Instagram Reklam Nasıl Verilir?

Alışveriş, bilgi ve haber alımı için ilk başvurulan yerler haline gelen sosyal medya platformları içerisinde özellikle Instagram, gençler tarafından en ilgi gören platformların başındadır. Bu nedenle de firmalar özellikle Instagram’da kendilerini kullanıcılara göstermek için kıyasıya çaba içindedir. Instagram kullanan kişiler arasında yapılan araştırmalara göre kullanıcıların %60’a yakınının Instagram üzerinden yeni ürünler keşfettiği, %75 civarında bir kesimin de Instagram’da yapılan reklamlar sayesinde harekete geçtiği tespit edilmiştir. Oranların bu denli yüksek olması, reklam verenler için Instagram uygulamasını cazip bir yer yapmaktadır. Peki nedir bu Instagram Reklamları ve daha önemlisi Instagram’da Reklam Nasıl Verilir?

Instagram Reklamları, hedef kitleye veya potansiyel müşterilere ulaşabilmek adına Instagram platformuna ücret ödenerek sponsorlu içerikler yayınlama yöntemidir. Instagram reklamları ile marka bilinirliğinizi yükseltebilir, hedef kitleye doğru ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Çünkü Instagram reklamları, tüm dijital reklam yerleşim yöntemleri arasında en yüksek etkileşim oranına sahip olan reklam türüdür.

Neden Instagram’a Reklam Verilir?

Instagram’da reklam vermenin en temel amacı, markanın ve bir ürünün bilinirliğini arttırmaktır. Bununla birlikte Instagram’a reklam verdiğinizde tüm dijital reklamlarda olduğu gibi web sitesi trafiğinizi artırmak ve müşterilerinize ulaşmak gibi imkanlara da sahip oluyorsunuz. Etkisi son derece yüksek olan sosyal medyanın işletmelerin reklamları ve marka değerlerinin artışında çok büyük rolü vardır. Markaların kampanyalarından ve yeniliklerinden haber alabilmek, yeni ürünlere göz atabilmek için sosyal medya kullanıcıların genellikle ilk tercihi Instagram olmaktadır. Bu nedenle Instagram üzerinden verilen reklamlar kullanıcılar tarafından daha kolay kabul edilmektedir.

Neden Instagram’a Reklam Verilir?” sorusunun diğer bir cevabı ise, Instagram’da reklam oluştururken hedef kitlenizle ilgili birçok detayı seçebiliyor olmanızdır. Bu da demek oluyor ki siz hangi hedef kitleye hitap ediyorsanız, mesajınızı o hedef kitleye ulaştırabiliyorsunuz. Instagram’da bulunan kullanıcı verilerini kullanarak bunu sağlamak ise oldukça kolay. Bu veriler; demografi, konum cinsiyet, yaş, dil, ilgi alanları, tutumlar, bağlantılar gibi kullanıcı özellikleridir. İşte bunlar istenilen hedef kitleye ulaşmak için mükemmel verilerdir diyebiliriz. Hem bu verilerle birlikte de her reklamda özel bir hedef kitleye seslenebilme imkânı da elde edebilirsiniz.

Instagram Reklam Nasıl Verilir? 2

Instagram’da Reklam Vermenin Faydaları Nelerdir?

Instagram tam anlamıyla “bir hızlı tüketim platformudur”. Instagram’daki içerikler yalnızca video ve fotoğraflardan oluştuğu için dikkat dağıtacak birçok faktör bulunmaktadır. Bu nedenle reklamı, ürünü, içeriği ve söylemi doğru hazırlamak çok önemlidir. Ancak ne kadar hızlı dikkat ve ilgi dağıtılırsa dağıtılsın, Instagram reklam verenler tarafından her geçen gün daha çok tercih edilmektedir.

Markaların tanıtımlarını yaparken bütçelerini ve zamanlarını doğru kullanabilmesi için kendisine uygun reklam alanını bulması çok önemlidir. Her platformun reklam verene sağlayacağı kendine has faydaları vardır. Peki, Instagram reklamlarının markalara sağladığı faydalar nelerdir?

