Google Sesli Arama

Google’ın en çok işe yarayan hizmetlerinden olan Google Voice Search ya da Türkçe karşılığı ile Google Sesli Arama, “Google”latmak istediğiniz sorularınız için size oldukça pratik bir alternatif sunar. Telefon, bilgisayar ya da tablet yani herhangi bir akıllı cihaz üzerinde yapay zekâ teknolojisi ile çalışır.

Kişisel yardımcınız gibi düşünebileceğiniz Google Voice Search ile Google’da aratmak istediklerinizi ya da cevaplanmasını istediğiniz soruları ses komutunuzla oldukça kolay bir şekilde iletebilirsiniz. Google Sesli Arama, klasik-manuel yöntemin yaptığı gibi sonuçları sizin için ideal sırayla listeler ve ellerinizi kullanmanıza gerek kalmadan sadece sesiniz ile çalışır.

 

Google Voice Search 

Google sesli aramayı ister Android ister iOS cihazınızda kullanabilirsiniz. Hangi dilde arama yapacağınıza da siz karar verirsiniz. Ayarlar kısmından mevcut dilinizi değiştirebilir veya arzu ederseniz yeni bir dil ekleyebilirsiniz. Google Voice Search özelliği oldukça kolay ve pratik olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Google sesli arama üzerinden en çok aranan başlıklar ise şunlar olmaktadır:

 • Yol ve yemek tarifleri,
 • Saat ve hava durumu,
 • Şarkıların isimleri,
 • Vizyondaki filmlerin hangi sinemalarda oynadığı,
 • Arama, mesaj ya da mail yoluyla iletişim kurma,
 • Alarm oluşturma,
 • Takvime etkinlik kaydetme,
 • Rezervasyon,
 • Ulaşım yöntemleri.

 

Google Sesli Arama Motoru Nasıl Açılır, Nasıl İşler?

Google Sesli Arama uygulamasını telefon üzerinden aktif hale getirmek için şu adımları izlemelisiniz:

 • Google uygulamasını açın.
 • Sağ üstte yuvarlak simgeye tıklayarak profilinize girin.
 • Android için, Ayarlar’a dokunun ve “Ses”i seçin. iPhone veya iPad için Ayarlar’dan sonra “Voice ve Asistan” ı seçin.
 • iOS cihazınız için Google Voice Search bu aşamada açılmış olacak. Dil gibi tercihlerinizi bu aşamada
 • “Ok Google” butonunun altında yer alan “Voice Match” e tıklayın.
 • Ok Google’ı açık hale getirin.
 • Sesli asistan artık sizin için çalışmaya başlayacak.

 

Google Voice Search 2

Masaüstü Bilgisayarlarda ve Laptoplarda Google Voice Search Nasıl Açılır?

Bilgisayar ile Google Voice Search kullanmak istiyorsanız öncelikle tarayıcınıza girip Google’ı açın. Arama kutucuğunda sağa yaslı bulunan mikrofon simgesine tıklayın. Bu aşamada bir pencere ile karşılaşacaksınız. Tarayıcınıza mikrofon kullanımı için izin verin. Sesli asistan artık bilgisayarınızda aktif. Sesli komut vererek Google Voice Search uygulamasını kullanabilirsiniz.

Sesli arama, yapay zekâ teknolojisiyle çalışır ve çeşitli algoritmaları kullanır. Siz klavyeye hiç dokunmadan sadece akıllı cihazınızın mikrofonuyla istediklerinizi söylersiniz, Google sesli arama bunu metne çevirir ve sizin için Google’lar. Aradığınız şey ister uygulama, ister görüntü, ister ses olsun web tarayıcınızla tıpkı yazarak arama yapıyormuşsunuz gibi sonuçlara erişirsiniz.

Google sesli arama, gelişkin dil desteğinin de avantajıyla birçok kelimeyi doğru anlamaktadır. Ancak uzun ve karmaşık cümleler ya da zor kelimeler, temiz sonuçlara ulaşmanızı engelleyebilir. Sesli Arama yaparken isteklerinizi iletmede mümkün olduğunca açık cümleler kurmaya çalışın. Böylece Google Sesli Arama’nın size sunacağı sonuçları iyileştirmiş olursunuz.

