YouTube’dan Para Nasıl Kazanılır?

Öncü sosyal medya araçlarından biri haline gelen YouTube, çevrimiçi olarak video izleme, kaydetme ve paylaşma imkânı sunar. Birçok ülkede çeşitli kategorilerde video içerikleri barındıran YouTube platformunun canlı yayın imkânı da bulunur. Video formlarıyla kayıt altına aldığınız Mp4 veya çevrimiçi olarak sunduğunuz Mp3 içeriklerinizi YouTube üzerinden yayınlayabilirsiniz. Ayrıca YouTube’un sunduğu alternatiflerle hem canlı yayınlardan hem de çevrimiçi paylaşmak için kayıt altına aldığınız videolardan gelir edebilirsiniz. Yayınlanan videolardan gelir elde edilebilmesi YouTube’dan nasıl para kazanılır sorusunu da akıllara getirir. Farklı yöntemlerle YouTube para kazanma serüveninizi başlatabilirsiniz.

Paylaşımınızın kısa ve izlenebilir olmasıyla birlikte Youtube Shorts para kazanma seçeneği dikkatinizi çekebilir. Kısa videolar olarak bilinen shorts, hemen tüketilebilen içerikler olarak izlenme oranlarında artışa sebep olabilir. İçeriğinizin izlenmesinin artması içerik reklamlarının izlenmesini artırabileceği için dolaylı yoldan YouTube’dan gelir elde etmeniz mümkündür.

YouTube’dan para kazanma yöntemleri arasında en çok bilineni içeriklere eklenen reklamlardır. Paylaştığınız videolara YouTube üzerinden etiket ve link bağlantısı ekleyebilir, kazanç sağlayabilirsiniz. Lokasyonunuza, izleyici kitlenize ve reklam ağınıza göre paylaşımınıza eklediğiniz reklamların kullanıcılar tarafından izlenmesi ve tıklanması oranında gelir elde edebilirsiniz. Ancak reklamlardan kazancınızın konumunuza, paylaşımınızın izlenme sayısına, tıklanma oranına, içerik yapısına ve video uzunluğuna göre farklılık gösterebilir.

YouTube’dan para kazanma yöntemlerinden bir diğeri iş birlikleridir. YouTube içerikleriniz veya kanalınızla başvurabileceğiniz YouTube İş Ortaklığı Programı ile kazanç sağlayabilirsiniz. Sosyal medya kültürünün insan yaşamına entegre olmasıyla birlikte markaların tanıtımını içeriklerinize taşıyabilirsiniz. Ayrıca içeriklerinize reklamsız devam edebilir, sponsorlu videolar altında markalarla iş planı geliştirebilirsiniz. Paylaşılan içeriklerle insanların görüşlerini etkileyebilmek artık mümkün. Anlaştığınız markanın veya uygulamaların tanıtımını paylaşımlarınıza ekleyebilir ve böylece YouTube üzerinden gelir elde edebilirsiniz.

Takipçi sayınızın fazla olmasıyla YouTube kanal üyeliklerine dahil olabilir ve YouTube’dan para kazanabilirsiniz. Etkileşiminizin ve kitlenizin fazla oluşu kanal aboneliğinden faydalanmanızı sağlayabilir. Kanalınızdan paylaşabileceğiniz canlı yayınlar, özel içerikler ve birtakım emojiler için ücretlendirme yapabilirsiniz.

Ayrıca YouTube Premium üyeliğiyle de Youtube dan para kazanma imkânı yakalayabilirsiniz. YouTube’dan para kazanmanın yollarını anlayabilmek için önce YouTube’un çalışma prensibini anlamak gerekebilir. Paylaşacağınız içerik ve paylaşımların “YouTube Toplum Kurallarına” uygun olduğundan emin olmanız gerekir.

youtube logo    İçeriklerinizden gelir elde edebilmeniz için ilk adımınız YouTube İş Ortaklığı Programına başvurmak olmalıdır.