 • Instagram reklamları sayesinde firmanızın marka bilinirliğini artırabilirsiniz.
 • Yeni müşterilere sahip olabilirsiniz. Verdiğiniz reklamlarla birlikte Instagram kullanan ancak sizin ürün ve hizmetlerinizden haberi olmayan kişileri kendinize çekebilirsiniz.
 • Yeniden pazarlama yöntemi ile sizi daha önce takip etmiş kullanıcılara yeniden ulaşılabilirsiniz.
 • Yaş, dil ve cinsiyet gibi verilere göre size uygun olan hedef kitleyi belirleyebilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi Instagram’da ulaşmak istediğiniz kitleyi veriler sayesinde kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.
 • Web sitenizde trafik akışını artırabilirsiniz.
 • Kullanıcıların mobil uygulamanızı yüklemelerini sağlayabilirsiniz.
 • Instagram reklamları sayesinde markanız ve kullanıcılar arasında bir etkileşim yaratabilirsiniz.
 • Video izlenilirliği kazanabilirsiniz.
 • Markanız hakkındaki yenilikleri duyurabilir, güncel kampanya ve fırsatları anında paylaşabilirsiniz.

Reklam kampanyalarınıza size uygun olan zaman başlayabilir ve bitirebilirsiniz.

Instagram Reklam Tipleri

Instagram’da reklam vermeye karar verdikten sonra kendinize bu reklamı neden yapmak istediğinizi sormalısınız. Çünkü reklamın amacı tüm stratejinizi belirlemeniz için temel unsurdur. Reklam verme amacınızı belirledikten sonra ise geriye bunu hangi yolla yapacağınızı seçmek kalıyor. Instagram’da reklam vermek için çeşitli yöntemler tercih edebilirsiniz. Bunların her biri sizin mesajınızı farklı yollardan iletir.

 • Instagram Fotoğraf Reklamları: Instagram reklamlarına baktığımızda uygulanabilirliği açısından diğer reklam mecralarına kıyasla daha basittir. Çünkü içerisinde bir görsel ve metin bulundurur. Ancak bu da yapacağınız işin kalitesine daha çok dikkat etmenizi gerektirir. Örneğin reklamlarınızda kullanmayı planladığınız fotoğrafın görsel kalitesi, reklam başarınızın artması için son derece önemlidir. Reklam fotoğrafınız amacınızı tam olarak yansıtmalıdır. Doğru ve etkili fotoğraflar seçmelisiniz. Reklam metni olarak da aynı şekilde amacınıza uygun olan, vurucu ve kısa cümleler tercih etmelisiniz. Fotoğraf reklamlarında, görselleri yatay veya dikey ya da kare formatında kullanabilir ve farklı tasarımlarla ürün ya da amacınıza uygun çalışmalar yapabilirsiniz.

 

 • Instagram Video Reklamları: Sosyal medya kullanıcılarının video izleme oranları her geçen gün artmaktadır. Görselliğin ön planda olduğu şu günlerde önemli bir diğer detay da insanların bir olay üzerinde durduğu süredir. Sosyal medya kullanıcılarının bir içeriğe dikkat süreleri çok uzun değildir. Bu yüzden kısa videolarla mesajınızı iletmek istiyorsanız Instagram video reklamlarını kullanabilirsiniz. Instagram video reklamları, maksimum 60 saniye olacak şekilde, isteğinize göre yatay veya kare format kullanılarak yayınlanabilmektedir. Video reklamları; ses ve hareketin insan üzerindeki gücünü kullanarak fotoğraf reklamcılığı ile yaratılan etkiyi artırıyor.

 

 • Instagram Dönen Reklamlar: Diğer yaygın ismiyle Karusel (Carousel) tipi reklamlar hem Instagram’da hem Facebook’ta sık sık karşılaştığımız ve birbirini izleyen görseller ile bir hikâyenin anlatımını veya farklı ürünleri aynı anda tanıtmayı mümkün kılan reklam tipidir. Dönen reklamlarda fotoğraf seçimleri kare olmalıdır. Bu sayede kullanıcılar görselinizin solunda ve sağında bulunan ok işaretlerine tıklayarak dönen formattaki bir diğer görsele geçerek verdiğiniz reklamın tamamını izleyebilir.

