YouTube Reklamlarını Engelleme

Her geçen gün daha fazla tercih edilen ve kullanıcı çeken YouTube, buna bağlı olarak reklam modellerini ve gelir yöntemlerini de geliştiriyor. Haliyle bu da kullanıcıların çok fazla reklama maruz kalmasına neden oluyor. Peki, YouTube Reklamlarını Engellemek ya da YouTube Reklamlarını Kaldırmak adına yapılabilecek bir şey yok mu? Tabi ki var. İşte YouTube Reklamlarını kaldırma yöntemleri.

YouTube Reklamlarını Kaldırma

Bunlardan ilki ve tabi ki en güveniliri YouTube Premium üyeliğini satın almak. Farklı ödeme ve üyelik seçeneklerinin olduğu YouTube Premium’u aldığınız takdirde hiçbir reklama denk gelmeden rahatlıkla videolarınızı izleyebilirsiniz. Ayrıca alacağınız üyelik paketlerine bağlı olarak YouTube Music vb. birçok ayrıcalığı da elde edersiniz.

Tabi ki birçoğunun tercihi para vermeden reklamlardan uzak durmak olacaktır. Haliyle bununla ilgili de hazırlanmış birçok uzantı, APK ya da eklenti mevcut. Bunların en popüler ve işe yarayanı da Chrome eklentisi olan AdBlock. Üstelik bu eklenti sadece YouTube’un değil, Facebook da dahil bütün web site reklamlarını kapatmaktadır. Tamamen de ücretsizdir. Ancak bunların çoğu açık kaynak kodlu yazılımlar. Bunların da sisteminizin ve cihazınızın güvenliği ile ilgili zafiyetler ortaya çıkarabileceğini hatırlatmakta fayda var. Son istatistikler gösteriyor dünya genelinde milyonlarca kullanıcı YouTube Reklamlarını engelleme konusunda reklam engelleyici kullanmaya gitmiş. Öyle ki bu oran dünya genelinde % 46. Türkiye içinse bu oran %49.

YouTube Reklamlarını Engelleme

YouTube Reklamlarını Kapatma

Heyecanla izlenen bir videonun ya da dinlenen bir şarkının tam ortasında araya reklamın girmesi kesinlikle keyif kaçıran bir durum. Bu sebeple YouTube reklamlarını kapatmak çoğunlukla kullanıcıların tercih ettiği bir durum oluyor. Ancak unutulmamalıdır ki YouTube, Dijital Pazarlama’nın önemli bir kolunu oluşturuyor. Doğru reklam filtrelemeleriyle belki de aradığınız o ürünü, eğitimi ya da fırsatı YouTube sayesinde bulacaksınız. Bu sebeple bizce hem kullanıcılar hem de YouTube gibi içerik sağlayıcıların ortak bir paydada buluşması çok daha verimli sonuçlar doğurabilir. YouTube Premium buna bir nebze çözüm olsa da markanın kendi Dijital Pazarlama koluna ve gelir modellemesine darbe vurduğu da göz ardı edilemez bir gerçek. Bu sebeple tek bir üyelik yerine alternatiflerin sunulması iki taraf için çok daha kullanışlı olacaktır. Örneğin reklamların sadece video başında veya sonunda gelmesi, kullanıcıya reklam yayınlanma süresinin belirli sınırlar içinde olması ya da farklı üyelik tiplerine göre reklam görme gibi.

Ne olursa olsun YouTube hala daha kulvarında bir numara ve böyle kalmaya da devam edecek gibi gözüküyor. Bakalım YouTube’un gelir ve reklam modellemesi ileride ne gibi değişiklikler sunacak.