YouTube Para Kazanma Açma

Sosyal medyanın yaşamın her yanına ulaşmasıyla birlikte video izleme kültürü televizyonlardan dijital dünyaya taşınmıştır. Bu dijital dünyanın amiral uygulama ve sitelerinden biri de kesinlikle YouTube’dur. İlgi alanınıza karar vererek YouTube’dan video aratabilir, izleyebilir ve çevrenizle paylaşabilirsiniz. Üstelik YouTube’da sizler de video yayınlayabilirsiniz. Ayrıca video çekip paylaşmaya hevesli ve ilgili olanlar için YouTube platformunda kazanç elde edebilirler. Kitlelerin sık sık etkileşim halinde olup videoları seyretmesi de satıcıların odağının YouTube’a kaymasına neden olmuştur.

Bu nedenle izlenmelerin ve YouTube’dan elde edilen kazançların etkisi birçok kişininin dikkatini çekmektedir. Reklamların ve izlenmelerin YouTube’daki yoğun artışıyla YouTube; birlikte izleyicilerin, içerik üreticilerinin ve reklam verenlerin bir arada bulunduğu bir buluşma noktası haline gelmiştir.

Gelelim YouTube’dan para kazanma konusuna. YouTube’dan para kazanmak için ilk önceliğiniz bir YouTube hesabına sahip olmaktır. YouTube hesabınızı oluşturduktan sonra oturumunuza giriş yapmanız gerekir. Daha sonra YouTube Studio’ya gidilir. Sol menüye tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekrandan ‘İçerik’ seçeneğine tıklanır. Karşınıza içerik paylaşımlarınız için videolara gelince bir video seçerek işlem adımını kolaylaştırınız. Sonra tekrar soldaki menüye tıklayarak açılan ekrandan YouTube para kazanma seçeneği seçilir. (Tabi yapılacak resmi bilgilerin giriş işlemlerini unutmamak gerekiyor.)

Ardından yayınlamaya karar verdiğiniz içeriğinizi seçebilir, reklam türüne karar vererek işlem adımının sonuna yaklaşabilirsiniz. Son olarak ‘Kaydet’ butonuna tıklamanız, bilgileri kaydetmeniz gerekir. Böylece kolay bir şekilde YouTube dan para kazanma adımlarına giriş yapabilirsiniz. YouTube Studio ile hem tutkunuzu sürdürebilir hem de tutkunuzla gelir elde edebilirsiniz.

YouTube Para Kazanmak

YouTube artık sadece video paylaşım hizmeti sunan bir sosyal medya platformu değildir. İnsanların iletişim, etkileşim, satış ve kitle yönetimi yaptığı bir iletişim platformudur. Haliyle bu denli önemli bir platformda para kazanmak da mümkündür. Tabi burada YouTube’dan nasıl para kazanılır gibi sorularınız olabilir.

Öncelikle bilmeniz gerekenlerden birisi YouTube’dan para kazanabilmeniz için bir kitlenizin olmasının size fayda sağlayabileceğidir. Hazır ve etkileşimi yüksek bir kitlenizin olması içeriklerinizin izlenme oranını artıracaktır. İçerikleriniz ne kadar çok izlenirse YouTube izlenme başı para kazancınız o denli artar ve kolaylaşır. Ayrıca izleyicilerin hangi konu ve içeriklere ilgi duyduğunu analiz edebilir ve ilgi çekici içeriklerle izleme oranınızı artırabilirsiniz. YouTube’un belirlediği kurallara uygun içeriğinizi tasarlayarak izleyici kitlesine sunarak YouTube’dan para kazanma adımlarına başlayabilirsiniz.

