E-Posta Pazarlama Nedir?

İletişim kanallarının ve teknolojinin çok hızlı geliştiği günümüzde internet yalnızca bir ihtiyaç değildir. İş dünyasında kuralların yeniden yazılmasını sağlayan küresel ağ ile ülke ve kıta alışverişinde kısa sürede yok olmuştur. Sonuç olarak, her türlü mal ve hizmete erişimde yaşanan sorunlar ortadan kaldırılmıştır. Farklı ülkelerden mal ve hizmet satın almak daha kolay hale gelir. Böyle bir ortamda firmalar; reklam ve pazarlama stratejilerini oluştururken internetten faydalanabileceği yerlere diğer sitelere göre çok daha maliyetli yatırım yapma eğilimindedir. Bunlardan biri de E-Posta Pazarlamasıdır. Gelin birlikte “E-posta Pazarlama Nedir?” ve E-Posta Pazarlamanın Püf Noktaları nelerdir birlikte bakalım.

İnternet kullanımının zaman içinde arttığı dijital dünyada bir sonraki yöntem E-Posta Pazarlama birçok markanın, şirketin ve işletmenin tercih ettiği bir pazarlama aracı olmuştur.  Maliyetlerinin çok düşük olması ve işletme için ölçülebilir olması para yönetimi açısından da markalara büyük fayda sağlayabilir. Tüm bunlara ek olarak, E-Posta Pazarlaması yıllar içinde önemini kaybetmeyen ve zamanla değeri artan pazarlama araçlarından biridir. Bu nedenle, E-Posta Pazarlaması bir işletmenin görünürlüğünü artırabilir.

E-Posta Pazarlama Danışmanlığı

E-posta Pazarlama; kuruluş veya şirketlerin reklam, duyuru, bilgilendirme veya kutlama gibi mesajlarda hedef kitlelere ulaşmak için e-posta yöntemlerinin kullanılmasıdır. Dijital dünyada başta Web 2.0 olmak üzere tüm iletişim araçlarının yeniden tasarlanmasıyla ilgi odağı haline gelen e-posta pazarlama, yüksek katılım oranıyla bir strateji ve ölçüm aracıdır.

E-posta, müşterilerinizle doğrudan ve hızlı bir iletişim hattı olduğu için diğer pazarlama iletişim biçimlerine göre birçok avantaj sunar. Bu avantajlardan biri, olası satışların ve abonelerin sosyal beslemelerinde bir gönderiden çok bir e-posta görme ihtimalinin olmasıdır. Bir diğeri ise e-postanın müşterilerinizin ve abonelerinizin bireysel ihtiyaçlarına göre farklı anlamlarda mesajlar göndermenize olanak sağlamasıdır. E-Posta Danışmanlığı alarak bu alandaki başarınızı artırabilirsiniz.

E-Ticaret Siteleri için E-Posta Pazarlama Danışmanlığı

E-Ticaret Siteleri için E-Posta Pazarlama ve reklam stratejilerinin paylaşılması, duyurular ve ürün veya hizmetlerin tanıtılması gibi mesajlar bu pazarlama şekli ile başarılı bir şekilde gerçekleştirilir. E-Posta Pazarlama sürecini verimli bir şekilde yönetebilen işletmeler, ileriye gidebilir ve kullanıcılarla güçlü bağlantılar kurabilir. Pazarlamaya kolaylık ve hız kazandıran bu yaklaşımın temel hedef kitle ile doğrudan iletişime olanak sağlayan e-posta pazarlama, şirketlerin yüksek dönüşüm oranlarına ulaşmasını sağlamak olur.

Otomatik olarak gönderilen e-postalardan haftalık haber bültenlerine kadar çok çeşitli bildirimler işletmeniz için farklı amaçlara hizmet edebilir. Kapsamlı bir e-posta pazarlama stratejisi oluşturmak için işletmenize bağlı olarak bu faktörlerin bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Özel bir teklifi tanıtmak gibi belirli bir amaç için gönderilen E-posta kampanyaları, kullanıcıları bir teknik inceleme veya e-kitap indirmeye veya ücretsiz kaydolmaya teşvik edebilir. Mesajlar, ürün güncellemelerini veya yaklaşan etkinlikleri duyurabilir.

Kullanıcılara veya müşterilere önceden hazırlanmış bir biçimde gönderilebilen otomatik pazarlama e-postaları ticaretinize hız katabilir. Bu şekilde, yeni kullanıcılara hoş geldiniz e-postası, abonelere mutlu bir yeni yıl ve alışveriş sepetini terk eden müşterilere bir hatırlatma e-postası gönderebilirsiniz. Alternatif olarak, potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmek için bir e-posta göndererek pazarlama kampanyanıza başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz e-posta türünden bağımsız olarak, stratejik otomatik yanıtlayıcılar oluşturmak için çeşitli programlar kullanabilirsiniz.

İşlemsel e-postalar, bir işlemden sonra otomatik olarak gönderilen başka bir pazarlama şeklidir. Sipariş onaylarını, teslimat güncellemelerini, randevu veya etkinlik hatırlatıcılarını içerebilir.

E-posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

Etkili E-Posta Pazarlamasının birkaç önemli noktası vardır. Bunları sizin için aşağıda listeledik.

