e-Ticaret SEO

Az ya da çok dijital dünyada yer alanların bir şekilde duymuş olduğu SEO kavramı, bilindiği gibi Search Engine Optimization kelimelerinin ilk harflerinden oluşur ve Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyon’dur. SEO ifadesi dijital dünyanın her geçen gün daha da önem kazandığı bugünlerde çok daha sık karşımıza çıkar oldu. Özellikle Pandemi sonrası küçük büyük birçok markanın dahil olduğu ya da olmaya çalıştığı web ve e-Ticaret dünyası, SEO’yu adeta zorunlu kıldı. Markalara ait web sitelerinin aramalarda üst sıralara çıkmak için savaş verdiği bu ligde SEO artık vazgeçilmez bir as oyuncu oldu.

 

Mağazanız cadde üstünde mi olsun ara sokaklarda mı?

 

e-Ticaret SEO Nedir?

Her web sitesi gibi e-Ticaret siteleri de daha fazla trafik almak ve potansiyel müşterileri yakalayabilmek adına öne, yani aramalarda üst sıralara çıkmak zorundadır. İşte rekabetin oldukça yoğun olduğu e-Ticaret liginde tüketicilerin arama yaptıkları o platformda ilk öne çıkan olmak için (öncelikli olarak Google abimizden bahsediyoruz) e-Ticaret SEO oldukça gereklidir.

Bir tüketici olarak kendinizi düşünün! Bir ürün almak ve karşılaştırma yapmak için Google’a girdiğinizde karşınıza çıkan ilk sayfa ve siteler sizin için asıl karar verdiren ve referans oluşturan markalardır. Web sitesi ürün aramalarında 10. sayfada çıkan bir marka haliyle daha kullanıcıya ulaşamadan aradan çekilmiş olacaktır. Çok daha basit bir şekilde açıklamak gerekirse bunu çok yoğun bir cadde üzerinde mağaza ve çıkmaz ya da arka sokaklarda yer alan bir mağazayla kıyaslayabilirsiniz. İşte asıl soru da bu, “Web siteniz / mağazanız ana caddede mi yer alsın istersiniz yoksa ara sokaklarda mı?

e-Ticaret ve SEO

Hedef kitlelere ücret ödemeden sadece “SİZ” olduğunuz için ulaşabilmek herkesin isteğidir mutlaka. Özellikle e-Ticaret dünyasında bu değer hem maddi kazanç hem de önemli bir prestij sağlamaktadır. “İlk” olmanın getirdiği marka imajı ve güvenini “ücretli aramalar” dâhil hiçbir şekilde elde edemezsiniz.

“Her e-Ticaret sitesi için SEO gerekli midir?”

Günümüzdeki rekabetin yoğunluğunu göz önüne alırsak “EVET!” markanız için SEO yapmak zorundasınız. Unutmayın ki kullanıcıların sadece %25’i aramalarda ikinci sayfaya gidiyor. Ancak e-Ticaret dünyasındaki SEO’ya normal bir web sitesinden farklı yaklaşmak gerekir. Çünkü bir e-Ticaret sitesinin aramalarda yukarı çıkması adına yapması gerekenler çok daha fazladır. Her şeyden önce buradaki amaç potansiyel aramaları satışa döndürecek bir strateji oluşturmaktır. Bu da doğru bir reklam ve SEO stratejisi ile başarılabilir.

 

e-Ticaret SEO Teknikleri

e-Ticaret siteniz için yapmanız gereken birçok SEO uyarlaması ve ayarlaması gerekmektedir. Ancak en basit haliyle olmazsa olmazları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Öncelikli olarak teknik anlamda eksiksiz bir e-Ticaret Web Sitesine sahip olmanız gerekiyor. Bunu şöyle düşünün kimse deneme kabinleri olmayan, kliması bozulmuş, ürünlerin nerede olduğu belli olmayan, harabe halindeki bir mağazaya girmek istemez. İşte doğru tasarlanmamış ve teknik olarak eksik olan bir e-Ticaret Web Sitesi de dijital dünyada aynen bu şekilde görülür. Haliyle Google tarafından da arka plana atılır.
 • Web sitenizi SEO anlamında yeterli hale getirdikten sonraki adım anahtar kelimelerinizi, markalarınızı ve mevcut kitlenizi çok iyi analiz etmelisiniz.
 • Tüm bunları yaptıktan sonra ürünlerinizin “doğru” şekilde arandığından emin olmalısınız. Siz sahanda yumurtaya “sunny side up” diyor olabilirsiniz. Ancak Türk kullanıcılar için onun adı halis mulis Sahanda Yumurtadır. İşte siz de ürünleriniz için arama kelimelerini doğru seçmelisiniz. İnsanlara size ulaşabilecekleri haritayı yanlış ya da eksik verirseniz potansiyel müşteriler doğal olarak size ulaşamayacaklar ve başka güzergahları seçeceklerdir. Kullanıcılarınıza ait değerlendirmelere ve beklentilere kulak verin.

