Sosyal Medya Yönetimi

Günümüz iletişim şeklini kökünden değiştiren Sosyal Medya, her geçen gün çok daha fazla hayatlarımızda yer kaplamaya devam ediyor. Hal böyle olunca sosyal medya sadece iletişim şeklimizi değil, alışveriş alışkanlıklarımızı ve beğenilerimizi de etkilemeye başladı. Birçoğumuzun en az bir hesapla dâhil olduğu bu dünya; kişiliğimizi, işlerimizi ve düşüncelerimizi yönettiğimiz bir platform halini aldı. Bu sebeple de sahip olduğumuz hesapların etkili ve doğru şekilde yönetilmesi ihtiyacı ortaya çıktı. Özellikle de markalar, dernekler ve firmalar için Sosyal Medya Yönetimi göz ardı edilemez gereklilik oldu.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Yönetimi aslında (Sosyal Medya Yönetimi ve Sosyal Medya Danışmanlığı kavramlarına bakış açımızı hizmetlerimizde sizlerle paylaşmıştık) daha çok ticari kazanç sağlamak isteyen firmalar ya da sosyal sorumlulukla uğraşan ve geniş kitlelere hitap etmek isteyen kuruluşlar için geçerlidir. Çünkü kişisel hesapların yönetimi tamamen kişiye ait istek ve beklentiler doğrultusunda yapılıyor. (Tabi ki ünlülere ait hesaplar apayrı bir kategoriyi oluşturuyor.) Ancak ister bir ünlüye ait hesap olsun isterse bir markaya Sosyal Medya Yönetimi dendiği zaman göz ardı edilmemesi gereken bir gerçek vardır;

Sosyal Medya kullanıcılarının kendi üretim alanlarında olduğunun bilincinde olmak. Daha detaylı açıklamak gerekirse “sosyal medyada herkes kendi sayfasını, çevresini ve etkileşimini artırmak için vardır. Yani kişilerin var olmak için sizin markanıza ihtiyacı yoktur ama sizin o kişilere ihtiyacınız vardır. Bu platformlarda yer alan kişiler öncelikle bir şeyler paylaşmak ve kendilerini öne çıkarmak için buradalar.” Bunun için buralara dâhil oluyorlar. İşte siz de bu bilinçle o kişilere ayak uydurmalısınız.

Ancak bu özelleşme dışında tabi ki akla ilk gelen ve birçok uzman kişinin orta noktada buluştuğu yönetim önerileri var. Örneğin birkaçını sıralayacak olursak;

 • “Bu hesabın açılmasındaki amaç ne?” sorusunu yanıtla. (Etkileşim, satış, bilgilendirme vb.)
 • Hızlı ol.
 • Gündemi takip et.
 • Etkileşim alacak içerikler paylaş.
 • Kendine ait fikirleri veya amaçları belirt.
 • Klişe söz, görsel veya paylaşımdan kaçın.
 • Yorumlara ve mesajlara yanıt verin.
 • İnsanlara takip etmek için neden ver. (Yarışma, ödül vb.)

KREABAZ Sosyal Medya Yönetimi

Akla gelen ilk birkaç öneri olabilir. Peki bu klişeler dışında, etkili bir “Sosyal Medya Yönetimi” nasıl olmalıdır? Hangi noktalarda profesyonel destek alınmalıdır? Her marka sosyal medyada var olmalı mıdır?

Aslında bu soruların cevabı yönetilecek hesabın dâhil olduğu sektöre, kuruluş amacına, etkin olmak istediği sosyal medya platformuna, reklam bütçesine ve marka vizyonuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İşte tam da bu sebeplerle markaların doğru hamleleri yapabilmeleri ve etkili bir iletişim sağlayabilmeleri için uzman bir Dijital Reklam Ajansı veya Sosyal Medya Ajansı’yla çalışmaları faydalı olacaktır.

Dijital Reklam Ajansı

Her mesleğin ve sektörün amacına yönelik katkı sağlaması gibi dijital dünyaya ayak uydurmuş ve bu dünyanın kurallarını bilen dijital bir ajansla çalışmanın birçok faydası olacaktır elbette.

 • Markanıza çağdaş bir imaj katarsınız. Çağı yakalayan ve gereksinimlerini anlayan bir marka olarak yeni nesille iletişim kurarsınız. Yenilenmek çoğu firmayı korkutsa da orta ve uzun vadede ayakta kalabilmenin yolunun yenilenmek ve dijitalleşmek olduğunu kabul etmek gerekir.
 • Markanızı öne çıkarırsınız. Bunu da alelade şekilde değil, doğru mecralarda doğru iletişim şekilleriyle yaparsınız. Yani ulaşmak istediğiniz hedef kitleye ulaşırsınız.
 • Maddi kazanç sağlarsınız. Üstelik bu kazanç iki yönlü artı sağlar. Birincisi diğer reklam mecralarına göre çok daha ucuza reklamınızı verebilmeniz. İkincisi ise çok çok daha fazla kişiye erişebilmeniz.

 

Sosyal Medya Ajansı

KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak Sosyal Medya Yönetimi ve Sosyal Medya Danışmanlığı konularında sizlere profesyonel hizmet sağlamaktayız. Markanızın sosyal medya havuzunda kaybolmasına izin vermeyin. Siz de markanızın kendini öne çıkarmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.