaları
 • Bulunduğu pazarda ve bölgede hakimiyet kurması, web sitenin arama sonuçlarında ilk sayfada ve ilk sırada yer almasını sağlayacak içeriklerin (metin, görsel vb.) eklenmesi.

SEO Aşamaları

SEO Aşamalarını açıklamadan önce şunu belirtmek gerekir ki “Arama Motoru Optimizasyonu süreklilik gerektiren bir çalışmadır”. “3 ay SEO yaptım artık gerek yok.” ya da “Şimdi biraz yapalım geri düşersek yeniden başlarız.” kafasındaysanız hiç SEO çalışması yapmamanız sizin adınıza daha doğru olacaktır. Çünkü SEO, sürekli gelişen ve değişen bir alandır. Kullanıcılar tarafından en sık kullanılan arama motorlarından bir olan Google, kendini yenileyen ve değiştiren bir yer olduğundan bu alanda yapılan çalışmalar da zamanla değişikliklere uğrar. Yani internet ortamı sürekli yenilenir, gelişir, asla durağan değildir. Özellikle e-ticaret ile uğraşan web siteleri başta olmak üzere hemen hemen her web sitesinde SEO çalışmalarını aralıksız yapmak gerekir. Belirttiğimiz gibi bir web sitenizde doğru SEO Teknikleri uyguladığınızda internette yapılan arama sonuçlarında sizin web sitesiniz ön sıralarda yer alır. Bu da kullanıcıların web sitenizin varlığından haberdar olmalarını sağlar ve web sitenizin trafik oranını artırır. Haliyle bu da bilinirliği ve satış oranındaki artışı doğrudan etkiler. Yani doğru Arama Motoru Optimizasyonu teknikleri ile daha kısa sürede maksimum trafik elde etmeniz mümkün olur. Ancak bu başarının düzenli olması şarttır. Çünkü sizin ara verdiğiniz zaman dilimlerinde rakipleriniz SEO çalışmalarına devam eder ve sizin önünüze geçerler. Bir kez yerinizi kaybettiniz mi geri kazanmanız çok daha uzun ve masraflı olur.

Bu uyarıyı yaptıktan sonra gelelim SEO Aşamalarına. Arama motorlarındaki web sitelerin sıralama algoritması ve Google ranking yeni yapılan değişimlerle birlikte tamamen kullanıcı odaklı bir durum almıştır. Bu yüzden SEO çalışmaları uygulanırken kullanıcıların konu ile ilgili nasıl arama yaptıkları da büyük öneme sahiptir. Ayrıca web sitesinin hızı, içerik kalitesi ve mobil cihazlar başta olmak üzere tüm dijital cihazlarla uyum içinde olması gibi pek çok etken de kullanıcı deneyimini esas alır. Bu durum göz önünde bulundurularak özellikle web sitelerinin bu konulardaki eksiklikleri tespit edilerek giderilme aşamasına geçilir. Sahip olduğunuz web sitesi üzerinden organik trafik ve buna bağlı satış oranlarında artış olmasını sağlamak için belirli SEO aşamalarını gerçekleştirmelisiniz. Profesyonel bir web sitesi kurmak veya var olan web sitesini en üst seviyelere taşımak için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir.

