Yandex Konum Eklemek

İnternetin hızlı şekilde gelişmesiyle, kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgiye erişebilmeleri için arama motorları önemli bir rol oynamaktadır. Bu motorlar, kullanıcıların anahtar kelimeleri veya kelime öbeklerini kullanarak aradıkları bilgiyi bulmalarına yardımcı olur. İşte bu bilgilerden birisi de (belki de en çok kullanılanı) bir işletme, yer veya firmaya ait konumları bulmak. Dünyada en çok kullanılan arama motoru kuşkusuz ki Google. Hal böyle olunca Google ve Google’a ait Google Haritalar bu konuda başı çekiyor. Ancak dünya geneline bakıldığında en çok kullanılan harita hizmetlerinden bir diğerinin de  Yandex Haritalar olduğunu görüyoruz. Türkiye’de en çok kullandığı haritalama sistemlerinden birisi olan Yandex Harita bir dönem ülkemizde haritalar üzerinde çok eğlenceli sohbetlerin bile yapıldığı popülerlikteydi.

Yandex, Rusya merkezli bir internet şirketi olan Yandex tarafından geliştirilen bir arama motorudur. Yandex, web sayfaları, resimler, videolar, belgeler, haberler ve diğer çevrim içi içerikleri tarar ve kullanıcıların arama sorgularına göre sonuçları listeler. Yandex Arama Motoru, kullanıcıların anahtar kelimeleri veya kelime öbeklerini kullanarak arama yapmalarına olanak tanır. Arama sonuçları, kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgiye hızlı ve kolay erişim sağlar. Yandex Arama Motoru, kullanıcılara arama sonuçlarını filtreleme, özelleştirme ve sıralama seçenekleri de sunar. Bu arama motoru Rusya ve diğer bazı ülkelerde popülerdir ve kullanıcıların yanı sıra işletmeler için de önemli bir araçtır. Yandex Arama Motoru’nda işletmeler, arama sonuçlarında daha yüksek bir sıralama elde etmek için SEO stratejileri kullanabilir ve Yandex.Direct adlı reklam hizmetini kullanarak hedef kitlelerine yönelik reklam kampanyaları oluşturabilirler. Tüm bunlara ek olarak Yandex’in en popüler hizmetlerinden birisi de Yandex Haritalar hizmetidir.

Yandex Haritalar uygulaması kullanıcıların aradıkları bir adresi bulmaları için en doğru rotayı oluşturan bir navigasyon uygulamasıdır. Uygulama en doğru şekilde güzergâh belirleyebilir ve kullanıcılarının aradıkları kategoride hizmet veren işletmeleri görünür hale getirebilir.

Yandex Konum Eklemek 2

Yandex Haritalar uygulamasını iki boyutta incelemek mümkündür. İlki arama amacıyla sorgu yapan kullanıcılar, ikincisi ise Yandex’e konum ekleyen kullanıcılardır. Yandex’e konum ekleyen işletmeler görünürlüğünü ve bilinirliğini artırmaktadır. Dijitalde var olmak ve en hızlı şekilde ulaşılır olmak günümüzde oldukça değerlidir. İşletmeler konumlarını ekleyerek hedef kitlelerine doğrudan ulaşabilir ve lokal müşterilerini artırabilir. Etkili ve verimli bir hizmet sunmak için de Yandex Haritalar özelliğinden faydalanabilir. Hal böyle olunca bu denli etkili bir haritalama sisteminde yer almak ve bu harita uygulamasına yani Yandex Konum Eklemek büyük önem arz ediyor. Şimdi gelin bu önemli uygulamaya adres nasıl ekleniyor ona bakalım.

Yandex Haritalara Yeni Adres Eklemek

Yandex Haritalara Yeni Adres Eklemek oldukça kolaydır. Birkaç basit adımla hızlı bir şekilde adres kaydı yapılabilir:

  • Öncelikle kurum bilgileri rehbere girilmelidir. Bu bilgilerin girilmesi için Yandex kaydı gereklidir. Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılır. Açılan ekranda sağ üst alanda yer alan “Gir” seçilir.
  • Rehber’de yer alan “Alan doldurma kuralları” dikkatli bir şekilde incelenmelidir.
  • Yeni kurum” sayfasına gidilmelidir.
  • Sırasıyla istenen bilgiler eksiksiz bir şekilde girilmelidir. Bu bilgiler kurum adı, kurumun faaliyet alanıdır.
  • Sorulan soruları yanıtlamak gerekir. Hemen ardından adres bilgilerinizi eksiksiz olarak girerek konumu seçebilirsiniz.

Yandex Konum Eklemek 5

Gerçek adresi bulunmayan ve online faaliyet gösteren mağazalar için de Yandex’e konum eklemek mümkündür. Bu tür kurumlar çevrim içi kurum olarak geçmektedir. Böyle bir kurum için adres eklemek istendiğinde yapılması gereken işlem hemen hemen benzerdir. İlk olarak kurum adı ve faaliyet alanı bilgileri girilmelidir. Kategori listesinden en uygun olan seçilmelidir. Gerçek adres eklerken sorulan sorular yanıtlanmalıdır. “Müşterileriniz için ofisiniz var mı?” sorusuna gerçek adres için evet denilirken çevrim içi kurumlarda hayır seçeneği işaretlenmelidir. Hemen ardından “Çevrimiçi şirketim var.” seçilmelidir. Bir sonraki adım ise hizmet sağlama alanını seçmektir. Bu adımda bir liste ile karşılaşılır. Kurum, listeden kendi hizmetine en uygun bir veya birden fazla bölgeyi seçebilir. Burada atlanmaması gereken bir diğer detay ise yalnızca arama sonuçlarında gerçek adresi olan kurumların Yandex Haritalar’da yer alacağıdır.

