SEO Hizmetleri

Google’da üst sıralara çıkmak arama motoru optimizasyonu işleminin en basit ve halk dilindeki tabiridir. Google’da Üst Sıralara Çıkmak için onlarca kaynak ve içerik bulunabilir. Bu içerikler onlarca farklı yöntem ve işlemden bahsetmektedir. Her biri olmazsa olmaz çalışmalar olup her birinin hassasiyetle uygulanması gerekmektedir.

Bu yazımızda arama motorlarında üst sıraları yakalamak için odaklanılması gereken temel unsurlara değinilecektir. Bu unsurlar temelde site içi SEO ve site dışı SEO çalışmalarıdır. Bu çalışmaların tamamı arama motorlarına; web sitemizin kendi sektöründe bir değer taşıdığını ve bilgiye hızlı ve doğru bir şekilde erişilebilir olduğunu anlatmaktadır. Bu yazımızda site içi SEO çalışmaları hakkında genel bilgiler verilecektir.

İç SEO Çalışmaları

Site içi SEO çalışmaları genel anlamda web sitenizde kontrol edebildiğiniz elemanlarla ilgilidir. Site içi SEO çalışmaları ile web sitenize yapacağınız yatırımın temelleri atılmaktadır. Site dışı SEO çalışmalarına başlamadan önce site içi SEO çalışmalarını tamamlamanız önerilmektedir. Bu bağlamda aşağıdaki genel adımlar listelenmektedir.

  1. Anahtar kelime tanımlama çalışmaları.
  2. Özgün içerik oluşturma ve anahtar kelime yoğunluğu.
  3. Uygun meta veri kullanımları.
  4. Site veya sayfa yüklenme hızı.
  5. URL yapısı.
  6. Uygun ve optimize görsel kullanımı.
  7. Mobil arama motoru optimizasyonu.

Arama Motoru Optimizasyonu

Anahtar Kelime Tanımlama

Anahtar kelime tanımlama ve site içinde doğru konumlandırma çalışması en temel adımdır. Bu adımda sektörel rekabet, arama hacmi, web sitesi yoğunluğu, rakip analizi vb gibi çalışmalar öne çıkmaktadır.

Arama hacmi anahtar kelimenin veya anahtar kelime öbeğinin aylık ya da farklı bir dönemi kapsayan aranma oranını göstermektedir. Anahtar kelime arama hacmi o kelimenin ya da kelime grubunun ilgili sektörle ilgili kullanıcıların nasıl arama yaptıklarını anlatmaktadır. Anahtar kelimelerin belirlenmesinde elbette ki SEO hizmeti konusunda uzman kişilerin analiz ve araştırmaları önemli bir noktadır. Ancak, ilgili sektöre olan hakimiyet ve sektörle ilgili gereksinimleri bilmek de bir önceki unsur kadar önemlidir.  Anahtar kelime analizi yaparken sektörde onlarca ücretli veya ücretsiz araç bulunurken bunların başında Google Anahtar Kelime Planlayıcı yer almaktadır. Anahtar kelimeleri belirlerken size en yoğun trafiği getirecek kelime öbeklerini belirlemeniz gerekmekte ve düşük arama hacmine sahip kelimeler üzerinde fazla çalışma yapmamanız önerilmektedir.

 

Web Siteleri İçin İçerik Oluşturmak

İçerik deyip geçmeyin. Google ve benzeri tüm arama motorları son güncellemeleri ile birlikte içeriğin aslında web kullanıcısı açısından ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. İster kişisel bir blog ister haber içeriği oluşturun, içeriğin kaliteli ve kullanışlı olması hem sizi takip eden kitle hem de arama motorları açısından önemi çok büyüktür. Arama motorları listeleme sonuçlarını kullanıcıya en faydalı içerikleri üst sıralara taşıyacak şekilde sunar. Bir fabrikanın ürün imal etmesi gibi arama motorlarının ürünleri de arama sonuçlarıdır. Bu sebeple en iyi ürünü yani içeriği öne çıkarmak üzerine algoritmalarını sürekli ve düzenli olarak değiştirmektedirler.

 

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Öbekleri

Bu tip anahtar kelimeler genellikle daha az arama hacmine ya da daha genel tanımlamaları içeren biden fazla kelimeden oluşmaktadır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler doğru kullanıcı ile doğru içeriği buluşturan unsurlardır. Örneğin; bina sistemleri yerine entegre bine yönetim sistemleri spesifik sorgularla eşleşmenin doğru yoludur. İçerikleri oluştururken de mümkün mertebe kuyruklu anahtar kelimeler tercih edilmelidir. Ancak dikkat edilmelidir ki kelime öbekleri oluştururken anlamsız laf kalabalıklarından kaçınılmalıdır. Yukarıda da anlattığımız gibi önemli olan işe yarar bilgi ve içerik sunmaktır.

 

İçerik Uzunluğu

İçerik oluştururken içeriğin kısa ya da uzun olması belli oranda arama motorları açısından önem taşırken her içeriğin sayfalarca yazılması diye bir durum da söz konusu değildir. Bazı konu veya başlıklar için 3 4 cümle yeterli olurken bazıları içinse 10 12 paragraf bile yeterli olmayabilir.  Ancak unutmayın ki zayıf ya da çok kısa içeriklerin üst sıralarda yer alması imkansıza yakın bir durumdur. Eğer içeriğiniz kısa olacaksa çok iyi bir anahtar kelime çalışması yapmanız gerekir.

