Google Trends NedirGoogle Trends Nedir?

Google Trends, 2006 senesinde Google tarafından oluşturulan, Google üzerinden arama yapan kullanıcıların yaptıkları aramaları analiz etmeye yarayan bir hizmettir. Google Trends, Google Arama Motorunu kullanarak arama yapanların hangi kelimeleri ve cümle sorgularını nasıl arattığı hakkında bilgi sağlamaktadır. Google Trends kullanılarak gün içindeki popüler aramalar görülebilir. Bununla birlikte istenilen anahtar kelimeler tarih aralığı filtrelenerek, hangi kelimelerin hangi dönemlerde daha fazla aratıldığı bilgisine de istatistiksel olarak ulaşılabilir.

Google Trends kullanılarak, spesifik bir bölge, spesifik bir dil ve spesifik zaman aralıklarında hangi anahtar kelimelerin ne sıklıkla kullanıldığını öğrenebilmektedir. Ulaşılan istatistiklerde arama yapan kişiler anonim olarak görülür. Ulaşılan bu istatistiklerde, arama yapılan kelimelerin tarihlere göre gündemleri, aramaların yapılmış olduğu şehirleri, kelimelerin tarih ve saatlerine dair bilgilere dahi ulaşılabilmektedir.

Google Trends tamamı ile ücretsiz olarak kullanılabilecek bir hizmettir. Bu hizmet üzerinden, kullanıcılardan elde edilen ve anonim olan bilgi ve istatistiklerin bir kısım diğer kullanıcılar ile paylaşılıyor. Google Trends, çevrimiçi alanda içerik üreten ve bu alanda girişim veya iş sahibi olanlar için çok önemli bir araçtır.

Google Trends üzerinden anahtar kelime çalışması yapılırken Google, arama yapılan anahtar kelimeler ile ilgili birçok bilgi ve fırsat sunar. Bunlardan biri Google Trend kullanılarak birbirinden farklı anahtar kelimeler arasında karşılaştırma yapmaktır. Anahtar kelime araması yapılan kategoride başka hangi anahtar kelimelerin ön plana çıktığını görmek bir diğer önemli fırsattır. Anahtar kelimeler ile en çok hangi şehirlerden arama yapıldığı ve anahtar kelime ile ilgili konuların ne olduğu da ulaşılabilecek önemli bilgilerdendir.

Google Trends ile ulaşılabilecek bir başka önemli veri de görsel arama sonuçlarıdır. YouTube Arama Sonuçları, Google Alışveriş Sonuçları ve Google haber arama sonuçları bilgileri de bunlara dahildir. Aynı zamanda Google Trends üzerinden ilgili sorgulamalarda hangi kelimelerin hangi oranlarda aratıldığı bilgisine de ulaşılabilmektedir. Tüm bunların yanında Google Trends anahtar kelime planlaması yapanların diğer anahtar kelimeler hakkında fikirlere de ihtiyaç duyduğunu tahmin etmektedir. Bu sebeple bunlara dair fikirleri de kullanıcıları ile paylaşmaktadır.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends kullanımı için öncelikle Google Trends web sitesinin açılması gerekir. Ardından ilk etapta ülke seçimi yapılır. Google Trends üzerinden internet erişimi olan tüm ülkelere ait Google arama verilerine ulaşılabilmektedir. Ülke seçimi yapıldıktan sonra o ülkedeki kullanıcıların Google arama platformu kullanılarak yaptıkları tüm aramalara ait genel bir tablo ana sayfa üzerinde erişilebilir ve görülebilir.

Yine Google Trends ana sayfası üzerinden kullanıcılar, yıllara ve günlere göre trendleri ve o güne ait yapılan aramaların son trendlerini görebilir. Buradan istatistiklere de ulaşılabilir ve istatistiklere tıklanarak kullanıcılar istedikleri istatistiklere ulaşabilirler. Ancak ana sayfa üzerinden çok detaylı, ayrıntılı olarak kategorileştirilmemiş ve çok fazla spesifik olmayan bilgi ve verilere erişilebilir. Daha ayrıntılı istatistiklere, ana sayfa üzerinde yer alan genel tablodaki başlıklara tıklanarak ulaşılabilir. Ana sayfa üzerindeki bilgiler en güncel trendleri içerir ancak bunlar çok detaylı ve spesifik olmayan istatistiklerdir. Gerçekten önemli derecede önem arz eden bilgilere ise arama çubuğundan erişilebilir.