Yandex Haritalarda Adres Düzenlemek

Yandex Haritalar kullanıcılarına kolaylık sunmak için tasarlanmış bir dijital harita uygulamasıdır.  Sürekli güncellenmesi ve düzenlenmesi sürdürülebilir olmasını sağlamaktadır. Bilindiği üzere haritalara konum eklemek Yandex tarafından tüm kullanıcılara açık bir şekilde sunulmuştur. Bu hizmete ek olarak Yandex kullanıcılara bazı hataları düzeltme yetkisi vermiştir. Bu düzeltme elbette Yandex Moderasyon’un onayı sonrası haritalarda görüntülenecektir. Kullanıcıların düzeltebilecekleri hatalar ise şunlardır;

Kurum ile ilgili hatalar: Kurum ile ilgili hatalarda kullanıcı ilk olarak bilgi kartına girmelidir. Hatayı düzelt seçeneğine tıklamalı ve menüdeki düzeltilmesi gereken konu başlığını seçmelidir. Yanlış bilgi, kurum kapalı, kurum açık, bina girişi yanlış belirtildi, bir giriş daha var ve diğer olmak üzere 6 adet sorun başlığı bulunmaktadır. Gerekli sorun başlığına girilip bilgiler düzenlendikten sonra bitti seçeneğine tıklamak yeterlidir.

 Obje ile hatalar: Bu sorunlar kurum olmayan objelere aittir. Genellikle binalar en çok karşılaşılan obje sorunlarıdır. Bu sorunların giderilmesi için ilk olarak Yandex Haritalar’a girilmeli ve objenin üstüne dokunup basılı tutulmalıdır. Hemen bu işlemin ardından içerik menüsü açılacaktır. İçeriklerden “Burada ne var”a tıklanmalı ve hata düzeltilmelidir. Hata düzeltmek için “Hatayı düzelt” seçilerek hata olduğu düşünülen bölüm açılmalıdır. Adres değiştir, giriş ekle, kurum ekle ise düzeltilebilecek diğer hatalardır.

Bunlar kullanıcıların öneri olarak sunabileceği düzeltme talepleridir. Bir konum yetkilisi olarak konumunuza ait bütün bilgileri baştan sona düzenleyebilir; adres, telefon, çalışma saatleri, görseller gibi tüm detayları kolaylıkla düzenleyebilirsiniz.

Yandex Haritalar Konum Kaldırmak

Yandex, kullanıcılarına konum silme imkânı da tanımaktadır. Fakat burada silme işlemi tamamen gerçekleşmez. Örneğin, artık faaliyette olmayan bir şirket Yandex Haritalar Konum Kaldırmak istendiğinde kapatılmış olarak işaretlenir. Böylelikle Yandex Haritalar bir arşiv görevi de görmüş olur.

Kurum sahiplerinin konum kaldırmak için yapması gereken birkaç basit adım bulunur. İlk olarak Kurumlarım sayfasına gidilmelidir. Bu sayfada bir veya birden fazla şirket yer alabilir. Dikkatli bir şekilde kaldırılmak istenen kurum seçilmelidir. Kurum kaldırma işlemi için iki yöntem bulunmaktadır. Hesap özetinden silme veya Yandex veritabanından silme yöntemlerinin ikisi de temelde kurumu kaldırır, fakat hesap özetinden kurum silindiğinde kurum sahibinin listesinden de silinir.

Yandex Konum Ekleme Ücretli mi?

Yandex uygulamalarının birçoğunun ücretsiz olduğu bilinmektedir. Yandex Haritalar da ücretsiz olan bu uygulamalardan biridir. Kullanıcılar yalnızca internet ile bağlanarak hiçbir ücret ödemeden bu hizmetten yararlanabilir. Konum ekleme, konum kaldırma, konum düzenleme gibi özelliklere sahip olan Yandex Haritalar işletmelerini görünür hale getirmek isteyenler için idealdir.

Yandex Konum Eklemek 4

Yandex Konum Eklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dijitalde bir pay sahibi olmak isteyen işletmeler haritalarda görünmelidir. Yandex Haritalar da günümüzde sevilerek kullanılan popüler bir uygulamadır. Bu nedenle işletmeler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Konum ekleme yapan işletmeler hem lokalde potansiyel müşterilerini artırabilir hem de reklamlarını yapabilir. Bu nedenle konum eklerken titizlikle hareket edilmelidir. Yandex konum eklerken dikkat edilmesi gerekenler ise kısaca şunlardır;

  • Yandex rehber hesabına sahip olmak.
  • Firma ismini ve firmanın kategorisini eksiksiz girmek.
  • Kurum bilgilerini detaylı olarak eklemek. Adres eklenmesi gereken en önemli bilgilerin başında gelmektedir.
  • İletişim bilgilerini eklemek.
  • Fotoğraf eklemek. Özellikle dikkat çekmek ve rakiplerinden farklılaşmak isteyen kurumların özen göstermesi gereken bir diğer detay da fotoğraflardır. Kurumun iyi ve göze hitap eden fotoğrafları müşterileri çekecektir.

KREABAZ Dijital Reklam Ajansı

Kreabaz olarak bütün dijital ortamlarda sizlere eksiksiz hizmet sunmaktayız. Eğer sizler de firmanızın Yandex Haritalarda ön plana çıkması sağlamak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yandex Konum Eklemek 3