 

 • Instagram Stories (hikâye) Reklamları: Instagram hikayeleri ortaya çıktığı ilk günden bu yana oldukça ilgi çekti. Bugüne baktığımızda ise, Instagram kullanıcılarının hesaplarına girdiklerinde yaptıkları ilk şeyin hikâye paylaşımlarını incelemek olduğunu biliyoruz. Milyonlarca Instagram kullanıcısı, her gün hikâye paylaşımları yaparak aktivitelerini diğer kullanıcılar ile paylaşıyor. Instagram hikayelerinin bu denli ilgi çekmesi ve tercih edilmesinin sebebi, kullanıcılara sürükleyici bir deneyim sunuyor olmasıdır. Instagram Hikâye Reklamlarda, insanların paylaştığı hikayeler arasında gösterilecek bir fotoğraf ya da bir video kullanımı ile onları kendinize çekebilirsiniz. Ancak, bu reklam tipinde kullanacağınız görselin dikey formatta ve videonun ise en fazla 15 saniye ile sınırlı olduğunu söylemek gerekiyor. Instagram Stories Reklam tipiyle, sayfanızdaki trafiği artırabilir, marka bilinirliğinizi artırabilir ve yeni kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Instagram hikâye reklamcılığı geri dönüşler açısından oldukça başarılı bir konumda. Özel günlerde yapılan indirim bildirimleri gibi kısıtlı süreli olan fırsat günlerinde ya da ürün lansmanlarında Instagram Stories reklamları performans açısından değerlendirildiğinde oldukça başarılı bir görünüm çizmektedir. Hedef kitleleriyle etkileşime geçebilmek için hikâye paylaşan markaların, Instagram aracılığıyla hedefledikleri başarıya ulaştıkları görülmektedir.

 

Hangi reklam tipini kullanırsanız kullanın önceliğiniz her zaman yapacağınız işin kalitesi olmalıdır. Çünkü sosyal medya her zaman iyi geri dönüşlerin yaşandığı bir alan değildir. Yapacağınız bir hata sizi maddi ya da prestij açısından kötü yerlere taşıyabilir. Bu yüzden işinize özen göstermeniz gerekmektedir. Ancak herkesin kabul ettiği bir gerçek var ki o da Instagram reklamlarının markaların mesajını iletmesinde oldukça faydalı olduğudur.

Business Manager ile Instagram Reklamları Oluşturma

Business Manager, Facebook işletme hesabı oluşturulmasında, reklamların verilmesinde, yönetilmesinde ve işletmenizin doğrulanmasını sağlayan bir yönetim platformudur. Business Manager sayesinde Instagram ve Facebook’taki bütün pazarlama araçlarını tek bir elden yönetebilme imkanına sahip olursunuz. Instagram’ın kendine özel bir Business Manager’i bulunmuyor. Hem Facebook’un hem de Instagram’ın reklamları Facebook Business Manager üzerinden yayınlanmakta, düzenlenmekte ve takip edilmektedir.

Instagram’da profesyonel bir hesaba sahip olabilmek için kullanıcılardan bir belge veya resmi herhangi bir işlem yapmaları istenmemektedir. Yani markanız fiziki olarak bir mağazaya ya da ofise sahip olmasa bile Instagram’da işletme hesabı açabilirsiniz. Ancak markanız adına kesilen reklam faturalarını kullanmak ve farklı Facebook desteklerinden faydalanmak için şirket bilgilerinizi girmeniz size fayda sağlayacaktır.

Instagram’da reklam vermek için bir hesap açmalı ve bu hesabı “İşletme Profiline” dönüştürmelisiniz. Bunun için yapmanız gerekenler;

 1. Öncelikle ilk adım olarak iOS, Android veya Windows üzerinden Instagram uygulamasını indirmeniz gerekiyor.
 2. Bunun ardından Instagram’a kayıt yapın. Eğer zaten halihazırda bir kişisel hesabınız var ise ilk aşamaya gerek olmadan Instagram hesabınıza giriş yapın.
 3. Daha sonra profil simgesine tıklayarak profilinize girin.
 4. Ekranın sağ üst köşesindeki üç çizgi bulunan menüye, sonra da “ayarlar” kısmına tıklayın.
 5. Karşınıza çıkacak olan seçeneklerden “İşletme Profiline Geç” seçeneğine tıklayın.
 6. Hazır buradayken Instagram hesabınızın bilgilerini girerek de iki hesap arasındaki entegrasyonu sağlayın.
 7. Bu aşamadan sonra istenen iletişim bilgilerinizi gerekli yere girin. Instagram Business hesabınızda bir telefon numarası, e-posta adresi ve varsa işletmenizin bulunduğu adresi girmeniz gerekiyor.
 8. Tüm adımları tamamladıktan sonra da son olarak “tamam” seçeneğine dokunun.

