AMP Web Tasarımı

AMP, İngilizcesi “Accelerated Mobile Pages” olan “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” anlamına gelmektedir. Google, Mobil Web Sitelerinin optimum hızda çalışmasını sağlamak için bu projeyi başlatmıştır. Amp ile neredeyse anında yüklenen basit mobil web siteleri oluşturmak mümkündür. Bu yazımızda sizlere AMP Web Tasarımının aslında nasıl bir özellik olduğundan, AMP Web Sitesi tasarımının nasıl yapılacağından ve AMP Web Sitesi fiyatlarından bahsedeceğiz.

AMP teknolojisi, cihazlar ve dağıtım platformları arasında sürekli olarak hızlı, güzel ve yüksek performanslı web siteleri ve reklamlar oluşturmamıza olanak sağlayarak geleceğin web’ini birlikte oluşturmamızı amaçlar. AMP, binlerce geliştirici, yayıncı, dağıtım şirketi ve teknoloji şirketi ile iş birliği içinde oluşturulmuştur. Bugüne kadar milyarlarca AMP sayfası oluşturulmuştur.

Eskiden, akıllı telefonlar henüz bu kadar gelişmemişken, tüm web siteler masaüstü ve laptoplara uygun olacak şekilde dizayn edilmişti. Ancak teknolojinin gelişmesi ile her şey ellerimizdeki küçük akıllı telefonlara sığar hale geldi. Mobil aramalarda yapılan aramaların masaüstünde yapılan aramaları geçmesiyle birlikte AMP teknolojisi ortaya çıktı. AMP’nin amacı: mobil kullanıcılar için hızlı yükleme süreleri oluşturmaktır. AMP teknolojisi, kullanıcıların yüklenme hızlarına olan tepkileri sonucunda oluşan bir taleptir.

AMP Sitesi Nedir?

Bu girişim, tüm paydaşlara fayda sağlayacak bir sistem kurmak amacıyla başlatıldı. Reklam verenler, yayıncılar ve kullanıcıların tümünün AMP’den kâr sağlaması amaçlandı. AMP, 2015 yılında Google, WordPress ve Adobe gibi birkaç şirket tarafından geliştirildi ve piyasaya sürüldü. Bugün neredeyse tüm büyük çevrimiçi medya araçları AMP teknolojisini kullanıyor. Çünkü birçok kişi hızlı yüklenen mobil web sitelerinden kazanılacak büyük değerin farkına vardılar.

Son on yılda akıllı telefonlar, birçok endüstride ve ülkede masaüstü bilgisayarları geride bırakarak insanların çevrimiçi olmak için kullandığı birincil cihaz haline geldi. Mesela, yakınlarda bir restoran aramak için cep telefonumuzu kullanırız, telefonlarımızdan online alışveriş yaparız ya da işe giderken metroda telefonlarımızdan haberleri okuruz. Bu yüzden web sitelerin hızlı bir şekilde yüklenmesi mobil kullanıcılar için oldukça önemli bir faktördür. Kritik web site yüklenme zamanının üç saniye olduğu söyleniyor. Bir web sitesinin yüklenmesi daha uzun sürerse, büyük ihtimalle mobil internet kullanıcılarının çoğu o sayfayı terk edecektir.

AMP, mobil cihazlarda olabildiğince hızlı yüklenen web siteleri oluşturmak için özel olarak tasarlandığından ötürü, günümüzde tercih edilen gelişmiş bir teknolojidir. Ancak bağlantının ne kadar hızlı yüklendiği, bağlantınızın hızına ve web sitenin dosya boyutuna da bağlıdır. Bu her iki açıdan da değerlendirilmesi gerekir. Eğer ki yüklenecek dosyaların hacmi çok büyükse, bağlantı hızı hızlı olsa bile bazı sayfalar yavaş yüklenebilir. Benzer şekilde bağlantı çok yavaş ise, teknik olarak AMP’ye optimize edilmiş bir sayfa bile yavaş yüklenebilir.

AMP, bir internet bağlantısının kullanılabilir kapasitesini etkileyemez, bu nedenle AMP teknolojisi, etkileyebileceği yükleme sürelerine odaklanır. AMP, veri aktarımı yavaş olduğunda bile bir mobil web sitesinin hızlı bir şekilde yüklenmesi için en iyi koşulları oluşturur. AMP’nin kısa yükleme sürelerinin anahtar noktası, öncellikle yüklenmesi gereken dosyaların azaltılmasıdır. Bir diğer önemli faktör ise hedef sayfanın önbelleğini hazır tutan bir Proxy sunucusudur. Bu içerik, kullanıcının ona eriştiği her yerden sayfanın her zaman aynı hızda oluşturulabilmesine avantaj sağlayan bir “İçerik Dağıtım Ağı” üzerinden iletilir.

