WordPress Web Sitesi Kurma

WordPress sayesinde kodlama bilgisine sahip olmadan profesyonel bir WordPress Web Sitesi oluşturabilirsiniz. Dünyada birçok ünlü marka sitelerinde WordPress altyapısını tercih etmektedir. Oldukça profesyonel bir görünüm elde etmek için atmanız gereken belirli WordPress kurulumu adımları vardır. Peki, WordPress Web Sitesi Kurma adımları nelerdir?

WordPress Web Sitesi Yapımı

“WordPress kurulumu nasıl yapılır?” sorusunun cevabına geçmeden önce, bu sistemi tanıyarak temel bilgiye sahip olmak önemlidir. Bu sayede yaşanabilecek herhangi bir problemin önüne geçerek doğru sonuçlar alabilirsiniz. WordPress Web Sitesi Yapımı için bir uzmandan yardım alabileceğiniz gibi kendiniz de bu sitenin yapımında rol üstlenebilirsiniz.

Sistem, kendi içerisinde “wordpress.com” ve “wordpress.org” olarak ikiye ayrılmaktadır fakat ücretsiz bir WordPress kurulumu deneyimine sahip olmak için “wordpress.org” tercih edilmelidir. WordPress.com sınırlı kullanıma sahip olmakla birlikte ücretli bir sistemdir. Öte yandan “wordpress.org” projelerinizi daha efektif bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz bir sitedir. Bu sistemde özgür bir şekilde çalışmalarınızı yapabilir, temalar ve WordPress eklentileri kullanarak WordPress’ten tam anlamıyla yararlanabilirsiniz.

Bir WordPress Web Sitesi oluşturmak istiyorsanız iki şeye ihtiyacınız vardır. Bunlar şu şekildedir;

 • Alan Adı (Domain)
 • Hosting

Alan adı, diğer bir deyişle domain, WordPress web sitesi URL kısmında gözükmektedir. Bir apartmanınız olduğunu düşünün, insanlar apartmanınızı nasıl bulup ziyaret edebilir? Tabii ki ismiyle. Sanal dünyada satın aldığınız alan adı, apartman adı örneğiyle aynı amacı taşımaktadır. Kullanıcılar, alan adı sayesinde web sitenizi ziyaret edecek adrese sahip olurlar. Alan adı WordPress kurulumu için oldukça önemlidir.

Alan adı sonrasında dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise hosting olmaktadır. Apartmanınızın kaç katlı olmasını isterseniz? 3 kat sizin için yeterli midir? 5 veya 10 katlı olmasını da isteyebilirsiniz. Bunu belirlemek hosting ile birlikte tamamen sizin elinizde. Barındırma hizmeti anlamına gelen Hosting; sitenizin depolama alanı, aylık trafiği, SSL yapısı (https://) gibi önemli seçenekleri belirlemeniz için hizmet sunar. Büyük bir proje içerisindeyseniz buna yönelik hosting paketlerine yönelebilirsiniz, hosting WordPress Web Sitesi Kurulumunuz için oldukça önemlidir.

 

WordPress Web Sitesi Tasarımı

WordPress kurulumu tamamlandıktan sonra WordPress web sitesi tasarımı üzerinde kafa yormanız gerekir. Sitenizi insanların ziyaret edebileceği bir görünüme kavuşturmak istiyorsanız, kurulum aşamasından sonra dikkat etmeniz gereken iki önemli faktör vardır;

 • WordPress web sitesi için teknik ayarları yapmak.
 • Seçtiğiniz WordPress web sitesi temasını düzenlemek.