 1. Doğru ve gerçek SEO hedeflerinizi belirlediğinizden emin olun. SEO tekniklerini başarılı bir şekilde web sitenize aktarmak ve uyumlu bir şekilde çalışmasını sürdürebilmek için belirlediğiniz hedeflerin gerçekçi ve doğru olduğuna dikkat etmelisiniz. Bir çalışmaya başlamadan önce çalışmalar sonucunda elde etmek istediğiniz hedeflerin neler olacağını belirleyin. Çünkü hedeflerinizi doğru ve uygulanabilirlik çerçevesinde belirlediğinizde alacağınız aksiyonlar da bu doğrultuda tutarlı ve geri dönüşü beklentilere uyacak şekilde olacaktır. Hedefinizi belirlemeli ve bu doğrultuda gereken tüm geliştirme ve iyileştirmeleri yapmalısınız. Örneğin, e-Ticaret ile uğraşan bir web sitesine sahipsiniz hedefiniz doğrudan satışınıza etki edecek çalışmalar olmalıdır. Siz bir mağazasınız, bilgi veren bir kütüphane değil. Bu nedenle sattığınız ürünün tarihçesinden çok detaylarına odaklanmalısınız. Yani yapacağınız çalışmaları kar sağlamak ve daha çok satış yapmak üzerine kurgulamalısınız. Kısaca, hedefiniz ne ise yapacağınız SEO çalışmaları da o yönde olmalıdır. Bu yüzden sizin için en uygun ve uygulanabilirliği mümkün olan hedefler belirleyerek bu hedefler çerçevesinde strateji oluşturmalısınız. Web sitenizin bölgesel aramalarda üst sıralarda olması sizlere önemli bir kar sağlayabilir. Özellikle bulunduğunuz bölgedeki pazar payı durumunuz göz önünde bulundurulduğunda doğru aksiyonlar ve taktikler ile istediğiniz hedefe ulaşabilirsiniz.
 2. Mevcut web sitenizi Crawl ederek sitenizdeki teknik sorunları tespit edin. Web sitesi üzerinde birden fazla teknik sorun bulunabilir. Bu teknik sorunlar hem site hızının ve kalitesinin düşmesini sağlarken hem de kullanıcılara olumsuz bir deneyim sunar. Birçok kullanıcı site hızında yavaşlık, yüklenme problemi ya da benzeri sorunlarla karşı karşıya kaldığında siteden ayrılarak başka bir web sitesine yönelir. Bu durum sitenizin algoritmalarını olumsuz etkilediğinden Google bir sonraki arama sonuçlarında sitenizi daha alt sıralarda gösterecektir. Bunun için web siteniz üzerinde SEO çalışmaları uygulamadan önce var olan teknik aksaklıkların neler olduğunun tespit edilmesi gerekir. Bu sorunları tespit etmenin en etkili ve kısa yolu da web sitenizin crawl edilmesidir. Bir web sitesinin crawl edilmesi demek web sitesinde bulunan kırık linklerin, hata kodlarının, özgün olmayan içeriklerin ya da diğer aksaklıkların tespit edilmesi demektir. Örneğin, web sitesinde bir sayfa “404” bulunamadı gibi bir hata veriyor ya da çok uzun URL yapısına sahipse web sitesinin çalışmasında sorunlar oluşabilir. Web sitenizi crawl ettiğimizde bulunan bu aksaklıkların tespit edilir. Tüm hataların olduğu bir rapor hazırlanır. Bunun sonucunda da yapılacak SEO Çalışmaları ile birlikte bu durumlara düzeltilmesi gerekir.
 3. Kullanıcı ve arama yapılma durumuna odaklanın. SEO çalışması yaparken Google’ın en önem verdiği noktalardan biri olan kullanıcı deneyimine dikkat etmelisiniz. Yapacağınız tüm çalışmalar kullanıcıları dikkate alarak yürütülmelidir. Arama motorlarında kullanıcıların bir konu özelinde nasıl arama yaptığı ve arama yaparken hangi kelime veya kelime gruplarını kullandığı önemlidir. Dolayısıyla web sitesinde SEO Teknikleri uygularken bu hususları göz önünde bulundurmanız şarttır. Diyelim ki bir web sitesi için SEO Uyumlu İçerik hazırlamak istiyorsunuz. Bu içeriği hazırlarken ilgili konu ile yapılan arama motoru aratmalarına dikkat etmelisiniz. Çünkü en çok hangi kelime ve kelime grupları ile arama yapıldığını bilirseniz içeriklerde bu kelimeleri kullanarak arama sonuçlarında üst sırada olursunuz. İçerik üretirken gerekli anahtar kelimeleri bulabilmek için Google’ın sağladığı birtakım uygulamalar vardır. SEO çalışmalarını sürdürürken bu uygulamalardan yararlanmak doğru içerik üretimi için oldukça fayda sağlayacaktır. Google Trends, Ahrefs gibi toollar ilgili konularda arama motorlarında en sık aratılan kelimeleri göstermektedir. Web siteleri için içerik hazırlarken gereken mevcut kelimeleri bu toollar aracılığı ile bulabilirsiniz.
 4. Mevcut rakip sitelerini analiz edin. Rakiplerin analiz edilmesi de SEO çalışmaları aşamasından önemli bir adımdır. Rakiplerin hangi tür içerikler paylaştığı, web sitelerinin içerikleri, tasarımı ve hedef kitlelerine hitap şekilleri gibi pek çok unsur incelenmelidir. SEO çalışmalarında anahtar kelimenin aranma hacmi de oldukça önemli bir unsurdur. Bundan dolayı kullanılan kelimelerin arama motorlarında ne kadar bir hacme sahip olduğunu belirleyerek raporlamalısınız. Ahrefs aracı ile rakiplerinizin sahip olduğu trafik oranını öğrenebilirsiniz. Bu sayede en yüksek trafiğe sahip olan web sitelerinin içerik tarzlarını inceleyerek yaratıcı, özgün içeriklerle sizler de sitenin trafiğini artırabilirsiniz. AMAN DİKKAT! Sakın ama sakin rakiplerinizin iyi yaptığı çalışmaları doğrudan kopyala/yapıştır tarzında kendi sitenize koymayın. Bu arama motorlarının sizi kopya site olarak algılamasına neden olur.
 5. Web sitenizin Responsive uyumlu olmasına dikkat edin. En önemli SEO aşamalarından biri de Responsive uyumudur. Web sitenizin mobil cihazlar başta olmak üzere tüm teknolojik cihazlarla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Günümüzde artan dijital içeriklerle birlikte akıllı cihazların kullanımı da oldukça fazlalaştı. Kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun arama motoru kullandığını varsayarsak, sahip olduğunuz web sitelerinin her cihaz ile uyumlu olması kullanıcı deneyimi açısından büyük önem taşımaktadır. Android ve iOS olmak üzere dijital cihazlarda iki farklı işletim sisteminin bulunması da önemli bir detaydır. Oluşturduğunuz web sitelerindeki içerik, görsel ve ses materyalleri her cihaz ile uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde bir kullanıcının erişebildiği fakat diğer bir kullanıcının fark etmediği içerikler web sitesinin algoritmasını olumsuz etkileyecektir. Özellikle mobil cihaz kullanımının fazla olması ve genellikle bütün araştırmaları telefonlar üzerinden hızlıca halletmemiz de web sitelerinin tüm mobil cihazlarda uyumlu olmasını vurgulamaktadır. Bu sayede kullanıcılar istedikleri cihazdan web sitenizi ziyaret edebilecek hatta satın alma davranışı geliştirebilecektir. Mobil kullanıcılara kaliteli ve yüksek performanslı bir web site deneyimi sunmak arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmasını sağlar. Bunun yanı sıra mevcut site trafiğinin artış göstermesine de neden olur.
 6. Kullanıcılara alternatif arama sonuçları gösterin. Web sitesi için içerik hazırlarken anahtar kelimelerin öneminden bahsetmiştik. Anahtar kelimeler kullanıcıların arama yaparken en çok kullandığı kelime ve kelime öbekleri olduğunu da vurgulamıştık. Çünkü bu şekilde kullanıcıların web sitesinde kalma sürelerini artırabilir ve bu sayede satın alma davranışlarını etkileyebilirsiniz.  Özgün içerikler üretmek web sitesinin yükselmesini sağlarken bu içerikler içerisinde kullanıcıların dikkatini çekebilecek benzer içeriklere yer vermek de web sitesinde kalma sürelerini artırır. Arama motorlarında bir konu hakkında araştırma yaparken girdiğiniz web sitelerinde “Kullanıcılar şunları da sordu.” ya da “Kullanıcılar bu ürünlere de baktı.” gibi farklı alternatifler yer alır. Özellikle Google arama motorunda sıkça karşılaşılan bu alternatif öneriler ile web sitelerinin iyileştirilmesini yapabilirsiniz. SEO Teknikleri bakımından incelediğinizde bu durumun pek çok faydası olduğunun farkına varacaksınız. Bu tür alternatif önerilerle arama sonuçlarında ilk sırada yer almanız yüksek bir ihtimaldir. Hatta web sitesi içerisinde doğru ve hızlı yönlendirme yaparak sonuçlarda ilk sırada görülmeniz bile mümkündür. Kullanıcılar bunu da sordu kutucuğu soru terimlerinin önemli bir kısmını oluşturduğu ve ilk sayfada yer almayan içerikler olduğu için web sitesi yararı fazladır. Çoğunlukla ilk sayfada yer almayan bu alternatif öneriler ile web sitenizin algoritmalarında olumlu değişiklikler yapmanız mümkündür.