Peki, Business Manager hesabınızı oluşturduktan sonra reklam vermek için yapmanız gerekenler neler? İşte Instagram’a reklam vermek için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

  1. Facebook Business Manager hesabınızın oturumunu açın.
  2. Daha sonra reklam hesabınıza giriş yapın.
  3. “+Oluştur” sekmesine dokunun.
  4. Reklam verme hedeflerinizin neler olduğunu seçin ve devam tuşuna basın.
  5. Reklam seti adınızı giriş yapın.
  6. Reklam modelinize göre istediğiniz alandan için seçim yapın. Örneğin web sitesi trafiğinizi artırmak istiyorsanız “Trafik” opsiyonunu seçmelisiniz.
  7. “Hedef kitleler” bölümünden markanıza uygun hedef kitleyi seçin. Konuma, cinsiyete, yaşa, ilgi alanlarına, demografilerine, davranışlarına ve konuştukları dile göre hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz. Burada en önemli nokta, hedef kitlenizin ne çok dar ne de çok geniş olmasıdır.
  8. Ardından reklam alanını seçin. Reklam vermekte amacınız yalnızca Instagram üzerinde reklamınızın gösterilmesi ise,” Manuel Reklam Alanları “kutucuğunu seçerek altta çıkacak olan panelden Instagram’a tıklayın. Eğer bunu yapmayacak olursanız reklamınız Instagram dışında Facebook’ta da gösterilir.
  9. Bir sonraki aşamada “Reklam Yayını İçin Optimizasyonunu” seçin ve devam butonuna tıklayın.
  10. Reklam alanınızın adını giriş yapın.
  11. Instagram ve Facebook sayfanızı seçin.
  12. Bu adımla birlikte artık reklam gönderinizin tasarım kısmını oluşturmaya başlıyorsunuz. Bunun için ilk olarak reklamınızın formatı seçin.
  13. Görselinizi veya görsellerinizi seçin.
  14. Reklamınızla alakalı açıklama, metin, başlık ve link’leri girin.
  15. Son olarak “onayla” butonuna basın.

Instagram Reklam Nasıl Verilir? 3

Instagram Reklamları Oluşturma

Instagram uygulaması üzerinden direkt reklam verme seçeneğiyle de kolay bir şekilde reklam verebilirsiniz. Ancak Business Management içerisinde olduğu gibi Instagram üzerinden sıfırdan reklam gönderisi tasarlama şansınız bulunmuyor. Burada profilinizdeki “Reklam Araçları” alanından reklam düzenlemeleri yapılabiliyor. Aynı zamanda bu araç üzerinden öne çıkmasını istediğiniz bir gönderinizin tanıtımını yapabiliyorsunuz. Bu yöntem size geçmiş reklamlarınızı görüntüleyebilme ve tekrardan öne çıkarma seçeneği de sunuyor.

Instagram Reklam Ücretlendirmesi

Instagram’da reklam verme maliyetleri birbirinden farklı birçok faktöre göre belirlenir. Instagram’da reklam ücretleri; reklamın amacın ne olduğu, yayınlamak istediği içerik için işletmenin bu işe ne kadar bir bütçe ayırdığı, hangi reklam amacını ya da hangi reklam tipini tercih ettiği, süresinin ne olacağı ve kaç kişiye ulaşılmak istendiği gibi kriterler üzerinden değişkenlik göstermektedir. Instagram reklamlarında ücretlendirme gösterim başına şeklinde ücretlendirilir. Ancak bu gösterimin sıklığı, başarısı vb. detayları seçilen kriterlere göre değişmektedir.

Instagram üzerindeki reklam harcamalarınızı kontrol edebilmenin farklı yolları da var. Örneğin; reklamınızın süresini planlamak, gün içinde hangi saatler arasında yayında olmasını istediğini belirlemek gibi. Aynı zamanda reklam optimizasyon yönteminizi belirlemek ve teklif stratejinizi planlamak da bu yollar arasındadır. Instagram reklamları geleneksel medyayla karşılaştırıldığında fiyat açısından daha uygun bir mecradır.  Bunun yanı sıra, günümüz dünyasında dijital gelişim ve dönüşüme ayak uyduramayan markaların varlığını sürdürmeleri de bir hayli zordur. Her markanın kendisini ifade edebildiği bir sosyal medya hesabına ihtiyacı vardır.

KREABAZ Dijital Reklam Ajansı

Eğer sizler de bu denli etkili olan Instagram platformunda profesyonel ve dönüş sağlayan reklamlar vermek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak profesyonel hizmetlerimizin sağlayacağı ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz.