E-Ticaret Sitesi Kurmak

E ticaret sitesi kurmak hem dijitalleşen dünyada hem de alışveriş alışkanlıklarımızın değiştiği bu dönemde oldukça popüler bir hale geldi. Covid-19 ile birçok firma,marka ve kişi e-ticaret sitesi kurmak için bundan 6 ay öncesine göre daha istekli ve karalı bir hal alırken; bu istek ve kararlılığın verdiği aceleci aksiyonlardan da kaçınmak gerekir. Bu yazımızda bir e-ticaret sitesi kurmanın, e-İhracat yapmanın ne gibi gereklilikleri ve adımları olduğunu size aktarmaya çalışacağız.

E Ticaret Sitesi Kurmak İstiyorum

“E ticaret sitesi kurmak?” istiyorum sorusu ile bu dönemde oldukça sık karşılaşmaya başladık. Hem teknik anlamda hem de zaman anlamında bu sürecin düşünüldüğü kadar kolay ve basit olmadığını belirtmeliyiz. E-ticaret sitesi kurarken normal bir mağaza açıyor gibi oldukça koordineli ve emek verir bir pozisyonda olmamız oldukça önemli. Tabi ki bir e ticaret sitesinin hem kurulum hem de pazarlama giderleri geleneksel bir mağaza kadar zorlayıcı olmasa da hatırı sayılır bir süreç bizi beklemektedir.

İlgili e-ticaret sitesi ister var olan ve fiziki bir mağazası olan bir marka için kurulsun ister yepyeni ve sadece dijital ortamlarda bulunacak bir marka olsun; her halükarda aşağıdaki temel adımlar izlenirse başarısız olma durumu oldukça düşük olacaktır.

E-Ticaret Sitesi Kurarken Nereden Başlamalıyız?

e-Ticaret Web Sitesi kurarken hangi süreçler ve adımlarla karşılaşacağınıza dair temel bilgiler ve detaylarını aşağıdaki maddeler kapsamında genel olarak inceleyebilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi ve Ürün Seçimi

Bir e-ticaret sitesi kurarken öncelikle ürünün her tip ticaret şeklinde olduğu gibi kaliteli ve müşteriler tarafından talep görmesi önemlidir. Ürün talep görmese bile talep görür bir hale getirilebileceği bir pazarlama süreci organize edilmelidir. Benim ürünüm var bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorum söylemi için öncelikle ürün ve pazar değerlendirmesi yapmanızı öneririz. “Müşteriler neden sizi veya ürünleriniz tercih etsin?” sorusuna oldukça nesnel cevap vermeniz çok önemli. Bu soruya vereceğiniz cevaba göre bir sonraki adıma geçmenizde fayda var.

E-Ticaret Sitesi İçin Gerekli Teknik Sistemler

Bu nokta oldukça kritik. Sektörde yüzlerce alternatif var bir e-ticaret sitesi kurmak için. Hazır sistemler, özel yazılımlar ve açık kaynak platformlar. Bunların herhangi biri için şu en iyisidir, şu diğerlerinden daha iyidir demek oldukça zor ve anlamsız. Bu noktada karar vermek için önemli olan sizin iş modeliniz ve hedefleriniz. Tabi bir de bunun yanında bütçeler de bu noktada devreye girip bütün sürecinizi etkileyecektir. Hazır sistem alsam bu sistemi büyütmek daha sonra zor olacak, özel yazılım yaptırsam bütçemi çok aşacak, açık kaynak sistemler ise farklı durumlara sebep olur mu? Bu ve bunlar gibi onlarca soru ve bu sorulara verilecek cevaplar tercih edeceğiniz altyapının ne olacağını belirleyecektir. Ancak bizce açık kaynak sistemler bu 3 yöntem içinde bütçe ve esneklik anlamda hem işiniz hem de sizin estetik algınız açısından en tercih edilebilir olanıdır. İlgili altyapı tercihi ile birlikte sistemin kurulacağı bir hosting ya da server tercihi de yapılması gerekmektedir. Aslına bakarsanız bu tercihi kurdurmayı karar verdiğiniz sistem ile entegre çalışır olması çok önemlidir. Örneğin ASP.net ile yazılmış bir e-ticaret sitesi için Linux bir server ya da hosting tercihi oldukça yanlış bir karar olacaktır. Burada önemli olan yasal yükümlülükler kapsamında server sisteminizin size sunduğu olanaklar. Yasal yükümlülükler kapsamında ilgili verileri belirli bir süre saklama, sistemin güvenliği, yedekleme imkanları gibi birçok madde göz önüne alınarak tercih edilmelidir.

E-Ticaret Sitesi İçin Ödeme Yöntemleri

Bir e-ticaret sitesi için birden fazla ödeme yöntemi mevcuttur. Burada hangi yöntemi tercih edeceğiniz hem hedef kitle hem hedef pazar hem de kullandığınız sistemler kapsamında değişkenlik göstermektedir. E-ticaret sistemleri için genel olarak ödeme yöntemlerini sıralamak gerekirse;

 • Kapıda ödeme yöntemi,
 • Kredi kartı ile ödeme yöntemi,
 • EFT veya banka havalesi ile ödeme yöntemi

gibi 3 ana kalemde sıralanabilir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu ödeme yöntemlerinin hangi hedef pazar için kullanılacağı çok önemli. Tabi tercihen bu 3 model de sisteminizde yer alsın ancak her birinin farklı gider kalemlerine sebep olacağını unutmadan kademeli olarak da adım atılabilir. Örneğin; kredi kartının az kullanıldığı ve kapıda ödeme oranlarının %74 olduğu Rusya gibi bir ülkeye kapıda ödeme imkanı olmadan girmeye çalışırsanız ilgili kitle için güven oluşturup kara geçmeniz oldukça zaman alacaktır. Tabi bu zaman ile bütçeleriniz de zorlanacaktır. Bu bağlamda tercih edeceğiniz ödeme yöntemlerini tercih aşamasında oldukça iyi analiz edip karar vermenizde fayda var.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gereken Evraklar

