e-Ticaret Web Sitesi Kurmak

Tüm sistemlerin ve yaşantıların online ortamlara taşındığı günümüzde koşullarında, ticari aktiviteler de online platformlar üzerinden yürütülmektedir. Bu kapsamda e-Ticaret; çağı yakalamak ve geniş kitlelere ulaşmak isteyen tüm markaların tercih etmesi gereken kanallar arasında yer alır. Online mağazalar, ödeme çözümleri ve altyapıları güçlü platformlar ile bağlantılar bu çalışmalar kapsamında gerçekleştirilir.

Elektronik ticaret ile ürün satışı, ürün tanıtımı, marka ya da kuruma dair reklam çalışmaları aktif bir şekilde yürütülür. Hedef kitlenin internet bulunan her ortamda mobil ya da diğer cihazlarının yardımı ile alışveriş yapması mümkün hâle gelir. e-Ticaret marka sahiplerine fiziksel olarak sahip olmalarının mümkün olmadığı kadar geniş bir pazarın içinde pazarlama yapma olanağı sunar. Dolayısıyla gelişen teknolojiler ile birlikte hem kullanıcılarına kolaylık sağlamak hem de geniş hedef kitlelerine ulaşmak isteyen girişimci ya da işletme sahipleri için ideal seçeneklerdendir.

 

e-Ticaret Nedir?

e-ticaret; Elektronik Ticaret kavramının kısaltılmasıdır ve internet aracılığı içeren bir ticaret yoludur. Kullanıcıların ürün, hizmet ya da markaya internet aracılığıyla eriştiği ve satın alma işlemleri için farklı alternatifler bulunan ticaret biçimidir. e-Ticaret ile gerçekleştirilen işlemler şu şekilde sıralanır:

 • Ürünün ya da hizmetin sosyal medya vb. yollarla tanıtılması,
 • Hizmet ya da ürün satışının gerçekleştirilmesi,
 • Kullanıcı tarafından gerçekleştirilecek ödemeler,
 • Ürün dağıtım süreçleri ve bunların takibi.

 

e-Ticaret Nasıl Yapılır?

e-Ticaret yapılması için farklı adımların izlenmesi gerekir. Ancak önce marka ya da işletmenin kendi özellikleri açısından bir değerlendirme yapılması gerekir. Hâlihazırda geleneksel ticaret anlayışıyla kurulmuş bir işletmenin ürün satışı ve tanınırlık gibi hedeflerle e-ticaret kanalına geçmesi durumunda uygulanacak adımlarla yeni bir girişim ya da fikrin doğrudan e-ticaret kapsamında aktifleşmesi durumunda uygulanması gereken adımlar farklıdır.

Ticari bir kuruluşun e-ticaret kanalına girmesi için izlemesi gereken adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Markanızı tanımlayın ve buna uygun bir marka profili oluşturun.
 • Site kurma aşamasında altyapı için düşük bounce rate ve olumlu geri dönüşler almak adına profesyonellerden yardım alın.
 • Ürün satışı ve tanıtım dışında ürün açıklaması ve site arayüzü gelişimine önem vererek kullanıcılar için kullanışlı alanlar oluşturun.
 • Arama motorlarında ön planda olmak için Site İçi SEO ve Site Dışı SEO yeterliliklerini sağlayın.

Faaliyetlerine e-Ticaret ile başlamak isteyenler için ise bu adımlar biraz daha farklıdır. Marka sahiplerinin ilk aşamada kendilerini tanımlaması, hedef kitlelerini tanıması ve ürün geliştirme çalışmaları yürütmesi gerekir. Tüm bunların ardından e-Ticaret sitesinin kurulması ve site gelişimi için profesyonel altyapı desteği alınması gerekir.

 

e-Ticaret Sitesi Kurmak

e-ticaret sitesi; ürün satışı, ödeme aşamaları, ürün dağıtımı ve bu dağıtımların takibi gibi çeşitli özellikler içeren web sitesidir. Her markanın hedef kitle ve kullanıcıları farklı olduğu gibi satılan ürün ve hizmetin niteliği de sitenin gelişimi için önem taşır. Dolayısıyla kurulan sitenin kullanışlı olması ticari faaliyetlerin yürütülmesi için önem taşırken amatör bir görünüm ise kullanıcılar için olumsuz bir marka algısına neden olur.

Sitelerin profesyonel görünmesi ve ürün satışı sırasında kullanıcılara güven veren bir izlenim yaratması beklenir. Kullanıcı bilgileri ya da ödeme bilgisi paylaşan ziyaretçiler e-Ticaret sitesinin bu bilgileri paylaşması ya da saklaması yönünde endişe duyar. Dolayısıyla site sahiplerinin güvenli ödeme yöntemleri ve şifreleme sistemleri kullanması gerekir. Ayrıca sitenin arama motorunda ön planda olması için SEO uyumlu olması; altyapı, içerik ve genel düzenin SEO’ya göre şekillenmesi gerekir.

 

e-Ticaret SEO Nedir?

SEO genel olarak arama motoru optimizasyonu kavramının karşılığıdır. Kurulan sitenin arama motorlarında ön planda olması, kullanıcılar tarafından kolay fark edilmesi için oldukça önemlidir. Site içi SEO ve site dışı SEO için uzmanlar tarafından markaya özel stratejiler geliştirilir.

 

e-Ticaret SEO Teknikleri

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO çalışmalarının sağlanması için bu konuda uzman kurumlar ve profesyoneller ile çalışılması önemlidir. Bu uzmanlar site sahipleri için çeşitli teknikler ve aşağıda bulunan adımları izler:

 • Site yapısının incelenmesi ve marka site uyumunun değerlendirilmesi.
 • Ürün açıklaması, içerikler ve arayüze yönelik ger bildirimlerde bulunulması.
 • Arama hacminde en büyük öneme sahip Google’da (Google Benim İşletmem) ve diğer popüler uluslararası ve yerel arama motorları için güncellemelerin yapılması.
 • Anahtar kelime tespiti.
 • Rakiplerin ve sektördeki diğer paydaşların analizi.
 • Site dışı SEO çalışması.
 • SEO raporlarının hazırlanması ve bu raporlar ışığında geleceğe yönelik site içi SEO çalışmaları planlanması.

e-Ticaret Web Sitesi Kurmak 2

e-Ticaret SEO Önemi

e-ticaret SEO çalışmalarının önemi arama motorlarında ön planda olmak ve sitenin hedeflenen kullanıcı kitlesine ulaşmak için oldukça büyüktür. SEO’nun web sitelerindeki önemi şu şekilde sıralanır:

 • Arama motorlarında ön sırada çıkmak.
 • Kullanıcılar için profesyonel bir görünüm ve güven sağlamak.
 • Yeni kullanıcılara erişmek ve ürün açıklaması kalitesi ile mevcut kullanıcıların sadakatini sağlamak.
 • Firma imajını iyileştirmek ve bu imajın korunmasını sağlamak.
 • Hem potansiyel müşterilerin hem de hedef kitlenin karar verme davranışlarını etkilemek.

 

e-Ticaret Web Sitesi Ajansı KREABAZ

Siz de elektronik ticaret alanında güçlü bir yer edinmek ya da mevcut yerinizi korumak için profesyonel SEO danışmanlarından yararlanabilir, girişimlerinizi online ortama taşımak için bu kanalları değerlendirebilirsiniz. En iyi web sitesi arayüzleri ve kullanıcı odaklı tasarımlar için uzmanlara danışmak, ürün satışı ve ürün açıklaması gibi pazarlama faaliyetlerinizin tüm süreçlerinde destek almak için bize buradan ulaşabilirsiniz.