E-Ticaret ve Sosyal Medya

Son zamanlarda hepimizin çok daha fazla kullandığı ve içine dâhil olduğu E-Ticaret platformları, markalar ve alışveriş anlayışımız için yeni bir boyut kazandı. En basit haliyle elektronik ortamda alışveriş yapmak olan E-Ticaret; aslında sanılandan çok daha derin, karmaşık ve dikkatli yönetilmesi gereken bir platformdur. Rekabetin her geçen gün arttığı E-Ticaret’te en ufak bir adım bile markanızı öne çıkarabilir ya da lekeleyebilir. İşte tanıtım ve iletişim anlamında E-Ticaret markanız için vaz geçilmez (belki de en önemli)  kalem olan Sosyal Medya da kesinlikle doğru yönetilmesi gereken adımlardan birisidir. Markanıza ait satışları artırmak, web sitenize trafik çekmek ve tanıtım yapmak için hedef kitlelere en hızlı ulaşım yollarından biri belki de ilki olan Sosyal Medya başlı başına bir ticaret ayağı oluşturmaktadır. İşte biz de bu yazımızda E-Ticaret ve Sosyal Medya platformlarının birbirleriyle olan ilişkilerini değerlendireceğiz ve bu iki ticaret ayağının etkili kullanımına değineceğiz.

 

“Marka ve müşterilerin güvenle buluştuğu platformdur E-Ticaret…”

 

E-Ticaret Sitesi ve Sosyal Medya Yönetimi

Özellikle yaşanan Pandemi sürecinden sonra kullanım ve tercih oranları tam anlamıyla katlanan E-Ticaret platformları, işletmelerin hayatta kalabilmeleri için adeta bir gereklilik olmuştur. Küçük ya da büyük birçok markanın bu zorlu süreçte ayakta kalabilmesini sağlayan E-Ticaret alt yapısı, marka ve müşterilerin güvenle buluştuğu platformlar olmuştur. Şunu söylemekte fayda var, ister yerel pazarda isterseniz global alanda hizmet veriyor olun markanızı bir E-Ticaret platformuna taşımak kesinlikle fayda sağlayacaktır.

İşte bu faydayı daha da artırmanın ve kazancı katlamanın bir yolu da E-Ticaret markanıza ait Web Sitesinin ve Sosyal Medya hesaplarının yönetimidir. Sosyal Medya, yalnızca içerik yayınlamak için kullanılan bir yer olmanın çok ötesine ulaştı, tam anlamıyla gelişti, büyüdü ve olgunlaştı. İşte bu gelişime ayak uyduran markalar da piyasadaki yerlerini sağlamlaştırdı ve pastadaki pay miktarlarını artırdı.

E-Ticaret’te Sosyal Medya Yönetiminin Önemi?

Uzunca bir süredir tüketiciler; klasik yayın araçları olan televizyon, radyo ve dergi yerine, internet ve sosyal medya üzerinden ürün ve hizmet almayı tercih etmektedir. Haliyle bu da markaların reklam stratejilerini değiştirmektedir. Bütün markaların en az bir tane sosyal medya profili mevcuttur ve markalar bu profillerde içerik yayınlamakta, takipçileriyle iletişim halinde olmakta ve etkileşim sağlamaktadır. Temelde doğru ve gerekli olan bu hamlede önemli olan bir detay vardır ki o da bu hesapların doğru ve etkili yönetilmesidir. İşte birçok E-Ticaret markası bu noktada eksik ve geri kalmaktadır.

Peki, etkili ve doğru bir E-Ticaret Sosyal Medya Yönetimi nasıl yapılır?  

Sosyal Medya Yönetimi’nde değişmeyen bazı altın kurallar vardır. Bu kuralları artık hepimiz neredeyse ezbere biliyoruz. Ancak E-Ticaret sitelerine ait hesaplarda bazı farklılıklar ve olmazsa olmaz kurallar vardır.

