LinkedIn Reklamları

LinkedIn iş ilanları ve iş arayışlarında sıkça kullanılan, sosyal medya araçları arasında iş ağı oluşturma alanında özelleşen ve kullanıcı kitlesi bu alanda yoğunluk gösteren bir platformdur. Dolayısıyla B2B pazarlama, şirket tanınırlığı ve influencer pazarlama alanlarında platformda yer alan reklamlar oldukça popülerdir.

Platform üzerinden gerçekleştirilen reklam verme çalışmalarından en iyi sonuçların alınması için başta hedef kitlenin tanınması ve reklamın gerçekleştirileceği sahanın dinamiklerine uygun olması gerekir. Bu konuda en sık merak edilen konuların başında da “Nasıl reklam verilir?” sorusu yer alır.

 

LinkedIn Reklam

LinkedIn; iş ilanları, başvurular, etkinlikler ve fenomen faaliyetlerinin takip edilmesi için spesifik kullanıcı ve takipçi kitlelerini markalar ile buluşturur. Dolayısıyla platformda hem B2B iş ağları hem de B2C kitlesine ulaşmak mümkündür. Bu kitlelere platform üzerinden reklam verme işlemi; self servis reklam ve reklam ortaklığı sağlayan uzmanlar ile birlikte gerçekleştirilebilir. Reklam türü farklı olsa da tanınırlık, ürün ya da hizmet satma ve popülerlik sağlama hedeflerine yönelik gelişir. Dolayısıyla etkinliğin işlevsel olması için hedefinin belirlenmesi ve buna uygun içeriklerin tercih edilmesi önem taşır. İş ağları özelinde kullanılan bu platform, doğrudan profesyonellerin birbirlerine ulaşmasına olanak sağladığı için pazarlama faaliyetleri için verimli ortamlardan biridir.

 

LinkedIn Reklam Verme

Platform üzerinden reklam vermenin marka yararına farklı etkileri bulunur. Bunlardan en önemlisi markaya dair farkındalığın hızlı bir biçimde artırılabilir olmasıdır. Platform üzerinden yayınlanan reklamlar ile şirket ya da influencer hesabı için takipçi sayısı artırılabilir ve etkileşim oranı yükseltilebilir.

Platform, çeşitli tarayıcılardan veya medya araçlarından takip edilebilen farklı teknolojik gereçlere ve uygun arayüze sahiptir. Bu sayede B2B ya da bireysel pazarlama için anlık ve ortamdan bağımsız bir şekilde hedef kitleye erişim mümkündür. Platformda tanınırlık elde etmek isteyen influencerlar reklam verebileceği gibi işverenler ya da iş arayanlar da bu tarz ticari etkinlikler yapabilir. Bu aşamada önemli olan hedef kitleye yönelik faaliyetler tasarlamak ve içerikleri istenilen kitleye ulaşacağı kanallar ile sunmaktır.

 

LinkedIn Reklam Nasıl Verilir?

Platformda reklam paylaşımları yapılması özel kitlelere hızla ulaşmasını sağladığından oldukça kârlı bir uygulamadır. Son derece popüler olan ve sık sık merak edilen “Nasıl reklam verilir?” sorusunun 5 adımlı yol haritası şu şekildedir:

  • Sponsorlu içerik, dinamik reklamlar, metin reklamları ve inmail modellerinden işinize ve hedef kitlenize uygun olanı belirleyin.
  • Reklamları düzenleyip yöneteceğiniz “Kampanya Yöneticisi” bölümünde oturum açın.
  • Reklam vereceğiniz alana yönelik veri ve istatistikleri inceleyerek strateji belirleyin.
  • Kitle genişletme seçeneklerini değerlendirerek maksimum hedef kitleye ulaşın.
  • Gerçekleştireceğiniz kampanyanın bütçesini belirleyerek; tıklama başına, görüntüleme başına ya da gönderim başına seçeneklerinden size uygun fiyatlandırmayı tercih edin.

LinkedIn Reklamları 2

LinkedIn İş İlanları

LinkedIn hemen her sektörden personel arayışında bulunan kurumların ve iş arayan bireylerin tercih ettiği aktif bir platformdur. Platformda iş ilanları sürekli güncel tutulur ve kullanıcıların platformu kullanma özelliklerine göre sayfalarında yer alır. Platformda yer alan iş ilanları; şirketler için iş talebinde bulunan bireyleri karşılaştırma, onlarla iletişime geçme ve tanıma süreçlerinin gerçekleşmesi için uygun ortam sağlar.

İlanlardan, iş arayan kullanıcıların talep ve yetkinliklerine göre dünyanın her yerinden iş fırsatlarına ulaşması mümkündür. Kullanıcıların mecrayı kullanma rutinlerine, aradıkları iş alanlarına ve yetkinliklerine göre kendilerine en uygun seçenekleri görmeleri mümkündür. Belirli ilgi alanları, yetkinlikler ve mesleki yeterliliklerin mecrada kaydedilmesinden sonra kullanıcıların talebi ile profiller yetenek avcıları ve insan kaynakları birimlerine açık halde kalır. Bu sayede iş arayanlar için ilana başvurmadan da uygun bulunulan işlerden teklif almalarının önü açılır.

LinkedIn Cv Ekleme

LinkedIn profiline CV eklemek ve bu CV’nin sürekli güncel kalmasını sağlamak, iş arayışında olan kullanıcılarda olduğu gibi iş arama konumunda olmayan ancak sektörde ismini ön planda tutmak isteyen kullanıcılar için de önemlidir.  İdeal çalışma ortamına sahip olmak ve sektörde tanınırlık elde etmek için yalnızca kişilerin kendi yetkinliklerini artırması yeterli değildir.

Profesyonel özgeçmişler ile yetkinliklerin doğru biçimde yansıtılmış olması gerekir. Bu platformda da özgeçmiş ya da resume kayıtlarının hedeflerine ulaşması için ekleme yapılacak alanlar bulunur. CV eklemek için profile giriş yapıldıktan sonra “Ayarlar” bölümünden “Özgeçmiş Yükle” sekmesine girmek ve bu alanda yer alan bölüme CV’nizi yüklemeniz yeterlidir. Kolay başvuru ya da ilana yönelik başvurularda kayıtlı olan CV’nizi kullanabilir zamanla kariyer gelişmelerinizi ekleyerek özgeçmişinizi güncelleyebilirsiniz.

LinkedIn Giriş

LinkedIn; eleman bulma, iş bulma, B2B ve B2C ilişkiler geliştirme gibi iş hayatına dair önemli süreçleri kullanıcılar ile buluşturur. Yalnızca bireysel bazda değil B2B olarak da adlandırılan işletmeden işletmeye etkileşimin sağlanması için ideal platformlar arasındadır. Dünyanın her yerinden üyeleri bulunan bu dijital medya platformu, iş hayatına özel sosyal mecralar arasında öncü konumdadır.

Platform, iş arayan bireyler için başvuru havuzu oluşmasını sağlarken eleman arayan iş yerleri için de kendilerine en uygun çalışana erişme yolları sağlar. Platformun reklam verilebilme özelliği de kullanıcılarına çeşitlilik ve gelişmeleri takip edebilme olanağı sunar. Siz de platform üzerinden bireysel ya da B2B iletişim için özelleştirilmiş profilleri takip edebilir, iş ağınızı büyütebilirsiniz. Hedef kitleniz bazında daha fazla erişim ve etkileşim için doğru stratejiler kurgulama noktasında iletişim sayfamız üzerinden profesyonel destek alabilirsiniz.