Sosyal Medyada Reklam Vermek

Etkileşim amaçlı hayata geçen ve dijital bir arkadaşlık ortamı sunan Sosyal Medya platformları artık adeta ticari bir platforma dönüştü. Özellikle günümüzde Sosyal Medya, markaların ve kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarını bir hayli değiştirdi. Alışverişlerin ve reklam iletişimlerinin büyük çoğunluğuna sahip olan bu dijital dünya, markasını büyütmek isteyen işletmeler ve ürün satın almak isteyen kullanıcıların bulunduğu geniş bir pazar yeri oldu. Hal böyleyken de bu platformlarda öne çıkmak ve reklamlarınızı en doğru hedef kitleye en hızlı şekilde ulaştırmak da epey zorlaştı. Rekabetin arttığı Sosyal Medyada Reklam Vermek tam bir strateji işi oldu.

Sosyal Medyada Doğru Reklam Vermek

Instagram, Facebook, Twitter, LinkedIn ve diğerleri… Sosyal Medya platformlarında var olan markaların neredeyse tamamı reklam verilebiliyor ve çoğu işletme de bunu kullanıyor evet! Ancak çok az işletme doğru reklam vermeyi ve Sosyal Medya Pazarlamasını başarılı şekilde yapmayı başarabiliyor. En basit haliyle bugün herhangi bir Instagram kullanıcısına “Başarılı bir reklam için ne gerekli?” sorusunu sorsanız alacağınız belli başlı kalıplar vardır.

 • Kullanıcı çekecek kampanya,
 • Harika görseller,
 • Bir sürü takipçi,
 • Bir o kadar beğeni,

Bunlar kısmen doğru tespitler, ancak bunları bilmesine rağmen birçok kullanıcı reklamlarında başarılı olamıyor. Çünkü çoğu kişinin ezbere bildiği reklam davranış şekilleri her zaman harika sonuçlar sağlamıyor. Bunun birden çok sebebi olabiliyor. Bu sebeplerden en önemlisi belki de hep atlanan “Dijital Reklam Kampanyalarında Yapılmaması Gerekenler” noktasıdır. Her kullanıcı o kadar “yapılması gereken, olmazsa olmaz” kavramlarına takılıyor ki reklam performansını ciddi oranda düşürebilecek “yapılmaması gerekenlere” hiç dikkat etmiyor.

Sosyal Medya Reklam Hataları

Unutmayın ki Sosyal Medya yaşayan, değişen ve büyüyen bir ortam. Nasıl ki canlılarda her yaşın ve dönemin farklı ihtiyaçları ve iletişim şekilleri oluyorsa, sosyal medya için de bu geçerlidir. İşte biz de bu gereksinim doğrultusunda etkili ve başarılı sosyal medya kampanyası için yapılması gerekenler dışında yapılmaması gerekenleri sizlere anlatmak istiyoruz. İşte Sosyal Medya Reklam kampanyanızın başarılı ve etkili sonuçlar göstermesini istiyorsanız dikkat etmeniz gereken Sosyal Medya Reklam Hataları…

 

Sosyal Medya da olsa burası bir iş sahası…

 

 • Plansız ve Stratejisiz Davranmak

Birçok kullanıcı sosyal medya reklamları ve hatta sosyal medya hesaplarını kullanırken klasik bir rehberin peşinden gitmektedir. Bu da marka ile uyumlu, güncel olayları ve yenilikleri takip etmeden standart ve başarısız sonuçlar getirmektedir. Unutulmamalıdır ki sosyal medya da olsa burası bir iş sahası ve tam da bu sebeple hedeflerinizi, imkanlarınızı ve sınırlarınızı doğru belirlemeniz oldukça önemlidir. Sizin rehberiniz bu gerçeklerle şekillenmelidir. Sonrasında gönderileriniz, etkileşim diliniz, pazarlama stratejiniz vb. adımları belirlemelisiniz. Yoksa bu iş için ayırdığınız tüm çabanız ve birikiminiz boşa gidecektir.

 

 • Hedef Kitleyi Doğru Oluşturmamak

Bunu söylemenin bir diğer şekli de “Hedef kitleyi sosyal medyadaki herkes sanmak.” olabilir. Bu hata oldukça maliyetli ve başarısız reklam kampanyalarının temelini oluşturuyor diyebiliriz. “Reklamımı herkes görsün, illaki gelen olur.” fikri yüz milyonlarca kişinin olduğu bu platformlarda oldukça yanlış ve etkisiz bir karar olacaktır. Mağazanız belki çok çeşitli ürünlerle geniş kitlelere hitap ediyor olabilir ama reklamın içeriğinin ne olduğuna bakmadan, “ürün mü mağaza tanıtımı mı” ayrımını yapmadan reklam çıkmak yapılabilecek en maliyetli karar ve hata olacaktır.

 

 • Takipçi Satın Almak

Geldik Sosyal Medyada herkesin mutlaka bir kez de olsa denediği ya da denemek istediği hataya “Takipçi Satın Almak” veya “Beğeni Satın Almak”. Tabi ki herkes yüz binlerce takipçinin olduğu bir sayfaya sahip olmak ister. Ancak şu bilinmelidir ki her hesap ve sektör bu denli kişiye hitap etmemektedir, edememektedir. Bunu önden kabullenmek ve buna göre stratejiler belirlemek çok daha büyük faydalar sağlayacaktır.