 1. Takipçilerinizle İlgilenin: Aslında bu kural Sosyal Medya Yönetiminin ilk ve değişmesi maddesidir. Ancak işin içinde bir E-Ticaret Sitesi olunca bu kural ekstra önem kazanmaktadır. Çünkü bir E-Ticaret Sitesine ait sosyal medya hesabında yapılacak olan iletişim eksikliği ve yanlışlığı, E-Ticaret’e dahil olamayan sektörlerdeki sosyal medya hesabına oranla çok daha yıkıcı, telafisi zor ve olumsuz etki yapacaktır. Bu sebeple markanıza ait Sosyal Medya hesaplarındaki her bir kişinin yorumuyla alakadar olma zorunluluğunuz vardır.
 2. Yaratıcı Görseller Paylaşın: Unutmayın bu platformlar bir mağaza değil! Bu sebeple de burayı ürünlerinizin sergilendiği bir vitrin gibi kullanmayın. Kaldı ki Instagram ve Facebook bu anlamda zaten “Mağaza” özelliğini sizlere sunuyor. Sosyal Medya hesaplarınızda yaratıcı, dikkat çekici ve cezbeden görseller paylaşmanız ya da kampanyalarınızı duyurmanız doğru olacaktır.
 3. Gereksiz Övünmeden Kaçının: Markanızı ve hizmetlerinizi övmenizde tabi ki bir yanlışlık yok. Ancak reklam stratejinizi bunun üzerine kurmak, bir ürün sadece sizde varmış gibi davranmak ya da rakipleri küçük gören paylaşımlarda bulunmak takipçilerinizde itici bir algı yaratacaktır. Unutmayın ki takipçilerinizin çoğu onlara sağladığınız fayda oranında sizinle bağ kuracaklardır.
 4. Müşteri Gibi Düşünün: Belki de en önemli ticaret gereksinimlerinden biri olan “empati” E-Ticaret’te de olmazsa olmazdır. Müşterilerinizin neyi istediği, düşündüğü ve istediğini anlamak için onlar gibi düşünmeli, Sosyal Medya yönetiminizi de bu şekilde kurgulamalısınız.
 5. Olumsuz Yorumlara Hazırlıklı Olun: Unutmayın ki sosyal medya hesabınızı takip eden yüzbinlerce belki milyonlarca kişi olabilir ve her bir kişinin farklı düşüncede ya da beğenide olabileceğini göz ardı etmemelisiniz.
 6. Yarışma ve Kampanya Kurgulayın: Hesabınızı takip etmek için insanlara neden verin. Sonuçta hesabınızdaki her bir takipçi bir nedenle orada, “fayda sağlama”. Bu fayda bazen indirim, bazen ödül bazense sizinle aynı düşüncede olmayı gösterme duygusu olabilir. İşte bu faydayı karşılayacak etkinlikler takipçilerinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir.
 7. Ürün Bazlı Değil, Marka Bazlı Pazarlama Yapın: Markanız bulunduğunuz sektördeki bütün yeni ya da popüler ürünleri satabilecek potansiyele sahiptir, “tıpkı rakipleriniz gibi”. Bu sebeple sizi siz yapan değerleri öne çıkarmanızda fayda olacaktır Yani ürünlerle değil, markanızla öne çıkın. Ancak bu demek değildir ki ürünleri öne çıkarmamalısınız. Buradaki önemli nokta reklam stratejinizi bu düşünce yapısına göre kurgulamanızın gerekliliğidir.
 8. Somut ve Doğru Ölçümlemeler Yapın: Hayal aleminde yaşayarak ya da şişirilmiş istatistiklerle pazarlama ve tanıtım yapmak Sosyal Medyada size hiçbir fayda sağlamayacaktır. Takipçilerinize ve potansiyel müşterilerinize en hesaplı ve etkili şekilde ulaşabilmek için doğru verileri, doğru şekilde kullanmalı ve etkili sonuç sağlayacak adımlar atmalısınız.

E-Ticaret ve Sosyal Medya 2

E-Ticaret Sitesi’nin Faydaları

E-Ticaret siteleri hem müşteri hem de marka için farklı faydalar sağlar. Yani bir E-Ticaret sitesinden alışveriş yapmanın iki yönlü avantajı vardır. Bunların avantajlarını ayrı ayrı belirtecek olursak;

İşletme İçin E-Ticaret Sitesi’nin Avantajları;

 • Yerel pazar çemberinden kurtularak, global alanda geniş müşteri kitlelerine erişebilme,
 • Dünyanın herhangi bir yerine ürün ve hizmet sağlayabilme,
 • Detaylı ürün ve hizmet tanıtımı yapabilme,
 • Standart mağaza masraflarından (personel, iletişim, elektrik, ısınma, kira vb.) tasarruf etme,
 • Markalaşma ve marka bilinirliğini çok daha hızlı şekilde artırma,
 • Alakalı ve ilgili müşterilerle iletişime geçerek satış istatistiklerini yükseltebilme,
 • 7/24 alışveriş sunabilme imkanı,
 • Remarketing avantajları,

 

Müşteri İçin E-Ticaret Sitesi’nin Avantajları;

 • Fiyat karşılaştırma imkanı,
 • Hızlı ve garantili alışveriş güvencesi,
 • Mağaza hakkında detaylı bilgi edinebilme ve karar verebilme avantajı,
 • Zaman tasarrufu,
 • İndirim ve kampanya takibi yaparak mali avantaj sağlama,
 • 7/24 alışveriş yapabilme imkanı,

Tüm bu bilgiler ve değerlendirmeler doğrultusunda eğer sizler de E-Ticaret dünyasına adım atmak ya da var olan E-Ticaret markanız için sosyal medya desteği almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. KREABAZ olarak sizlere profesyonel hizmet sunmaktan mutluluk duyacağız.