YouTube Reklam Nasıl Verilir?

En popüler video izleme platformlarından olan YouTube, 2006 yılında Google tarafından satın alındı ve kullanıcılar üzerindeki etkinliğini her geçen gün katladı. Bugün birçoğumuz için vaz geçilmez olan bu platform, video reklamlar konusunda da önemli bir konuma yükseldi. YouTube Reklamları ile ürün ya da hizmetlerin etkili ve interaktif bir şekilde istenen hedef kitleye ulaştırılabilir olması YouTube’un popülaritesini son yıllarda iyice artırdı. Öyle ki trend videoların artması ve daha fazla içerik üretilmesi YouTuber denen bir kavramı ortaya çıkardı.

Herkesin hak vereceği üzere video reklamlar çok daha etkili ve hızlı dönüş sağlayan reklam modellerinden biridir. İşte geniş kitlelere ulaşmak için önemli ve etkili araçlardan biri de YouTube Reklamlarıdır. YouTube reklamları Google Ads aracılığı ile verilmektedir. Bu platformda gösterilmek için hazırlanan videolar YouTube içeriklerinde ya da arama sonuç ekranında gösterilmesi şeklinde izleyenlere sunulur. Tabi YouTube Premium üyeliği olan kullanıcıların bu reklamları görmüyor olduğunu bilmek önemli bir nokta.

Youtube Reklamları sayesinde ürün ya da hizmetler kullanıcılara en etkili şekilde sunulur. Reklamlar sayesinde kullanıcıların siz ve ürününüz hakkınızda hızlıca fikir sahibi olması sağlanır. Platformda yer alan farklı reklam modelleri ile birçok kitleye ulaşabilirsiniz. Şimdi gelelim YouTube’da reklam vermek için izlemeniz gereken adımlara.

 1. İlk olarak YouTube platformunda reklam vermeniz için sahip olmanız gereken hesapları açmalısınız. Bunlar işletmenize özel YouTube Kanalı ve Google Ads hesaplarıdır. İki ayrı platformun birbirine bağlanması olmazsa olmaz ilk adımdır.
 2. YouTube hesabını oluşturduktan sonra tabi ki yayınlayacağınız bir de reklam içeriğinizin olması gerekiyor. Bu içerik video ise videoyu dilerseniz YouTube sayfanıza dilerseniz reklam verme aşamasında Google Ads panelinden yükleyebilirsiniz. YouTube’a yükleyecekseniz profilinizin sağ üst köşesinde bulunan “Oluştur” seçeneğine tıklayın. İçeriğiniz hazır bir videoysa “Video Ekle” seçeneğini seçmelisiniz.
 3. YouTube tarafındaki işlemleri hallettikten sonra oluşturduğunuz Google Ads hesabı üzerinden devam etmelisiniz. Reklam kampanyası oluşturmak için uygulayacağınız ilk adım, yayınlayacağınız reklam videosunun URL bağlantısını ekleyerek reklamınızın nerede gösterilmesini belirlemeniz. Yani amacınız ve içeriğinizin uygunluğu neyse o reklam formatını seçmelisiniz. Google Ads üzerinden oluşturulan kampanyalardan reklamınızı sadece Youtube üzerinden değil kurulan iş ortaklığına bağlı olarak farklı mecra ya da mecralarda da gösterebilirsiniz bunu unutmayın! Eğer sadece YouTube üzerinden video reklamınızın yayınlanmasını istiyorsanız bu aşamada diğer reklam sitelerini kaldırabilirsiniz.
 4. YouTube üzerinden yayınlayacağınız reklamlarda yönlendirme olmalıdır. Örneğin, reklamı izleyen kullanıcının gitmesini istediğiniz bir web sitesi, sosyal medya hesabı ya da sitenize ait bir uygulama gibi yönlendirme yapılmalıdır. Kullanıcıları yönlendirmek istediğiniz alanın URL bağlantısını da ekleyerek bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.
 5. Unutmayın ki YouTube milyonlarca kullanıcının olduğu bir platformdur. Bu yüzden video reklam içeriğinin görüntülenmesini istediğiniz bir hedef kitle oluşturmalısınız. Burası içeriğiniz kadar önemli olan bir alandır. Burada hedef kitlenizi seçersiniz. Yani reklamınızın doğru hedef kitleye gösterilmesini sağlayan, haliyle de başarılı bir reklam süreci için gereken ayarların yapıldığı bu alanı iyi analiz etmelisiniz. Oluşturacağınız bu hedef kitlenin cinsiyet, yaş, ebeveynlik durumu gibi demografik özelliklerini çok iyi belirlemelisiniz. YouTube global, yani farklı dil kullanımlarının olduğu bir platformdur unutmayın! Bu yüzden reklamınızın gösterilmesini istediğiniz dil seçeneklerini doğru belirlemelisiniz. İlgi alanlarına ve yaşadığı coğrafi konuma göre sınırlandırmalar oluşturabileceğiniz hedef kitlelerine daha çok erişmek istediğiniz kullanıcıları baz almalısınız. Bu sayede daha sınırlı bir alanda yayınlayacağınız reklamlarda etkileşim oranının daha yüksek olabileceği kullanıcılara ulaşmanız daha yüksek olacaktır. Farklı ilgi alanları bulunan kitlelere ulaşmak isteyebilirsiniz. Bu durumda birden fazla ilgi alanını seçerek hedef kitlenizi genişletebilirsiniz. Ama bütçenizi en iyi şekilde değerlendirmek için kurulumu doğru yapmanızı bir kez daha hatırlatıyoruz.
 6. YouTube Reklamlarının en önemli aşamalarından biri bütçedir. Oluşturduğunuz reklam kampanyasında harcamak istediğiniz en uygun bütçeyi belirlemelisiniz. Belirlediğiniz bütçe miktarı YouTube reklamınız gösterildiğinde otomatik olarak hesabınızdan kesilecektir. YouTube reklamında bütçelendirme farklı bir sisteme sahiptir. Yayınlamak istediğiniz reklamın 30 saniyeden uzun ya da kısa olması, videonun tamamının izlenmesi veya reklamın videoları başında mı sonunda mı görüntüleneceği gibi bir durumlar farklı bütçe kesintileri yapacaktır.
 7. Reklam verirken reklamınızın haftada ortalama kaç kez gösterilmesini isterseniz tahmini gösterim sayısını belirleyebilirsiniz. Bu sayede reklamınızın görüntüleme aldığı durumlarda haftalık tahmini harcama tutarını hesaplayabilirsiniz. Unutmayın ne kadar çok gösterim o kadar fazla bütçe demek!
 8. Son olarak reklam kampanyanızı yayınlamadan önce yaptığınız tüm aşamaları kontrol edebileceğiniz bir kontrol ekranı ile karşılaşacaksınız. Burada kampanya oluşturma sürecinde ilerlediğiniz her adımı tek tek kontrol ederek kampanyanın istediğiniz gibi kurgulanıp kurgulanmadığını teyit edebilirsiniz.
 9. Tüm kontrol işlemlerini gerçekleştirdikten sonra ödeme bilgilerinizi ve yönteminizi belirleyerek reklam kampanyanızı aktifleştirebilirsiniz.