Kendi web sitenizi bu detaylara dikkat ederek oluşturursanız ya da güncellerseniz sitenizin yükselişini siz de fark edersiniz. Çünkü SEO çalışmaları ile web sitenizin trafiğini maksimum seviyeye çıkarabilir ve kullanıcılara eşsiz bir deneyim sunabilirsiniz. Web sitesini oluşturan temel unsurların özgün ve dikkat çekici olması sitenizin başarısını artırır. Bunun yanı sıra site hızı, mobil uyumluluk gibi teknik sorunların giderilmesi de web sitesinin organik tıklanma oranlarının artmasına neden olur.

SEO Çalışma Aşamaları

Web sitesinin iyileştirilmesi ve aramalarda üst sıralarda çıkması adına Arama Motoru Optimizasyonu Aşamalarının ne kadar önemli olduğunu ve adım adım dikkat edilmesi gerekenleri yukarıda vurguladık. Her bir adımda belirlediğiniz hedef doğrultusunda gerçek strateji ve planlarla ilerlerseniz kısa bir sürede yaptığınız değişiklerin sonuçlarını alabileceğinizi gördük.

Web sitesinde eksik ya da hatalı olan her bir alanın düzeltilmesi ile başlamak ilk adımımız oldu. Gerekli olan içerik fikirleri ve tasarım değişikliklerini de tespit ettik. Şimdi de yaptığımız incelemeler ve analizler sonrasında dikkat edilmesi gereken uygulamalar ve tercihler kısmını maddelendirelim. Yani SEO Çalışma Aşamalarını adım adım inceleyelim.

