Sosyal Medya İçerik Takvimi Nasıl Oluşturulur

Hayatımızın önemli bir parçası haline gelen Sosyal Medya, hem kullanıcıların hem de markaların mutlaka yer alması gereken bir platform oldu. İyi – kötü herkesin bir şekilde var olma yarışına dahil olduğu Sosyal Medya mecraların yönetimi de haliyle daha önemli oldu. Yani Sosyal Medya hesaplarını etkili yönetmek için daha planlı ve stratejik düşünme zorunluluğu doğdu.

İster e-Ticaret sayfanıza ait bir hesabı yönetiyor olun isterseniz kişisel (fenomen) hesabınızı, bu önemli mecrada mutlaka uymanız ve dikkat etmeniz gereken kurallar olduğunu hatırlayın. Alelade yapılan paylaşımlar, içeriğini kontrol etmeden paylaşılan içerikler artık Sosyal Medya dünyasında faydadan çok zarar getiriyor. Peki, “Etkili Bir Etkili Sosyal Medya İçerik Takvimi Nasıl Oluşturulur?” İşte yapmanız gerekenler.

 

Etkili Sosyal Medya İçerik Takvimi Nasıl Hazırlanır?

Aslında bu sorunun cevabını ikiye ayırarak yanıtlamakta fayda var. Çünkü Etkili Sosyal Medya İçerik Takvimi oluşturmak için yapmanız ve kendinize sormanız gereken 2 temel soru vardır.

 1. Sayfayı Tanıyor muyum?
 2. Planım, amacım ve hedefim ne?

Bu sorulardan ilki markayı (ya da sayfayı) tanımak ve marka profilini doğru şekilde oluşturmak için sorular sormayı içerir. Yani bir nevi kişi / firma analizi yaparak doğru harita çıkarmayı sağlar. İkinci soru ise strateji oluşturarak paylaşımlarınızın ve haliyle çalışmalarınızın çok daha verimli sonuçlar almasına katkı yapar. Şimdi gelelim bu çatı sorular kapsamında yapılması ve belirlenmesi gerekenlere;

 

 • Hangi Mecralarda Yer Alınacak; Buradaki amaç sayfanın profiline uygun olan dili, üslubu ve iletişim şeklini belirlemektir. Algı olarak Sosyal Medya içeriği oluşturma dendiğinde akla ilk olarak Instagram ve buradaki sayfalar gelse de bunun dışında birçok sosyal medya kanalı (Linkedin gibi) bulunmaktadır. Sonuçta Sosyal Medyanın birçok farklı kullanım şekli ve nedeni var. Ve siz bulunduğunuz platformda o platformun kurallarına uygun bir şekle bürünmezseniz, yani doğru kıyafeti giymezseniz kaybedersiniz. Bu nedenle sayfanın içeriğine uygun olarak farklı platformlar için farklı paylaşımlar oluşturmanız gerekebilir. Yani farklı kıyafetler giymeye hazır olun!

 

 • Sayfa Dili Nasıl Olacak; İçinde bulunduğu sektör, hizmet amacı, hedef yaş grubu etkenlere bağlı olmakla birlikte sayfanın nasıl bir dile sahip olacağı oldukça önemlidir. Kimse “dozunda” mizah yapan bir sayfayı kınamaz veya yargılamaz, ancak yönetilecek sayfa bu üslubu kaldıramayacak bir sektöre veya amaca hizmet ediyorsa farklı bir dil seçmek doğru olacaktır. Örneğin bir banka esprili bir dili kullanmakta özgürdür, ama sosyal sorumluluk ile ilgili bir sayfada bu hoş kaçmayacaktır.

 

 • Paylaşım Sıklığınız Ne Olacak; Sevgili Barış Özcan’ın söylediği gibi “Zinciri Kırmama Çabası” sosyal medyada da büyük getirisi olan bir davranıştır. Tabi ki belirli bir sayının altında kalmamanız veya insanları bıktıracak kadar çok paylaşımdan kaçınmanız gerektiğini söylememize gerek yok. Ancak genel hatlarıyla günde / haftada / ayda kaç paylaşım yapacağınızı belirlemeniz sürecin aksamaması adına faydalı olacaktır. Çünkü amaca uygun ve etkili bir içeriğin hazırlanması için belirli bir iş gücü ve süre gerekmektedir. Eğer paylaşım sıklığı planınızı önceden (hatta aylık en doğrusu olacaktır) yaparsanız bu sorundan da kurtulursunuz. Özel günler, resmi günler, bayramlar, etkinlikler vs. derken birçok gün zaten önceden bize göz kırpıyor.

