Instagram Konum Eklemek

Sosyal medyanın yaygın olarak kullanılması ve pek çok kişisel bilgilerin de bu mecralarda yer almasıyla güvenlik oldukça önemli bir hale gelmektedir. Hem Instagram hem de Facebook sosyal medyalarında farklı şekilde konum eklemeleri yapılmaktadır. Pek çok internet kullanıcısının merak ettiği, Instagram’a konum nasıl eklenir sorusunun cevabı oldukça basittir. Instagram Konum Eklemek işlemlerini yapmadan önce konum eklemenin sağladığı avantajlardan birkaçına değinmek gerekir.

Sadece birkaç basit işlem ile gerçekleştirilen konum ekleme ve kaydetme işlemleri sosyal medya üzerinden paylaşılan fotoğraf, video ya da çeşitli görsellerin daha rahat bulunmasını sağlar. Gönderilerin diğer sosyal medya kullanıcıları tarafından görülmesi için konum eklemesinin yapılması gerekir. Mevcut konumunuzu ya da değişen belli konumları sosyal medya hesaplarınıza kaydederek oluşturacağınız gönderilerde etiket oluşturmak sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Facebook Konum Eklemek

Kısa bir süre önce Meta tarafından alınarak ismi değiştirilen Facebook, birçok yeni özelliğe sahip olmuştur. Bu özelliklerden biri de sosyal medya hesaplarına konum ekleme ve kaydetme özelliğidir. Facebook ve Instagram için konum ekleme yaparken bulunduğunuz bölgenin konum bilgilerini Google haritalar üzerinden değil de Facebook’un sahip olduğu bu özellikten bulma imkânı doğar. Bu sayede Facebook hesabınıza giriş yaparak bağlı olduğunuz sosyal medya hesaplarınıza konum ekleyebilirsiniz. Bu doğrultuda Instagram hesabınıza konum eklemek için öncelikle Facebook hesabınıza giriş yapmalı ve bu hesap üzerinden gerekli işlemleri sürdürerek adres ekleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Instagram ve Facebook Konum Eklemek için gerekli olan işlemler nelerdir?

Instagram Yeni Adres Eklemek

Sosyal medya hesaplarınıza konum ve yeni adres bilgilerini eklemek için Instagram hesabı üzerinden ilerlemeniz gerekir. Telefon ya da bilgisayar gibi her türlü akıllı cihaz üzerinden gerçekleştirebileceğiniz konum ekleme işlemleri için Instagram hesabınıza giriş yapın. Hesabınıza giriş sağladıktan sonra hesabınızı bir “işletme hesabına” çevirin. Bu işlemi yapmazsanız konum ekleme işlemini yapamazsınız. Instagram Ana Sayfanıza gidin. Daha sonra sırasıyla şu seçeneklerden ilerleyin;

Profili Düzenle –> İletişim Seçenekleri –> Adres Ekle

Tüm bunları yaptığınız takdirde işletmenizin adresini Instagram’a eklemiş olursunuz. Ancak belirtmek isteriz ki “Yol Tarifi Butonu” oluşması için konumunuzun Google’da olması gerekiyor. Eğer eklediğiniz konum Google Haritalarda yoksa konumuza “Yol Tarifi Al” özelliği eklenmeyecektir. İşletmenizin konumunu Google’a eklemek için Google Harita Konum Eklemek yazımızı okumak isteyebilirsiniz.

Instagram Konum Eklemek 2

Facebook Yeni Adres Eklemek

Eğer bir mekân için konum eklemesi yapmak istiyorsanız bu mekânın Facebook sayfasına adres bilgilerini girmelisiniz. Yeniden bir sayfa açmak ve Facebook bağlantılarından yeni sayfa oluşturmak için gerekli talimatları yerine getirmelisiniz. Yeni adres eklemesi yaparken bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde girildiğinden emin olmalısınız. Instagram için Facebook üzerinden işlem yapılmasının en önemli nedeni iki sosyal mecranın da birbiri ile entegre bir şekilde işlemesidir. Instagram üzerinden yapacağınız birçok işlemi Facebook üzerinden gerçekleştirerek birbiri arasında senkronize olmasını sağlayabilirsiniz. Facebook üzerinden yeni adres bilgisi eklemek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

1) Facebook hesabına giriş yaptıktan sonra ilgili sayfayı seçerek, sayfanın profil bilgilerini görüntüleyin.

2) Sayfa üzerinden görüntülediğiniz profil bilgilerinde profil fotoğrafının altında bulunan “Hakkında” kısmını seçerek sayfaya ait tüm bilgilerin doküman sayfasına gidin.

3) Bu sayfa üzerinden hesabınıza ait tüm iletişim ve konum bilgileri gibi temel bilgileri görüntüleyebilir, yeni bilgiler ekleyebilir ya da var olan bilgileri düzenleyerek güncelleştirmeler yapabilirsiniz. Burada konum eklemek için gitmeniz gereken sayfa “İletişim Bilgileri ve Temel bilgiler” sekmesidir.