Web sitesi üzerinde yapılan her bir değişiklik site trafiğinin etkilenmesine neden olur. Burada yapılan değişikliklerin doğru ya da yanlış olması ise bu trafiğin olumlu mu olumsuz mu etkileneceğini belirler. Şimdi gelin web sitesi üzerinde yapılacak Doğru SEO Çalışma Aşamalarını şu şekilde açıklayalım:

Arama Motoru Optimizasyonu Aşamaları 2

Arama Motoru Optimizasyonu Aşamaları 4

 • Domain Seçimi: İnternet üzerinde farklı domain uzantıları bulunmaktadır. Her birinin belirli kullanım alanı ve tercih sebepleri bulunsa da özellikle e-Ticaret siteleri için oluşturulan web sitelerinde “.com” uzantısı daha çok tercih edilir. Bunun da sebebi kullanıcılar üzerinde (kabul edin sizin için de öyle) daha güvenilir olduğu duygusunu yaratmasıdır. Bu nedenle birçok marka öncelikle .com uzantısını tercih etmektedir. Bu uzantının yanı sıra domain seçiminde dikkat edilmesi gereken başka unsurlar da vardır. Bu unsurların en temelinde markanın ismi veya içeriği ile uyumlu bir domain bağlantısı almaktır. Domain bağlantısı kullanıcıların sizi internet ortamında aratırken daha rahat bulmalarını sağlayan size özgü bir bağlantıdır. Yani sizin internet dünyasındaki isminizdir. Bu nedenle domaininizin hem kısa ve net olması hem de akılda kalıcı olması çok önemlidir. Örneğin, eğitim üzerine bir web sitesi açacaksınız. Belirli sınavlarda öğrencilere yardımcı olacak online eğitim programlarının satışını yapmak istiyorsunuz. Bir bakıma e-Dershane gibi bir platform kurmak istiyorsunuz. Domainde kullanılan kelime ve kelime öbeklerinin web sitesinin ders içerikli olduğunu vurgulanması gerekir. Web sitesine uygun olarak onlineeğitim.com, uzaktandersler.com ya da com gibi domain örneklerinden biri seçilebilir. Tutup da kinaye, gezi ya da teşbih yapacak şekilde alakasız bir isim seçmeniz ilk etapta marka bilinirliğinizi azaltacaktır. Hatta sizi kullanıcıların gözünde güvenilirliğinizi sorgulatacaktır. Kısaca web sitesinin bir eğitim içeriğine sahip olduğunu vurgulamanız gerekmektedir. Bir konu özelinde en çok aranma hacmine sahip olan kelimeleri de domain seçiminde tercih etmeniz web sitenizin kalitesini, aranma hacmini ve güvenilirliğini artıracaktır.
 • URL yapılarının doğru oluşturulması: URL, kullanıcıların arama yaptıklarında ya da web sitesine giriş yaptığında üst kutucukta yer alan bağlantıya denir. Link olarak da bilinen bu URL kısım siteye özgüdür. Diğer kullanıcılarla paylaşarak sitenin paylaşımı olur. URL yapısı oluştururken Türkçe karakterler kullanılmamalıdır. Google’ın arka plan çalışmasında Türkçe karakterler bulunmadığından URL kısımlarında bu durum olumsuz bir etki oluşturacaktır. Ayrıca uzun ve sürekli tekrar eden kelime ve kelime öbeklerinin de URL yapısında bulunmamasına dikkat etmelisiniz. URL yapılarının uzun olması ve bilinmeyen karakterler içermesi kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkileyecektir. Aynı zamanda arama motorlarında sonuç sıralamalarında daha alt sıralarda yer almasına sebep olacaktır. Çünkü arama motorlarında açık, anlaşılır ve kısa URL yapıları daha etkilidir.
 • Web sitesi başlıkları: Web sitesinde kullanılan ve site içi optimizasyonunda önemli bir yere sahip olan başlık etiketleri de SEO çalışma aşamalarından bir tanesidir. Site içerisinde özgün içerikler oluştururken her içeriğe mutlaka bir tane H1 başlığı kullanılması gerekir. Bu başlığın altında içerik detaylandırıldığında H2 ve H3 başlıkları ile devam ettirilmelidir. Başlık etiketlerinin kendi içerisinde bir yapısı vardır. Ana başlığın altında birden fazla alt başlık olabilir. H1’den H6’ya kadar devam eden bu başlık etiketleri de arama motorlarının dikkat ettiği unsurlardan biridir. Site içerisinde kullanılan bu başlıklar kullanılmadığında arama motorlarında üst sırada yer alması mümkün değildir. Arama motorunun arka planında web sitesinin özgün ve kullanıcılar için uygun olmadığı vurgusu yapılarak sıralamada alt yerlerde olmasına neden olabilir.
 • Web sitesinin açıklamalarının uyumlu olması: Web sitesi tasarlanırken kullanılan her bir yazı özgün içeriğe sahip olmalıdır. Sadece site içerisinde paylaşılan blog içerikleri değil sitenin açıklaması ve başlıkları da tamamen özgün ve dikkat çekici olmalıdır. Birini taklit eden, benzer yazılar web sitesinin kalitesinin düşmesine neden olacaktır. Çünkü bu durum sizi “kopya site” konumuna sokacaktır. Web sitesi için başlık ve açıklama metni oluştururken web sitesinin içeriği ve hizmet verdiği alan göz önünde bulundurulmalıdır. Eğitim içerikli bir web sitesi için domain seçimi yapmıştık. Şimdi bu web sitesinin başlık ve açıklama kısmını yaparken sunduğu e-Dershane içeriğinin öğrencilere sağladığı yararları ve verdiği hizmetleri anlatan bir yazı hazırlamamız gerekiyor. Arama motorlarında yapılan araştırma esnasında sonuç sayfasında ilk sıralarda yer almak için mutlaka web sitelerinin başlık ve açıklama kısmı olmalıdır. Kullanıcılar arama yaptıklarında karşılarına sunulan sonuçlarda web sitelerinin