İçeriklerinizden gelir elde edebilmeniz için ilk adımınız YouTube İş Ortaklığı Programına başvurmanız olmalıdır. Başvurunuzun incelenip onaylanması ile reklamları içeriklerine dahil edebilirsiniz. Böylece içeriklerinize dahil ettiğiniz reklamlarla gelire sahip olabilirsiniz. Ayrıca YouTube Premium abonelerinin içeriklerinizi izlemeleriyle de gelir elde edebilirsiniz. Reklamların ardından kanal abonelikleri, özel mesajlaşma avantajları ve emojilerle de gelir akışınızı artırabilirsiniz. Ancak bu özellikler belirli bölge ve lokasyonlarda etkileşim gösterebilir, buna dikkat etmeniz gerekebilir.

YouTube’dan gelir sağlamanız için bir başka alternatif ise markalarla sağlayabileceğiniz iş birlikleridir. Sizlere sundukları ürünleri kendi YouTube içeriklerine dahil edebilir, kazanç sağlayabilirsiniz. Belli bir yaş aralığının üzerindeyseniz kendinize ait bir kanaldan yapacağınız yayınlardan veya kayıt halindeki video paylaşımlarına reklam ekleyerek gelir elde edebilirsiniz.

YouTube’dan Para Nasıl Kazanılır? 2

YouTube Para Kazanma Şartları

YouTube üzerinden gelir elde edebilmeniz için belirli şartlar bulunur. Şartların YouTube bünyesinde değişiklik gösterebileceğini hatırlamanız gerekebilir.

YouTube’dan para kazanmak için kolları sıvadıysanız ve yukarıda belirttiğimiz gibi YouTube İş Ortağı Programı’na üye olma sürecini başlattıysanız öncelikle üyeliğinizin kabul edilmesini beklemelisiniz. Çünkü üyeliğiniz, girdiğiniz bilgiler (vergi, banka vb) kabul edilmeden önce YouTube tarafından incelenir.

Ayrıca YouTube para kazanma seçeneklerinden birisi de shorts videolardır. Ancak shorts için gerekli YouTube Shorts Fonu’ndan faydalanabilmeniz için YouTube üzerinden kazanç elde etme zorunluluğunuz bulunmaz. İçerik üreticilerinden YouTube İş Ortaklığı Programı’na dahil olanlar ve bazı satış ortakları da YouTube Shorts Fonu’ndan yararlanabilir. Ancak YouTube’dan sağlayacağınız kazançlar için vergi vermeniz gerekebilir.

YouTube İş Ortaklığı Programı’na başvurunuzun kabul edilmesiyle beraber reklamlardan gelir elde edebilirsiniz. YouTube üzerinden gelir elde edebileceğiniz yöntemlerin başını çeken reklam gelirlerini elde edebilmeniz için belirli izlenme ve abone sayısına ulaşmalısınız. Ayrıca 18 yaşını doldurmanız, reklam gelirlerini yönetebilmeniz gerekir. Eğer 18 yaşının altındaysanız, 18 yaşının üzerinde bir yasal varisinizle reklam gelir akışını takip edebilirsiniz. İçeriklerinize dahil ettiğiniz reklamların YouTube içerik kurallarına uygun olmasa gerekir.

Kanallardan elde edebileceğini gelirler için de 18 yaşını doldurmanız ve belirli bir sayının üzerinde abone kitlenizin olması sizden beklenir. Aynı şekilde ürün rafı için sağlayacağınız kazançlarda da 18 yaşında olmanız, 10.000’den fazla abone sayısına erişmeniz istenir. Kanalınızda canlı yayınlar, özel mesajlaşmalar ve etiketlerden elde ettiğiniz gelir için de belirli şartlar bulunur. YouTube’dan kazanç elde edebilmeniz için her halükârda 18 yaşında olmanız gerekirken, bulunduğunuz lokasyonda bu tarz uygulamalar aktif olduğuna dikkat etmeniz önerilir.