Sitenizi görsel açıdan iyi bir görünüme kavuşturarak son kullanıcının beğenisini kazanabilirsiniz. Bu sayede internet üzerinde daha başarılı bir deneyim sahibi olabilmeniz mümkündür. Bunları yapmak için teknik bir bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız endişelenmenize gerek yok. WordPress web sitesi tasarlamak oldukça kolay olmakla birlikte bazı aşamaları bulunmaktadır. WordPress kurulumu aşamaları ise şu şekilde listelenebilir:

 

WordPress Tema Seçmek

WordPress kurulumu gerçekleştirdikten sonra admin panelindeki temalar bölümünden ücretsiz bir tema seçebilirsiniz. Dilerseniz ücretli bir tema da kullanabilirsiniz. Binlerce ücretli ve ücretsiz WordPress teması bulunmaktadır. İnternet üzerinde araştırmanızı yaparak amacınıza uygun ve gözünüze hoş gelen temayı rahatlıkla bulabilirsiniz.

 

WordPress Sayfa ve Menü Oluşturmak

Temayı yükledikten sonra web sitenizin faydalı olmaya başlaması için içerik eklemeniz gerekiyor. Hakkımızda sayfası, iletişim sayfalarıyla ve yazacağınız blog yazılarıyla insanlara iletmek istediğiniz konuyla ilgili bilgiler vermeye başlayabilirsiniz.

 

Hangi Sayfaları Oluşturmalısınız?

 • Anasayfa,
 • Hakkımızda sayfası,
 • İletişim sayfası,
 • Blog sayfası.

Bu sayfaları oluşturmak için WordPress admin panelindeki “Sayfalar” bölümünden “Yeni Ekle” seçeneğine tıklayın. Sayfa başlığınızı ve içeriğinizi girerek kolayca sayfanızı yaratabilirsiniz. Ziyaretçilerin site içerisinde kolayca gezinebilmesini sağlamak için ise bir menü oluşturmak oldukça elzem bir konudur. Bunu, admin panelindeki “Görünüm” bölümünden “Menüler” seçeneğine tıklayarak gerçekleştirmeniz mümkündür. Daha sonrasında ise oluşturduğunuz sayfaları menüye ekleyebilirsiniz.

WordPress Web Sitesi Kurma 2

WordPress Sidebar Permalink Ayarlarını Yapmak

Ziyaretçilerinizin yazmış olduğunuz blog makalelerini okuması için yanda bir sidebar ayarı yapabilirsiniz. Bu kısımda “Son Yazılar”, “Kategoriler” gibi insanların sitenizde daha kolay gezinmesini sağlayan araçlar bulunur. Bununla beraber, sidebar bölümüne farklı görseller ekleyerek insanların dikkatini daha kolay çekebilirsiniz. Görünüm > Bileşenler > Kenar Çubuğu adımlarını takip ederek sidebar bölümünü sitenize ekleyebilirsiniz.

Permalink ise paylaştığınız sayfaların ve yazılarınızın linkini kullanıcı dostu olarak ayarlamanız için gerekli bir ayardır. Yazı linklerinizin baştan savma olması size ziyaretçi kaybı yaratır. Yazı URL’lerinin SEO dostu olması gerekmektedir. Google arama sonuçlarınızın yüksek olmasını istiyorsanız bu ayarı doğru yapmanız çok önemlidir.

 

WordPress Site Bilgilerini Düzenlemek

Site başlığınıza ve açıklama kısımlarına web sitenizi anlatan kısa ve öz bilgiler yazmak büyük önem teşkil eder. Bu kısım, ziyaretçilerinize web sitenizin içeriğiyle ilgili bilgiler verir. Başlığa sitenizin alan adını, açıklama kısmına ise ilgi çekici bir slogan yazabilirsiniz. Bunu, Ayarlar> Genel Ayarlar yolunu takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

 

WordPress Web Sitesi Nedir?

WordPress’in açık kaynak kodlu bir yazılım olduğunu belirterek bu bölüme başlamanın faydası vardır. Bu sayede ücretsiz bir şekilde bütün kodlara erişerek, istendiği gibi bir tasarım yapılabilir. Bu özellikler, WordPress eklentileri ile beraber çok fonksiyonlu bir hâl alır. Bu nedenle WordPress’i kodlama bilgisi olmadan da kullanmanız mümkündür.

