Google Benim İşletmem Nedir

Teknolojinin gelişmesi ve yeni dünya düzeni ile işletmeler popülerlik kazanmak için farklı yöntemlere ya da stratejilere başvurmalıdırlar. Artan rekabet ve teknoloji işletmelerin sürekli güncel kalabilmesini gerekli kılmaktadır. Bunun içinde şirketler artık özellikle dijitalde popülerliklerini artırmaya ve dijitalde güncel kalmaya önem gösterir. Bunun için ise birçok farklı yöntem vardır. Bu yöntemlerden bir tanesi de Google My Business yani Türkçe adıyla Google Benim İşletmem hesabı açmaktır.

İstatistiklere bakıldığında insanlar satın almak istedikleri her şeyi ilk önce Google üzerinden aratmaktadırlar. Bu nedenle birçok işletme artık Google Benim İşletmem hesabı oluşturmaktadırlar. Google Benim İşletmem hesabı işletme ya da şirketlere birçok olanak tanımaktadır.  Google Benim İşletmem hesabı ile dijital itibarınızı arttırabilir ve çok daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz. Bu hesabı açmak için fiziksel bir mağazaya ya da işletmeye sahip olmam gerekir mi sorusunun yanıtı ise hayır olacaktır.

Eğer e-ticaretle uğraşıyorsanız da bu hesaba sahip olabilirsiniz. Hatta Google Benim İşletmem hesabı sağladığı birçok imkânla e-ticaret satış oranlarınızı yükseltecektir. Bunun yanında şirketinizin performans analizi ya da satış oranlarını Google My Business hesabı sayesinde kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Google Benim İşletmem; Google’ın şirketlere, işletmelere ya da e-ticaret ile uğraşan insanlara sunduğu bir hizmettir. Google My Business hesabı işletmelerin Google’da görüntülenmenizi sağlar. Google Benim İşletmem sayesinde haritalara şirketinizi ekleyebilir, fotoğraf ya da video ekleyerek şirketinizi tanıtabilirsiniz. Aynı zamanda, performans analizi ya da Google’da ne kadar popüler olduğunuzu Google My Business hesabınızdan görüntüleyebilirsiniz.

Peki, Google Benim İşletmem hesabı nasıl açılır? Şirketler neden bu hesabı açmalıdır? Google’da görünür olmak şirketler için neden önemlidir?  Gelin, Google Benim İşletmem hesabına ve şirketlere tanıdığı imkanlara yakından bakalım.

 

Google İşletme Hesabı

Google benim işletmem hesabı açmak oldukça kolaydır. Bunun için şu aşamalar izlenmelidir;

 • Gmail hesabı açma:

Google üzerinden şirketiniz adına ya da kişisel olarak bir Gmail hesabı oluşturabilirsiniz.

 • Gmail hesabı ile Google Benim İşletmem hesabı oluşturmak:

Google’a Google My Business ya da Google benim işletmem yazdığınızda karşınıza Google’ın bu hizmeti çıkacaktır. Buradan Gmail hesabınız ile Google Benim İşletmem hesabınızı kolayca açabilirsiniz.

 • İşletme bilgilerini girme:

Hesabı oluşturduğunuzda otomatik olarak sizden işletme bilgileriniz istenecektir. İlk olarak konum bilgileri istenir. Eğer e-ticaret yapmıyorsanız şirket konum bilgilerinizi kolaylıkla paylaşabilirsiniz. Böylece Google Haritalarda işletmeniz görünür olacaktır. Aynı zamanda adres bilginize potansiyel müşteriler kolaylıkla ulaşacaktır. Sonrasında ise sırasıyla:

 • İsim,
 • Adres,
 • Kategori,
 • Web adresi.

Bilgilerinizin girilmesi istenecektir.

 • Google Benim İşletmem hesabı doğrulama:

İşletmeniz ile ilgili girdiğiniz bilgilerden sonra ise bu bilgilerin doğruluğu kontrol edilecektir. Bunun için Google size doğrulama yöntemleri sunacaktır. Bu yöntemlerden bir tanesini seçerek hesabınızı doğrulamanız gerekmektedir. Bu noktada en önemli şey adres bilginizin doğru girilmesidir. Google yazdığınız adrese posta yolu ile bir aktivasyon kodu gönderir. Bu kodu Google Benim İşletmem hesabınıza girmeniz gerekmektedir.

Bu aşamaları tamamladığınızda Google Benim İşletmem hesabına sahip olursunuz. Ayrıca Google Benim İşletmem sayesinde Google aramalarda ve haritalarda görünür olacaksınız.  Google My Business hesabı ile ilgili en çok sorulan sorulardan iki tanesi de Google Haritalara işletmenin ve konumun nasıl eklendiğidir.