YouTube Para Kazanma Hesaplama

YouTube, sosyal içerik paylaşım platformu olarak ön plana çıkmaktadır. Birçok içeriğin video formatında, farklı zaman aralıklarında paylaşımı YouTube ile mümkündür. İçeriklerinizi kayıt altına alarak sunmanızın yanı sıra, çevrimiçi olarak birebir sunma imkânınız da bulunabilir. Böylece YouTube ile sağlayabileceğiniz video paylaşımları sizin keyfinize göre şekillenebilir. İzlediğiniz içerikleri YouTube video indir seçeneği ile çevrimdışı kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Daha sonra YouTube dönüştürücü ile videoları farklı formatlara çevirebilirsiniz. Bu tarz etkinlikler YouTube uygulamasındaki etkileşimin artmasına neden olabilir. Sizlerin içerik üreticiliğine olumlu yanları bulunan etkileşim ağı ile YouTube üzerinden gelir elde edebilirsiniz. Ancak YouTube’dan elde edebileceğiniz gelirin de bir sistematiği, mantığı ve arka planı bulunmaktadır. Öncelikle YouTube’dan gelir elde edebileceğiniz alanlara bakmanız gerekebilir. Bunlar;

 • Reklamlar,
 • YouTube Premium izleyici desteği,
 • Canlı yayın ile kanal kazancı,
 • Kanalınızın abonelikleri,
 • Kanalınıza özel emoji ve mesajlaşma
 • Markalarla iş birlikleri

YouTube ile sağladığınız kazancın aşamalarına bakıldığında her biri için farklı değerlendirmeye ulaşabilirsiniz. Örneğin reklamlardan elde ettiğiniz YouTube para kazanma hesaplamada birçok adım bulunur. Bunların başında izleyici kitleniz, izlenme sayınız, etkileşimin yoğunluğu, içeriğe eklediğiniz reklamın tıklanma oranı ve beğenisi şeklinde sıralanabilir. Burada YouTube 1 milyon izlenme kaç para şeklinde yapılan aramaların artışına rastlanabilir. İzlenme oranı içeriklerinizin etkileşimini etkileyerek kazancınıza katkı sağlayabilir. İzlenmeleri 1000 izlemelerin, 1000 aboneliklerin ortalama fiyat etiketi ile hesaplayabilirsiniz. Fiyatlandırma farklı zaman aralıklarında farklı sonuçlar teşkil edebilir.

YouTube’dan Para Nasıl Kazanılır? 7

Bir diğer hesaplama yöntemi YouTube Premium üyeleri arasından izleyici kitlenizin olmasıdır. YouTube Premium aboneleri aylık ücretler ödedikleri için birçok avantaj elde ederler. Bunlardan biri de YouTube reklamlarını görmemeleri. Bu izleyenler için bir avantaj oluştursa da markalar için kayıp bir kitle yaratmaktadır. İşte YouTube buradaki kazancı kaybettirmemek için Abonelerin izledikleri ve takip ettikleri içerikler üzerinden kanallara ödeme yapar. Tabi burada önemli olan kanalınızın takipçileri elinde tutabilmek için ne kadar özgün ve yeni içerik sunduğudur.

Kanalınızın abonelik sistemi de YouTube kazancınızı belirlemede önemli faktörler arasında sayılabilir. Kanalınızın aylık veya yıllık olarak bir fiyatlandırması olması halinde, aboneliklerin sayısını öğrenerek kazancınızı belirleyebilirsiniz. Kanalınızda yapacağınız canlı yayınlarda bağışlar, özel mesajlaşma ve emoji ödemeleri ile de YouTube para kazanmanızı hesaplayabilirsiniz.

Bir diğer faktör ise markalarla yaptığınız iş birlikleridir. Markaların reklamlarına içeriğinizde yer vermeniz halinde kazanç sağlayabilir ve bunu hesaplayabilirsiniz. Böylece kazancınızın hangi yöntemle olduğunu öngörerek YouTube kazancınızı hesaplayabilirsiniz.

