SEO Nasıl Yapılır

SEO, uzun zamandır var olan bir kavram olsa da özellikle son dönemlerde daha sık duyulmaya başlanan bir kavram. Bunun tabi ki başlıca nedeni artık büyük veya küçük fark etmeksizin her türlü markanın Google’da olan varlığına daha önceki zamanlardan daha çok değer vermesi. SEO’nun oldukça önemli olduğunu bilen çoğu insanın aklında ise çoğunlukla tek bir soru oluyor. SEO Nasıl Yapılır? İçeriğimizde “SEO Nedir ve Nasıl Yapılır? sorularına cevap bulabilirsiniz.

SEO Nedir?

SEO; İngilizce bir kelime öbeği olan “Search Engine Optimization” dan gelir. Türkçeye “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak çevrilir. Arama motoru optimizasyonu genel anlamda sitenize daha çok trafik çekmesi için yani daha görünür olması için yapılan çalışmaların tümüne verilen addır. SEO ile sitenizin ve bununla birlikte markanızın daha çok insana ulaşması ve kazancınızın artması mümkündür. Fakat tabi ki pozitif yönde sonuçlara ulaşılabilmesi için SEO yani Search Engine Optimization çalışmalarının profesyonelce yapılması gereklidir. Bu da sitenizdeki içeriklerin her zaman en doğru cevabı vermesi gibi bazı unsurlara dikkat edilerek gerçekleşebilir. Arama motoru çalışmalarının yapılırken öncelikle iki yönlü olarak ele alınması ve ona göre düzenlenmesi gerekli olmaktadır.

Site İçi Ve Site Dışı SEO

Arama motoru optimizasyonu tek yönlü değildir. Tek yönlü yapılan SEO çalışmaları yanlış sonuçlar doğurur ve markanın tanınmasına dair herhangi bir yarar sağlamaz. Yapılan çalışmaların çift yönlü olması SEO için en önemli ve dikkat edilmesi gereken unsurlar arasındadır. Web sitenizin arama motorlarında hızla veya birkaç ufak taktikle üst sıralara çıkması mümkün değildir. Bunun için ayrıntılı ve çok yönlü çalışmaların yapılması gereklidir.

Site içi SEO dört unsurdan oluşur.

  • Kelimeler,
  • Teknik durumlar,
  • Yapısal unsurlar,
  • İçerikler.

Site dışı SEO da site içi gibi dört önemli unsurdan oluşur.

  • Marka bilinirliği,
  • Sosyal medya paylaşımları,
  • Otorite sahibi sinyaller,
  • Backlinkler.

Site Dışı SEO

Site dışı SEO uygulaması sadece Google ile ilgili değildir. Ama Google’ın önemi yine burada da vardır. Site dışı SEO, Google dahil olmak üzere diğer arama motorları ve sosyal medya platformlarında da markanın bilinirliğini ve güvenirliğini arttırmayı amaçlayan bir PR çalışmasıdır. Dört önemli unsuru daha önce bahsedildiği üzere başlıca backlinkler, sosyal medya paylaşımları, otorite sahibi sinyaller ve marka bilinirliğidir. Bütün bu unsurların doğru uygulanması oldukça önemlidir. Site dışı arama motoru optimizasyonuna öncelikle rakiplerin takibi ile başlanmalı ve adım adım ilerlenerek strateji belirlenmelidir. Fakat bu adımlardan önce en çok önem içeren unsur tabi ki site içi SEO çalışmalarıdır. Site içi SEO çalışmaları siteye gelen müşterinin en çok site içerisinde vakit geçireceği düşünülerek yapılmalıdır. Site içi SEO doğru yapıldığı takdirde ayrıntılı ve stratejik site dışı SEO çalışması doğru geri dönüşlerini verecektir.

Site İçi SEO

Site içi SEO sitenizle ilgili ve sizin kontrolünüzde olup değiştirilebilecek her şey ile ilgilidir. Bu nedenle de SEO çalışmalarına dıştan değil içten başlanarak web sitesinin önce içi geliştirilir. Site içi SEO yapılırken ise dikkat edilmesi gereken unsurlar daha önce de değinildiği üzere kelimeler, içerikler, teknik unsurlar ve yapısal unsurlardır. BU unsurların her biri çok önemlidir ve dikkatle uygulanmalıdır.

SEO’da Anahtar Kelime Kullanımı

Site içi SEO’da en başta gelen unsur kullanılan anahtar kelimelerin doğru seçilmesidir. Anahtar kelimeler seçilirken dikkatli, açık ve de net olunması en önemli unsurdur. Bunun yanında anahtar kelime kullanımında arama hacmine dikkat edilmesi gereklidir.

Arama hacmi anahtar kelimenin ya da anahtar kelime grubunun aylık aranma oranına dair bilgi verici bir çalışmadır. Bu çalışma ile seçilen anahtar kelimenin arama sıklığı görülür ve böylece doğru anahtar kelime tercihi daha kolay ve doğru yolla yapılabilir.

Rekabet ise bir başka önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor. Rekabet seçilen anahtar kelimenin hangi markalar tarafından kullanıldığını gösterir. Eğer seçilen anahtar kelimenin kullanım yoğunluğu büyük markalarda ise bu kelimeler ile ön sıralara çıkmanız zor demektir. Bunun için çok büyük bir sermayeye gerek vardır ve bu genelde yeni veya daha küçük marklalar için zordur. Bu yüzden iyi bir Site İçi SEO çalışması yapılması mühimidir. Böylece size uygun anahtar kelimeler bulunur ve kullanımı sağlanır.