Google Trends arama çubuğu kullanımı da bu noktada oldukça önem kazanmaktadır. Arama çubuğuna aranmak istenen sektörle ilgili bir kelime yazılır ve daha sonra aratılır. Daha sonra gelecek olan sonuç sayfasında ise arama yapılan kelimenin trend olma dönemlerine ulaşılabilir. Bununla birlikte daha sonra en çok arama yapılan şehirler, tarihlere ve saatlere göre düzenlenmiş aranma bilgileri ve aranılan kelime ile alakalı yapılmış sorgulara da erişilecektir. Arama çubuğu üzerinden tek bir kelime aratılarak önemli derecede detaylı ve spesifik bilgi ve istatistiklere ulaşılması mümkündür.

Google Trends kullanılarak farklı kelimelere ait olan aranma istatistikleri de karşılaştırılabilir. Örnek vermek gerekirse bu sistem ile 10 farklı sorgunun yıllara veya aylara göre kategorileştirilmiş arama verileri ve istatistiklerinin karşılaştırılması mümkündür. Buradan ulaşılacak olan istatistiklerin çok da geçmişe dönük olmayan yakın tarihli araştırma ve çalışmalarda kullanılması da mümkündür.

Google Trends Neden Tercih Edilmelidir?

Google Trends, spesifik bir tarih aralığı seçilerek bu aralık içerisinde yapılmış olan aramaların kontrol ve takip edilebileceği bir ücretsiz Google hizmetidir. Google Trends üzerinden birçok anahtar kelimenin aranma hacimlerine ve aranma istatistiklerine ulaşılabilmektedir. Google Trends sağlamış olduğu bu hizmet sayesinde blog yazarları, haber yazarları, SEO Ajansları ve SEO çalışanları, editörler ve içerik üreticileri gibi meslekler için oldukça işlevsel, önemli ve kullanışlı bir Google servisidir. Bu ve benzeri mesleğe sahip kişiler Google Trends üzerinden popüler aramaları ve arama hacimlerini kolaylıkla takip edebilir. Bu sayede de web sitelerinin veya blog sayfalarının trafiklerini artırabilir.

Google Trends Hot Searches Nedir?

Google Hot Searches Trend olmuş ve olan arama konularına gerçek zamanlı olarak ulaşılabilecek bir araçtır. Bu özellik sayesinde nerede, hangi zamanlarda en çok nelerin ne sıklıkla aratıldığı sorularının cevabı bulunmaktadır. Bu servis sayesinde kullanıcıları kendi ülkelerinde ve başka ülkelerde anlık veya tarihsel olarak yapılan arama sorgularına ulaşabilmektedir.

Bu hizmetin faydaları arasında kullanıcıların kendi ülkeleri de başta olmak üzere internet erişimi olan hemen hemen tüm ülkelerdeki arama sorguları hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmaları söylenebilir. Çünkü bu sayede kullanıcılar haber siteleri, blog sayfaları ve web siteleri için daha faydalı içerikler üretebilirler. Kullanıcılar arama trendlerine uygun içerikler üreterek, web sitelerine ve sayfalarına daha çok trafik çekebilirler. Bir aratma sorgulamasının Google Trends Hot Search içerisinde yer alabilmesi için arama sorgusunun minimum olarak 2000+ olması gerekmektedir.

Google Trends Nedir? 2

Google Trends

Google Trends temel olarak içerik üreticiler, web site ve blog sayfası sahipleri, editörler, SEO alanında çalışanlar ve bu alanda içerik üretenler için ücretsiz şekilde hizmet veren bir Google servisidir. Bu alanda çalışanların ve Google Trends kullanmak isteyenlerin akıllarına bu noktada bazı sorular gelmektedir. Bu kişiler Google Trends nedir? Google Trends nasıl kullanılır? ve Google Trends Hot Search nedir? gibi sorular sormakta ve bunları öğrenerek içeriklerinin veya sayfalarının trafiğini artırmak istemektedir.

Google Trends spesifik ve detaylı bir biçimde hangi tarihte, hangi bölgelerde, hangi dillerde hangi aramaların ne derece popüler olduğunu gösteren ücretsiz bir hizmettir. Kullanımı da oldukça basittir. Web sitesine girdikten sonra yapılan aramada, ana sayfa üzerinden genel bir tablo ile karşılaşılır. Daha detaylı arama yapmak için de bu tablodaki başlıklara tıklanır veya yine ana sayfa üzerinde yer alan arama çubuğu kullanılır.  Google Trends Hot Search genellikle arama sorgusu 2000+ olan kelimeleri ve aramaları içermektedir. Genel olarak belli bir zaman aralığında, belli bir lokasyonda ve bölgedeki arama trendleri ve en çok aranılan sorgular hot search içinde değerlendirilir.