Dijital Reklam Kampanyaları

Dijital Reklam Nedir?

Öncelikle isterseniz “Dijital reklam nedir?” sorusuna yanıt verelim. Dijital reklam; ürün, hizmet veya bireyleri tanıtmak için internet ağları, arama motorları, sosyal medya kanalları, dijital yayınlar, dijital reklam platformları ve web siteleri gibi daha birçok dijital mecranın belirli dijital pazarlama teknikleri ile kullanılarak hedef kitleye ulaşma şeklidir.

Dijital reklam ve dijital pazarlama yöntemleri eğer doğru kullanılırsa geleneksel pazarlama yöntemlerine nazaran çok daha etkili ve sonuç odaklıdır. Hem ölçülebilir, hem analiz edilebilir hem de daha uygun bütçelerle yönetilebilir olan dijital reklam modelleri ile hedefler çok daha rahat tutturulur hale gelmektedir.

 

Başarılı Dijital Reklam Kampanyaları Geliştirmek

Başarı olgusu kendi başına ne kadar öznelse dijital reklam çalışmaları içinde de bir o kadar özneldir. Başarının tespiti için ilgili dijital reklam kampanyasının sınırları, dijital reklam kampanya bütçesi, dijital pazarlama mecraları, tasarım çalışmaları ve dijital pazarlama hedef kitlesi çok iyi belirlenmelidir. Bu maddelerin doğru ve gerçekçi olarak belirlenmesi hedeflerin tutturulması için olmazsa olmazdır. Doğru ve gerçekçi belirlemeler ile de başarı kaçınılmazdır.

 

Dijital Reklam Kampanyası Bütçeleri

Dijital reklam kampanyaları için bütçe belirlenirken hangi mecraların kullanılacağı ve kullanılacak olan mecra dahilinde hangi metrik ve filtrelerin tercih edileceği çok iyi belirlenmelidir. Bu belirleme o kadar önemlidir ki aynı sektörden iki ayrı markanın birinin aylık 10 bin Türk Lirası bütçe ile alacağı verimi diğer bir marka bu bütçenin yarısı ile alabilir. Bütçe belirlenirken kullanılacak olan mecraya göre tıklama başına maliyetler, gösterim oranları ve buna benzer birçok metrik simülasyon yöntemiyle üç aşağı beş yukarı belirlenmelidir.
Ancak dijital reklam kampanya bütçesi belirlenirken iki husus unutulmamalıdır. Birinci husus artık dijital reklam bütçeleri eskisi kadar düşük değildir. Hemen hemen her marka belirli bir döneminde; ister profesyonelleri ile isterse kendileri; dijital reklam kampanyası denemesi yapmakta bu şekilde de talep düzenli olarak artmaktadır. Bu talep artışı ise dijital reklam kampanyası bütçelerini artırmaktadır.
İkincisi ise dijital reklam kampanyaları için de belirli bir süre sabır gösterilmelidir. Diğer mecralar gibi aylarca beklemek gerekmese de (Arama Motoru Optimizasyonu – SEO Hariç) en azından kampanyanın oturması ve analiz edilebilecek sonuçlara erişilebilmesi için belirli bir süre sabretmek gerekebilir.

 

Dijital Reklam Kampanyaları ve Kreatif Çalışmalar

Farklı farklı onlarca mecra ve bu mecraların her biri için belki yüzlerce reklam modeli alternatifi var. Bu reklam modeli alternatifleri için bir de işin içine masa üstü ve mobil cihaz ayrımı da girince işler iyice karmaşık bir hal alıyor. Her dijital reklam mecrası için hem kampanya hem hedef kitle hem bütçe hem de dönemsel konjonktür gereği kreatif çalışmalar düzenlenmelidir. Tabi temel aldığımız ana dinamik ise yaratıcı olmaktır.

 

Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Her ürünün hedef kitlesi farklı olacağı gibi her kitlenin de dijital reklam mecrası farklıdır. A ürünü için sosyal medya reklamları verirken hepsini birden denemek belki en başta analiz için faydalı olsa da daha sonra bu fayda yerini zarara bırakacaktır. Ürünler, kitleler ve mecralar çok iyi tahlil edilmeli ve doğru kombinasyonlar denenmelidir.  Her geçen gün bazı mecraların yaş ortalamaları, kullananların gelir ortalamaları değişkenlik göstermekte bu dinamik yapı da oluşturulacak olan dijital reklam kampanyalarının bu denli dinamik olması gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Bu dinamik yapılanma da başarıyı beraberinde getirir elbet.

 

Dijital Reklam Kampanyaları Hakkında Sonuç Değerlendirmesi

Dünya genelinde hızla büyüyen kullanıcı oranları ile dijital reklam stratejilerinin önemi ve geçerliliği hızla artmaktadır. Bu artışa uyum sağlayan ve sağlayamayan markalar olarak gelecekte ikiye ayrılan bir yapı göreceğiz. Bu hıza ve düzene ayak uydurmak adına Kreabaz olarak siz değerli marka ve yatırımcılara profesyonel ekiplere markanızı ve yatırımlarınızı emanet etmenizi önerir; sizlere hizmetlerimizden bahsetmek için bizimle iletişime geçmenizi öneririz