 

 • İçeriğin Türü ve Konusu; Bir üstteki maddeyle alakalı olmakla beraber bu aynı zamanda genel hedef kitlenize ve amacınıza göre belirlemeniz gereken bir unsurdur. Video içerikler mi sizin için doğru olacak yoksa görsel mi buna karar vermek oldukça önemlidir. Çünkü bilgilendirmeyi amaçlayan bir sayfa için infografik çalışmalar etkili olurken, görsele dayalı (ürün vb.) içeriklerin paylaşılacağı durumlarda videolar tercih edilebilir. Bu sebeple içerik konularını ve paylaşım türünü belirlemeniz uzun vadede sayfanıza büyük avantaj sağlayacaktır. Bu maddeyi yazının ilerleyen kısmında biraz daha açacağız.*

 

 • Paylaşım Zamanı; Bu madde sosyal medyada en çok yorumun yapıldığı ve fikrin atıldığı konu olabilir. Evet, genel hatlarıyla paylaşım yapmanın doğru bir zamanı var ancak burada gözden kaçırılmaması gereken şey hedef kitleniz ve sayfa profilidir. Ev hanımlarına yönelik bir sayfa için paylaşım saatleri başkayken, beyaz yakalı iş grubuna yönelik paylaşım yapan sayfaların saatleri başkadır. Zaman önemli ama şehir efsanelerine kanmadan, doğru zamanı belirlemek önemli.

 

Sosyal Medya İçerik Üretimi

Tüm bu maddeleri yaptınız, belirlediniz ve sıra geldi paylaşılacak içeriklerin nasıl olması gerektiğine. İşte burada yukarıda bahsettiğimiz *İçeriğin Türü ve Konusu maddesi önem kazanıyor.

“Vurucu olmalı, etkili olmalı” gibi standart maddeler hala geçerli olmakla birlikte etkili bir paylaşımda olması gereken 4 unsur vardır;

 • Gerçeklik
 • Amaç
 • Fayda
 • Orijinallik

 

Bu unsurlar göz önüne alınarak paylaşım yapıldığında insanların sizi ve sayfanızı takip etmesi için onlara bir şey vermiş olursunuz. Ancak bunların hepsinin tek bir paylaşımda olması beklenmemeli. İşte bu yüzden içerik takvimi oluşturmak çok önemli. Yapılacak paylaşımlar takvime doğru şekilde yayılmalı ve sayfanın benimsediği tüm değerleri ve özellikleri takipçilerine iletebilmeli. Şimdi gelin bu 4 maddeyi biraz daha açalım.

Sosyal Medya İçerik Takvimi Nasıl Oluşturulur 2

Gerçeklik: Bu madde belki de sayfanızın var olması için gereken en önemli maddedir. Zira az ya da çok takipçinizin olması fark etmeksizin; yalan, eksik ya da yanlış paylaşımlar yapan bir hesabın adı kötüye çıkar ve daha ilk metrelerde var olma yarışını kaybeder. Bu maddeyi marketing çalışmalarınızdan eğlenceli paylaşımlarınıza, yarışmalarınızdan duyurularınıza her içeriğinizde uygulamanız güvenilirliğiniz açısından oldukça önemlidir. Hele ki bilimsel bilgi, haber, blog vb. bir sayfa yönetiyorsanız bu madde sizin için bir kat daha önem kazanıyor.

 

Amaç: Yaptığınız her paylaşımın bir amacı olması gerektiğini unutmayın. Sayfanızda paylaşacağınız şey isterse bir ürün olsun isterse bilgi, paylaşımı yaparken amacınızı belirlemeli ve ona uygun doneler seçmelisiniz. Örneğin yaptığınız paylaşımın amacı bilgi veya haber vermekse sunulan bilgi kısa ve anlaşılır cümleler ifade edilmelidir. Çünkü buradaki amacınız “bilgiyi verebilmek”. Ancak paylaşımınızın amacı bir ürün tanıtmaksa ürüne dair bilgileri açık ve anlaşılır şekilde belirtmelisiniz. Çünkü bu sefer de amacınız ürünü tanıtmak, kafalarda soru işareti bırakmak değil. Tabi ki amacınız ne olursa olsun gerçeklik çerçevesinden uzaklaşmamanız gerektiğini unutmayın!