YouTube Para Kazanma Politikası

YouTube’dan para kazanırken YouTube platformunun da bir kuruluş olduğunu hatırlamanızda fayda vardır. Her kuruluşun kendine has politikası olduğu gibi YouTube platformunun da kendine özgü para kazanma politikaları bulunabilir. YouTube’da para kazanmanız halinde YouTube Para Kazanma Politikasını bilmeniz ve kurallara uymanız gerekir.

YouTube’da belirli politikalar vardır. Bunlar YouTube Topluluk Kuralları, Telif Hakkı ve Hizmet Şartları şeklinde sıralanabilir. Ayrıca içeriklerinize ilave edeceğiniz reklamlar için de belirli politikalar bulunur. Genel olarak bu politikaların etkinliği YouTube’un İş Ortağı Programı dahilinde veya YouTube Short Fonu’ndan kazanç sağlamak isteyenler için geçerli sayılır.

İçeriklerinizde reklamların bulunması halinde, reklam kazançları adına Reklam Verenlere Uygun İçerik Kuralları politikasına da riayet etmeniz gerekebilir. Bu kurallar YouTube’un kendi kuralları olduğu gibi YouTube’un hizmetine göre değişiklik gösterebilir. Değişikliğin YouTube ile sağlandığını hatırlamanız sizin için faydalı olabilir. Ancak YouTube içerikleri için sunulan politikalara uyulmadığı takdirde, içeriklerinizin ve kanalınızın belirli yaptırımlara maruz kalabileceğiniz hatırlayınız.

YouTube’un kendine özgü inceleme ekibi bulunur. Para kazancınız ve metotlarının YouTube politikalarına uygun olduğu sık sık inceleme ekibi tarafından kontrol edilebilir. İçeriklerinizin YouTube politikalarına uyduğundan emin olmanız gerekebilir.

Genel olarak YouTube inceleme ekibinin para kazanma politikalarına uyup uymadığınıza dair yaptığı inceleme adımlarının bir kısmı şu şekildedir:

 • Kanalınızı en iyi temsil eden içeriklere göz atılıp incelenir,
 • Her video kontrolü yerine kanalınız genel incelemelerle gözlenir,
 • Kanalın ana teması,
 • Kanaldaki en çok izlenen videolar,
 • Kanalınıza eklediğiniz yeni videolar,
 • Kanalınızın izlenme süresini en çok etkileyen videolar,
 • Videolarınızdaki başlıkları, resimler ve açıklamalarınız gibi birçok veri.

Ayrıca detaylı incelemelerde kanalınızdaki başka seçenekler de gözden geçirilerek YouTube inceleme ekibi tarafından incelenebilir. Böylece YouTube para kazanma politikalarına uyduğunuz gözetim altına alınabilir.

Genel olarak YouTube para kazanma yolunda reklamlardan elde edeceğiniz gelirlerin YouTube politikalarına uygunluğu için diğer şartlar şöyledir:

 • Video başlangıç ve bitişinde benzerlik olsa dahi içeriklerinizin her birinin farklı olması,
 • Benzer içeriklerde özenle işlenen özel ve farklı içerikler,
 • Birbiriyle bağlantılı kısa kliplerdir.

Ancak intihal sıkıntısı bulunan, orijinalden çalıntı veya içeriğe eğitici ögeler yer bırakılmayan belirli paylaşımlar politika kurallarını ihlal etmiş olarak nitelendirilebilir. Ancak özgün ve doğru içeriklerle YouTube’un politikalarına uyabilir ve kazanç sağlayabilirsiniz.

YouTube’dan Para Nasıl Kazanılır? 5

YouTube Etkili İçerik Nasıl Üretilir?

YouTube platformunda YouTube içerik üretebilmeniz için öncelikle bir içerik fikrine sahip olmanız gerekebilir. İçerik fikri, içeriğiniz için gideceğiniz yol haritasını belirlemede size rehber olabilir. Herhangi bir fikriniz yoksa YouTube içerik fikirleri hakkında araştırma yapabilirsiniz. Genel olarak faydalanabileceğiniz içeriklere dair fikirler;

 • Ürün, konum, ekip, iş tanıtımları,
 • Eğitici ve öğretici eğitimler,
 • Oyunlar,
 • Vloglar,
 • Seyahatler şeklinde örneklenebilir.

