Dijital Pazarlama Yöntemleri

İnternetin gücünün artması ve yaşanan mobil devrimle birlikte günümüzde pazarlama ve ticaret anlayışımız da değişime uğradı. Bu değişim beraberinde de dijital pazarlamanın doğuşuna neden oldu ve özellikle ticari kuruluşların önceliği haline geldi. Dijital Pazarlama, elektronik ve online platformlar aracılığıyla ürün ve hizmet tanıtımlarının yapıldığı çalışmalardır. Dijital pazarlama hedef kitleye ve potansiyel müşterilere, daha hızlı ve daha etkili bir biçimde ulaşmanızı sağlayan stratejiler bütünüdür. Dijital Pazarlamayla birlikte reklam performansları daha rahat ve net bir şekilde ölçümlenebilir, belirli bir kitleye doğrudan hitap edilebilir ve müşteriler ile karşılıklı iletişim kurulabilir hale geldi. Şimdi gelin Dijital Pazarlama Yöntemleri ve Dijital Pazarlama Stratejileri nelerdir birlikte bakalım.

Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital Pazarlama; ürün ve hizmetlerin dijital platformlarda yani bilgisayarlar ve cep telefonları gibi birçok dijital medya ortamlarında tanıtılması durumudur. Dijital Pazarlama Stratejisi ise, kişilerin ve kurumların piyasaya sürmek istediği ürünü internet üzerinden tanıtmak ve satmak için oluşturduğu stratejilerdir.

Dijital Pazarlama Stratejileri, işletmenizin online dünyada bilinmesini sağlamak ve pazarlamak için size yardımcı olur. Birçok farklı alanda kurumsal kimliğinizi ve imajınızı ön plana çıkararak kalitenizi arttırır. Bu dijital pazarlama stratejileri sayesinde, ücret ödeyin veya ödemeyin, rakip markaların önüne geçebilme imkânı verir.

Her işletme bir dijital strateji planlamasına ihtiyaç duyar. Bunun nedeni, markanız için hedeflediğiniz başarıların gerçekleşmesini istemenizdir. Bu hedeflediğiniz başarıları elde edebilmek için de günümüz koşullarına ve şartlarına ayak uydurmak gerekmektedir. Günümüzde online dünyada kendinizi var ederek, hedef kitlenize kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Günümüz dünyasında insanlar pek çok ürüne kolay bir biçimde ulaşabilmektedir. Bu da rekabeti artırmaktadır. Aynı ürünü satan birden çok marka olması tüketicinin seçim yapmasını zorlaştıran bir durumdur. Bu nedenle markanızın dijital pazarlama stratejisini doğru bir şekilde planlayarak uygulaması, hedef kitlenizin size yönelmesini ve sizi tercih etmesini sağlayacaktır.

Dijital pazarlama stratejisi kısaca şu şekilde ilerler; işletmenin iş modeli ve hedef kitlesi çok iyi bir şekilde analiz edilir. Daha sonra da hedef kitlenin hangi saatlerde ve hangi online platformlarda zaman geçirdiğini araştırılır. Hedef kitlenin hangi platformlarda daha çok etkileşim sağladığı ya da reaksiyon verdiğini bulunur. Bunun sonucunda işletme için bir dijital pazarlama stratejisi çıkarılır. Bu strateji doğru bir şekilde uygulanırsa başarı getireceğine şüphe yoktur. Dijital pazarlama stratejisinde kullanılan bazı yöntemler;

Dijital Pazarlama Yöntemleri 3

 • SEM
 • SEO
 • Sosyal Medya Pazarlaması
 • İçerik Pazarlaması
 • Video Pazarlama
 • e-Mail Marketing
 • Influencer Marketing
 • Affiliate Marketing

Arama Motoru Reklamcılığı

Arama Motoru Reklamcılığı işletmelerin, arama sonuçlarında üst sıralarda görünmeleri amacıyla ücretli reklamları kullanarak ürün ve hizmetlerin pazarlanması yöntemidir. Günümüzde rekabetin hızla arttığı dijital platformlarda işletmelerin büyüyebilmeleri için en çok başvurduğu kanallardan biridir. Çünkü bu yöntemin firmalara kattığı en büyük avantaj marka değerini ve bilinirliğini artırmasıdır.

Arama Motoru Pazarlaması, reklam vererek Google, Yahoo, Yandex, ve Bing gibi arama motorlarından trafik elde etmeyi amaçlar. Ama tabi ki bu işin amiral gemisi Google’dır ve bu nedenle buradaki başlığı “Google Reklamları” olarak da değiştirebiliriz. İşletmelerin arama motorlarında daha ulaşılabilir hale gelmesi amacıyla yapılan çalışmalar SEM yani arama motoru pazarlaması içerisinde yer almaktadır.

Arama motoru reklamcılığının en büyük avantajı, satın alma niyetiyle arama yapan kullanıcıya doğrudan reklamların gösterilmesi imkanını sunmasıdır. Yani arama yapan ve sizi ya da hizmetinizi arayan kişilere hitap edersiniz. Dolayısıyla geri dönüşler diğer reklamcılık yöntemlerine kıyaslandığında daha etkilidir. Çevrimiçi reklamlar işletmelerin karlarını artırabilmelerinin ve marka bilinirliği oluşturabilmelerinin en güzel yollarından bir tanesidir.

Arama Motoru Optimizasyon (SEO)

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), organik trafik elde edebilmek ve web sitelerinin arama sonuçlarında görünürlüğünü artırabilmek için yapılmakta olan pazarlama yöntemlerinden biridir. Kısacası SEO işlemi, sitenizi Google, Yandex ve diğer arama motorlarının sıralama kriterlerine uyumlu hale getirmeye çalışmaktır.

Site içi SEO ve Site Dışı SEO olmak üzere SEO çalışmaları genel olarak ikiye ayrılmaktadır. Site içi SEO, web sitelerinin yazılımı ve tasarımının yanında özellikle hali hazırda var olan içerikleri üzerinde yapılan kapsamlı çalışmaları kapsamaktadır. Site dışı SEO ‘ya baktığımızda ise site dışından gelen linkler ve sosyal medya, görsel materyaller, bloglar ve forumlar gibi farklı kaynaklar üzerinden web sitesine ziyaretçi akışı sağlayarak sitenin kalitesini artırmaya ve tanınmasına yönelik çalışmaların tümüdür.

SEO işlemi ile yapılan çalışmalar arasında; yüksek kaliteli ve özgün içerik oluşturmak, içerikleri odak anahtar kelimeler kullanarak optimize etmek ve backlink yani geri bağlantı oluşturmak yer almaktadır. Arama motoru optimizasyonunun en büyük faydası, odak anahtar kelimeler sayesinde web sitenizde yarattığınız organik trafikle potansiyel müşterilere ulaşma noktasında iyi bir yatırım aracı olmasıdır. Bu göz önüne alındığında SEO (arama motoru optimizasyonu), firmaların pazarlama bütçesinin sınırlı olduğu durumlarda vazgeçilmez bir stratejisi haline gelmektedir. Çünkü SEO çalışması yaptığınızda özgün ve değerli içerikler üretmiş olmaktasınız. İçerikleri gören kullanıcılar siteye ilgi duyuyor ve o sayfada daha fazla zaman geçiriyor.

Günümüzde insanlar araştırmadan hiçbir şey satın almaz hale geldi. Araştırma yapmak için de birinci kaynağımız çoğunlukla arama motorları olduğundan, SEO çalışması yapılmış bir web sitesini ziyaret eden kullanıcı satın almak istediği ürün veya hizmeti gönül rahatlığı ile tercih ediyor. Çünkü tüketiciler reklam kokmayan içeriklere daha çok güveniyor.

SEO yani arama motoru optimizasyonunun kullanım avantajları şu şekildedir;

 • Marka bilinirliğinizi ve imajınızı artırmanıza yardımcı olur.
 • Organik olarak yani ücretsiz ve doğal bir şekilde web sitenize trafik çekebilirsiniz.
 • Reklam bütçenizi ve maliyetleri düşürebilirsiniz.
 • Uzun süreli pazarlama çalışmaları için idealdir.
 • SEO çalışmalarından sonra web sitenizin trafiğinin artacağını söylemiştik ama aynı zamanda bu trafiğin kaliteli olmasına da yardımcı olmaktadır.