 • Bilgi vermeyi amaçlamak
 • Hediye vermeyi amaçlamak
 • Hizmet vermeyi amaçlamak
 • Duyuru yapmayı amaçlamak
 • Özel bir güne dair duygu ve düşüncelerini açıklamak

 

Fayda: İnsanların ve markaların sosyal medyada var olmasının amacıdır bu madde. Buradaki fayda kavramını çok geniş düşünmekte “fayda” var. Çünkü takipçiler için fayda kavramı işlerine yarayacak şeyler elde etmektir. Hediye almak, üyelik kazanmak, soruları bilmek vb. gibi.  Ama sayfalar için takipçileriyle etkileşime geçmek de bir faydadır, satışların artması da. Bu nedenle yaptığınız paylaşımların sayfa yapınıza uygun olarak “fayda” sunması gerekmektedir. Örneğin bilgi sunan bir sayfaya sahipseniz buradaki faydanız bilgilendirmektir. Ancak spor etkinlikleri, aletleri vb. ile ilgili bir sayfaysanız buradaki faydanız insanlara sağlıklı ürünler sunmak, hediye etmek ve harekete geçirmektir. Fayda kavramını belirleyen bir unsur da insanlara ücretsiz sunduğunuz değerlerdir. Çünkü takipçileriniz kendisine fayda sağlayacak ücretsiz bir akşam yemeğini, spor üyeliğini ya da parfümü kazanmak için oradalar. Peki, faydalı içerikten kasıt nedir? İşte işinize yarayacak birkaç fikir;

 • Ürün kullanımını sırasında işe yarayacak pratik bilgiler,
 • Uzman tavsiyeleri (özellikle tıp ve anne-bebek alanlarında)
 • Uzman tavsiyeleri
 • Teknik dokümanlar ve bilgiler
 • Karşılaştırma yapılan içerikler (özellikle teknolojik ürünlerde)
 • Sıkça sorulan sorular (sektörünüz neyle alakalıysa)
 • Röportajlar
 • İstatistiksel veriler ve tablolar
 • Ürün ve hizmet tanıtımları
 • Ödül, yarışma konseptleri
 • E-hizmetler
 • Nasıl yapılır paylaşımları

 

Orijinallik: Geldik en gerekli gibi gözüken ama en klişe olan maddeye. Sokaktan geçen birine sorduğunuz zaman duyacağınız ilk cevap orijinallik olacaktır. Evet, orijinal olmak önemlidir ama bu orijinallikten kasıt nedir? Orijinal olunması gereken şey içerikler mi, hizmetler mi, üslup mu? Tabi ki orijinal içerikler ve paylaşımlar yapmak çok faydalı olacaktır. Zira yeni bir fikir ve üslupla çıkan ilk sayfaysanız çok hızlı şekilde yükselirsiniz. Bu orijinallik bazen Nusret gibi et kesmek de olabilir, zamanında ilk çıkan vine videoları da olabilir. Ancak her hesap bunu kaldıracak özellikte olamaz. İşte o zaman devreye “size ait olan değerleri” sunma orijinalliği giriyor. Sizi farklı kılan şey ne ise onu öne çıkarmanız gerekiyor. Biraz örneklemek gerekirse “orijinallik” başlığı altında yapabileceğiniz paylaşımlar şöyle olabilir.

 • Firmanıza ait değerler
 • Müşterileriniz
 • Sosyal sorumluluk etkinlikleriniz
 • Projeleriniz
 • Seminer, Fuar vb.
 • Size özel hizmetler
 • Sokak röportajları

Yukarıdaki tüm örnekler tabi ki artırılabilir, bizler size fikir vermesi amacıyla bunları yazdık. Aslına bakaranız bu 4 önemli madde çerçevesinde 4 farklı paylaşım hazırlasanız haftalık içerik takviminizi oluşturmuş olursunuz. Bu da bizden size ufak bir tüyo. ?

 

Sosyal Medya Ajansı KREABAZ

KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak Sosyal Medya konusunda sizlere profesyonel hizmetler sunmaktayız. Bu denli önemli ve derin bir deniz olan Sosyal Medyada etkili şekilde var olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.