Dijital Pazarlama Stratejileri

İnternetin ve teknolojinin her hücremize işlediği son dönemlerde ticaret yöntemlerine ve ticaret terminolojisine dâhil olan bir kavram Dijital Pazarlama. Dünyada her geçen gün daha fazla önem kazanan, hem markaların hem de tüketicilerin daha fazla tercih eder hale geldiği dijital platformlar, dijital pazarların da gelişmesine ve buralardaki rekabetlerin de o oranda artmasını sağlıyor. Bir ürünün ya da hizmetin çok daha kolay bulunabildiği, alternatiflerinin aranabildiği ve kullanıcı alışkanlıklarını olumlu yönde değiştiren dijital pazarlar ve dijital pazarlama, haliyle çok daha profesyonel bir yönetime, tasarıma ve iletişime ihtiyaç duyar hale geliyor. Dijital Pazarlama’da markalar hedef kitlelere ulaşabilmek için birçok farklı platformu ve iletişim şeklini seçebilmekteler. Ancak seçeneklerin bu kadar çok olması ve yeni yeni yayılan Dijital Pazarlama alışkanlıkları haliyle birçok kişi ve marka tarafından yanlış şekilde yürütülmeye devam etmekte, yanlış Dijital Pazarlama Stratejileriyle hem marka imajlarını hem de bütçelerini boş yere tüketmektedirler. Peki, nedir bu “Dijital Pazarlama”? Öncelikle bunu açıklayalım ve daha sonra markanız için bu alanda neleri yapabileceğinize değinelim.

 

Dijital Pazarlama Nedir?

En temel ve yalın haliyle Dijital Pazarlama; ürün ve hizmetlerin dijital platformlar olan bilgisayarlar, cep telefonları ve tüm dijital medya ortamlarında tanıtılması ve satılmasıdır. İnternet ve çevrimiçi tabana sahip tüm dijital teknolojilerin dahil olduğu bu platformlarda yapılan Dijital Pazarlama’nın, temelde klasik pazarlamadan farkı rekabet ortamı yani pazar alanıdır. Tabi ki tek fark bu değil, olamaz, olmamalıdır! Ancak ne gibi farklar ve yapılması ya da yapılmaması gerekenlere yazımızın devamında değineceğiz.

Dijital Pazarlama Yöntemleri

Dijital ürünlerin gene dijital ortamlarda dijital şekilde servis edildiği bu ortamda markaların kullanabileceği birçok yöntem bulunmaktadır. En genel haliyle Dijital Pazarlama şu seçeneklerle yapılabilmektedir;

 • SEM (Arama Motoru Pazarlaması), (Google Ads, Görüntülü Reklam Ağı, Video Reklamlar vb tüm Google reklam modelleri bu kategoride yer almaktadır.)
 • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu),
 • Mailing (E-Mail),
 • Sosyal Medya Pazarlaması,
 • İçerik Pazarlaması,
 • Mobil Pazarlama,
 • Influencer Marketing,
 • Remarketing (Yeniden hedefleme),
 • Affiliate Marketing

Dijital Pazarlama Taktikleri

Başlıkları tek tek açıklayıp ana konumuzdan sapmayacağız. Ancak tüm pazarlama yöntemleriyle ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Hizmetlerimiz sekmesinden, “Dijital Pazarlama Hizmetleri” kısmını inceleyebilirsiniz.

 

Dijital Pazarlama Taktikleri

Dijital Pazarlamanın ne olduğunu öğrendikten, Dijital Pazarlama yöntemlerini sıraladıktan sonra gelelim esas önemli olan kısma. Dijital Pazarlama adına neler yapılabilir ve etkili bir sonuç için nasıl yapılmalıdır?

               Dijital dünyanın farklılığını kabullenin!

Öncelikle Dijital Pazarlama yöntemlerinin klasik pazarlama yöntemlerinden farklı olduğunu marka yöneticilerinin anlaması ve bunu kabullenmesi gerekmektedir. Yüz yüze ticarette efsane olabilirsiniz ama sonuçta dijital bir ortamdasınız ve insanların yüzünü görmeden, sesini duymadan hareket ederek hizmet sunmak zorundasınız. (Bu madde özellikle eski ticari alışkanlıklara sahip işletme sahipleri ve patronlara ithafen yazılmıştır.)

 

               Teknik alt yapınız kusursuz olsun!

Dijital Pazarlamayı hangi platformda yaparsanız yapın dijital dünya bir bütündür ve ayaklarından birisi bile eksik olursa sorun yaşanması kaçınılmazdır. Peki, bu anlamda neler yapılmalıdır? Öncelikle hangi platformdan pazarlama yaparsanız yapın markanızı en iyi şekilde tanıtan, güvenilir imaj oluşturan, modern bir web sitesine ihtiyacınız var. Birçok kişi şimdi “Ben sadece Instagram’dan ürün pazarlayacağım ne gerek var şimdi web sitesine?” diyecektir. (Üst maddedeki topluluk gene devrede 😊 ) Bu gerekliliği kısaca açıklamak pek mümkün değil, çünkü etkili bir web sitesinin faydalarını bu kadar kısa şekilde açıklayamayız. Ancak şunu söylemek gerekir ki markanızı ve sizi iyi tanıtan bir alt yapıya sahip değilseniz güvenilirliğiniz ve etkileşiminiz hep zayıf olacaktır. Kişiler sizin değişinizle sizi Instagram’da görüp, bulacak ve belki alışveriş yapacak olabilir. Hatta Instagram’da satış yapmak markan için belki de en doğru hamle. Ancak bu sadece günü kurtarmak olacaktır, o da bir ihtimal! Kullanıcılar işin sonunda sizin hakkınızda daha fazla bilgi almak, ürün çeşitliliğinizi görmek, yaptıklarınız hakkında bilgi almak için web sitenizi ziyaret edecektir. Bir düşünün, etkili bir web sitesiyle mi tüm ürünlerinizi gösterebilirsiniz, yoksa paylaşımlar içinde kaybolmuş bir ortamda mı? Yanlış anlaşılmasın tabi ki Instagram’a da ürün koyacaksınız ve tanıtım yapacaksınız. Ayrıca bir diğer Dijital Marketing yöntemleri olan SEM, SEO, Remarketing gibi etkili yöntemler için hızlı ve pratik bir web sitesi olmazsa olmazdır. Özetle