altında yazan 2-3 satırlık yazıları okuyarak hangi siteye girmek istediklerini seçebiliyorlar. Bunu bir kullanıcı ve potansiyel müşteri olarak kendinizden de yorumlayabilirsiniz. Bu açıklama alanında kullanıcının dikkatini çekecek bir yazı bulunuyorsa o web sitesine yöneliyorsunuz. Yani web sitesinin trafiğinin artmasını sağlıyorsunuz. Bu alanlarda anahtar kelime kullanmak da önemlidir. Google’ın sunduğu Google Trends ilgili konular hakkında aranma hacminin yüksek olduğu anahtar kelimeleri sizlere sunar. Bu kelimeleri inceleyerek başlık ve açıklamada kullanabileceğiniz anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. Anahtar kelimeler kullanıcılara bağlı olarak belirlendiğinden sürekli değişim içerisindedir. Başlık ve açıklama kısmında sürekli olarak değişiklik yapmak istemeseniz dahi site içeriği oluştururken güncel verilerden yararlanmanın da faydaları vardır.
 • Site hızının artırılması: Site içi optimizasyonunun temel kuralları arasında yer alan site hızı da SEO çalışmalarının önemli bir parçasıdır. Çünkü site hızı ne kadar iyi olursa kullanıcı deneyimi de o oranda iyi olur. Bu bağlamda site hızının kullanıcı deneyimi ile doğrudan bir bağlantıya sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. İnternet kullanıcıları bir konu hakkında arama yaptıklarında genellikle sonuç ekranında önüne çıkan ilk seçeneklere tıklarlar. Ve bu web sitesine bakmak için tıkladıklarında en fazla 3 saniye içinde ekranın açılmasını beklerler. (Buna kullanıcı deneyimi denir ve ortalama sürelerdir. Bunun gerçekten böyle olduğunu kendiniz üzerinden de test edebilirsiniz.) Eğer bu süre zarfında ilgili site açılmazsa siteden çıkarak tekrar aynı siteye giriş yapmazlar. Bu durum ise web sitesinin Bounce Rate (siteden hemen çıkma) oranını doğrudan etkiler. e-Ticaret siteleri için önemli bir kullanıcı davranışı olan siteden hemen çıkma oranı Arama Motoru Optimizasyonu bakımından önemli bir detaydır. Bu oran ne kadar düşük olursa, yani kullanıcılar ne kadar geç web sitesinden çıkıyorlarsa kullanıcı deneyimi o kadar iyi demektir. Yani web siteyi ziyaret eden kullanıcılar istedikleri bilgiye anında ve hızlı bir şekilde erişim sağlamak isterler. Eğer bu durum kullanıcılara sunulmazsa olumsuz bir kullanıcı deneyimi ile karşılaştıklarından farklı sitelere yönelirler. Site hızının düşük olması kullanıcı üzerinde olumsuz bir durum sergilemesine neden olurken web sitesinin trafiğinin de düşmesine neden olur. Bu nedenle site hızının geliştirilmesi SEO çalışmalarının önemli bir adımıdır. Site hızının yavaşlamasına neden olan unsurlar tespit edilerek bu sorunların ortadan kaldırılması yönünde çeşitli aksiyonların alınması gerekir. Bazen bir fotoğrafın yüksek boyutlu olması bile site hızının düşmesine neden olur. Bu sebepten dolayı öncelikle hız düşüklüğüne neden olan sorunun tespit edilmesi ve buna çözüm üretilmesi gerekir.
 • Sayfada kalma süresinin artırılması: Web sitesinin başarılı olması için gereken sayfa kalma süresinin belirli bir aralığı yoktur. Burada önemli olan sayfadan hemen çıkma oranının kalma oranından daha az olmasıdır. Her kullanıcının sayfada kalma sürelerinin farklı olması muhtemeldir. Aradığı konuya bağlı olarak bu süre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca web sitelerinin içeriğine göre de bu süre değişiklik gösterir. Örneğin, eğlence içerikli bir web sitesinde kullanıcılar daha çok vakit geçirirken bir haber kanalında ilgili haberin olduğu içeriği okuyup geri çıkabilir. Ya da e-ticaret siteleri kullanıcıların en çok vakit geçirdikleri web sitelerindendir. Ürün incelemeleri, kullanıcı yorumlarını okumaları, diğer ürünler ile kıyaslama yapmaları ya da benzer ürünleri incelemeleri gibi birçok işlem yapıldığından web sitesinde daha uzun süre vakit geçirebilirler. Bu durumda web sitenizin yararına olacak sitede kalma süresini tespit etmek için mevcut rakiplerin web sitesinde ziyaretçilerin ortalama ne kadar kaldığı tespit edilmelidir. Eğer ortalama sürenin üzerinde bir süreye sahipseniz bu durum sizlere büyük avantaj sağlayacaktır. Bir web sitesinin ziyaretçi sayısı, sitede kalma süresi ve site trafiği ne kadar yüksek ise yapılan SEO çalışmaları da o oranda başarılı olmuş demektir.
 • Özgün ve dikkat çekici içeriklerin oluşturulması: Web sitenizin güncel olması ve algoritmalarının yükselmesi için özgün içerikler paylaşmanız oldukça önemlidir. Web sitenizin içeriği ile ilgili gündem olan konular ya da kullanıcıların en çok merak ettiği, araştırma yaptığı konuları tespit ederek özgün içerikler oluşturulmalısınız. Tabi bu içerikler belirli kelime sayısına sahip olmalıdır. İçerik oluşturulurken aranma hacmi yüksek olan anahtar kelimeler ve semantik kelimeler de yazı içerisinde yalın halde bulunmalıdır. Kelime sayısının belirli bir ölçeğinin olmasının temelinde kullanıcıların okuma süresi yer alır. Yapılan araştırmalar sonucu kullanıcı bir web sitesi içeriğini hızlı bir şekilde tarayarak kendisiyle ilgili olan