Instagram Shop Özelliği Türkiye’de!

Instagram Alışveriş Özelliği Türkiye’de! evet bu çok güzel bir haber. Çünkü müşteriler ve markalar artık çok daha hızlı, kullanıcı alışkanlığı odaklı ve ucuz şekilde Instagram üzerinde buluşabilecekler. Durmaksızın kendini yenileyen; hem kullanıcılara hem de işletmelere yönelik yeniliklerini sürekli artıran Facebook, özellikle e-ticaret ve ürün satışına büyük artılar sunacak Alışveriş Sekmesini Türkiye’ye açtı. Son yıllarda bir sosyal medya mecrası olmaktan çok E-ticaret alt yapısına dönen Facebook hem kazancından hem de aldığı dönüşlerden memnun olacak ki reklam alt yapısını sürekli geliştiriyor.

Instagram Shopping aslında bir süredir tüm dünyada test ediliyordu. Facebook’un daha önce örnek olarak paylaştığı tasarımlarda Instagram Alışveriş özelliği Hareketler Sekmesinde yer alıyordu. Ancak Facebook bunu “Keşfet” sayfası üzerinden sunma kararı aldı. Aslında bu karar gene kullanıcı alışkanlığı göz önünde tutularak alınan stratejik bir hamle.

 

Instagram Alışveriş Özelliği Nedir?

Özellikle işletme, marka, KOBİ ve E-ticaret hizmeti veren sektörlere fayda sağlayacak olan Instagram Shopping özelliği, markaların ürünlerini çok daha kolay, etkili ve efektif şekilde kullanıcılara ulaştırma imkanı sağlıyor. Facebook/Instagram Mağazanızı tam anlamıyla bir vitrin haline getirecek olan bu özellik markayı ve ürünlerini daha detaylı anlatma olanağı sunuyor. Tabi bu özellik sadece tanıtımı değil, tanıtım üzerinden satışa da olanak sağlamasıyla diğer reklam modellerinden ayrılıyor. Kullanıcılar beğendikleri bir ürünü reklam üzerinden tıklayarak alışverişi gerçekleştirebiliyor.

 

Instagram Alışveriş’e Facebook Pay Altyapısı

Daha önce Amerika’da kullanıcılara açılan ve Facebook Pay entegrasyonuna sahip Instagram Üzerinden Yemek Sipariş Dönemi haberinde bahsettiğimiz, sevdiğiniz firma ve restoranlara bağış yapabilme özelliği için de kullanılan Facebook Pay sistemi, Temmuz ayındaki güncellemeyle Instagram Shopping’e de geldi.

Ancak burada şunu vurgulamak gerekir ki Instagram Ödeme özelliği gibi Facebook Pay de komisyonla çalışacak ve ödemeler üzerinden belirli bir miktarda para alacak.

 

Facebook Pay

Aslında bir yıldan fazla süre önce Facebook tarafından duyurulan ve sadece bazı ülkelerde kullanıma açılan Facebook Pay; Facebook, Instagram, Messenger ve WhatsApp platformları arasında para aktarımı yapmayı mümkün kılan bir ödeme sistemi. Bu sistem özellikle Pandemi sırasında büyük maddi kayıp yaşayan restoranlara, sevenleri tarafından bağış yapmaya imkan sağlamasıyla ses getirmişti.

Sistem tıpkı Instagram Ödeme Özelliği gibi çalışıyor. Facebook bu sayede hem reklam geliri elde ediyor hem de satışla sonuçlanan alışverişlerden komisyon almış oluyor.

 

Instagram Alışveriş İçin Ticaret Hesabı Oluşturma

Instagram Shopping özelliğini kullanabilmeniz için birkaç ayarlama ve hesap oluşturmanız gerekecek. Tüm bunlar hakkında giriş bilgilerini sizin için aşağıda belittik. Daha fazlası içinde  aşağıda linki sizle paylaşıyor olacağız. Öncelikle;

Ticaret Yöneticisi’nde alışverişi tamamlama özelliğine sahip bir mağaza oluşturmak için bir Ticaret Hesabı oluşturmanız gerekir. Bunun için bazı işletme bilgilerini temin etmeniz, bir katalog ve ayarlar eklemeniz ve ödeme alma ayarlarını yapmanız gerekir. Başlamadan önce

  1. Ticaret Yöneticisi.
  2. Kullanmaya Başla’ya tıklayarak Mağazanı Oluştur sayfasına gidin.
  3. Alışverişi Facebook veya Instagram’da Tamamla’ya tıklayıp bir kez daha Kullanmaya Başla’ya tıklayın.
  4. Ticaret Yöneticisi’nde mağaza oluşturmak için Kullanmaya Başla’ya tıkladıktan sonra Facebook veya Instagram’ı seçin.
  5. Bir Ticaret Yöneticisi hesabını tamamlamak için gerekenleri gözden geçirin ve İleri’ye tıklayın.

Ticaret Yöneticisi’ndeki Ticaret Hesabını Oluştur sayfasında olmalısınız. Buradan sonraki adımları ve daha fazla detayı Facebook Yardım sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Eğer sizler de markanız için Instagram Shop özelliğini kullanmak ve bu konuda profesyonel destek almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.