Kuracağınız e-ticaret sitesinin hangi altyapı ile kurulacağına karar verdikten sonra normal bir mağaza açarmışçasına belirli yasal hükümlülükleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Tabi ki bir marka ve bir ticari işletmeye ihtiyacınız olacak. Bu ihtiyacı giderdikten sonra bir e-ticaret sitesine müşteri adayınızın web sitesine üye olmadan önce kullanıcıya sunmanız gereken kullanıcı sözleşmesi, satış esnasında ya da satış öncesi tüketici mesafeli satış sözleşmesi ve gizlilik sözleşmesinin online olarak müşterilere açık bir şekilde aktarılması gerekir. Bununla birlikte açık firma adı, irtibat numaraları, ulaşım gibi bilgiler de kolay görülebilir bir şekilde ilgili e-ticaret sitelerinde bulunmalıdır. E-ticaret sitenizden alışveriş yapacak kişinin eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise TC Kimlik Numarası’nı almanız bile çok önemlidir. Bu bağlamda adımlarınızı yasal yükümlülüklere göre atmanızda oldukça fayda var.

E-Ticaret Sitesi İçin Pazarlama Yöntemleri

E-ticaret sitenizi kurdunuz ve her şey güzel. Çok hızlı çalışan bir web siteniz, muhteşem ürünleriniz ve bu işin sürdürülebilir olmasını sağlayacak bir ekibiniz var. EEEE şimdi sizin ürünlerinizden potansiyel müşterilerinizin haberi nasıl olacak? Amiyane tabirle “Zurnanın zort dediği yere geldik.” Bu kısım birçok kişi tarafından çok kolay olarak görülse de aslında bu adım en karmaşık ve çok doğru kurgulanması gereken bir adımdır. İşin profesyonelleri ile atılacak adımlar kapsamında aşağıdaki bazı dijital pazarlama yöntemlerini listeleyebiliriz.

 • Google Ads (Adwords),
 • Sosyal medya yönetimi,
 • Sosyal medya pazarlama,
 • Arama motoru optimizasyonu(SEO),
 • E-Posta pazarlama çalışmaları,
 • Video pazarlama

gibi yöntemler tercih edilebilir.

E-Ticaret Sitesi Kurmak

E-Ticaret Sitesi İçin Kargo Süreçleri

E-ticaret yönetiminde belki de en önemli adımlardan biri de kargo süreçleridir. Bu sürecin öneminin en önemli sebebi direkt olarak müşteri memnuniyetidir. Ürünleriniz harika, web siteniz oldukça şık. Her şey çok iyi gidiyor. Ancak ürünleriniz zamanında müşterileriniz ile buluşmuyor. İşte direkt olarak marka değeriniz müşterileriniz gözünde değer kaybediyor. Bu istenmeyen durumun gelişmemesi için kargo firmanızı çok iyi tercih edip anlaşmalarınız iyi belirlemelisiniz. Bu bağlamda kargo yöntemini belirlerken aşağıdaki maddelere dikkat etmenizi öneririz.

 • Hangi kargo yöntemlerini tercih edeceksiniz?
 • Satacağınız ürünlerin ebatları nedir?
 • Paketleme süreç ve masrafları nedir?
 • Kargo gönderim ücretlerinin hesaplanması
 • Kargo dahil ya da hariç mi satış yapacaksınız?

E-Ticaret Sitesi ve Pazar Yerleri

Online pazaryerleri müşteriler ile satıcıları tek bir platformda bir araya getiren ve satıcıların kendi online mağazalarını açarak, kendi ürünlerini sattıkları platformlardır.

Bir e-ticaret sitesi ekosisteminde Pazar yerleri ile de olmuyor onlarsız da olmuyor. Bu tabir aslına bakarsanız birçok şeyi anlatıyor ancak bazı detayları paylaşmakta fayda var. Bunu söylememizin en büyük sebebi pazar yerlerinin aldığı komisyonlar. Bu komisyonlar oldukça yüksek olmakla beraber yaptığınız satışların ödemeleri de oldukça geç ödenmektedir. Bununla birlikte pazar yerlerinin gücünü kullanarak satışlarınızı artırabilirken kendi e-ticaret sitenizin bilinirliği de bu oranda kayba uğrayabilmektedir. Bu maddenin başlangıcında söylediğimizi gibi; onlarla da onsuz da olmuyor.

Eğer pazar yerlerinde satış yapamaya karar verirseniz kullandığınız e-ticaret sitenizin bu platformlar ile entegre çalışıyor olması da size iş yükü anlamında büyük kolaylık sağlayacaktır.

E-Ticaret Sitesi Kurmak ve Son Değerlendirme

Bir e-ticaret sitesi kurmanın, bu siteyi büyütmenin ve işletmenin geleneksel bir mağaza açıp büyütüp kara geçmesini sağlamaktan hiçbir farkı yok. Birçok hükümlülük ve birçok adımın en doğru şekilde işler olması için bu işin profesyonelleri ile çalışmanızı öneririz. Bu ticari adımlar için Kreabaz Dijital Reklam Ajansı ile iletişime geçip online mağazanızı hızlı bir şekilde kara geçirebilirsiniz.