Sosyal Medya Pazarlaması

Günümüzde mobil cihazların kullanım oranının ciddi bir artış göstermesi ve internetin dünyada hemen her noktaya ulaşmasıyla birlikte, sosyal medyanın kullanım oranı da hızlı bir şekilde artmaktadır. Sosyal medya, devamlı güncellenebilmesi, çoklu kullanıma açık olması ve sanal paylaşıma olanak tanıması nedeniyle markalar tarafından da sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

Sosyal Medya Pazarlaması, sosyal medya araçlarını kullanarak görünürlüğü artırmak ve ürün ve hizmetleri tutundurma çalışmasıdır. Başka bir deyişle, pazarlama hedeflerine ulaşabilmek adına sosyal medya ağlarında içerik oluşturmayı ve bunları paylaşmayı içeren bir dijital pazarlama yöntemidir. Şirketlerin sosyal medya pazarlamasını tercih etmesinin başlıca sebeplerinden birisi, yüklü miktarlarda para harcamadan hedefledikleri kitleye ulaşmalarını sağlayabiliyor olmasıdır. Sosyal medya pazarlamasının avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sosyal medya platformları, kullanıcılara hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmanıza ve marka bilinirliği yaratmanıza yardımcı olur.
 • Sosyal medya platformlarının iki yönlü iletişime olanak sağlamasıyla birlikte alacağınız geri dönüşleri markanızı geliştirmek için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda hedef kitlenizin markanıza sürekli ulaşabiliyor olması da onların güvenlerini kazanmak için oldukça önemlidir.
 • Hedef kitlenizin, sosyal Medya platformlarında var olan arkadaş çevreleri aracılığı ile yeni müşterilere daha kolay erişebilir ve hedef kitlenizi genişletebilirsiniz. Bu durumda bir nevi kullanıcıları marka elçileri haline getirmiş oluyorsunuz.
 • Sosyal medya pazarlamasının bir diğer avantajı ise, ölçümlenebilir olmasıdır. Dijital pazarlamada, hızlı ve kolay bir şekilde çalışmanın ölçümlenmesi olanağı da mevcuttur.

Dijital Pazarlama Yöntemleri 2

e-Posta Pazarlama

e-Posta Pazarlama (e-Mail Marketing); mevcut müşteriler ve potansiyel müşteriler ile ilişkileri geliştirmek, ürün ve hizmetlerin tanıtımını yapmak amacıyla e-postanın kullanılmasıdır. e-Posta Pazarlama genel olarak tanıtım ve eğitim içeriği sağlar. Aynı zamanda tüketicileri bir ürün veya hizmet satın almaları yönünde teşvik eder. e-Posta Pazarlama yöntemi çerçevesinde yapılanlara göz attığımızda; sipariş onay mailleri, kampanya bildirimleri, tüketici sorularına verilen yanıtlar ya da otomatik postalar örnek verilebilir.

e-Posta Pazarlama pazarlamacılara birbirinden farklı pek çok insana ulaşma olanağı verir. Firmalar bu sayede hedef kitleleriyle rahat bir şekilde etkileşim kurabilir, işlerini tanıtabilir ve temel hedef olarak şirketlerine satış veya web trafiği sağlayabilirler.

Diğer pazarlama yöntemleriyle kıyaslandığında daha düşük maliyetli ve kolay olan e-Mail Marketing, aynı zamanda çok etkili bir tanıtım yolu olarak da önemini korumaktadır. Hedef kitlenize düzenli olarak gönderdiğiniz etkinlik haberleri, bültenler, indirim bildirimleri ya da abonelere özel yapılan kampanyalar sayesinde marka sürekliliğini artırabilirsiniz.  e-Mail Marketing üzerinden kişiselleştirilmiş e-postalar göndererek, örneğin müşterilerinizin doğum günlerinde, onlara kendilerini değerli hissettirebilirsiniz.

Çoğu insan e-mail yoluyla yapılan tanıtımları rahatsız edici buluyor olsa da yapılan araştırmalara göre müşterilerin neredeyse %59’unun satın alım kararında e-maillerin oldukça etkili olduğu saptanmıştır.

