Dijital Pazarlama Ajansı

Öncelikle şu konuya açıklık getirmekte fayda var. Reklam ve Pazarlama farklı anlamları olan kavramlardır. Bu sebeple kavramlarına uygun olarak hizmet içerikleri de farklıdır. Genellikle ajanslar tarafından bu iki hizmet bir arada verildiği için Dijital Reklam Ajansı ve Dijital Pazarlama Ajansı kavramları aynı olarak algılanır. İç içe olmalarına rağmen aslında ikisi oldukça farklı hizmet şekillerini içerir. Dijital Reklam Ajansları dijital platformlara uygun tasarımlar, kurgular ve çalışmalar oluştururlar. Yani kreatif tasarımlar ve fikirler oluştururlar. Neyin göze çarpacağını ve neleri tasarlamaları gerektiğini bilirler. Bu hizmetler de organik olarak takipçilere ulaşır. Ancak Dijital Marketing Ajansları yani Dijital Pazarlama Ajansları hazırlanan bu içeriklerin farklı reklam platformları üzerinden ücretli reklamlarla geniş kitlelere ulaştırılmasını sağlarlar. Yani reklam kısmı içeriğin doğru ve etkili oluşturulmasını sağlarken, pazarlama kısmı minimum maliyetlerle etkili ve sonuç odaklı dönüşler almayı sağlar.

 

Dijital Marketing Ajansı

Basit bir örnek verecek olursak; firmanız için sadece Instagram ya da web sayfanızda paylaşmak için hizmet alıyorsanız yani içerik hizmeti alıyorsanız bu Dijital Reklam Ajansının hizmeti içerisinde yer alır. Ancak bu içeriklerin reklamlarla (Facebook reklamları, Instagram reklamları, Google Ads, YouTube vb.) “pazarlanmasını” isterseniz işte o zaman devreye Dijital Marketing Ajansları girecektir. Ancak dediğimiz gibi firmalar genellikle iki hizmeti bir arada verdikleri ve müşterilerin talepleri de bu yönde olduğu için bu iki kavram iç içe geçmiş durumdadır. Bir Dijital Pazarlama Ajansının sahip olması gereken özellikler genel olarak şunlardır;

  • Reklam platformlarına hâkim olmalı ve reklam panellerin kullanımını tam anlamıyla bilmeli. Özellikle bu madde birçok firmanın başarısız pazarlama sonucu almasına neden olmaktadır.
  • Müşterisini anlamalı ve müşterisinin sektörüne dair bilgi sahibi olmalı. Sektörel anahtar kelimeler, terminolojiler ve dinamikler hakkında genel detayları bilmeli.
  • Kreatif (Reklamcı) tarafı güçlü olmalı. Kapsamlı bir reklam kurgusunda tasarımın önemi göz ardı edilemez.
  • Performans takibi yapabilmeli ve veri okumayı bilmelidir. Çünkü bazen hızlı bir şekilde reklam modeline müdahale etmek gerekebilmektedir. Özellikle bütçe korunması ve bütçenin doğru harcanması konusunda bu madde çok çok büyük önem arz etmektedir.

Dijital Marketing

Biz burada bir Dijital Pazarlama Ajansının nasıl çalıştığını ve yapması gerekenleri açıklayacağız. Eğer Dijital Pazarlamanın gerekliliği ve önemine dair detaylı bilgi almak isterseniz “Dijital Pazarlamanın Önemi” isimli blog yazımızı link üzerinden okuyabilirsiniz. Şimdi gelelim Dijital Marketing kısmına.

 

Dijital Pazarlama

Etkili ve doğru bir Dijital Pazarlama hizmeti sunabilmesi için ajansın birçok donanıma ve kabiliyete sahip olması gerekmektedir. Özellikle günümüzde herkesin içinde olduğu sosyal medya ve pazarlama, başlangıç seviyesindeki kişilerin bile kendilerini “uzman” olarak tanımlamasına neden olmaktadır. Bu platformların nasıl kullanıldığı ve buralarda nasıl reklam verileceği zaten tek bir aramayla bile önümüze kolaylıkla düşmektedir. Ancak pazarlama demek, reklam vermek demek değildir. Sektöre yeni girmiş birçok kişinin ve ajansın ucuz hizmet vermesinin sebebi de tam olarak budur. Gerekli istatistikleri incelemeden, stratejiler oluşturmadan, sadece deneme – yanılma yoluyla pazarlama işine giren kişi ve firmalar müşterilerinin sadece itibar ve para kaybetmelerine neden olurlar. Biraz önce yukarıda bahsettiğimiz gibi her ne kadar ayrı kavramlar da olsalar Reklam ve Pazarlamanın bir bütün olması gerekmektedir. İzlenecek pazarlama stratejisine uygun görsellerin ve cümlelerin oluşturulması pazarlama performansını doğrudan etkileyecektir.

Dijital Pazarlama Ajansı 2

Alanına uzman kişilerin yapacağı ve kurgulayacağı pazarlama modelleri daha önceki tecrübelerin yapılan yeni analizlerle birleşince oldukça başarılı sonuçlar doğuracaktır. Ayrıca gerekli teknik müdahalelerin hızlıca yapılabilmesi pazarlama bütçesinin korunması konusunda da oldukça önemlidir.

 

İstanbul Dijital Pazarlama Ajansı

Ülkemizin ve dünyanın en yoğun ticaret hayatına sahip şehirlerinden olan İstanbul, her alanda olduğu gibi Dijital Pazarlama konusunda da rekabetin yoğun olduğu bir yerdir. İstanbul Dijital Pazarlama Ajansı bulma konusunda hiç zorluk çekilmeyecek bir yer olmasına karşın, doğru ve etkili hizmeti almak konusunda yanlış tercihlerin yapılabileceği de bir şehirdir. Dijital Ajansların kıyasıya yarıştığı İstanbul’da etkili referanslar ve kusursuz işler ajansları bu alanda öne çıkarmaktadır. Dijital dünyanın dinamik yapısına ayak uydurabilmenin en önemli konu olduğu reklamcılık sektöründe ajansların “Dijital Pazarlama Ajansı”, “Dijital Reklam Ajansı”, “Pazarlama Ajansı” ve “Reklam Ajansı” hizmetlerine dair tüm beklentileri sunabilmesi gerekmektedir.

 

KREABAZ Dijital Pazarlama Ajansı

KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak kendimizi dijital dünyanın sihirbazları cümlesiyle tanımlıyoruz ve sizlere hem reklam hem de pazarlama konusunda profesyonel hizmetler sunuyoruz. Eğer sizler de reklam ve pazarlama konusunda bizlerle çalışmak isterseniz, iletişime geçebilirsiniz.