e-Ticaret SEO 2

 • Arama tamlamalarınızı doğru seçmek zorundasınız. Hatta ZOR-UN-DA-SIN-IZ. En basit haliyle şu örnek yeterli açıklamayı yapacaktır. “Köpek Maması” ve “Köpek Mamaları” anahtar kelimeleri arasındaki sayısal fark neredeyse iki kattır. Google’da “Köpek Maması” aramasını yaparsanız karşınıza yaklaşık olarak “61.100.000”lik bir sonuç çıkacaktır. Ancak aramanızı “Köpek Mamaları” olarak yaparsanız bu oran yaklaşık “30.600.000” olacaktır.
 • Web sitenizdeki alt kategori başlıklarınızı doğru belirlemelisiniz. Tabi burada web sitenizde yer alacak ürünler ve bu ürünleri ne şekilde sunduğunuz da oldukça önemlidir. Buradaki ufacık farklılıklar bile SEO stratejinizi belirleyen unsurlardır. Mesela sezonluk ürünlerin var olduğu bir kategori veya alt yapı için bile farklı çözümleri hesaba katmak zorundasınız.
 • Ürün açıklamalarınız konusunda da asla kolaya kaçmamalısınız. e-Ticaret web sitelerinde genellikle birçok ürün bulunur. Bu ürünlerin bazıları birbirine o kadar yakındır ki markalar bu ürünlere aynı açıklamaları yapmakta bir sakınca görmezler. Ancak bu iki ürünün farklı bir adı, kodu, kırılımı vs. var ki farklı bir ürün olarak satılıyor öyle değil mi? İşte burada yapılan kolaya kaçmalar da oldukça sakıncalı sonuçlara neden olabilmektedir.
 • Doğru ve etkili bir backlink çalışması SEO açısından oldukça faydalı olacaktır. Ancak backlink edinirken doğru tercihler ve stratejiler yapmak çok önemlidir. Doğru alanlarda doğru çalışmalar yapmalısınız. Aksi takdirde bu backlink çalışmanız markanız ve e-Ticaret siteniz için faydadan çok zarar getirecektir.
 • Geldik en önemli uyarı diyebileceğimiz noktaya, “SEO devamlılık gerektirir”. SEO çalışmaları “Bir kez yaptım bitti!” mantığıyla çalışmaz. SEO tek seferlik yapabileceğiniz bir şey değildir. Bu sebeple çalışmalarınıza, bütçelerinize ve emeğinize yazık olmaması adına bunu bilerek SEO’ya başlamak önemlidir.

 

e-Ticaret SEO Faydaları

 • Öncelikli ve en önemli olarak internet aramalarında üst sıralarda çıkarsınız. “Ücretli reklamlarla ben zaten üst sıralar çıkabiliyorum.” diyenlerdenseniz şunu belirtmek isteriz. Evet, ücretli reklamlar oldukça önemli ve faydalıdır. Hatta ücretli reklamlarla web sitesine gelenlerin satın alma oranı organik aramayla gelenlere göre daha yüksektir. Ancak özellikle e-Ticaret dünyasında kullanıcıların % 70-80’i ücretli reklamları görmezden gelebiliyor. Bu da kaçırılmaması gereken bir müşteri potansiyelini oluşturuyor. Yani Adwords’ü destekleyen bir SEO başarıyı birkaç kat daha artırıyor.
 • Reklam maliyetlerinizi düşürürsünüz. Potansiyel müşterilerinize neredeyse bedavaya ulaşırsınız. (Bedava diyemiyoruz çünkü ücreti karşılığında etkili bir e-Ticaret SEO hizmeti almanız faydanıza olacaktır.)
 • Doğru hedef kitlelere ulaşırsınız ve alakasız kişilerle değil, potansiyel müşterilerinizle buluşursunuz.
 • Organik ziyaretçi sayınız artacağı için marka ve web sitenizin değeri artar.

 

e-Ticaret SEO Ajansı

Kapsamı oldukça geniş olan SEO konusunda hizmet almak markanız ve satış grafiğiniz için oldukça faydalı olacaktır. İşte KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak bizler bu d noktada sizlere profesyonel ve etkili hizmetler sunuyoruz. İster halihazırda var olan markanız ve siteniz için olsun isterse yeni kurduğunuz bir yapı için SEO alanında sizlere fark yaratacak hizmetler sağlıyoruz. Markanıza harcadığınız emeğin geri dönüşünü almak ve SEO alanında başarılı sonuçlar almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.