4) İletişim bilgileri sekmesini seçtikten sonra Adres ekle seçeneğine giderek gerekli bilgileri doldurun. Burada doğru ve eksiksiz bilgi eklemek oldukça önemlidir. İşletmenizin ya da sayfanızın daha rahat bulunması için konum bilgilerini düzenli olarak güncelleyerek, harita üzerinden doğru bölgeyi işaretlemeniz gerekir.

5) Tüm işlemleri hallettikten sonra kaydet tuşuna basarak yaptığınız değişiklikleri kaydedebilirsiniz. Facebook üzerinden gerçekleştirdiğiniz bu işlemleri Instagram hesabınıza da entegre ederek aynı konum bilgilerini o hesap üzerinden de görmeniz mümkündür.

Instagram Konum Eklemek 3

Instagram Haritalarda Adres Düzenlemek

Facebook ve Instagram Adres Düzenlemek işlemleri de aynı şekilde uygulam hesabı üzerinden gerçekleştirilir. Yeni adres ekleme işlemlerinde olduğu gibi adres değişikliği ve güncelleme işlemleri de sayfaların “Hakkında” kısmında yer alan “İletişim Bilgileri ve Temel Bilgiler” sekmesinden gerçekleştirilir. Adres kısmında eklediğiniz her adres için düzenleme işaretinin bulunduğu kalem simgesi yer alır. Tüm sosyal medya hesaplarından ve gönderilerden aşina olunan bu işaret mevcut konumun düzenlenmesi ve güncellenmesi için gerekli olan sayfaya yönlendirme yapar. Burada amaç var olan konum bilgilerinin düzenlenmesi ve yeni adres bilgileri girilerek en güncel konumda yeniden kaydedilmesidir. Bunun için bu simge üzerine tıklayıp gerekli konum bilgilerinin en güncel ve doğru hallerini girdikten sonra kaydet butonuna tıklayarak güncellemeleri kaydetmelisiniz.

Instagram Haritalarda Konum Kaldırmak

Facebook ve Instagram Haritalarda Konum Kaldırmak için de akıllı cihazınız üzerinden hesabınıza giriş yapmalısınız. Hesabınızdan adres bilgisini kaldıracağınız sayfa üzerine gidip profil düzenlemeleri kısmından Adres ekle seçeneğinden kaldırmak istediğiniz adres bilgisini seçmeniz yeterlidir. Sosyal mecralardan bulunan konum bilgilerinizi kaldırmak için diğer bir yöntem ise akıllı cihazınızın konum ayarlarından ilgili sosyal medya için gerekli izinleri iptal etmektir. Konum bilgisine erişim izinlerini kapatarak Facebook ve Instagram hesabı için gerekli olan konum ayarlarını kapatabilirsiniz. Instagram hesabında bulunan gönderilerdeki konum bilgilerini kapatmak için de gönderinin sağ üst köşesinde bulunan üç nokta işaretinden düzenle sekmesini seçmelisiniz. Bu sekme üzerinden gönderinin yorumlarını, açıklamasını, görselini düzenleyebileceğiniz gibi konum bilgilerinde de değişiklik oluşturabilirsiniz. İster yeni konum ekleyebilir isterseniz var olan konum bilgisini kapatarak güncelleyebilirsiniz.

Instagram Konum Eklemek Ücretli mi?

Facebook ve Instagram Konum Eklemek için Meta herhangi bir ücret talep edilmez. Meta uygulamasına geçildiğinden beri Facebook ve Instagram için yeni özellikler ve gelişmeler olduğundan ve konum bilgileri Google Mars üzerinden değil de Facebook üzerinden sağlandığı için konum bilgilerini ekleme, düzenleme, değiştirme ve kaldırma gibi işlemler için herhangi bir ücret talep edilmez.

Instagram Konum Eklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Facebook ve Instagram Konum Eklerken Dikkat Edilmesi Gereken belli başlı hususlar vardır. Bu hususlardan bazıları şu şekildedir:

  • Sosyal medya hesaplarında konum güncellemesi yaparken, doğru ve eksiksiz konum bilgisinin girilmesi önemlidir. Konum bilgilerinin harita üzerinden işaretlenmesi için de bilgilerin doğru girilmesi önemlidir. Aksi takdirde harita üzerinden farklı bir bölgeyi işaretleneceğinden diğer kullanıcıların yanlış konumlara gitmesine neden olabilir. Özellikle işletme hesabı üzerinden konum bilgisi paylaşılacak ise bu hususa dikkat edilmelidir.
  • Konum bilgisi eklenirken sadece bir konum eklenebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle geçerli adres bilgilerini önceden tespit ederek eklemek daha doğru olacaktır.
  • Hem Instagram hem de Facebook için konum eklemek Meta yani Facebook üzerinden gerçekleştirilir. Eğer Instagram için konum eklemesi yapılacaksa Facebook hesabından gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra Instagram için de eşleştirme yapılarak konum bilgileri düzenlenir.