 

 

Google Voice Search Ayarları

Google Voice Search ayarları, Ok Google ayarları ve Google ayarları üzerinden değiştirilebilir. Google uygulamasından “Ayarlar” a girip “Ses” i seçtiğinizde;

 • Sesli aramada kullanacağınız dili değiştirebilirsiniz.
 • Google sesli arama sonuçlarının sesli okunup okunmayacağına karar verebilirsiniz.
 • Ok Google” diyebileceğiniz ekranları seçebilirsiniz.
 • Bluetooth mikrofonlu kulaklık ile Google sesli arama yapabilirsiniz.

Ekranınız açıkken ya da telefon şarj olurken “Ok Google” diyebilirsiniz. Araç kullanıyorken Google Haritalar aktif ise Ok Google diyerek gideceğinizin yerin adresini öğrenebilir ya da rotanızı değiştirebilirsiniz. Her zaman açık seçeneğini tercih ettiğinizde ekranın kilitli olması durumu dâhil her koşulda Ok Google diyebilirsiniz.

Ok Google ayarlarından Google’a ses tonunuzu tanıtabilirsiniz. Ya da sesinizi tanımasını için Google’a öğrettiklerinizi telefon ya da bilgisayar üzerinden kaldırabilirsiniz. Ok Google diyerek arama yaptığınızda sesiniz kaydedilir. Eğer bu verilere ulaşımı engellemek isterseniz Google hesabınızdan bu kayıtları silebilirsiniz. Tüm verileri silebileceğiniz gibi sadece gerekli gördüklerinizi silmeniz de mümkün.

 

Google Sesli Arama Motoru Kullanım Avantajları

Google sesli arama motorunun sağladığı en temel avantaj, manuel kullanımın getirdiği zorlukları ortadan kaldırmasıdır. Elleriniz doluyken ya da dikkatinizin odaklandığı başka bir şey varken telefon veya bilgisayar vasıtasıyla istediğiniz şeyi Google’latabilirsiniz. Örneğin trafiktesiniz, araç kullanıyorsunuz. Yolu şaşırdınız ya da güzergâhınızı değiştirmeniz gerekti. Google’ı açmak istiyorsunuz ancak aklınızda “akan trafikte telefondan bir şey nasıl açılır?” sorusu var. Seyir halindeyken telefonunuzu elinize alıp, ekrana bakarak arama yapmak oldukça risklidir. İşte Google Sesli Arama özelliği tam da bu aşamada devreye girerek bu riski ortadan kaldırır.

Google’lattığınız şeyin illa adres olmasına ve sizin telefon kullanımınızın risk taşımasına gerek yok. Yemek yaptığınızı hayal edin. Her iki elinizi de kullanıyorsunuz ve yemekte yolunda gitmeyen bir şeyler var, bu aşamada Google desteğine ihtiyaç duyuyorsunuz. Hijyen açısından telefonunuza dokunmayı tercih etmeyeceğiniz böyle bir durumda “Ok Google” diyerek manuel aramayla elde edeceğiniz tüm sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Google Sesli Aramanın tek avantajı elbette bu değil. Konum ayarları doğru girildiyse, yaşadığınız bölgeyi baz alarak istediğiniz sonuçları size sunacaktır. Örneğin taksi çağırmak istiyorsunuz ve bunu sesli asistan aracılığıyla yapacaksınız, Google sesli aramaya “taksi durağı” ya da “taksi çağır” demeniz yeterlidir, bulunduğunuz yere en hızlı gelebilecek taksiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

KREABAZ Dijital Reklam Ajansı

Ayrıca Google Sesli Arama ayarları, algoritmalarla çalışır. Geçmişte yaptığınız sesli aramalarla güncel aramanız arasında ilişki kurar.

Google Voice Search 3

Böylece birbiriyle alakalı olabileceğini düşündüğü aramalar yaptığınızda, bağlantılı sonuçları size sunar. Google Voice Search ile ilgili merak ettiğiniz her şey için KREABAZ Dijital Reklam Ajansı’na buradan ulaşabilirsiniz.