Influencer Marketing

Influencer ya da başka bir deyişle kanaat önderi, her şeyden önce bir içerik oluşturucudur; belirli bir alanda bilgiye sahip olan, sosyal medya üzerinde düzenli olarak içerik oluşturan ve markalar için marketing değeri bulunan çok sayıda takipçiye sahip kişilerdir. Influencer Marketing de bu kişiler üzerinden yapılan viral olarak mesajı yaymak için kullanılan pazarlama yöntemidir.

Influencer olan kişiler sosyal medyada sevilen ve güvenilen kişilerdir. Bunun da yapılan pazarlama kampanyasına olan etkisi oldukça yüksektir. Influencer marketing avantajları şu şekildedir;

 • Her Influencerların kendine has bir dili vardır. Bu da demek oluyor ki Influencerlar hedef kitlenize onların anlayacağı dilden konuşur. Bu neden önemlidir diye soracak olursanız, bu dili takipçileri çok yakından tanır, onu benimser ve samimiyetine güvenir. Kendisi ve markanıza yönelik oluşturduğu hikâye ile hedef kitleyi harekete geçirebilecek güce sahiptir.
 • Son yıllarda birçok reklama ve gönderiye maruz kalıyoruz. Bu nedenle de insanlar reklam olduğunu bildikleri içerikleri görmezden gelmeye ve inanmamaya başladılar. Ancak Influencer marketing reklamı viral olarak yayan bir yöntemdir. İnsanlar gerçek bir deneyim olduğunu düşündükleri için Influencerları daha çok dikkate alırlar.
 • Influencerların kendine has takipçileri olduğunu söylemiştik. Hepsi olmamakla birlikte, Influencerlar bazı takipçilerini sadece kendisine duyduğu sevgi sayesinde harekete geçirebiliyor. Bu durum da yapılan pazarlama stratejisi ile Influencerın içerikleri ile doğru orantılı olursa satın almayı bir hayli artıracaktır.
 • Hedef kitlenizi genişletme fırsatını yakalayabilirsiniz. Influencerınızı takip eden ve sizden haberi olmayan birçok insan olabilir. Hem onlara hem de onların arkadaşlarına ulaşmanız hedef kitlenizi genişletecektir.

Affiliate Marketing

Affiliate Marketing, satış ortaklığı olarak adlandırılan bir pazarlama yöntemidir. Satışı yapılan ürün kadar veya tıklanma başına satış ortaklarına kurumlar tarafından ödeme yapılmaktadır. Satış ortağı kuruma her müşteri getirdiğinde bundan kazanç sağlar. Yani kısacası, başkasına ait bir mal, web sayfası, hizmet ya da işletmenin tanıtımını yaparak oluşan her başarılı etkileşimin karşılığında para kazanılan bir sistem olarak tanımlanabilir.

Affiliate Marketing, genel olarak tavsiye üzerinden yapılan tanıtım çalışmalarıdır. Bu nedenle reklamı yapacak kişiler ürünü ya da hizmeti görsel, video, içerik gibi çeşitli kanıtlarla tüketicilere sunarlar. Satış ortaklığı anlamına gelen affiliate marketing bir şirketin, web sitenizde trafik oluşturmak ve satışa yönlendirmek için oldukça etkili bir yöntemdir.

Affiliate Pazarlamanın temel hedefi; kurumun uygulamasına, e-ticaret sitesine, sosyal medya sayfası gibi alanlara yönlendirmektir. Bu yönlendirmeler sayesinde kurumlar büyük kazançlar sağlarlar. Peki, affiliate marketingin avantajları nelerdir?

 • Düşük maliyete sahip bir tanıtım ile önemli kazançlar sağlanabilmektedir.
 • Affiliate Marketing katılımı kolay bir yöntemdir. Her ne kadar katılımı kolay dahi olsa belli kriterler bulunmaktadır.
 • Affiliate pazarlama yöntemi ile kurumlarla iş birliği yapan satış ortakları da en az reklamı yapılan kişiler kadar karlıdır. Kurumlar ise daha az maliyetle ürün ve hizmetlerinin tanıtımını farklı kaynaklardan yapabilmektedir. Bu yöntem karşılıklı çıkar ilişkisini temel almaktadır.
 • Bir e-ticaret sitesi için affiliate pazarlama yöntemi kullanıyor ise e-ticaret sitesi sürekli olarak trafik elde etme potansiyeline sahiptir.

