Profesyonel E-Posta Pazarlama Hizmetleri

İletişim ve teknoloji kanallarının oldukça hızlı bir şekilde geliştiği günümüz dünyasında internet sadece bir ihtiyaç değildir. İş dünyasında pazarlama kurallarının yeniden yazılmasına neden olan bu küresel ağ ile ülkeler ve kıtaların alışverişinde sınırlar kısa sürede ortadan kalkmıştır. Farklı ülkelerden mal ve hizmet alımı kolaylaşmıştır.

Bu şekilde olan bir ortam içerisinde işletmeler; satış, reklam ve pazarlama stratejilerini meydana getirirken geleneksel pazarlama yöntemlerine göre çok daha verimli ve uygun maliyetli olan internetten yararlanabileceği noktalara yatırım yapmaya yönelmiştir. Bunlardan biri de E-Posta Pazarlamasıdır.

Zaman içerisinde internet kullanımının arttığı dijital dünyada E-Posta Pazarlama (Mailing) yöntemi birçok marka, işletme ve şirketin doğrudan kullanmayı tercih ettiği bir pazarlama aracı haline gelmiştir. Maliyetinin işletmeler için oldukça düşük ve ölçülebilir olması da para yönetimi açısından markalara büyük fayda sağlayabilir.

Bütün bunların yanında E-Posta ile pazarlama yapma yöntemi de yıllardır önemini kaybetmeyen ve zaman içerisinde değerini arttıran pazarlama araçlarından bir tanesidir. Özellikle sık sık özel günlerde kullanıcılara ya da müşterilere gönderilen e-postalar, doğrudan bir pazarlama stratejisinin parçasıdır. Araştırmalar, kullanıcıların ve müşterilerin büyük bir çoğunluğunun gelen kutularını günlük olarak kontrol ettiğini göstermiştir. Bu nedenle e-posta ile pazarlama yapmak işletmelerin görünürlüğünü artırabilir.

E-Posta Pazarlama Hizmeti almak müşterilerinizle direkt olarak hızlıca bir iletişim hattı olduğundan, diğer pazarlama iletişim şekillerine göre birçok avantajı sunar. Bu avantajlardan birisi potansiyel müşteriler ve takipçilerin sosyal medya akışlarında bir gönderiden çok bir e-posta görme olasılığının daha yüksek olmasıdır. Başka bir tanesi de e-posta, müşteriler ve takipçilerin bireysel ihtiyaçlarına göre farklı anlamlar içeren mesajlar göndermenize olanak tanır. Tek seferlik bir pazarlama kampanyasıyla karşılaştırıldığında, bu hedefli iletişim biçimi, dönüşümleri artırmada çok daha etkilidir.

E-Posta Pazarlama Nedir?

Dijital dünya içerisinde özellikle Web 2.0 ile beraber tüm iletişim araçlarının elden geçirilmesiyle ilgi odağı haline gelen e-posta pazarlama önceki iletişim araçlarına göre yüksek katılım oranına sahip stratejik ve ölçülebilir bir medyadır. Peki, E-Posta Pazarlama Nedir?

E-posta ile pazarlama yapmak marka, kuruluş veya şirketler tarafından yapılan reklam, duyuru, bilgilendirme ya da kutlama gibi mesajlarda potansiyel hedef kitlelere ulaşmak için E-Posta Pazarlama Yönteminin kullanılması durumudur.

Reklam ve pazarlama stratejilerinin e-posta yoluyla paylaşılması, ürün veya hizmetlerin tanıtılması, duyurular gibi mesajlar bu pazarlama yoluyla başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir. E-posta pazarlama sürecini etkin ve profesyonel bir şekilde yönetebilen işletmeler, ileriye doğru hareket edebilir ve kullanıcılarla sıkı bağlantılar kurabilir. Aracı olmadan hedef kitle ile doğrudan iletişim kurmayı mümkün kılan e-posta pazarlaması, şirketlerin yüksek dönüşüm oranlarına ulaşmasını sağlar. Kolaylık ve pazarlama hızı kazandıran bu yöntemin temel amacı, doğru içeriği doğru zamanda doğru kitleye sunmaktır.

Otomatik olarak gönderilen e-postalardan haftalık haber bültenlerine kadar, çok çeşitli mesaj türleri işletmeniz için farklı amaçlara hitap edebilir. Eksiksiz bir e-posta pazarlama stratejisi meydana getirmek için bu faktörlerin bir kombinasyonunu işletmenize uygun bir şekilde kullanabilirsiniz.

Özel bir teklifin reklamını yapmak gibi belirli bir amaç için gönderilen e-posta kampanyaları, kullanıcıları teknik incelemeyi veya e-kitabı indirmeye veya ücretsiz olarak kayıt olmaya teşvik edebilir. Abonelere iyileştirme güncellemeleri göndermek için düzenli olarak e-posta bültenleri gönderilir. Bültenler yeni blog gönderilerini ya da vaka çalışmalarını paylaşabilir. Mesajlar ürün güncellemelerini ya da yaklaşan etkinliklerin haberini verebilir.

Otomatik olarak gönderilen pazarlama e-postaları, önceden hazırlanmış bir formda kullanıcılara ya da müşterilere gönderilebilir. Bu şekilde yeni kullanıcılarınıza “hoş geldiniz”, abonelere “mutlu yıllar” veya alışveriş sepetini terk eden müşterilere için bir hatırlatma e-postasını çok kısa sürede gönderebilirsiniz. Bunun dışında potansiyel müşterilerinizin dikkatini çeken bir e-posta göndererek pazarlama kampanyanızı yürütebilirsiniz. Seçtiğiniz e-posta türünden bağımsız olarak, stratejik otomatik yanıtlayıcılar oluşturmak için çeşitli programları kullanabilirsiniz.

İşlemsel e-postalar, bir işlemden sürecinden sonra otomatik bir şekilde gönderilen bir başka pazarlama biçimidir. Sipariş onaylarını, sevkiyat güncellemelerini, randevu ya da etkinlik hatırlatmalarını içerir.

E-Posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

Etkili bir e-posta pazarlaması yapabilmek için bazı önemli noktalar vardır. Bunları aşağıda sizler için sıraladık:

 • Yetkili kullanıcıların verilerini oluşturmalısınız.
 • E-postaya gönderilen kitleyi iyi analiz etmeli, gönderilecek ilgi çekici içerikleri hazırlamalısınız.
 • Kullanıcı ihtiyaçları ve tercihleri, e-postanın gövdesiyle eşleşen etkili başlıkları kısa açıklamalarla belirtmelisiniz.
 • E-posta gönderme sıklığını doğru bir şekilde belirlemek stratejinizin işe yaraması için dikkat edilmesi gerekilen başka bir noktadır.
 • Gönderilen e-postanın sonuçlarını analiz etmek bir sonraki stratejiniz için oldukça önemlidir.
 • Önceden yetkilendirilmiş kullanıcılardan veri toplamak önemlidir. Bir web siteniz bulunuyorsa, web sitenizi sıklıkla ziyaret eden pek çok kullanıcı vardır. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların bilgilerini toplayabilir ve onlara hatırlatma e-postaları atabilirsiniz.
 • Web sitenize çok kısa bir sürede ekleyeceğiniz bülten formları, pop-up’lar ve sosyal medya hesaplarınız gibi uygulamaları kullanarak kullanıcılarınız hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Bunların yanında fuar organizatörleri, mağaza veri tabanları, sadakat kartları gibi fiziksel kanallar aracılığıyla iletişim kurduğunuz kullanıcılarınızdan da veri toplayabilirsiniz.
 • Kullanıcı verilerinizi oluşturduktan sonra gönderdiğiniz kitleyi analiz etmeniz gerekir. Ürün veya marka amaçlı kullanılabilmesi için yetkili e-posta listeniz hakkında detaylı bilgi almanız önemlidir. Markalaşma stratejinize bağlı olarak; Cinsiyet, yaş, doğum tarihi, adres, eğitim düzeyi, özel kitle grupları gibi demografik bilgileri göndererek ilgili içeriklerle müşterilere ulaşabilir ve pazarlamadaki başarı şansınızı artırabilirsiniz.
 • Seçilen hedef müşteri gruplarına ve konulara iletilecek içerik birbirine bağlanır. Bu şekilde paylaşmak istediğiniz içeriğiniz konunun amacı dışına sapmaz. Müşterileriniz için gönderilen bilgiler yanıltıcı olmaz.
 • Karmaşık bir şekilde hazırlanmış içerikler müşterilerin ilgisini çekmez ve e-postalarınızın spam olarak sınıflandırılmasına ve müşterilerinizin görebileceği alanlardan kaldırılmasına neden olabilir.
 • Basit ve net içerik her zaman göze çarpar. Sade ve anlaşılır bir dille iletilen mesajlar net bir şekilde açıklanırsa müşteriler vermek istediğiniz mesajı çok daha iyi bir şekilde anlayabilir.
 • İçerik, marka logoları, bannerlar, harekete geçirici mesajlar gibi müşterileri tetikleyecek butonları içermelidir. Her müşteri için kullanıcının tıklayabileceği linkler sunulursa sitenize olan müşteri girişini arttırabilirsiniz. Buradaki en önemli nokta bağlantı yönlendirmelerinin kontrollerinin yapılmasıdır. Yanlış bir bağlantıya yapılan yönlendirme müşterinin e-postanızı spam olarak işaretlemesine neden olabilir.
 • İçerik dikkatli bir şekilde hazırlandıktan sonra kampanyayı hedeflerinize göre yönetmek ve doğru zamanda doğru gruplara ulaşmasını sağlamak etkili e-posta pazarlaması ve sistematiği için çok önemlidir. Bu nedenle müşterilerinizin veri analizlerini iyi yapmanızda fayda vardır.

E-Posta Pazarlamanın Faydaları

İnternet kullanımı her geçen gün dünyanın her yerinden artış gösterir. E-Posta Pazarlama, birçok marka tarafından sıklıkla kullanılan bir doğrudan pazarlama aracıdır. Şirketler veya bireyler, ürün ve hizmetlerini başarılı bir şekilde kullanıcılarına pazarlamak için mesajlarını, promosyonlarını ve kampanyalarını seçtikleri bir hedef kitleye e-posta yoluyla kısa sürede gönderebilir. E-Posta Pazarlaması markalar için pek çok farklı avantaj sunar. Bu avantajlar arasında yer alan en önemlisi ise maliyetinin oldukça düşük ve ölçülebilir olmasıdır.

E-Posta Pazarlama Yöntemi sayesinde düşük bütçelerle kısa sürede yüksek sayılarda müşteriye ulaşabilirsiniz. Gönderilen e-postalar, promosyonlar ve kampanyalar çeşitli şekillerde kolayca raporlanabilir. Bu raporlar sayesinde gönderilen e-postalardan kaç tanesi kullanıcıya başarıyla ulaştı, kullanıcı tarafından kaç adet e-posta görüntülendi, e-postadaki bağlantılara kaç kullanıcı tıkladı, kaç kişi satın aldı, kaç alışveriş yapıldı gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Bu soruların cevapları ışığında müşterilerinizi analiz edilebilir. Pazarlama stratejilerini bu doğrultuda değiştirebilir ya da geliştirebilirsiniz. Bu rapor ile şirketlerin gelecek stratejilerini belirleyebilir, marka bilinirliğini artırabilir ve büyük pazarlama başarısı elde edebilir.