Size hitap eden fikre yönelerek bir kurgu haritası belirleyebilirsiniz. Nelerden bahsedebileceğiniz, neyi anlatmak istediğiniz ve sonuçta elde edebileceğiniz kazanımlar şeklinde içeriğinizi sınıflandırabilirsiniz.

Ayrıca karar verdiğiniz fikre dair daha detaylı bir araştırma yapabilirsiniz. Kanalınızda işleyeceğiniz içeriğin başkaları tarafından değerlendirilmesi halinde bu içeriği kendinize özgü tasarımlarla nasıl işleyebileceğinizi belirlemek size fayda sağlar. Özgün içerik fikirleri özgün içeriklerin oluşmasına zemin hazırlar. Üstelik rakipleriniz veya ortak fikre sahip olduğunuz kanalların içerilerini analiz ederek kendinizi geliştirebilir, izleyici kitlesinin isteklerini de göz önüne alabilirsiniz. Fikrinizi belirlemede size yardımcı olabilecek bir diğer etmen ise trend içeriklerdir. Güncel olarak her kesim tarafından rağbet gören içeriklere bakarak insanların en çok neyi sevip merak ettiğini veya izlediğini öğrenebilirsiniz. Böylece izleyici kitlesini kolayca oluşturmanız mümkündür.

İçerik fikrinize karar verdikten sonraki aşama içerik üretim aşamasıdır. YouTube’a yeni başlayanlar için alternatif çözümlerden birisi rakip kanalların durumunun analizidir. Rakip kanallardan izlenme ve abone sayısı size yakın olan kanalları takip ederek öneriler listesine girişinizi kolaylaştırabilirsiniz. Ancak rakip kanallar arasından izlenme ve abone sayısı sizin kanalınızdakilere nazaran epey yüksek iken onları takip etmeniz kanalınızın durumunu tehlikeye atabilir. YouTube algoritmasına göre kanalların içerik benzerliklerinin olması gerekir. Böylece kanal abonesi ve içerik izlenmeleri birbirine yakın olan kanalların öneri listesi bir araya gelebilir. Aksi takdirde sizin kanalınızda etkileşimi yüksek kanalların içerikleri önerilirken, o kanalda sizin içerikleriniz arka planda kalabilir. Bu ihtimale karşı yoğun etkileşimli kanallar yerine kanalınıza yakın içeriklere yönelebilirsiniz. Kanallarda sizin içeriklerinizin önerilme oranını bu şekilde artırabilirsiniz. Bu haliyle YouTube platformuna yeni başlayanlar içerik üretmede ilerleme kat edebilirler.

YouTube’da içerik üretirken yapılabilecek işlemlerden bir diğeri YouTube Studio üzerinden kanalınızın analizlerini incelemektir. İçeriklerinizden YouTube gelir elde edebilmeniz adına kanalınız üzerinden birkaç farklı konuda örnek içerik paylaşabilirsiniz. Paylaştığınız örnek içeriklerin analizine bakabilirsiniz. Hangi zaman aralığında hangi içeriğin ne kadar ve ne sıklıkla izlendiğiniz gözlemleyebilirsiniz. İzlenmeler içerik üretme aşamasında sizlere fikir sağlayabilir. Yönelmek istediğiniz kategoriye analizler yardımı ile yönelebilirsiniz. Ayrıca YouTube trafik kaynağı sayfasından hangi başlıkların daha çok görüntülenip arandığına bakmanız gerekebilir. Kanalınızın hangi arama cümlesiyle bulunduğu veya nasıl önerildiğini görebilirsiniz. Bir sonraki içeriklerinizde kitlelere hitap etmek istediğiniz içeriği üretmek bu şekilde kolaylaşabilir.