 • Yetkili kullanıcı verileri oluşturmanız gerekir.
 • E-posta hedef kitlenizi dikkatli bir şekilde analiz etmeli ve göndermek için ilginç içerikler hazırlamalısınız.
 • Kullanıcılarınızın ihtiyaç ve tercihlerini, e-posta içeriğine uygun etkili başlıklar ve kısa açıklamalarla tanımlamanız gerekir.
 • Doğru e-posta gönderim sıklığını elde etmek, stratejinizin işe yaraması için başka bir husustur.
 • Gönderilen e-postanın sonuçlarını analiz etmek, bir sonraki stratejiniz için çok önemlidir.
 • Bir web siteniz varsa, birçok kullanıcı web sitenizi düzenli olarak ziyaret eder. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılardan bilgi toplamanız ve onlara hatırlatma e-postaları göndermeniz pazarlamanız için faydalı olabilir.
 • Yetkili posta listeniz hakkında detaylı bilgi edinmeniz markalaşma veya ürün amaçlı kullanılabilmesi için önemlidir.
 • İçerik, seçilen hedef gruplara iletilir ve konular birbirine bağlanır. Bu sayede paylaşmak istediğiniz içerik konunun amacından sapmaz. Müşterilerinize gönderilen bilgiler yanıltıcı olmayacaktır.
 • Mesajınız basit ve anlaşılır bir dille aktarılırsa ve net bir şekilde açıklanırsa müşterileriniz mesajınızı daha iyi anlayabilir.
 • İçerik, marka logoları, afişler, harekete geçirici mesajlar gibi müşterileri tetikleyecek düğmeler içermelidir ve müşteri başına kullanıcı tarafından tıklanabilir bağlantı sağlarsa web sitenize gelen trafiği artırabilirsiniz. Buradaki en önemli nokta, bağlantı yönlendirmelerini kontrol eder.
 • İçeriğinizi özenle hazırladıktan sonra, kampanyanızı hedeflerinize göre yönetmek ve doğru zamanda doğru gruba ulaşmasını sağlamak sistematik ve etkili e-posta pazarlaması için çok önemlidir. Bu nedenle müşteri verilerinizi iyi analiz etmenize yardımcı olur.

E-posta Pazarlama Yapmanın Faydaları

E-Posta Pazarlaması, birçok marka tarafından sıklıkla kullanılan bir doğrudan pazarlama aracıdır. Firmaları ürün ve hizmetlerini kullanıcılara pazarlamak için mesajlarını, promosyonlarını ve kampanyalarını istedikleri hedef kitleye kısa sürede e-posta yoluyla gönderebilirler.

E-posta pazarlaması, markalara birçok avantaj sunar. Bu avantajlardan en önemlisi maliyetin çok düşük olması ve ölçülebilir olmasıdır. Bu pazarlama yöntemi ile küçük bir bütçe ile kısa sürede çok sayıda müşteriye ulaşabilirsiniz.

Gönderilen e-postalar, promosyonlar ve kampanyalar çeşitli şekillerde kolayca raporlanabilir. Bu raporlar sayesinde, kullanıcılara başarılı bir şekilde kaç e-posta gönderildiği, kullanıcılar tarafından kaç e-posta görüntülendiği, e-postadaki bağlantıya kaç kullanıcı tıkladığı, kaç kişi satın aldığı, kaç kez satın aldığı gibi sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz. Bu soruların cevaplarına göre müşterileriniz analiz edilebilir. Pazarlama stratejilerinizi buna göre değiştirebilir veya genişletebilirsiniz. Bu rapor ile şirketler marka bilinirliğini artırabilir, gelecek stratejilerini belirleyebilir ve büyük pazarlama başarısı elde edebilir.

E-Posta Pazarlama Nedir? 2

E-posta Pazarlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yazdığınız e-postalar müşterilerinizle aranızda çok etkili bir iletişim kanalı oluşturabilir. Bu nedenle, gönderdiğiniz her e-postanın marka imajınızı etkilediğini unutmamak önemlidir. İçeriğinizdeki her detay müşterilerin sizi tanımasını ve ürünlerinize ilgi duymasını amaçlıyorsa marka imajı olumlu etkilenebilir.
 • E-posta yazarken kullanmayı tercih ettiğiniz stilden, metninizin anlaşılırlığına kadar her ayrıntı, hedef kitlenize markanız hakkında müşterileri bilgilendirir. Bu nedenle bir e-postanın gövdesini yazarken mümkün olduğunca bilinçli hareket etmek gerekir.
 • Konu satırını dikkatle doldurmak, müşterilerinize hem zamanınız olduğunu hem de onların dikkatini çekmek istediğinizi gösterir. İlginç ve anlaşılır bir tema ile müşterilerinizin dikkatini hızlıca çekebilirsiniz.
 • Elbette müşteriye gönderdiğiniz e-postayı satabilmenin şartlarından biri de ürününüzün içeriğini karşıdaki kişiye başarılı bir şekilde iletmek olur. Bir e-postada tüm ürün ayrıntılarını ve özelliklerini başarıyla açıklamak, müşterilerinizin dikkatini çekmenize yardımcı olabilir. Ürünün rakiplerinizden farklı olduğu yerleri içerikte belirtebilirsiniz.

E-Posta Pazarlama Ajansı KREABAZ

Sizde firmanız için Profesyonel E-Posta Pazarlama Hizmeti almak ve markanızın tanıtımını en uygun şekilde yapmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.