Instagram Üzerinden Yemek Siparişi Dönemi Başladı!

Kendisini sürekli güncelleyen ve dünyanın en popüler sosyal medya uygulamaları arasında kalmayı başaran Instagram, yemek siparişi verebilme özelliğini yayına alacağını duyurmuştu. Sonunda firma bu özelliği aktif ettiğini açıkladı. Özellikle Pandemi sonrası büyük maddi kayıplar yaşayan restoran ve kafe gibi işletmelere bu yeniliğin büyük faydaları dokunabilir.

 

Instagram Üzerinden Yemek Siparişi Özelliği Nasıl Kullanılır?

Öncelikle bu uygulama ne yazık ki şu an sadece ABD ve Kanada’da kullanılıyor. Ancak kısa bir süre sonra tüm dünyada kullanıma açılacağının müjdesini verebiliriz. Bunun dışında Instagram hesabınızın bir “İşletme Hesabı” olması gerekmektedir. Tabi ki bir diğer gereklilik de müşterilerinizin sipariş verebilmelerini sağlayacak, online sipariş yapabilmeye uygun bir web sitenizin olması.

 

Instagram Üzerinden Yemek Siparişi Nasıl Verilir?

Eğer kullanıcıysanız yapmanız gereken şey çok basit. Sipariş özelliğini kullanabilmek için iki alternatifiniz olacak. Bunlardan birincisi profil üzerinde yer alacak olan “Yemek Siparişi Ver Düğmesini” tıklamak, ikincisi ise Instagram Story içerisinde yer alan “Yemek Siparişleri Çıkartması” seçeneğini kullanmak. Bu seçeneklerden hangisini seçerseniz seçin linke ya da düğmeye tıkladığınız anda sipariş vermek için ilgili firmanın web sitesine yönlendirileceksiniz. Detaylı bilgi için Instagram Yardım sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Instagram profilinizde yemek siparişleri özelliğini ayarlama

Instagram’da işletmeniz için yemek siparişleri özelliğini ayarlamak için:

 1. Instagram profilinize gidin.
 2. Profili Düzenle‘ye dokunun.
 3. “Herkese Açık İşletme Bilgileri” kısmında, Eylem Düğmeleri‘ne dokunun
 4. “Bir Düğme Seç” kısmında Yemek Siparişi Ver‘i seçin
 5. İşletmenizin yemek siparişleri için bir ortak seçin. Henüz bir ortak ile yemek siparişleri özelliğini ayarlamadıysanız, ortağın sitesindeki talimatları izleyin.
 6. İşletmenizin seçtiğiniz yemek siparişleri hizmetine bağlantı vermek için kullandığı internet sitesini ekleyin.
 7. İnternet sitesini girdikten sonra Bitti‘ye dokunun.

 

Instagram hikayenize Yemek Siparişleri çıkartması ekleme

Instagram hikayenize Yemek Siparişleri çıkartması eklemek için:

 1. Hikayenize yüklemek için bir fotoğraf veya video seçin.
 2. “YEMEK SİPARİŞLERİ” çıkartmasını seçin.
 3. İşletmenizin yemek siparişleri için bir ortak ekleyin. Henüz bir ortak ile yemek siparişleri özelliğini ayarlamadıysanız, ortağın sitesindeki talimatları izleyin.
 4. Seçtiğiniz yemek siparişleri hizmeti için ortak bağlantısını ekleyin.
 5. İnternet sitesini girdikten sonra Bitti‘ye dokunun.
 6. Yemek Siparişleri çıkartmasını, hikayenizde görünmesini istediğiniz yere taşıyın. Çıkartmaya dokunarak rengini de değiştirebilirsiniz.
 7. Hikayenizi paylaşın.

Sevdiğiniz Firma ve Restoranlara Destek Olun!

Instagram bu yenilik dışında Pandemi ve Koronavirüs nedeniyle maddi ve manevi kayıplar yaşayan ve zarar gören firmalara destek olma özelliği de sunuyor. Hediye Kartları ve Bağış Çıkartmaları özellikleri ile bunu sağlayacak olan Instagram, kullanıcılara sevdikleri işletmelere destek olabilme imkanı sunuyor.

Covid-19 salgını sonrası bu yeniliği ve girişimi özellikle yara alan gıda sektörü için yerinde bir karar olarak görebiliriz. Hayatımızda daha çok yer edinen sosyal mecralar ve platformlar bizlerin yaşamını kolaylaştırmanın yanında sağlığımızı ve güvenliğimizi de sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Eğer siz de tüm bu yeniliklere ayak uydurmak, işletmenize ait sosyal medya hesaplarının ve web sitesinin yenilenmesini ya da şartları yerine getirebilir hale gelmesini istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.