YouTube Reklam Modelleri

YouTube üzerinden herhangi bir ürün ya da hizmet hakkında reklam vermek isterseniz kullanabileceğiniz yedi çeşit reklam modeli bulunmaktadır. Bu modeller içerisinde sadece video üzerinden değil, görüntü üzerinden de reklam verebilmeniz mümkündür. Her bir reklam modelinin kendi içinde farklı bir dinamiği ve özelliğinin bulunması kullanıcıların hangi türde reklam vermesi gerektiğini ayırt etmelerine yardımcı olur. Verilen reklamın amacına uygun olarak doğru reklam modelini seçebilir ve böylelikle fark yaratabilirsiniz. Youtube üzerinden oluşturabileceğiniz reklam modellerini detayları ile anlatalım.

 • Display ADS (Görüntülü Reklamlar): Görüntülü reklamlar yalnızca masaüstü cihazlarda görülebilen bir reklam formatıdır. Youtube’a web sitesi üzerinden giriş yaptığınızda görebileceğiniz Display Ads formatında reklam oluşturmak isterseniz bu formata uygun olarak içeriklerin tasarlanmasını sağlamalısınız. Görüntülü reklamlar modeli için oluşturacağınız etkili ve dikkat çekici görüntünün JPGS, PNG, GIF, JPEG ya da HTML5 formatında olması gerekmektedir. 300 x 250 pixel boyutunda olan görsellerin dosya boyutu maksimum 150 KB olmalıdır. Eğer görüntülü reklam formatında GIF kullanılacak ise animasyonun maksimum uzunluğu 30 saniyeyi geçmemelidir.

 

 • Skippable Video ADS (Atlanabilir Reklamlar): Türkçeye atlanabilir reklamlar olarak geçen Skippable Video reklamları hem masaüstü cihazlarda hem de mobil cihazlarda görüntülenebilir. Bu reklam formatında oluşturulan videonun ilk 5 saniyesini izleme zorunluluğu vardır. 5 saniye sonra kullanıcı reklamı atlayabilir ya da izlemeye devam edebilir. (Yani çalışmanızın ilk 5 saniyesi çok dikkat çekici olmalıdır.) Atlanabilir reklam formatında kullanıcı 5 saniye sonra reklamı atlarsa reklam veren ücret ödemez. Eğer Youtube reklamlarında atanabilir reklam formatını kullanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle oluşturacağınız video MP4 ya da MPEG4 formatında olmalıdır. Video boyutunun 4:3 ya da 16:9 oranında olması ve uzunluğunun en az 12 en fazla 60 saniye olması gerekir. Videoya eklediğiniz ses dosyasının da AAC ya da MP3 formatında olması sorunsuz bir reklam modeli oluşturabilmeniz için oldukça önemlidir.