Öncelikle bu denli takipçiye ya da beğenilere ulaşmak ve artılarından faydalanmak sanılandan çok daha zahmetlidir. Zira bazı hesaplara ödenen birkaç yüz TL ile bunu başarmak asla kalıcı ve gerçekçi bir çözüm değildir. Güvenilirliğinizi sorgulatmak istemiyorsanız bu tarz alışkanlıklardan vaz geçmeniz sizin ve markanız adına faydalı olacaktır. Çünkü bu davranış şekli platformlar tarafından oldukça hızlı şekilde algılanıyor ve hesabınıza faydadan çok zarar veriyor. Ayrıca platformun gerçek kullanıcıları artık bu tarz satın almaları ve kandırmaları çok kolay şekilde fark edebilmektedir. Bunu fark eden kullanıcıların gözünde de sayfanız ve markanız güvensiz bir imaj çizmektedir.

Yer aldığınız platforma uygun giyinin…

 

 • Sosyal Medya Platformu Yanlış Seçmek

Nasıl ki bir toplantıda veya futbol maçında davranışlarımız farklı farklı oluyorsa ve olmak zorundaysa, Sosyal Medya platformlarında da bu kural geçerlidir. Videoların aktif olduğu bir platformda sadece bir yazıyla yer almak ya da iş platformu olan bir sosyal medya platformunda aykırı ifadelerde bulunmak tüm emeğinizi çöpe gönderecektir. Her platformun kuralları olduğunu ve platformlara göre giyinmeniz gerektiğini unutmayın.

 

 • Alakasız Hashtag Kullanımı

Bu kural reklamlardan çok paylaşımlarda öne çıkmaktadır. Ancak sıradan bir paylaşımda yapılabilecek bu hata markanız ve kazancınız için oldukça yıkıcı olabilmektedir. Güncel hashtaglerle paylaşım yapmak tabi ki doğrudur. Ancak bu hashtaglerin ne anlama geldiğini ve neyi ifade ettiğini bilerek hareket etmek gerekir. Sosyal meseleler hakkında konuşmak ya da hashtagin içeriğini tam anlamadan kullanmak yıkıcı bir etki doğurabilir.

 

 • Yorumları Cevapsız Bırakmak

Belki de hepimizin zaman zaman yaşadığı bu sıkıntı, kullanıcıların markalara ve ürünlere karşı olan bakışını bir hayli değiştirmektedir. Bilhassa ürün tanıtımları altında detay isteyen soruların cevapsız kalması daha ilk dakikadan markayla iletişim sıkıntısı yaşanacağını hissettirecektir. Bu da haliyle pazarlama ve satın alma süreçlerini etkileyecektir. Reklamınız çok başarılı olsa bile sırf bu başlıkta zayıf kalırsanız bir sonraki reklamınızda çok daha az kişinin sizinle iletişime geçtiğini görmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Sosyal Medyada Reklam Vermek 2

 •  Olumsuz Yorumları Silme

Sosyal Medyada yer alacaksanız haklı olun ya da olmayın eleştiri almaya hazır olmalısınız.  Size bağlı olan ya da olmayan (ürünlerinizden, teslimat sürecinden ya da bambaşka) sebeplerden ötürü olumsuz yorum alabilirsiniz. İlla ki bu yorumları silen birçok marka da görmüşsünüzdür. İşte en çok yapılan hatalardan biri de bu yorumları silmektir. Olumsuz yorumları silmek takipçilerinizde ve hedef kitlenizdekilerde saklayacak bir şeylerinizin olduğu duygusunu uyandıracaktır. 3 farklı olumsuz yorum şekli vardır;

 1. Alakasız Olumsuz Yorumlar; eğer yapılan olumsuz yorumlar anlamsız ve alakasızsa açıklayıcı bir cevap yazarak kendinizi aklamalısınız. Örneğin önemli toplumsal olaylar sırasında reklam yapan markalara bu tarz çok mesaj yazılmaktadır.
 2. Gerçek Olumsuz Yorumlar; olumsuz yapılan bu yorumlarda haklılık payı varsa yorum yapan kişiye tavsiyesi, geri dönüşü için teşekkür edin ve gerçek anlamda bu alandaki eksikliğinizi iyileştirin. Ki bu davranış sizin takipçiler arasındaki güvenilirliğinizi artıracaktır.
 3. Zehirli Olumsuz Yorumlar; eğer yorumlar sadece “zehirli” diyeceğimiz tarzda gerçek dışı şeyleri ve iftiraları içeriyorsa onları görmezden geliyormuşçasına davranın ve uygun bir dille cevap verin.

 

 • Yanlış Reklam Kurulumu

Yanlış reklam stratejisi oluşturmak kadar önemli olan “Yanlış Reklam Kurlumu” bütün emeğinizi, gelirinizi ve hevesinizi kaçırabilir. Kurulumda yapılan hatalar genelde teknik hatalardır ve bu konuda yapılabilecek birçok yanlış vardır. Örneğin “Şimdi Alışveriş Yapın” seçeneğini tıklayarak ürüne gideceğini sanan ama site ana sayfasına yönlendirilen kullanıcılardan, kırık bir linke gitmeye çalışan talihsiz müşterilere kadar birçok yanlış kurulum hem gelirinizi hem de müşteri güveninizi kaybettirecektir. Potansiyel bir müşteriyi kaybetmek istemiyorsanız bu maddeye özellikle dikkat etmelisiniz.

 

Sosyal Medya Ajansı

Tüm bu detaylar ışığında doğru reklam vermenin önemini umarız bir nebze anlatabilmişizdir. Eğer sizler de markanız için profesyonel ve etkili Sosyal Medya Yönetimi ve Sosyal Medya Danışmanlığı hizmeti arıyorsanız KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.