WordPress, internet sitesi kurma konusunda birçok kişiye pek çok özgürlük sunar. Gereksinimleri karşılayan WordPress eklentileri, site içerisinde SEO ayarları ve güvenliği geliştirecek sistemler gibi oldukça geniş bir yelpazede ayarlar sunulmaktadır. WordPress, her sene gönüllüler aracılığıyla geliştirilmektedir.

WordPress Web Sitesi sayesinde; haber sitesi, blog sitesi, e- ticaret sitesi, kurumsal şirket sitesi, bağış sitesi, pazaryeri sitesi, oyun sitesi, forum sitesi ve sosyal medya benzeri pek çok site hayata geçirilebilir. Web sitesi içerisinde WordPress eklentileri ve tema özellikleri her kesimden üreticiye site yapma fırsatı sunar. WordPress Web Sitesi internette kendi içerisinde wordpress.com ve wordpress.org olarak ikiye ayrılır. Bu iki sistem arasından oldukça önemli farklar vardır.

Basitçe açıklamak gerekirse wordpress.com, wordpress.org’un sunduğu özelliklerin %5’ine bile sahip değildir. Tüm WordPress eklentileri ve WordPress Web Sitesi temaları gibi özelliklerin hepsi sadece wordpress.org’a ait özellikler olup birçoğuna ücretsiz bir şekilde erişime açıktır.

 

Dünyadaki Ünlü WordPress Siteleri

Dünyanın en çok tercih edilen web sitesi altyapısı konumundaki WordPress, kullanım rahatlığı ve tasarım kolaylığı açısından binlerce kişi ve kurum tarafından kullanılır. Her ne kadar birçok alternatifi ile internette yerini alsa da hem ücretsiz seçenekler hem de uygun fiyatlara çok güzel tasarımlar sunan WordPress, bu konular bakımından bir adım önde görünür.

Gün geçtikçe daha da gelişen ve birçok özellik geliştiren WordPress’i dünyaca ünlü birçok marka kullanmaktadır. Resim ve video tasarımı konusundaki en popüler site olan Adobe, iş dünyasının sosyal medyası LinkedIn ve düşüşte olmasına rağmen Blackberry site tasarımları konusunda WordPress’e güveniyor. Bunlarla beraber dünyanın en büyük müzik kanalı MTV’nin filmlerle ilgili olan blog kanalı, fotoğrafçılık üzerine çığır açmış Flickr’ın blog sayfası ve hosting konusunda uzman site, cPanel’de WordPress kullanmaktadır.

Neo modeli sayesinde PlayStation VR deneyimi ilgiyle beklenen PlayStation markasının da siteleri WordPress web sitesi altyapısını kullanırken, TED gibi eğitim odaklı bir mecra da bu noktada WordPress’e güvenmektedir. Harvard Üniversitesi’nin online gazetesi de birçok yazılımcısına rağmen tercihini WordPress’ten yana kullananlar arasındadır.

Dünya markalarından bahsetmişken ülkemizdeki önemli markalara da değinmek gerekir. eBay tarafından satın alınan Gittigidiyor, SEO hizmeti açısından sektörün en önemli kurumlarından Webtures ve teknoloji bloglarının öncülerinden Webrazzi de altyapılarını WordPress Web Sitesi ile kurmuş oluşumlar arasında yer alır.

 

WordPress Web Sitesi Güvenli mi?

Son zamanlarda siber güvenlik çokça araştırılan ve sorgulanan bir konu olmaktadır. Her gün yaklaşık 30.000 web sitesi saldırı altında kalıyor ve tehditlere karşı savunmasız kalmamak için çokça para harcanıyor. Bu saldırılar genel olarak kişisel siteleri, orta ölçekli firma şirketlerini hatta büyük ölçekli birçok kurumu bile etkileyebiliyor. WordPress web sitesi kullananlar genelde siber korsanlarının en sevdiği hedefler arasındadır. 2019’da yapılan bir araştırmaya göre başarılı olmuş siber saldırıların %94’ü WordPress sitelerini hedef almıştır.