 

 • Non Skippable Video ADS (Atlanamayan Reklamlar): Atlanamayan reklam formatının en önemli özelliği videoların tamamının izlenme zorunluluğunun olmasıdır. Atlanabilir reklamlarda 5 saniye sonra kullanıcı “Reklamı Geç” butonu ile atlayabilirken bu reklam formatında böyle bir durum söz konusu değildir. Diğer formata göre daha az süre uzunluğuna sahip olan atlanamayan reklamlarda uzunluk minimum 15 saniyedir. Youtube içeriklerinin başında, ortasında ya da sonunda gösterilebilen bu reklam modelinde gösterim alan her bir video için ücret ödemeniz gerekmektedir. Kullanıcıların reklam geçme seçeneği olmadığı için her bir reklam izlenmiş olarak kabul edilmektedir. Atlanabilir reklam modelinin formatı ile yanı özelliklere sahip olan bu modelde tek fark video kalitesinin 720p ya da 1080p olmasına dikkat edilmesidir.

 

 • Overlay ADS (Yer Paylaşımlı Reklamlar): Yer paylaşımlı reklamlar YouTube videolarının önemli bir alanını kapsayan ve videonun alt bölümlerinde yer alan reklam modelidir. Bu reklam modelinde gösterilen videolar ilgili ürün ya da hizmetin bağlı olduğu web sitesine yönlendirilmektedir. Masaüstü ya da web sitelerinde gösterilen bu reklam modelinde görüntü ya da GIF formatları kullanılmaktadır. Reklam verilecek görüntünün JPEG, JPG ya da PNG formatında olması ve 728 x 90 ya da 468 x 60 boyutunda olmasına özen gösterilmelidir. Dosya boyutunun 150 KB’ı geçmemesi görüntü kalitesi ve reklam hızını önemli ölçüde etkilemektedir.

 

 • Trueview Discovery ADS (Trueview Keşfet Reklamları): Trueview keşfet reklamları, YouTube arama sonuçlarında, ana sayfada ya da video sayfalarında görünen reklam modelidir. Bu reklam modelinde yaklaşık 3 satır açıklama ve thumbnails yani ön izleme görselleri kullanılmalıdır. MP4 ya da MPEG4 formatında oluşturulan video içerikleri 4:3 ya da 16:9 boyutunda olmalıdır. Çözünürlük kalitesi yüksek videolardan hazırlanan bu reklam modelinde format özelliklerine dikkat edilmelidir. Youtube reklam modelleri arasında en yaygın şekilde kullanılan Trueview reklamlarında ücretlendirme reklam süresine bağlı olarak değişmektedir. Kullanıcılar bu reklam modelinde yayınlanan reklamların ilk 5 saniyesini atlayamaz. Ancak 5 saniye tamamlandıktan sonra reklamı geç butonu aktifleşir. Eğer 30 saniyeden fazla bir reklam içeriğine sahipseniz ücretlendirme yapılabilmesi için 30 saniyesinin izlenmesi gerekir. Fakat reklam videonuz 30 saniyeden az ise reklamın tamamı izlendiğinde ücretlendirmeye tabi tutulur. Ücretlendirme konusunda avantajlı olan Trueview reklamlarının bir diğer avantajı da tüm cihazlarla uyumlu olmasıdır.
 • Bumper ADS (Bumper Reklamlar): Bumper reklamlar 6 saniyeden oluşan reklam modelidir. Reklamda kullanıcıya aktarılmak istenen mesajın 6 saniye içinde iletilmesi gerektiği için açık, net ve anlaşılır bir video hazırlanmalıdır. Diğer reklam modellerine göre daha düşük çözünürlüğe sahip olabilen bumper reklam modelinde 480 x 360p ya da 640 x 360p formatında video hazırlanabilir. Geniş bir kitleye ulaşabilmek için etkili ve çarpıcı bir mesaj içeriği ile hazırlanan YouTube reklamında görüntüleme başına ücretlendirme yapılır.

 

 • Sponsored Card ADS (Sponsorlu Kart Reklamları): Youtube’da yayınlanan içerik videolarının sağ üst köşesinde bulunan ve bildirim şeklinde kullanıcıya gösterilen reklam formatıdır. Mobil uygulama ya da masaüstü cihazlarda gösterimi bulunan sponsorlu kart reklamları GIF ya da görsel içerikli 1:1 boyutunda hazırlanan reklam görselinin boyutu maksimum 5K olmalıdır.

YouTube’da Reklam Nasıl Verilir? 5

Yer paylaşımlı reklam modelinin haricinde tüm reklam modellerinin bilgisayar, mobil cihazlar, oyun konsolları ya da TV’lerde gösterimi bulunmaktadır.

YouTube Reklam Verme

YouTube, dünyada Google’dan sonra en çok ziyaret edilen ikinci web sitesi ve Facebook’tan sonra ziyaret edilen ikinci sosyal medya platformudur. Giderek artan kullanıcı ve içerik sayısından dolayı en etkili reklam alanlarındandır. Video arama motoru olarak da tanımlayabileceğiniz YouTube, geliştirdiği pek çok özellik sayesinde içerik üreticileri ve reklam verenler için önemli bir pazar alanı olmuştur. Canlı yayın, katıl butonu, abone ol, teşekkürler gibi özelliklerinin yanı sıra birkaç farklı reklam modeli ile de önemli bir konuma sahiptir. Pek çok kullanıcı tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir platform olması reklam verme nedenlerinin başında gelse de neden YouTube üzerinden reklam vermeniz gerektiğini kısaca anlatalım.

İki milyar kullanıcıya sahip olan YouTube, farklı reklam modelleri ile istenilen hedefe ulaşmada en etkili platformlardan biridir. (Ancak tekrar belirtelim ki reklam vereceğiniz ürün ya da hizmetiniz için doğru hedef kitle analizi ve anahtar kelime çalışmaları başarıyı doğrudan etkilemektedir.) Özel oluşturabileceğiniz hedef kitlelerde belirlediğiniz yaş, cinsiyet, ebeveynlik durumu gibi demografik özelliklerin yanı sıra cihaz kullanımları ve ilgi alanlarını da belirleyerek oluşturacağınız gruplar ile harcadığınız reklam bütçenizin çok daha fazlasını kazanabilirsiniz. Günümüzde YouTube’un kesintisi olmayan ve kullanıcıların beğenilerine göre şekillenen içeriklerle dolu olan bir televizyon kanalından farkı yoktur. Günün her saatinde beğendiği içeriği izleyebildiği için pek çok kullanıcının sıkça kullandığı YouTube’da çeşitli reklam modelleri ile marka tanıtımını yapabilir ve bilinirliğinizin artmasını sağlayabilirsiniz. YouTube Reklamlarının daha sık ve etkili bir şekilde kullanıcıya gösterilmesinden dolayı etkisinin diğer mecralara göre daha fazla olduğu aşikardır. Uygun reklam teklifleri ile Youtube üzerinden reklam vermek hem etkileşimin daha çok artmasına hem de kazanç sağlamasına neden olur. Giderek gelişen YouTube, yeni özelliği “Katıl” ve “Teşekkürler” butonları sayesinde de reklam performanslarının artmasına yardımcı olur. Kanalınızı takip eden ve katıl butonunu aktifleştiren kullanıcılara özel hazırlayacağınız reklam içerikleri ile hem marka etkileşimi artabilir hem de oluşturduğunuz reklam kampanyası üzerinden kazanç sağlamış olursunuz.

youtube logo       Unutmayın! Verilen reklamlara kullanıcıların yaptığı etkileşimler size değer katan sonuçlardır.

YouTube’da reklam vermeniz için bir diğer sebebiniz de gerçek zamanlı analizler oluşturabiliyor olmanızdır. Google Ads hesabınız üzerinden oluşturduğunuz reklam kampanyalarının performansını eş zamanlı olarak takip edebilir ve dilediğiniz zaman üzerinde iyileştirmeler yapabilirsiniz. YouTube’da verdiğiniz reklamın hangi kullanıcılar tarafından izlendiğini ve kullanıcıların reklamı izledikten sonra hangi etkileşimlerde bulunduğunu bu analiz raporlarında inceleyebilirsiniz. Bu sayede hem var olan reklam kampanyanız üzerinde iyileştirme yapabilir hem de yeni oluşturacağınız reklam kampanyalarının planlamasını daha etkili bir şekilde kurgulayabilirsiniz. Google Ads paneli üzerinden video reklamınızın görüntülenme oranını ve görüntüleme başına düşen maliyeti kontrol edebilirsiniz. Bu sayede toplam kampanya süresi boyunca harcayacağınız bütçe ortalamasını hesaplayabilir ve gerektiği durumlarda müdahale edebilirsiniz. Unutmayın verilen reklamlara kullanıcıların yaptığı etkileşimler size değer katan sonuçlardır. Reklamınızı tıklayan kişilerin oranlarını ve eğer varsa yönlendirme sayfalarındaki etkileşim oranlarını takip edebilirsiniz. Reklam modelinize göre farklı performans analizlerini elde edebileceğinizden Youtube üzerinden reklam vermenin avantajı ve katkısı oldukça fazladır. Reklam harcamalarınızdan reklam getirisine kadar pek çok detayı inceleyebileceğiniz Google Ads Analizleri ile etkili bir reklam kampanyası süreci ilerletebilirsiniz. Oluşturduğunuz reklam kampanyalarının sonuçlarını değerlendirmek için etkili bir yöntem olan bu analizler ile reklamlarınızda yüksek performans sağlayabilmeniz için özelleştirmeler ve iyileştirmeler yapmanıza yardımcı olur.

YouTube Görüntülü Reklam Nedir?

YouTube Görüntülü Reklam modelinde reklam görsellerinin belirli YouTube videoları içerisinde görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Görüntülü reklamları YouTube kanallarında ya da YouTube’un tamamında sergileyebileceğiniz gibi belirli iş birliklerinde de gösterilmesini seçebilirsiniz. Görüntülü reklam ağının reklam vermek isteyen kullanıcılara sağladığı pek çok avantaj vardır. Bu avantajlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Görüntülü reklam ağı ile kullanıcılara birden fazla alanda ulaşabilirsiniz. Google’a ait olan YouTube üzerinden bu reklam modelini kullanabileceğiniz gibi Gmail ya da diğer iş birliği içinde olduğu web sitelerinde de reklamınızın görünürlüğünü sağlayabilirsiniz. Böylece kullanıcıların yaptığı Google Aramalarında da ürün ya da hizmetinizi ön plana çıkarabilirsiniz.
 • Görüntülü Reklam Ağında sergilemek istediğiniz ürün ya da hizmetleriniz için farklı hedefler oluşturabilirsiniz. Örneğin, YouTube üzerinden kurguladığınız bir görüntülü reklam ağı kampanyasında hedefiniz satışları artırmak ya da potansiyel müşterilerinize ulaşmak Bunların yanı sıra web sitenize gelen ziyaretçi sayısının artmasını ya da marka bilinirliliğinin yükselmesini de hedef olarak belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz hedefler doğrultusunda ulaştığınız her bir kullanıcı ile kampanya başarısını artırabilirsiniz.
 • Görüntülü Reklam Ağının geliştirilmesinin en önemli sebeplerinden biri de potansiyel mevcut müşteri kitlesine doğrudan ulaşmaktır. Bunun için hedefleme, teklif verme ya da biçimlendirme gibi konularda makine öğrenimi kullanarak en iyi ve etkili çözümü üretir. Görüntülü reklam ağı ile oluşturacağınız reklam kampanyalarında yüksek verimlilik elde etme imkânınız oldukça fazladır.
 • Görüntülü reklam ağında ulaşmak istediğiniz hedef için dönüşüm destekleri alırsınız. Bu sayede yüksek potansiyel içerikli müşterilere en iyi performans ile gösterim gerçekleştirebilirsiniz. Optimize hedefleme ile en iyi hedef kitle segmentini bulabilirsiniz.
 • Makine öğrenimini kullanarak telif yönetme sistemini uygulayan görüntülü reklam ağı ile her bir açık artırmada makul teklifler oluşturabilir. Bu sayede hem zamandan hem de bütçeden tasarruf ederek kampanya performansının artmasına yardımcı olur.

Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarında genellikle “Duyarlı Görüntülü Reklam” modeli tercih edilir. Bu reklam modelinde boyut, format, görünüm biçimleri tüm reklam alanlarına sığabilecek şekilde ayarlanmaktadır. Yüksek performans sağlayabilmeniz için otomatik olarak düzenlemeler yapabilen bu reklam modelinde resim, başlık, video, logo ya da açıklamalar ekleyebilirsiniz. Google’ın sahip olduğu YouTube ve Gmail’de ayrıca uygulamalar ya da web sitelerinde görüntülü reklam ağı modelini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Görüntülü reklam ağı sayesinde ürün ya da hizmeti satın almayı düşünen ya da ilgisi olan kişilerin dikkatini çekmek için etkili bir yöntem olabilir. Reklamların gösterildiği kullanıcıların bazıları sizi aratan kullanıcılar olsa da yeni kullanıcıların da varlığınızdan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Demografik yapı, ilgi alanları ya da kullandığı cihazlara göre gelişmiş hedefleme seçenekleri uygulayabilirsiniz. Görüntülü reklam ağı üzerinden oluşturduğunuz reklam kampanyalarındaki değişiklikler için belirli bir süre beklemeniz gerekmektedir. Yeni kampanya oluştururken ya da mevcut kampanyanız üzerinden değişiklik yapmak istediğinizde 12 ile 24 saat arasında bu değişikliklerin aktif edilmesi sürebilir. Bu nedenle oluşturacağınız reklam kampanyalarını yayın tarifinden birkaç gün önce kurgulamanız ve tüm aşamalardan emin olduktan sonra onaylamanız daha doğru olacaktır.

Youtube’da görüntülü reklam verebilmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Öncelikle var olan Google Ads hesabınıza giriş yapın. Daha önce açılmış bir Ads hesabınız yoksa ilk olarak işletmeniz için bir hesap oluşturmanız
 2. Açtığınız hesap üzerindeki panelden “Görüntülü Reklam Ağı” kampanyalarını seçin.
 3. Oluşturmak istediğiniz kampanyanıza bir isim verin. Ürünün ya da markanın ismini verebilirsiniz.
 4. Yerleşim eklemek istediğiniz reklam grubunun adına tıklayın ve sayfalar menüsünden sırasıyla “Yerleşimler > Yerleşim Ekle” işlemini yapın.
 5. Görüntülerinizin geçmesini istediğiniz YouTube kanallarını ve videolarını
 6. Reklam grubuna eklemek istediğiniz yerleşimlerin yanında bulunan onay kutucuklarını işaretleyin. Eğer birden fazla yerleşim alanında reklam çıkmak istiyorsanız alt kısmında bulunan “Birden fazla yerleşim alanı ekle” bağlantısına tıklayarak gerekli video ya da kanal URL bağlantılarını ekleyin. Tüm işlemleri yaptığınızda yaptığınız yerleşim sayısı kadar yerleşimi ekle kısmına tıklayarak yaptığınız işlemleri kaydedin.

YouTube’da Reklam Nasıl Verilir? 4

YouTube Görüntülü Reklam Ağında reklam oluştururken yerleşim alanı oluşturacağınız video ya da kanalları seçebileceğiniz gibi bazı video ve kanalları da hariç tutabilirsiniz. Bunun için Google Ads hesabındaki görüntülü reklam ağı panelini seçerek sayfa menüsünden “Yerleşimler > Hariç tutulanlar” kısmına ilerleyin. Burada düzenle seçeneğine tıklayarak hariç tutmak istediğiniz YouTube video ya da kanallarının aramasını yaparak seçin. Birden fazla yerleşim alanı ekleyebileceğiniz gibi birden fazla da hariç tutulanlar ekleyebilirsiniz. Her bir kampanya için 10.000 yerleşimi hariç tutabilirsiniz. Hariç tutmak istediğiniz yerleşim alanlarının tamamını belirledikten sonra belirlediğiniz sayı kadar yerleşim alanını ekle diyerek hariç tutma işlemini sonlandırabilirsiniz.

YouTube Reklam Vermenin Önemi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte reklam vermenin ve reklam rekabetinin önemi de oldukça arttı. Son yıllarda oldukça fazla kullanılmaya başlanan internet ve artan akıllı cihaz kullanımları ile durağan reklamların yerini hareketli ve canlı reklam modelleri almaya başladı. Artan video içerik sayısı ile genişleyen reklam alanları YouTube Reklamlarının önem kazanmasını sağladı.

2022 verilerine bakıldığında mevcut YouTube kullanıcılarında her 3 kişiden birinin YouTube reklamlarına maruz kaldığını ve kullanıcıların yaklaşık %40’lık bir kısmının 18 yaşın üstündeki yetişkinlerin oluşturduğu görülüyor. Google’dan sonra en fazla ziyaret edilen platform olan YouTube, kullanıcıların her ziyaretlerinde ortalama 22 dakika vakit geçirdikleri bir platform. Her yıl giderek artan kullanıcı sayısıyla birlikte reklamların etkisi de artmaya başladığı için YouTube Reklamlarının önemi giderek artıyor. Farklı ilgi alanlarına ve demografik özelliklere sahip pek çok kişinin vakit geçirdiği ve bir araya geldiği Youtube’a reklam vermenin avantajlarından bazıları şunlardır:

 • YouTube hem web sitesi üzerinden hem de mobil cihazlara yüklenen uygulamalar üzerinden kullanılabilen bir platformdur. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yaygınlaşan akıllı telefon kullanımından dolayı mobil kullanıcılara da gösterilen reklam modelleri geliştirilmiştir. Oluşturulan reklam kampanyalarında trafiği artırmak için video reklamlarının önemi oldukça fazladır.
 • YouTube, reklam verenlerin marka bilinirliğinin artması ve değer kazanmaları için hazırladıkları videolu reklam kampanyalarında başarı sağlamalarına yardımcı olmaktadır. Hedefledikleri hedef kitleye hızlı ve kısa sürede ulaşmalarını sağladığı ve olumlu etki yaratacak yaratıcı video içerikleri ile marka tanımını gerçekleştirebilecekleri bir alandır. Görsel reklamlara göre videolu reklamların daha fazla dikkat çekmesinin nedeni hem hızlı tüketilmesi hem de ses, efekt, müzik gibi farklı objelerin kullanılmasıdır. Ürün ya da hizmet hakkında kullanıcılara aktarılmak istenen bilgi ve mesajı daha hızlı ve akılda kalıcı şekilde aktarabileceğiniz video içerikler ile kullanıcıların beğenisini kazanabilir ve potansiyel müşteri olmalarını sağlayabilirsiniz.
 • Video içerikler pazarlama sektörünün en önemli kollarından biridir. Geniş kitlelere ulaşmak ve marka bilinirliğini artırmak için sistemli bir şekilde işleyen YouTube Reklamları ile halihazırda marka hakkında bilgi sahibi olan ya da olmayan tüm kullanıcılara daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. YouTube Reklamlarının en önemli özelliklerinden biri tek tıkla kullanıcılara web sitesi, uygulama ya da e-ticaret sitelerine yönlendirme yapılabilir olmasıdır. Böylece hem marka bilinirliğinin artmasına hem de var olan sitenizin trafiğinin artmasını sağlayabilirsiniz.
 • YouTube reklamlarında uygulanan bütçeleme sistemi de reklam modellerine göre farklılık gösterdiğinden daha avantajlıdır. Reklamlarda uygulanan gösterim başına maliyet için anlaşılan teklif sisteminde reklam modelinin farklılaşması da bütçeleme konusunda değişiklik oluşturmaktadır. Örneğin, atlanabilir reklamlarda 5 saniye sonra “Reklamı Geç” butonuna tıklandığında hiçbir ücret ödemez iken atlanamayan reklam modellerinde gösterim başına maliyet ücretlendirmesi uygulanır. Fakat, doğru ve etkili bir şekilde ayarlanan reklam kampanyalarında hedef kitle segmentasyonunun eksiksiz bir şekilde yapılması reklamınızın potansiyel müşterilere göstermesini sağlayacağından YouTube Reklamlarının önemi artmaktadır. Ayrıca reklam verenlerin günlük bütçe sınıflandırması yapılması da reklam kampanyasındaki bütçe kontrolünün düzenli bir şekilde sağlanmasına imkân tanır.
 • Youtube’da televizyonlarda olduğu gibi prime time kavramının olmaması, kullanıcıların günün her saatinde etkin bir şekilde kullanması ve farklı cihazlardan oturum açarak erişim sağlanabilmesi YouTube’un en büyük avantajıdır. Günün her saatinde video içeriklerinin izlenebilir olmasından dolayı YouTube reklam modelleri sürekli olarak gösterimde olabilir.
 • YouTube reklamlarında yeniden pazarlama stratejileri ile reklam kampanyaları oluşturmanız mümkündür. Daha önce web sitenizi ziyaret etmiş ya da web siteniz üzerinden satın alma eylemi gerçekleştirmiş müşterileri hedefleyerek markanızın hatırlatmasını yapabilirsiniz. Hem küçük bütçeli reklamlar oluşturabilir hem de akıllı hedefleme ve reklam stratejileri ile reklam performansının artmasını sağlayabilirsiniz.
 • YouTube 100’den fazla ülkede hizmet veren video içerik platformu olduğu için doğru hedefleme ile yapılan reklamlarda başarı oranı oldukça yüksektir. Bulunduğunuz ülkenin dışındaki kullanıcılara da erişim sağlayarak marka bilinirliğinizin artmasını sağlayabilirsiniz.
 • Geniş kullanıcı kitlesine sahip olması farklı ilgi alanlarına sahip milyonlarca kullanıcının varlığını vurgulamaktadır. Bu durum Youtube üzerinden yapılan reklamların çeşitliliğine ayrı vurgu yapmaktadır. Otomotiv, finans, perakende, teknoloji, telekomünikasyon, yiyecek ve içecek gibi farklı pek çok sektöre ait reklamların verilebileceği ortak bir platformdur. Ayrıca her reklamın her kullanıcıya gösterilmemesi de reklam kalitesinin artmasına neden olduğu için bu alanda verilen reklamların önemi oldukça fazladır.

YouTube Reklam Yönetimi

YouTube reklamlarınızın en iyi şekilde oluşturulması hem markanızı temsil etmeniz hem de geniş hedef kitlelere ulaşmanız için çok önemlidir. Reklam oluştururken bütçe, strateji, planlama, hedefleme gibi pek çok işlemin doğru bir şekilde belirlenerek ilerletilmesi reklam kampanyasının performansı açısından büyük öneme sahiptir.

YouTube’da vereceğiniz reklamları optimize etmek için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır. Bu püf noktaları göz önünde bulundurarak etkili ve dikkat çekici reklamlar oluşturabilirsiniz. Bu sayede hedeflerinize daha kolay ulaşabilir ve reklam kampanyasından beklediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. YouTube reklam verme aşamalarını detaylı bir şekilde açıkladıktan sonra sıra vereceğiniz reklamların etkili olması için uygulayabileceğiniz birkaç püf noktasını paylaşmaya geldi. Geniş kitlelerin bir arada bulunduğu bir platform olan Youtube’da reklam verirken dikkat edeceğiniz ufak püf noktaları ile reklam getirisinin daha fazla olmasını sağlayabilirsiniz.