kısma odaklanır. Bu sayede yüksek bir kullanıcı deneyimi oluşur. Böylece web sitesinde kalma süresi artar ya da yeniden ziyaret eder. İçerik oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da vardır. Özellikle oluşturduğunuz içeriklerin diğer siteler ile benzerlik göstermemesi çok önemlidir. Bu durum arama motorlarında kopya içerik olarak görüleceğinden sitenin kalitesi ve konumu düşecektir. Diğer bir unsur ise dolaylı kelimelerden ve uzun cümlelerden kaçınmanız gerektiğidir. Birden fazla bağlacın kullanıldığı cümleler okumakta zorluk oluşturur. İçerik oluştururken amacınız çok fazla kelimeye sahip içerikler paylaşmak olmamalıdır. Konu ile ilgili doğru ve detaylı bilginin verildiği bir içerik oluşturmak esas amacınız olmalıdır. Bunun için anlatmak istediğinizi en doğru şekilde anlatmak için ne kadar kelime kullanılması gerekiyorsa o kadar kelime kullanmalısınız. Bir içerik için 300 ile 500 arası kelime sınırı yeterli olurken başka bir içerik için 2000 kelime yazılması gerekebilir. Bu durum tamamen içeriğin detayları ve uzunluğu ile ilgilidir. Son olarak web sitelerinde paylaşılan içeriklere görsel öğe de eklenmelidir. Dikkat çekiciliği artıran bu görsel öğeler kullanıcılar üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
 • Web sitesinin yeterli kategori düzeninin olması: Web sitesi oluştururken yeterli ve gerekli miktarda kategori açmalısınız. İçeriği olmayan ya da site daha yoğun gözüksün diye açılan kategoriler sitenize yarardan çok zarar verecektir. Özellikle e-Ticaret sitelerinde sırf trafik yaratsın diye satışının olmadığı bir kategori oluşturmak olumsuz kullanıcı deneyimi sunar. Örneğin, sadece kadın giyim ve aksesuar üzerine satış yapan bir e-Ticaret sitesi erkekler için de bir kategori açsın. Erkek kategorisinin olmasına rağmen burada herhangi bir ürün paylaşımı yapmadıysa web sitesini zarara uğratır. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer alsa dahi boş bir alana yönlendirme yapacağından kullanıcıların siteden çıkma hızı, olumsuz yorumları ve kullanıcılar arasındaki olumsuz etkileşim oranı yüksek olacaktır. Bu durum ise site ve trafiğinin düşmesine zamanla düşmesine, sitenin alt sıralara gerilemesine hatta daha sonraki sayfalarda yer almamasına ve neden olacaktır. Bu nedenle bir web sitesi oluştururken iç tasarımının kolay kullanılabilir olması ve doğru içeriklere sahip olması çok önemlidir. Yeterli derecede kategori olması ve bu kategorilerin web sitesi ile ilgili başlıklara, içeriklere, ürünlere sahip olması önemlidir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da kategorilerde ilgili içeriklerin bulunmasıdır. Ürün ve hizmetlerin alakasız kategorilerde yer alması kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyecektir.
 • Canonical etiketinin olması: Bir web sitesi üzerinde SEO çalışmaları yürütülüyorsa Canonical Etiketinin bulunması önemlidir. Bu etiket, sitedeki kopya içeriklerin tespit edilmesini ve bu içeriklerden uzak kalmasını sağlayan bir etikettir. Kimi zaman bir web sayfasına iki farklı URL kullanarak erişim sağlayabilirsiniz. Bu durum kopya içerik olarak algılanmasına neden olacağından arama motorları tarafından olumsuz bir değerlendirme yaratacaktır. Bunu önlemek ve sitenin performansını düşürmemek için Canonical Etiketi kullanılmalıdır.
 • Mobil cihazlar başta olmak üzere internet erişimi olan tüm cihazlarla uyumlu olması: Yukarıda belirttiğimiz Responsive uyumu bir kez daha karşımıza çıktı. Kullanıcılar web sitelerine sadece bilgisayarlardan değil tablet ve telefonlardan da erişim sağlamaktadır. Hatta birçok kullanıcı mobil cihazları daha aktif şekilde kullandığından web sitenizi özellikle her mobil cihazla uyumlu olacak şekilde tasarlamalısınız. Birden farklı işletim sisteminin bulunmasından dolayı sitelerin mobil uyumlulukları ve her cihazda görünümleri farklılık göstermektedir. Bilgisayar ekranında görünen site tasarımı ile mobil cihazda görünen site tasarımı arasında farklılık tabi ki olacaktır. Mobil cihazlarda ekranlar daha küçük olduğu için birçok alanı küçülterek simge şeklinde göstermeniz gerekebilir. Web sitesinde kullanılan yazı, görsel, video ve ses gibi pek çok unsur cihazlara göre düzenlemelisiniz. Görsel boyutları bilgisayar ve tablette daha büyük olabilir, fakat telefon ekranında bu boyutları küçülterek kullanıcı deneyimini artırabilirsiniz. Eğer web sitenizin mobil uyumluluğu yoksa teknolojinin gerisinde kaldığınızı net şekilde söyleyebiliriz. Gelişen teknoloji ile yaygınlaşan mobil cihaz kullanımı doğrultusunda web sitelerinin mobil uyumluluğa sahip olması SEO çalışmalarının en önemli aşamalarından biridir.
 • Web site haritasının düzenlenmesi: SEO çalışmalarının bir diğer adımı ise web site haritalarıdır. Web sitelerinde iki türlü harita çıktısı bulunmaktadır. Bunlardan biri XML diğeri ise HTML’dir. Bu iki farklı site haritasının en temel nedeni hem kullanıcıları hem de arama motorlarındaki botların tespit edilmesini sağlamaktır.