 

AMP Web Sitesi Faydaları Nelerdir?

  • AMP, yavaş internet bağlantısı olan mobil sitenizi kullanıcı deneyimleri açısından büyük ölçüde iyileştirir. İçeriğinizi yalın ve hızlı hale getirir. Yani ziyaretçileriniz web sitenizin yüklenmesini beklemek zorunda kalmaz. Eğer ki içeriğiniz yararlı bir içerikse, bu teknoloji ile birlikte site trafiğiniz de daha iyi hale gelir.
  • Google, mobil arama sonuçlarında destek vererek AMP kullanımını teşvik ediyor. Sitenize AMP eklemek, SEO çalışmalarınızı iyileştirmeye de yardımcı olacaktır.
  • AMP standartlarına uygun site içeriği, Google mobil arama sonuçlarının üst kısmında görüntülenme şansına sahip olmanızı sağlar ve bu da sitenizin görünürlüğünü büyük ölçüde artırabilir.
  • Sitenizde AMP olması, barındırma sunucularınızdaki yükü azaltacak ve bu da web sitesi performansını artırmaya yardımcı olacaktır.

AMP Web Tasarımı 2

AMP Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?

Geçmiş yıllarda masaüstü bilgisayarlardan ulaşılan web siteler, teknolojinin hızla ilerlemesi ve gelişmesinden ötürü, artık içerikleri ulaşmanın ilk yolu akıllı telefonlar olmuştur. Bu noktada web sitelerin, mobile uygun bir şekilde tasarlanması ve görüntüleme şekilleri önemli bir sorun oluşturmuştur. Mobil yüklemelerin yavaş olmasından ötürü web sitelerin aramalarda üst sıralarda yer alması pek mümkün olmuyordu. Bu da site sahipleri için gelir kaybı anlamına gelmektedir. Ancak AMP Web Tasarımı teknolojisiyle birlikte web sitelerin yüklenme hızlarını yükseltmek mümkündür.

AMP Web Sitesi Tasarımınızı iki şekilde yapmanız mümkündür. Bu işlem WordPress kullanan internet kullanıcıları için kolay bir şekilde halledilebilir. WordPress içinde yer alan Amp eklentisini indirmeniz, AMP Web Sitesi kurulumunuz için yeterli olacaktır. İşlemi bitirdiğinizde web siteniz ve içerisindeki içerikleriniz AMP ile uyumlu hale gelecektir. Ancak Amp’nin işlev kazanmasını istiyorsanız eklentiyi kurduktan sonra Google’a bildirimlerde bulunmanız gerekmektedir. Çünkü, bildirimde bulunmadığınız takdirde kurulumunuzun tamamlanmasına izin verilmeyecektir. Son aşama olarak ise AMP Eklentisi yerleştirdiğiniz web sayfalarınızı Google Search Console aracılığıyla Google ile paylaşabilirsiniz.

Ancak WordPress kullanılmayan bir web sitesi sahibi iseniz AMP tasarımı biraz meşakkatli olacaktır. Amp içerisinde yer almakta olan AMP HTML, AMP Javascript ve Amp Cdn bölümlerinin hepsinde ayrı ayrı kod düzenlemeleri yapılmalıdır. En başta, web sitenizdeki yer alan görselleri, yazı fontlarını, resim ve videoları Amp ile uyumlu hale getirmelisiniz. Ancak bunları yaparken web sitenizin orijinal halini de korumanız gerekmektedir.Wordpress tasarımı olsun, HTML temelli tasarım olsun, kurulumu tamamladıktan sonra AMP test araçları kullanılarak web sitenin ve bağlantıların doğru şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.

AMP Website Fiyatları Nelerdir?

Yukarıda da açıkladığımız üzere, WordPress veri tabanlı web siteleri için AMP Web Tasarımı kolay olsa da manuel yapılacak ve site sahibinin bu hususta bilgisi yok ise AMP Tasarımı yapan kuruluşlarla iletişime geçmesi gerekmektedir. AMP Web Tasarım Fiyatları, web sitenin tipine, sayfa sayısına ve sitede yer alacak fonksiyonlara göre belirlenmektedir. Ayrıca yapılacak işin kalitesine, kişi veya kuruma özel olmasına, harcanacak çalışma zamanına ve çalışacak uzman sayısına göre de farklılık gösterebilir.

Web Site Tasarım Ajansı KREABAZ

İçeriğimizde AMP web sitenin ne olduğunu, ne amaçla geliştirildiğini, hangi kurum ve kuruluşların geliştirdiğini, AMP web sitesi kurulumunu ve tasarımını nasıl yapacağınızı ve AMP Web Sitesi Kurulum ve AMP Web Sitesi Tasarım Fiyatları hakkında bilgi verdik. Tüm süreçler için KREABAZ’dan uzman desteği edinebilirsiniz!