İçerik Pazarlaması

İçerik Pazarlaması, daha önceden belirlenmiş hedef kitleye, ilgili oldukları konular çerçevesinde, tutarlı ve düzenli içerik üreterek hedefe odaklanmış bir stratejik pazarlama yöntemidir. Temelde, içerik pazarlaması satış yapma amacından daha çok bir iletişim sanatıdır.

İçerik pazarlaması, sosyal medya araçlarını kullanmakta olan şirketlerin pazarlama hedeflerine ulaşabilmek, marka imajını ve itibarını artırabilmek amacı ile yürüttükleri çalışmaları kapsayan bir pazarlama yöntemidir.

İçerik pazarlamasında ürün ve hizmetleri müşterinin gözüne sokmak değil, müşterilerle ilgili konuyla alakalı bilgileri paylaşmak amaçlanır. Burada istenilen şey dijitalde marka hakkında konuşulması, paylaşımların viral olması ve sosyal medya üzerinde olumlu konuşulmasıdır. Bununla birlikte, eğlenceli ve yararlı içerik oluşturmak, markanız ve müşterileriniz arasında gittikçe güçlenmeye ve büyümeye devam eden bir bağ oluşturabilir.

 • İçerik Pazarlaması web sitenizin ziyaretçilerinde güven oluşmasını sağlar.
 • İçerik pazarlamasının ölçümlenebilir olması sayesinde müşterilerinizle ilgili detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Bu da onlara daha kaliteli ve uyumlu içerik üretmenize yardımcı olur.
 • İçerik pazarlaması müşterilerinizle olan ilişkinizi güçlendirir ve geliştirir.
 • Kaliteli içeriklerle birlikte rakiplerinizden ayrışmanızı sağlar.
 • Potansiyel müşterileriniz aradıkları bilgileri sitenizde bulacağı için bunu devamlı kılabilir.
 • Kullanıcılar kaliteli içeriklerinizi sosyal medyada paylaşarak içeriğin yayılmasını sağlayabilir.
 • Tüketiciler markanız hakkında bir izlenim oluşturacak. Kitleniz elde etmek istediği bilgi için size ne kadar çok güvenirse, markanızdan satın alma olasılığı da o kadar yüksek olacaktır.
 • İçerik pazarlaması, maliyet açısından da avantaj sağlayan bir yöntemdir. Maliyeti geleneksel pazarlamadan net %72 daha azdır ve 3 kat daha fazla potansiyel müşteriye ulaşma imkânı bulunur.

Dijital Pazarlama Ajansı

Dijital pazarlama ajansları, internet üzerinde kullanılan tüm dijital ve online platformlarda pazarlama faaliyetlerini sürdüren ajanslardır. Geleneksel ajanslardan farklı olarak, dijital pazarlama ajanslarının uyguladığı tüm pazarlama faaliyetlerinin performansları ölçümlenebilmektedir. Ve bu ölçümleme sonucunda daha doğru bir iletişim stratejisi oluşturulabilmektedir.

Dijital Pazarlama Ajansları ilk olarak, hizmet sunacağı markanın iş modelini ve hedef kitlesini çok iyi anlar ve analiz eder. Bunun sonucunda müşterisi için en doğru pazarlama stratejisini geliştirir ve uygulamaya koyar. Dijital Ajansların verdiği hizmetler genel olarak şu şekildedir;

 • SEM (Search Engine Marketing) Arama Motoru Pazarlaması,
 • Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO (Search Engine Optimization) yapılması,
 • Instagram ve Facebook reklam yönetimi,
 • Web tasarımı,
 • Site trafik analizinin yapılması,
 • Performans takibi yapılması ve raporlanması,
 • Sosyal Medya Yönetimi ve takibi,
 • İçerik Pazarlaması yapılması,
 • E-Mail Marketing yapılması.

Dijital Pazarlama Ajansı KREABAZ

Tüm bu detaylar ve bilgiler doğrultusunda Dijital Pazarlama Ajansı Kreabaz olarak Dijital Pazarlama konusunda sizlere profesyonel hizmet sunmakta ve markanızın en doğru stratejilerle yol almasını sağlamaktayız. Eğer siz de markanızın dijital dünyada kaybolmadan en doğru stratejilerle ilerlemesini istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.