YouTube Etkili İçerik İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Sizler de YouTube’dan para kazanma için etkili içerikler arıyorsanız birtakım kurallara dikkat etmeniz önerilir. Burada en önemli parametre içeriğinizin ne denli çok görüntülendiğinin yanı sıra, yoğun görüntülenmelerin ne sıklıkla gerçekleştiğidir. YouTube’daki etkili içerikler, fazlasıyla izlenmelerinin yanı sıra izleyici kitlesini platformda tutabilen içeriklerdir. YouTube etkili içerikler konsept, kitle, bilgi ve video süresi olarak izleyiciye hitap ederek ön plana çıkabilir.

YouTube’da etkili içeriğinizin önerilenler arasına girebilmesi için dikkat etmeniz gereken birtakım adımlar olabilir. Bunlardan ilki özgünlüktür. Yaptığınız içeriklerin tasarımından sunumuna, konusundan açıklamasına dek çoğu şeyin diğer kanallarla arasında farklılık olması önerilir. Böylelikle diğer kanalların yanı sıra özgün ve etkili içeriği kendinize özgü şekilde sunabilirsiniz. Kendi marka ve tanınırlığınızı böylece oluşturabilirsiniz.

Etkili içeriklerin bir diğer özelliği kaliteli olmalarıdır. Dikkat ve özenle işlenmiş içerikler izleyen kitle tarafından beğeni toplayabilir. Daha sonraki süreçte içeriklerinizin kaliteli tarzı izleyicileri kanalınızda sabit tutabilir. Hatta izleyici kitlenizin artmasına sebep olabilir.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise sunduğunuz içeriklerin uygulanabilir olmasıdır. Sizin maliyetinizi zorlayan içerikler devamlılık konusunda birtakım aksaklıklar oluşturabilir.

Bu aksaklıklarla birlikte izleyici tarafındaki etkileşimde kayıp yaşayabilirsiniz. Bunun önüne geçebilmek adına içeriklerinizin işgücü ve maliyet açısından uygulanabilir olduğuna özen gösterebilirsiniz.

Etkili içerikleri ortaya çıkaran bir diğer faktör ise içeriklerinizin giriş, sunuş, bitiş ve sunum süresidir. Etkileyici girişler içeriğinizin öne çıkmasını sağlayabilir. Ayrıca içeriği sunumunuz ve video süresi de izleyicinin videoda kalmasını destekler. İçeriğin bitişi ile bir sonraki içeriğiniz için izleyiciden destek sağlayabilir, içeriklerinizin devamlılığını sistemleştirebilirsiniz. Ayrıca içerikleri sunarken sade, anlaşılır, yorumlanabilir ve etkili şekilde olduğuna özen gösterebilirsiniz. İzleyicinin isteğini önemsediğinizi sunuş şekliniz ile ön plana çıkarabilirsiniz.

Bunların yanı sıra YouTube’da etkili içerik için dikkat etmeniz gerekenler;

 • Güncel kalmanız ve devamlı paylaşım yapabilmeniz,
 • İçerikleriniz için çok aranan, istenilen doğru konu başlıkları,
 • İçerikleri dikkat çekici hale getiren görseller,
 • İçeriğe eklenebilecek dikkat çekici açıklama,
 • İzleyicilerin ilgi duyduğu konular üzerine içerik üretebilmeniz,
 • Özellikle telif yiyebilecek tehlikeli videolardan uzak durmanız,
 • Farklı sosyal medya platformları ile izleyici etkileşimini kanalınızda tutabilmeniz şeklinde sıralanabilir.

Böylece içeriklerini öne çıkabilir, etkileşimi bol olabilir.