 

Google Haritalar İşletme Ekleme

Google My Business hesabı sayesinde işletmeniz Google Haritalarda görünür olacaktır. Bunun için hesabınıza girip adres ve konum bilgilerinizi bu hesaba eklemeniz ve aktivasyon kodu ile o şubenin sizin olduğunuzu doğrulamanız gerekmektedir. Eğer birden çok şubeniz varsa ise hesabınızdan konum grubu oluşturarak şubelerinizin konumlarını paylaşabilirsiniz. Bunun için;

 • İlk olarak, Google Benim İşletmem hesabınıza girmelisiniz.
 • Konumları yönet seçeneğine tıklamalısınız.
 • Sağ üst köşede karşınıza çıkan ‘konum grubu oluştur’ sekmesine tıklamalısınız.
 • Daha sonra ise bilgilerinizi girerek bitti seçeneğine tıklayarak konum grubu oluşturabilirsiniz.

Google Benim İşletmem hesabından Google Haritalara konum girme işlemini de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 

Google Haritalar Konum Ekleme

İşletmenizin adresi, şirketinize gelecek insanların adresi bulması ve Google Benim İşletmem hesabı açabilmeniz için büyük önem taşır. Doğru adres bilgilerini vermeden Google Benim İşletmem hesabı açamazsınız. Bunun nedeni aktivasyon kodunun verdiğiniz adrese gönderilmesidir. Bu yüzden adres bilgileriniz adres kurallarına uymasına ve doğru olmasına hesabı açarken emin olunuz. Google Benim İşletmem hesabınıza konum ekleme işlemi ise şu şekilde gerçekleşir:

 1. Hesabınıza giriş yapınız
 2. Bilgi sekmesine daha sonra ise adres alanına tıklayınız.
 3. Adres bilgilerinizi yazdıktan sonra ‘uygula’ yazan butona tıklayınız.

Bu bilgileri girdikten sonra Google sizin adresinizi bulamayabilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız pencerenin sağ kısmında ‘işaretle konumu belirle’ seçeneği vardır. O işarete tıklayarak karşınıza çıkan harita üzerinden işletmenizin yerini işaretleyebilirsiniz. Daha sonra ise ‘uygula’ butonuna tıklayarak adres bilgilerinizi Google’a kaydetmiş olursunuz. Böylece işletmeniz artık Google haritalarda görünür olacaktır.

Bir şirketin dijital itibarını artırması açısından Google Benim İşletmem hesabına sahip olması oldukça önemlidir. Son dönem verileri özellikle e-ticaret yapan şirketlerin e- satış oranları incelendiğinde dijital itibarı yüksek şirketlerin daha başarılı olduğunu göstermektedir. İçeriğimizin devamında Google Benim İşletmem hesabı ile nasıl dijital itibar artışını sağlayabileceğinizi ve e-ticaret satış oranlarınızın buna bağlı olarak nasıl yükseleceğini ele alacağız.

 

Google Benim İşletmem Hesabı hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Google Benim İşletmem hesabı ücretli mi? 

Hayır, Google bu hizmeti tamamen ücretsiz bir şekilde sağlamaktadır bu hesaba sahip olmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Google Benim İşletmem Hesabı ile şirketin hangi bilgileri Google sayesinde görüntülenir?

 • Adres,
 • Telefon,
 • Web sitesi,
 • Çalışma saatleri,
 • Fotoğraflar,
 • Özel teklif ve promosyonlar.

Google Benim İşletmem Nedir2

Google Benim İşletmem hesabı daha fazla müşteriye ulaşmaya ya da potansiyel müşteri kitlesini arttırmaya yardım eder mi? 

Evet, istatistikler artık insanların bir ürün ya da hizmet alacakları zaman önce Google’a başvurduğunu göstermektedir. Google’da görünür olmak sizi bir adım daha öne çıkaracaktır. Vermiş olduğunuz iletişim bilgileri sayesinde ise müşterileriniz ya da potansiyel müşteriler işletmeniz ile çok daha kolay bir şekilde iletişime geçebilir.

İşletmenin hâlihazırda bir web sitesi varsa da Google Benim İşletmem Hesabı işletme yararına olur mu?

Evet, Google aramalarda ve haritalarda Google Benim İşletmem hesabı ile görünür olacaksınız. Web sitenizi profilinize ekleyerek daha popüler hale gelebilirsiniz.

Fiziksel olarak bir şirketim yoksa da bu hesabı açmak işletmem için faydalı olur mu?

Elbette, özellikle e-ticaret ile uğraşıyorsanız dijitalde görünür olmaya ve dijital itibarınızın sürekli artmasına daha çok önem göstermeniz gerekmektedir. Google aramalarda görünür olmak işletmenizin popülerleşmesini sağlayacaktır. Bunun yanında Google Benim İşletmem hesabının yorum özelliği de vardır. İşletmenize yapılan yorumlar dijital itibarınızı belirleyecektir. Aynı zamanda bu yorumlara yanıt verebilirsiniz. Böylece dijital itibarınızı arttırabilirsiniz bu artış e-ticaret satış oranlarınıza yansıyacaktır. E-ticaret satış oranlarınız dijital itibarınızı artırdıkça artacak işletmeniz daha başarılı hale gelecektir.