Bu istatistikler, WordPress’i içerik yönetimi sisteminiz olarak kullanmanın iyi bir fikir olup olmadığını sorgulamanıza neden olabilir. Aslında WordPress web sitesi kesinlikle güvenlidir fakat konuyu biraz daha açmak gerekebilir. Bu sayede WordPress’in hangi güvenlik sorunlarına karşı savunmasız olduğunu anlamanız daha kolay olur. Web sitesinin güvenliğini ciddiye aldığınız ve en iyi eklentileri kullandığınız sürece WordPress güvenlidir.

En iyi WordPress eklentileri; güvenli ve sorunsuz temalar kullanmayı, güvenli oturum açma yöntemlerini sürdürmeyi, sitenizi izlemek için kararlı eklentileri kullanmayı ve sitenizi düzenli olarak güncellemeyi içerir. Bir WordPress web sitesinin güvenliğini ana bileşenlerine ayırarak bu soruya cevap vermek daha mantıklı olur. WordPress çekirdeği, WordPress eklentileri ve temalar; güvenliği sağlamak için test edilmesi gereken ana bileşenlerdir. Bu bileşenlerin güvenliğini sağlamak, WordPress sitenizi güvenli hâle getirmek için ilk adımdır.

 

WordPress Çekirdeği Güvenli midir?

Kesinlikle evet. WordPress Çekirdeği en son sürüme sürekli olarak güncellendiğinde güvenli bir yöntemdir. Bununla beraber kullanıcıların web sitelerinde WordPress çekirdeğini güçlendirmek için atabilecekleri belirli ek adımlar vardır. Temalar ve eklentilerden farklı olarak, sadece bir WordPress çekirdeği vardır ve bu çekirdek kaliteli bir güvenlik ekibi tarafından korunmaktadır.

WordPress, yazılımlarındaki güvenlik açıklarının üstesinden gelmek için çekirdek dosyalarına sürekli yeni güvenlik güncellemeleri yayınlar. WordPress web sitesi bir güncelleme yayınladığı zaman, kesinlikle WordPress web sitenizi güncellemelisiniz. Bunun dışında, WordPress’in en güvenli şekilde çalışmasını sağlamak için ek önlemler de alabilirsiniz. Bu önlemler şu şekilde maddelendirilebilir:

 • Oturum açma bilgilerinizi güçlü parolalarla koruma. İki faktörlü doğrulama yapmak, oturum açmak için var olan kişi sayısını sınırlamak ve captcha eklemek için eklenti kullanmak önemlidir.
 • Ziyaretçilerin sitenize güvenli bir şekilde bağlanabilmesi için SSL sertifikası almak mantıklı bir yöntem olur.
 • Web sitenizi güvenli bir hosting içinde barındırmalısınız.

WordPress Temaları Güvenli midir?

Bu sorunun cevabı da tercihinize göre değişkenlik gösterecektir. Yasal ve ücretli temaları kullanır ve tema güncellemelerini takip ederseniz bu işlemlerin güvenliğinde herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Ücretli olduğu iddia edilip ücretsiz olarak sunulan uygulamalardan uzak durmanız güvenliğinizi en üst seviyeye taşıyacaktır.

 

Web Tasarım Ajansı KREABAZ

WordPress tabanlı & mobil uyumlu web siteleri yaratmak ve güvenli bir şekilde sürekliliğini sağlamak profesyonel destek ile mümkün. Gerek e-ticaret odaklı WordPress siteleri gerek ise de kurumsal web siteleri için KREABAZ Dijital Reklam Ajansı, yazılım ve tasarım odaklı hizmetler sunar. WordPress tabanlı bir web sitesi oluşturmak ve devamlılığını sağlamak için profesyonel bir ekip ile çalışmak isterseniz KREABAZ Dijital Reklam Ajansı ile iletişim kurabilirsiniz.