 • Web siteniz olmazsa zarar edersiniz.
 • Web siteniz olmazsa diğer Dijital Marketing yöntemlerini deneyimleyemezsiniz.
 • Web siteniz geç açılırsa müşteri kaybedersiniz.
 • Web siteniz karmaşık ve kullanışsız olursa para kaybedersiniz.
 • Web siteniz sizi yanış veya eksik tanıtırsa prestij kaybedersiniz.
 • Web siteniz olmazsa güven kaybedersiniz.

 

               İlgili platformlarda olun!

Dijital Pazarlama ile marka tanıtımı kavramlarını karıştırmak da en sık yaşanan sorunlardan birisidir. Şu bilinmelidir ki her marka her platformda reklam vermek zorunda değildir! Zaten mali kayıp yaşamamak adına da vermemelidir! Tüm sosyal medya ve dijital platformlarda olun ama hepsinden sonuç almayı beklemeyin. Ortalama olarak LinkedIn işletmelere %43 oranında müşteri kazandırırken, bu oran Twitter’da %37. Ancak bu oran sadece ortalama. Hizmet verdiğiniz sektör, bu hizmet şeklinin lokal ya da geniş hizmet alanlarında olması, hizmet sunduğunuz hedef kitle profilini iyi analiz etmeli ve bunlar doğrultusunda stratejiler izlemelisiniz.

 

               Dijital dünyanın yeni trendi SEO!

Ne olursa olsun sizi sizden daha iyi kimse tanıtamaz. İşte SEO da bunu sağlamanın en güzel yollarından biri. Orta ve uzun vadede en çok işe yarayacak olan pazarlama yöntemi olan SEO, diğer marketing yöntemlerine göre çok daha kalıcı ve etkilidir. SEO yapmak hem dijital pazarlamaya katkı sağlar hem de markanızın dijital dünyadaki bilinirliğini ve yerini pekiştirir.

 

               Markanızı bilinir kılın!

Mağazaya gelen herkes nasıl ki ürün almıyorsa, dijital dünyada da durum bu şekildedir. Ancak unutmayın ki tüm bu ziyaretler aynı mağazalarda olduğu gibi uzun vadede sizin ya reklamınız ya da satışınız olmaktadır. Dijital Pazarlama’da da sistem bu şekildedir. Reklamınızı gören herkes ürün almaz ama markanız hakkında bilgi sahibi olur. Bu sebeple büyük kampanyalar dışında da reklamları kullanın. Bütçeniz çok fazla olmasa da düzenli pazarlama bütçelerini ayırın ve markanızın bilinirliğini sürekli kılın.

Dijital Pazarlama Ajansı

               İletişimi öncelikli tutun!

Aslında bir üstteki maddeyle paralel bir madde bu. Nasıl ki gerçek hayatta mağazanıza gelen kişilerle yüz yüze iletişiminiz, o kişilerin daha sonra sizi ziyaret edip etmemesine karar verdiriyorsa, aynı sistem dijital pazarlamada da geçerlidir. Her zaman sıcak ve seviyeli konuşun. Müşterilerinizin sanal ortamda olduğunu ve sizi zorlayabileceğinizi unutmayın. Davranışlarınızın sizi daha sonraki süreçte etkileyeceğinizi göz ardı etmeyin.

 

               Paylaşımlarınızı sürekli kılın!

Reklamlar dışında müşterilerinize sizi takip etmeleri için gerekçeler verin. Paylaşımlarınız etkili, bilgilendirici ve merak uyandırıcı olsun. Sosyal platformlarda kişileri takip ettirmek ne kadar zorsa, takipten çıkarmak da bir o kadar kolaydır.

Dijital Pazarlama Ajansı

Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu detaylar ve gereklilikler kapsamında tabi ki profesyonel hizmet almak da markalar için kaçınılmaz oluyor. İşte bu noktada KREABAZ Dijital Reklam Ajansı olarak biz devreye giriyoruz ve markanızı Dijital Pazarlarda en iyi şekilde yönetiyor, en uygun stratejileri kurgulayarak size ve markanıza tüm dijital platformlarda profesyonel Dijital Pazarlama Hizmetleri sunuyoruz. Bunu da asla kemikleşen stratejiler ve yöntemlerle yapmıyoruz! Markanızın bulunduğu sektörden hitap ettiği kitleye, pazar dağılımından bütçe gerekliliklerine kadar birçok detayı hesaba katarak bir strateji oluşturuyoruz. Eğer siz de markanız için işini bilen bir ekiple, profesyonel Dijital Pazarlama Hizmeti almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.