YouTube’dan Para Nasıl Kazanılır? 3

YouTube Reklamları

YouTube’da içerikler üzerinden gelir elde edebilmenizi sağlayan YouTube Reklamları bulunur. Ancak reklamların da kendine özgü bir düzeni bulunur. İçeriğinize reklam eklerken izleyicinin reklamdan sıkılmadığına ve paylaşımınızı izlemeye devam ettiğine emin olabileceğiniz reklamlara yönelmeniz gerekir. Bunun için kanalınıza özgü reklam özelleştirmesi yapabilirsiniz. YouTube içeriklerinde sunulan reklamlar, izleyicilerin ve içeriğin hitap ettiği ilgi alanlarına göre şekillendirilebilir. Bunun için bir reklam hedefi belirlemeniz gerekir.

Daha sonraki aşamada reklamların nerede yayınlanacağına karar vermeniz beklenir. Neticede sunduğunuz içeriklerin paylaşıldığı platformdan gelir elde etmeniz halinde bir çeşit pazara açılmış olursunuz. Haliyle pazar alanınızın ne olduğuna karar vermeniz gerekir. Lokasyonunuza bağlı olarak reklam verebileceğiniz gibi, ulusal çapta da reklam sunumuna izin verebilirsiniz. Ancak reklamın izleyicileri paylaşımdan uzaklaştırmadığına dikkat etmeniz önerilir.

İçerikleriniz için reklam ayarı yaparken izleyicilerinizin ilgisini çekecek bir mesaj oluşturmanız istenebilir. Sonraki adımda reklamlar için bütçe sınırı ayarlayabilirsiniz. Ayarladığınız bütçe sınırını aylık olarak ayarlayabileceğiniz gibi, sonraki süreçlerde de güncelleyebilirsiniz. Bütçe için tahmini sonuçların analizini de reklamlar için öğrenebilirsiniz. YouTube reklamları belirledikten sonraki adım ise yayınlamak olur. Böylelikle içeriklerinizde yayınlayabileceğiniz reklamlara dair kişileştirmeyi yapmış olursunuz.

YouTube içeriklerinde yayınlamaya karar verdiğiniz reklamları içeriğinize ekleme adımlarına geçebilirsiniz. Öncelikle YouTube hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra reklamı vereceğiniz içeriğe karar vermek olacaktır. İçeriği belirleyince reklamınıza dair metin ve ön izlemeyi belirleyip, özelleştirdiğiniz reklamı içeriğinize dahil edebilirsiniz. Bütçeniz ve hedef kitlenizle ilgili kişileştirme adımlarından sonra yayınlayabilirsiniz.

 

İçeriklerinize dahil ettiğiniz reklamların kitleniz tarafından kabul görmesi önemlidir. Ancak izleyici kitlesine hitap eden içeriklerle devamlılığınıza olumlu etki sağlayabilirsiniz. Etkileşimi artırmak sizin için fayda sağlayabilir.

Sosyal Medya Ajansı KREABAZ

Sosyal medyanın en güçlü platformlarından olan YouTube’da isteyen herkesin kazanç sağlaması mümkündür. Bunun gerçekleşmesi için iki önemli kısım vardır. Birincisi bir içerik üreticisi olarak bu işe ne kadar yönelebileceğiniz. İkincisi ise uzman ellerden destek almak. Rekabetin bu denli büyük olduğu bir platformda gelirinizin dengeli hale gelebilmesi ve içeriklerinizin izleyici tarafından devamlılık arz etmesi için tecrübeli kişi veya kurumlardan destek almanız gerekebilir. İşte bu anlamda size destek sağlayabilecek Sosyal Medya Ajansı Kreabaz olarak hizmetinizdeyiz.

YouTube’da içerik üretmeye karar vermenizin ardından bizlere ulaşarak sorunlarınızı çözüme konuşturabilirsiniz. Bizler sizin isteklerinizi dinler, değerlendirir buna göre bir yol haritası çizeriz. Yepyeni çözümlerle size alternatifler sunar, stratejiler geliştirerek bir planlama oluştururuz.  Eğer sizin de bu platforma dair sorularınız varsa ve YouTube dünyasında uzun soluklu bir maceraya katılmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.