Google My Business hesabı ile performans analizi nasıl görüntülenir ve kontrol edilir?

Google Benim İşletmem hesabınızdan performans analizi görüntüleme işleminizi Android telefonunuzdan iPhone ya da iPadinizden veya bilgisayarınızdan yapabilirsiniz. Google aramalardaki performans analizi görüntüleme işleminiz için;

 • Hesabınıza giriş yapın,
 • Hesabınızdan ‘Profili Görüntüle’ yazan sekmeyi açın,
 • Tanıt kısmına daha sonra ise performans kısmına tıklayın,
 • Üst kısımda karşınıza çıkacak olan rapor tarihi kısmına incelemek istediğiniz tarihi girin,
 • Uygula butonuna basın.

Bu sayede Google Aramalarda ki performans analizi görüntüleme işleminizi tamamlamış olacak ve ne kadar arandığınızı görüntüleyeceksiniz. Eğer birden çok şubeniz varsa ve Google Arama ve Google Haritalardaki performans analizi görüntülenmenize aynı anda bakmak istiyorsanız Google Benim İşletmem hesabı size bu işlemleri e-tablo olarak indirme seçeneği sunar.  Bunun için;

 • Hesabınıza giriş yapınız.
 • Performans analizi görüntülemek istediğiniz hesapları seçiniz.
 • Üst kısımda performans analizi indir ya da analizleri indir seçeneği çıkacaktır.
 • Çıkan seçeneğe bastığınızda performans analizi e-tablo olarak kullandığınız aygıta inmeye başlayacaktır.

Böylece farklı işletmelerin performans analizi görüntüsü aynı belgede olur. Bu performans analizi hem Google Aramaları hem de haritaları içermektedir.  Sadece, Google Haritalar için de performans analizi görüntüleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Peki, bu analizler neleri kapsar?

 

Google Aramalar Performans Analizi Neleri Kapsar? 

Google Benim İşletmem hesabınızdan kolayca erişebildiğiniz bu analizler:

 • Google aramalar ve haritalarda ne kadar görüntülendiğinizi,
 • Yol tarifi isteklerinin ne kadar olduğunu,
 • İşletmenizi Google benim hesabım sayesinde kaç kişinin telefonla aradığını,
 • Web sitesi tıklanma sayınızı,
 • Google benim hesabım üzerinden kaç kişinin rezervasyon yaptığını içerir.

Google Benim İşletmem yukarıda bahsettiğimiz olanakları size sunmaktadır. Daha detaylı bilgi ve tabi ki kayıt olmak için tabi ki Google’ın Benim İşletmem sayfasına gidebilirsiniz. Peki, bu imkânlar şirketinize ne gibi yararlar sağlayacaktır?

 

Şirketler Neden Google Benim İşletmem Hesabı Açmalıdır?

Bu hesabın size sağladığı en büyük yarar şirketinizin isminin Google Aramalarda ve konumunun Google Haritalarda geçmesi olacaktır. Bu sayede daha çok müşteri sizi görüntüleyecek ve popülerliğiniz artacaktır. Bunun yanında eğer e-ticaret yapıyorsanız dijital itibarınızın artışını Google Benim İşletmem hesabı sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. Dijital itibarınızı yükseltmek için başvurabileceğiniz farklı yollar da vardır. Bu yollar sosyal medya yönetimi ya da reklam vermek gibi seçeneklerdir. Bunun yanında bu seçeneklere ücret ödemeniz gerekirken Google Benim İşletmem hesabı ücretsizdir.

Günümüzde insanlar artık internetten alışverişi tercih etmektedir, en çok baktıkları şey ise işletmelere yapılan yorumlardır. Dijital itibarı belirleyen en önemli şeylerden biri de işletme hakkında yapılan yorumlar ve işletmenin verdiği cevaplardır. Bu hesap işletmeniz ile ilgili yorumları da kapsar ve bu yorumlara cevap verebilme olanağı da tanır. Bu yorumlar sayesinde; müşterilerinize ya da potansiyel müşterilerinize e-ticaret satış işlemleri ya da ürün kalitenizle ilgili bilgi verebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret satışı yaptığınız web sitenizi vererek müşterilerinizin kolayca size ulaşmasını sağlayabilir e-ticaret satış oranınızı bu sayede arttırabilirsiniz. Satış oranlarınızın yükselmesiyle şirketiniz daha başarılı olacak, kâr marjınız yükselecek ve Google’da daha popüler olacaksınız.