 • Bunun için ilk yapmanız gereken doğru kampanya hedefleri Net ve kesin bir kampanya hedefi çerçevesinde kurgulayacağınız YouTube reklamlarından başarı elde etme oranınız daha yüksektir. Bir reklam kampanyası oluşturduğunuzda reklam yayına girdikten sonra düzenli olarak takip etmeniz çok önemlidir.
 • Google Ads hesabınız üzerinden reklam yerleşimlerinin performansını takip ederek düşük performans gösteren yerleşim yerlerini tespit edip iyileştirmeler yapmanız gerekebilir. Günlük, haftalık ya da 15 günlük süreçler halinde oluşturduğunuz reklam kampanyalarının kontrollerini yapmanız reklam yönetiminin doğru bir şekilde ilerlemesi açısından önemlidir.
 • Reklam kampanyasının etkili sonuçlar verebilmesi için kullanıcıları reklamı izlemeye ikna etmeniz gerekir. Bunun içinde yaratıcı düşünmek ve yaratıcılığı yüksek videolar hazırlanmasını sağlamak önemlidir. Bunların yanı sıra görüntü kalitesinin yüksek olduğu, ilgi çekici ses ve efektlere sahip tasarımlar da dikkatlerini çekmeniz için etkili yöntemlerdir. Reklam videonuzu izletmenin bir diğer yöntemi de ilgi çekici, kaliteli görüntüler tasarlamaktır.
 • YouTube farklı cihazlar üzerinden kullanılabilen bir platform olduğundan hazırladığınız her kampanyanın hem bilgisayar hem de telefon, tablet gibi diğer akıllı cihazlar tarafından görülebilir bir formatta olmasına dikkat etmelisiniz.
 • YouTube içeriklerinin sağ üst köşesinde bulunan “i” sembolü ile gösterilen sponsor kartlarını da etkin bir şekilde kullanmanız reklam performansınızı olumlu etkileyecektir. Bu kart üzerinden reklamını yapmak istediğiniz ürün ya da hizmetle ilgili paylaşımlarda bulunabilir ya da yönlendirme URL bağlantıları ekleyebilirsiniz.
 • YouTube reklamlarının daha etkili olması için reklamlarda alt yazı kullanımına dikkat etmenizde fayda vardır. Fakat, alt yazı eklemlerini otomatik çeviriye bırakmadan siz oluşturun. Yanlış ve hatalı alt yazılar kullanıcılar için olumsuz deneyim oluşturduğundan reklam kalitesinin düşmesine neden olabilir. Alt yazı ile daha geniş kitlelere ulaşma imkanı sağlayabilirsiniz.
 • Son olarak reklamlarınızı daha uzun videolar üzerine kurgulamanız kullanım etkileşimini artırmanız açısından fayda sağlayacaktır.

YouTube Reklamları Engelleme

YouTube videolarının başında, ortasında ya da sonunda hiç beklemediğiniz bir anda karşınıza çıkan reklamlar çok can sıkıcı bir hal alabiliyor. İster bilgisayar isterseniz de mobil telefonlar kullanın YouTube reklamlarını engellemek düşündüğünüz kadar zor bir işlem değildir. YouTube reklamlarını engellemek için uygulayabileceğiniz farklı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden birkaçı şunlardır:

 1. YouTube Premium: Son yıllarda YouTube tarafından geliştirilen premium özelliği ile istenmeyen reklamlardan kurtulabilirsiniz. Reklamsız YouTube deneyimi ile videoları kesintisiz bir şekilde izleyebilir hatta arka planda oynatabilirsiniz. Youtube Music ve YouTube Originals içeriklerine daha hızlı ve kolay erişim imkânı suna Youtube Premium, aylık ücret karşılığında hizmet sunmaktadır. İnternet bağlantısı olmadan videoları indirerek istediğiniz yerde izleme imkânı da sunan bu özellik tek kişilik ya da çoklu aile paketleri olarak fiyatlandırılmaktadır. Öğrenciler için özel kampanya fiyatlandırması bulunan Youtube Premium, masaüstü ve mobil cihazlar üzerinde oynatılan video içeriklerindeki reklam sayfalarını engelleyerek kesintisiz hizmet sunmaktadır.
 2. Ad Blocker: Yazılımcılar tarafından reklam engellemek için geliştirilen bir sistemdir. İnternet ortamında karşılaşabileceğiniz her türlü reklam içeriğini görünmez hale getirir. Kullanımı oldukça basit olan Adblocker uygulamasını aktif tutmanız reklamları engellemeniz için yeterli olacaktır. Videoların reklam nedeniyle yarıda kesilmesini engelleyen bu uygulama kötü niyetli reklamlardan ve yazılımcılardan korunmaya yardımcı olur. Reklam veren kişilerin ve reklam yayıncılarının gelirlerini olumsuz etkilediği için çeşitli zararları bulunur. Ad blocker; açılır pencere reklamları, banker reklamları, video reklamları ya da arama motorlarının sonuç sayfalarında görülen reklamları engelleyerek organik sonuçların gösterilmesine yardımcı olur.
 3. Alternatif Uygulamalar: Youtube videolarında çıkan reklamları engellemek için Youtube uygulamasının modlanmış ürünlerini kullanabilir ya da Android cihazlarda Youtube Vanced, NewPipe gibi alternatif uygulamalarla reklamsız YouTube deneyimi yaşayabilirsiniz.

Soluksuz izlediğiniz bir içeriğin en heyecanlı yerinde giren YouTube reklamları ile ilgili “Youtube Reklamlarını Engelleme” başlıklı detaylı yazıyı inceleyerek Chrome eklentisi, APK ya da uzantılar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Ajansı KREABAZ

Dijital Pazarlama Ajansı KREABAZ olarak uygun bütçe ve doğru mesaj ile hedef kitlenin dikkatini çekmek için uzman ekibimiz ile sizlere destek sağlıyoruz. YouTube Reklamları konusundaki deneyimimiz ve tecrübelerimiz ile ihtiyacınız olan reklam kampanyasını sizler için kurguluyoruz.

YouTube reklamlarını geliştirmek için dikkat edilmesi gereken püf noktalarından çok daha fazla bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olan bizler, markanızın ihtiyacı olacak tüm çalışmaları büyük bir titizlik ve özenle yürütüyoruz. YouTube Reklamları destek almak için bizimle ile iletişime geçerek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.