Yukarıda tek tek açıkladığımız “SEO çalışma aşamalarının en temelinde kullanıcı deneyimi yatmaktadır.” Her bir aşama kullanıcı deneyimini artırmak için gerçekleşmektedir. Çünkü bir web sitesinde kullanıcı deneyimi ne kadar iyi olursa web sitesinin trafiği ve satış oranı da o derece iyi olur. Etkili ve başarılı bir web sitesi için gerekli olan SEO aşamalarını uygularken gerekli hususlara dikkat etmeyi unutmayınız.

SEO Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Web sitenizin kalitesini artırmak ve arama motorlarında en üst sıralarda yer almak için yaptığımız SEO çalışmalarının bizlere sağladığı pek çok avantaj vardır. Kullanıcı deneyimini artırarak web sitesine olan erişimi artırmak öncelikle bilinirliği artıracaktır. Arama Motoru Optimizasyonu Çalışmalarıyla birlikte web sitesinin trafiğinin artması ister satış odaklı bir siteniz olsun isterseniz bilgi içeriği sunan bir siteniz, elbette kar oranını da etkileyecektir. Kullanıcıların satın alma davranışlarını etkileyerek sizin ürünlerinizi/sizi tercih etmesini SEO yapmanın siteniz, markanız ve bütçeniz açısından birçok artısı vardır. Şimdi gelin yukarıda belirttiğimiz aşamaların her birini dikkate alarak yaptığınız SEO Çalışmasının sizlere ne gibi faydalar sağlayacağına bakalım:

 • Artan internet ve dijital cihaz kullanımı web sitelerinin sayısının da artmasına neden oluyor. Bu kalabalık içerisinde görülebilir olmanın da önemi her geçen gün artıyor. Yapılan araştırma sonuçları değerlendirildiğinde kullanıcıların ilk sayfada yer alan web sitelerini daha çok tıkladığını hatta ilk 3 sıradaki web sitesinin ziyaret edilme oranının daha yüksek olduğunu görebilirsiniz. Bu yüzden sonuç ekranının en üst sıralarında yer almak rakiplere karşı avantaj yaratacaktır. İşte SEO Çalışmaları yapmak sizi görünür kılıyor.
 • Artan bu görünürlük sayesinde web sitenizin, markanızın ya da işletmenizin bilinirliği Bilinirlik sizi daha çok tercih sebebi yapar ve bu sürekli artan bir grafik sağlar.
 • Artan bu görüntülenme ve bilinirlik web sitenizin Organik Trafiğinin artmasını sağlar. Bu da sizi rakiplerinizin epey önüne taşır.
 • Özellikle e-Ticaret ile uğraşıyorsanız marka ve web sitenizin bilinmesi, üst sıralarda çıkması site trafiğinizi artırır ve potansiyel satış miktarınızı kat be kat yukarı taşır.
 • Arama Motoru Optimizasyonu çalışması maliyeti reklamlara göre çok daha kalıcı ve çok daha ekonomiktir. Uygun bir bütçe ile yapılan bir SEO çalışmasında yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.
 • SEO çalışmaları uzun vadelidir. Pek çok SEO aşaması ve düzenlemesi başlarda zor ve meşakkatlidir. Ancak aynı oranda da uzun soluklu ve kalıcı faydalar sağlar. Yapılan SEO çalışması web sitesinin kullanımı boyunca avantaj oluşturur. Ancak belirttiğimiz gibi SEO yapmak düzen ve istikrar ister. Rakipleriniz bir kere önünüze geçti mi eski yerinize gelmeniz çok daha pahalı ve uzun sürer.
 • Özgün ve kaliteli içerikler ile web site farkındalığı oluşturur, sektörde ve potansiyel kullanıcılar üzerinde güveninizi artırırsınız. Kullanıcı memnuniyeti artacağından daha fazla ziyaret ve vakit geçirdikleri bir site haline gelecektir. Müşteri memnuniyetinin yüksek olması yapılan çalışmaların da başarısını gösterir.
 • SEO bünyesinde yürütülen pek çok aşama vardır. Site kodları, yazılım ve URL gibi çalışmaların haricinde içerik, blog, sosyal medya, görsel, video ve diğer unsurların da çalışmaları yürütülmektedir. Bu nedenle Arama Motoru Optimizasyonu çalışması etkileyici ve doğru içerikler oluşturmanızı da sağlamaktadır. Yani potansiyel müşterilerinizi ve ziyaretçilerinizi çok daha iyi tanır. Onların isteklerini, beklentilerini ve ihtiyaçlarını öngörerek doğru ve hesaplı adımlar atarsınız.

SEO Ajansı KREABAZ

Özetle web sitenizin özellikle Google algoritmaları tarafından olumlu algılanıp kullanıcıların aramalarında daha görünür olmasını sağlayan teknik düzenlemeye SEO denir. Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları belirli bir düzen çerçevesinde yürütülürken temelinde web sitesinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi yer almaktadır. Bir web sitesinin doğru yapıda olması hem teknik kısmın hem de içerik kısmının düzgün olması pek çok avantaj sağlar. Web sitenizi geliştirmek için yapacağınız bu değişikliklerde uzman görüşü almak ve bir profesyonel ile hareket etmek de oldukça önemli bir konudur.

Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarının yürütüldüğü ve uzman kadrosu ile başarılı web sitelerine imza atan KREABAZ olarak, işletmelerin hedefleri doğrultusunda stratejiler geliştiriyoruz. Hiç kuşkusuz SEO, web sitesinin internet ortamında varlığını sürdürmesi ve kullanıcılar tarafından fark edilebilmesi için önemli bir pazarlama tekniğidir. Doğru ve etkili yürütülen bu pazarlama tekniği sonucunda oldukça başarılı aksiyonlar almanız mümkündür. Bu nedenle uzman kadromuz ile sizlere bu alanda profesyonel destek sağlıyoruz. Hedefleriniz doğrultusunda size en uygun hizmeti sağlayacağımızı görmek ve neler başardığımızı öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.