 

Özgün İçerik Oluşturmak

Arama motorlarının en sevmediği şey kopya içeriktir. Kopya içeriklerden oluşan bir web sitesi yapmayı planlıyor ve aynı zamanda arama motorlarında üst sıraları hedefliyorsanız bunun sadece bir hayal olarak kalacağına emin olabilirisiniz. İçeriğiniz, anlattıklarınız, vurgularınız ne kadar size veya kurumunuza ait olursa web siteniz o denli arama motorları açısından özel ve değerli olarak değerlendirilmektedir. Kopya içeriğe sadece bir sayfa için değil web sitenizin tamamı için dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

Meta Veri Kullanımı

Meta veri kullanımı ile arama motorlarına o sayfa ile ilgili neyin önemli ve can alıcı alan olduğunu tanımlarsınız. Bu alanda hem arama yapan kullanıcılara hem de arama motorlarına ilgili sayfanın içeriğine dair özet bir bilgi sunarsınız. Burada başlık, açıklama, H etiketleri, bold kullanımı gibi birçok teknik detay yer almaktadır. Bazı adımlar ehil arama motoru optimizasyonu uzmanları tarafından yapılması gerekirken bazı adımlar ise içerik oluşturan kişiler tarafından tamamlanmalıdır. Okul zamanlarınızı hatırlayın! Türkçe derslerinde yazdığınız kompozisyon çalışmaları gibi web siteniz için de oluşturacağınız içeriklerin başlık, giriş gelişme ve sonuç kısımları oldukça önemlidir. Başlığı olmayan bir yazıyı hangi Türkçe öğretmeni değerlendirir ki…

 

Sayfa Yükleme Hızı

Muhteşem bir içeriğiniz, onlarca başlığınız ve birbirinden eşsiz görselleriniz var. Ancak web kullanıcısı bu içeriğe erişemiyor ya da geç erişiyor. Sizce kullanıcılar bu web sitesine erişemedikleri için ilgili içeriğe gereken değeri verirler mi? Tabi ki hayır! Kullanıcının değer vermediği, içinde zaman geçirmediği bir web sitesine de arma motorları değer vermeyecektir. İstatistiklere göre web kullanıcılarının ortalama bekleme süreleri 3 saniyedir. 3 saniyeden geç açılan web siteleri kullanıcılar açısından beklemeye değer olamayan yapılardır. Bu durum ister içerik sunan ister ürün satan bir e-ticaret sitesi olsun değişmeyecektir.

 

URL Yapısı

URL yani link yapınız oldukça sade, kısa ve anlaşılır olmalıdır. Link yapılarınızı uzun  ve anahtar kelime yığını ile oluşturmak sizin işinize yaramak bir kenara dursun tam tersi size ve amaçlarınıza zarar verecektir. Arama motorları içerikle ve başlıklarınızla örtüşen linklere daha çok değer vermektedir.

 

Görsel Kullanımı

Arama motorları yeni yeni görsel arama ve tanıma hizmetlerini devreye soksalar da ilgili görselin ne ile ilgili olduğunu sizin anlatmanız gerekmektedir. Görsellerinizi oluştururken verdiğiniz isimler ve meta değerleri oldukça önemlidir. Örneğin; oluşturduğunuz sayfa evcil hayvan bakımı ile ilgili ise sayfa içinde kullandığınız görsellerin de isimleri ve meta verileri bu alanla ilgili olmalıdır. Yine kopya içerikle ilgili göstermeniz gereken dikkat bu alan için de geçerlidir. Görsellerinize verdiğiniz isim ya da meta veriler mümkün mertebe özgün ve içerikle ilgili olmalıdır. Bununla birlikte kullandığınız görseller her ne kadar optimize ise web sitenizin açılma hızı da bu denli kısa olacaktır. Bir sayfa içinde 3mb bir görsel kullanmak o sayfanın yüklenme hızını olumsuz yönde etkileyecektir.

 

Mobil Uyumlu Web Sitesi

Geçtiğimiz dönemde mobil dostu olmayan web sitelerine negatif değerlendirme yaparak cezalandırma yoluna gideceğini açıkladı. Günümüzde mobil kullanım oranlarını düşünürsek bu uygulamanın yerinde bir karar olduğunu söyleyebiliriz. İlgili web sitesi analizleri ve arama motoru optimizasyonları yapılırken hem mobil hem de masa üstü olarak değerlendirmek de fayda var. Sitenizin mobil dostu oluşu web sitenizi arama motorlarında daha üst sıralara daha hızlı taşıyacaktır.

Google’da Üst Sıralara Çıkmak Nasıl Olur?

Günümüz dünyasında artık arama motoru hem bir araç hem de bir otorite olarak karşımıza çıkmaktadır. Mobil aplikasyonlar web sitelerinin yerini alacak gibi dursa da uzunca bir süre veya yeni bir teknoloji geliştirilene kadar kullanıcılar arama alışkanlıklarını değiştirmeden arama motorlarını kullanmaya devam edeceklerdir.

Bu devamlılık arama motoru optimizasyonlarını bir lüks değil bir gereklilik olarak olmazsa olmazımız kılmaya devam edecektir. Ancak unutulmamalıdır ki SEO çalışmaları sabır ve bütçe gerektiren işlemlerdir. Google’da üst sıralara çıkmak istiyorsanız bu süreci doğru yürütmek ve bu işlemlerden optimum faydayı sağlamak için hem bu konuda ehil kişilerden destek almak hem de destek alınan kurum veya kişilerle tam bir işbirliği içinde olmak gerekir.