Son olarak önemli olan bir diğer unsur anahtar kelimenin arama motorunda aratılma amacıdır. Bir anahtar kelime bir kullanıcı tarafından neden aratılmış olabileceği açısından düşünülmelidir. Böylece anahtar kelime doğru amaç ile doğru yerlerde kullanılır ve özgün içerikler üretilebilir.

İçerikler

Kaliteli bir site içi SEO çalışması için dört adımdan dördünün de en iyi şekilde uygulanması gereklidir. İçerikler de bu adımlardandır ve diğer her bir adım kadar önemlidir. İçeriklerin kaliteli ve özgün olması bir zorunluluktur. Çünkü arama motoru her seferinde adeta bir satıcı gibi elindeki en iyi ürünleri arama yapan kişinin yani teknik olarak müşterinin önüne sunar. Bu yüzden kaliteli ve özgün hazırlanmış içerikler her zaman markaya değer katar ve görünürlüğü açısından oldukça değerlidir.

Teknik durumlar

Web sitesinin teknik açıdan da iyi durumda olması oldukça önemlidir. Sitenin teknik açıdan taranabilir ve indekslenebilir olması gerekir. Google arama motoru botları teknik anlamda düzgün çalışmayan web sitelerini arama sonucu dizinine eklemez. Bu da sitenizin ve dolayısıyla markanızın görünürlüğünü kaybetmesine yol açar.

Yapısal Durumlar

Yapısal durum direkt olarak kullanıcılar tarafından gözlemlenemez. Fakat arama motoru tarafından görüntülenir. Yapısal veriler ise arama motorlarının görsel ve içeriklerini doğru bir şekilde anlamlandırmasını sağlar. Bu yüzden de doğru yapılması çok önemlidir.

Bütün bu aşamalar çoğu insana karışık ve içinden çıkılmaz gelmektedir. Oldukça zor ve çok aşamalı da olsa markalar veya kurumlar için oldukça önemli olan SEO çalışmasının yapılması profesyoneller tarafından yönetildiği sürece sorunsuz olacaktır.  Bu yüzden SEO Ajansları ile çalışmak oldukça iyi bir fikirdir. SEO Ajanslarından alınacak arama motoru optimizasyonu hizmeti ile güzel ve organik sonuçlar alınabilir.

SEO Hizmeti

SEO hizmeti internette güçlü bir etki yaratmak isteyen herkes için çok önemli. Arama motoru optimizasyonu ise doğru yapıldığı takdirde olumlu çıktılar veren bir sistem. Bu yüzden SEO hizmeti almak markanın gelişimi ve duyulması açısından en doğru kararlardan biri. Doğru SEO Ajansı ile çalışıldığı sürece dijital dünyaya bir adım önde girmeniz oldukça mümkün.

SEO Ajansı

SEO Ajansı çalıştığı markaların, dünyanın en seçkin internet ağı sağlayıcı olan Google’ın kaliteli ve güvenilir site kavramına uyan web siteleri geliştirir. Bu web sitelerini geliştiren geniş ekiplere sahip olurlar. Bu ekipler web sitesinin analiz, geliştirme, planlama, güncelleme, ölçümleme, raporlama ve son olarak uygulama stratejilerinin tümüne hakimlerdir. Search Engine Optimization hizmeti veren ajanslar markaların ürün veya bilgi paylaşımlarını markanın profesyonelliğini, kalite ve marka imajını ortaya çıkartacak şekilde çalışmalar yaparlar. Web siteniz böylece Google tarafından dikkate alınmaya, ödüllendirilmeye dolayısıyla da ön plana çıkmaya başlar. Site içi ve site dışı SEO Optimizasyonunu yüksek kalitede uygulayan ajanslar sayesinde milimetrik ölçümleme teknolojisi ileri seviyede olan Google istatistiklerini kolaylıkla etkileyebilirsiniz. Böylece arama botlarında üst sıralarda yerinizi alabilirsiniz.

SEO Nasıl Yapılır 2

İstanbul SEO Ajansları

İstanbul’da konulanmış SEO Ajanları birçok farklı markaya fiziksel olarak da yakın olabilmesi açısından oldukça avantajlıdır. Ayrıca SEO Ajanlarının gelişimi açısından da Türkiye’nin ve de dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri olan İstanbul’da bulunmak ajansları tecrübe açısından da oldukça olgunlaştırmakta ve de geliştirmektedir.  Deneyimli ve uzman İstanbul SEO Ajansları web sitenizin trafiğinin organik olmasını sağlar ve yoğun bir şekilde ziyaretçi çekmesine yol açar.  Bunların yanında web sitesi verilerinin doğruluk, anlaşılırlık, özgünlük ve kalite performanslarını yükselten optimizasyonları profesyonel olarak gerçekleştirir

SEO Ajansı KREABAZ

Çeşitli sektörlerde varlık gösteren farklı markalar ile iş birliği yaparak başarılı sonuçlar almış Kreabaz Dijital Reklam Ajansı müşterilerine güvenilir ve Profesyonel SEO Hizmeti sunar. Markanızın dijital dünyada organik olarak öne çıkmasını ve prestij kazanmasını istiyorsanız SEO Ajansı Kreabaz ile iletişime geçebilirsiniz.