Profesyonel E-Posta Pazarlama Hizmetleri 2

E-Posta Pazarlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Dijital pazarlamanın içinde yer alan ve oldukça da önemli olan e-posta pazarlamada yüz yüze iletişim neredeyse imkânsız olmasına rağmen; yazdığınız e-postalar müşterilerinizle aranızda oldukça etkili bir iletişim kanalı oluşturabilirsiniz. Bu nedenle attığınız her bir e-postanın marka imajınızı etkilediğini unutmamanızda fayda vardır. İçeriğinizin her bir detayı müşterinizin sizi tanımasına ve ürünlerinize ilgi duymasına yönelik olursa marka imajınız olumlu etkilenecektir.
 • E-postanızı hazırlarken kullanmayı tercih ettiğiniz üsluptan içerikte yer alan cümlelerin netliğine kadar kadar her bir detay hedef kitlenizdeki müşterilerinize markanız hakkında bilgi verir. Bu nedenle bir e-postanın içeriğini yazarken mümkün olduğunca bilinçli hareket edilmesi gerekir.
 • Müşterilerinizin e-posta adreslerini aldığınız ve ilk kez e-posta gönderdiğinizde, onlara sizin markanızla ilgili güncel olaylardan ya da haberlerden haberdar olmaya devam etmek istediklerini sormanız marka imajınız için oldukça olumlu bir etki yaratabilir.
 • E-posta pazarlaması yaparken, ürün skalanızda yer alan ürünler için çeşitli hedef grupları oluşturmanız satışlarınız için oldukça olumlu etki yaratabilir. Bir lise ders kitabı satıyorsanız eğer bu ürünün e-postasını üniversite öğrencilerine göndermeniz pek iyi bir strateji olmayabilir. Bunun yerine, lise öğrencilerinin yer aldığı ayrı bir hedef kitleye yönelik içerikler yazmak ve ürünü yalnızca liseye giden öğrencilerle paylaşmak, oldukça başarılı bir e-posta pazarlama stratejisine sahip olduğunuzu gösterebilir.
 • Listenizde çok sayıda kişinin yer alması çok fazla satış yapmak üzere olduğunuzu hissetmenize neden olabilir. Bu orantısal olarak bakıldığında oldukça makul görünse de, e-posta pazarlaması yaparken listenizdeki kişi sayısından daha önemli olan, o listedeki aktif olarak kullanan kişi sayısıdır. Etkin olmayan bir adrese günde birkaç kez e-posta gönderseniz bile satış yapamazsınız. Bu nedenle e-posta pazarlaması söz konusu olduğunda esas olan güncel olan bir adres listesine sahip olmanızdır.
 • E-postanızın her zaman anında okunacağının hiçbir garantisi yoktur. Bu nedenle konu kısmını göze çarpan bir cümleden ya da kelime öbeğinden oluşturabilirsiniz. Konu satırını dikkat çekici bir şekilde doldurmak hem müşterilerinize zaman ayırdığınızı hem de onların ilgisini çekmek istediğinizi onlara gösterir. İlgi çekici ve net bir konu başlığı sayesinde müşterilerinizin dikkatini kısa sürede çekebilirsiniz.

 

 • Gönderdiğiniz e-postayı müşterilerinize satabilmenin şartlarından biri de elbette ürününüzün içeriğini başarılı bir şekilde karşınızdaki kişiye anlatmanızdır. Gönderdiğiniz e-postada, ürününüzün tüm detaylarını ve özelliklerini başarılı bir şekilde anlatmak müşterinin dikkatini çekmenize yardımcı olabilir. Ürünün rakiplerinizden hangi noktalardan ayrıldığında içerikte belirtebilirsiniz.
 • Karşınızdaki kişiye bu ürünü satın almak için bir değer sunmak oldukça önemlidir. Müşterinin bu ürünü neden satın almalıyım sorusuna içeriğinizde cevap bulması çok önemlidir. Bu aşamada üstünde durmanız gereken bir başka şey ise içeriğinizin abartılı ifadeler olmadan hazırlanmasıdır. Açık ve net ifadeler kullanarak müşterilerin sizin ürününüzü satın almasını sağlayabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Ajansı KREABAZ

Markanızı, ürününüzü ya da kampanyanızı öne çıkarmak için E-Posta Pazarlama (Mailing) ya da diğer Dijital Pazarlama konularında hizmet almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.